Ubuntu Touch OTA-17 е веќе објавен и се движи кон Ubuntu 20.04

Проектот UBports неодамна го објави издавањето на новата верзија на Ubuntu Touch OTA-17 во кои се направени низа доста важни ажурирања и корекции, бидејќи ова не само што обезбедува подобрувања на компатибилноста, туку и го подобрува системот во различни аспекти.

За оние кои сè уште не се свесни за Ubuntu Touch, треба да знаат дека ова е дистрибуција на мобилна платформа првично развиена од Canonical, која подоцна беше повлечена и пренесена во рацете на проектот UBports.

Што има ново во Ubuntu Touch OTA-17?

Оваа нова верзија на Ubuntu Touch ОТА-17 сè уште се базира на Ubuntu 16.04, но програмерите се фокусираа во поново време на подгответе се да мигрирате во Убунту 20.04.

Како што ветивме во објавата за ОТА-16, ова издание е местото каде што малку забавуваме. Ние работиме напорно за да ви го донесеме Ubuntu Touch базиран на Ubuntu 20.04. Бидејќи најголем дел од нашето време е потрошено на Ubuntu 20.04, има помалку време за прегледување и комбинирање на поправки и нови функции за редовни изданија на ОТА.

Иновациите на ОТА-17 вклучете ажурирање на серверот Mir приказ на верзијата 1.8.1 (верзија 1.2.0 користена претходно) и имплементација на поддршка за NFC на повеќето уреди првично испорачани со платформата Android 9, како што се Pixel 3a и Volla Phone.

Уште една од промените што се истакнува во оваа нова верзија на Ubuntu Touch е таа сега поддржува хардвер за NFC на повеќето уреди Тие работат со хардверска компатибилност со Android 9, вклучително и Pixel 3a и Volla Phone.

Поддршката за NFC им дава на развивачите на апликации можност да читаат или пишуваат NFC-ознаки; или дури и да комуницира со друг уред користејќи го протоколот. Луѓето веќе размислуваа како да ги користат функциите на NFC за читање од пасивни медицински монитори

Многу компатибилни уреди, вклучувајќи паметен телефон OnePlus One, имаат решено проблеми со камерата поврзани со блицот, зумирањето, ротацијата и фокусот.

На уредите со OnePlus 3, контејнерите се правилно конфигурирани да извршуваат нормални десктоп апликации користејќи го менаџерот за апликации Libertine.

Pixel 3a ја измени генерацијата на сликички, решава проблеми со вибрации и ја оптимизира потрошувачката на енергија.

На Nexus 4 и Nexus 7, откажувањата беа поправени при користење на одликите за доверлива продавница и сметки на Интернет. Volla Phone ги поправа проблемите со автоматско прилагодување на осветленоста на екранот.

Забележително е и тоа што е додаден нов распоред на тастатура, како и поправка за услугите за предвидување на зборови што не се вчитуваат во распоредот на тастатурата на швајцарско-француски и англиски-Дворак.

Конечно, за оние кои се заинтересирани да знаат повеќе за тоа за ослободување на ова ново ажурирање на фирмверот, можете да го посетите следниот линк. 

Преземете го Ubuntu Touch OTA-17

Ажурирањето на Ubuntu Touch OTA-17 е формирано за следниве уреди:

 • LG Nexus 5
 • OnePlus Еден
 • ферфон 2
 • LG Nexus 4
 • BQ E5 HD Ubuntu Edition
 • BQ E4.5 издание на Убунту
 • Meizu MX4 Ubuntu Edition
 • Meizu Pro 5 Ubuntu Edition
 • BQ M10 (F) HD Ubuntu Edition
 • Nexus 7 2013 (модели на Wi-Fi и LTE)
 • Sony Xperia X
 • Sony Xperia X компактен
 • Sony Xperia X перформанси
 • Sony Xperia XZ
 • Sony Xperia Tablet Z4
 • Huawei Nexus 6P
 • OnePlus 3 и 3T
 • Xiaomi Redmi 4X
 • Google Pixel 3a
 • OnePlus 2
 • F (x) tec Pro1
 • Xiaomi Redmi 3s / 3x / 3sp (земја)
 • Xiaomi Redmi Забелешка 7
 • Xiaomi Redmi Забелешка 7 Pro
 • Xiaomi My A2
 • Телефон Вола
 • Samsung Galaxy S3 Neo + (GT-I9301I)
 • Samsung Галакси Забелешка 4

Одделно, без ознаката „OTA-17“, ќе бидат подготвени ажурирања за уредите Pine64 PinePhone и PineTab. Во споредба со претходната верзија, започна стабилно формирање на склопување за уредите Xiaomi Redmi Note 7 Pro и Xiaomi Redmi 3s / 3x / 3sp.

За постојните корисници на Ubuntu Touch на стабилниот канал, тие ќе го добијат OTA ажурирањето преку екранот System Configuration Updates.

Додека, за да може веднаш да го добиете ажурирањето, само овозможете пристап до АДБ и извршете ја следнава команда на „школка АДБ“:

sudo system-image-cli -v -p 0 --progress dots

Со ова уредот ќе го преземе ажурирањето и ќе го инсталира. Овој процес може да трае некое време, во зависност од брзината на преземање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.