Користете прокси во Chromium / Chrome

Хром како и секој прелистувач што се почитува себе си, можете да го користите Системски прокси ако треба да користиме една за навигација.

Проблемот доаѓа кога ќе го користиме во работни околини како LXDE o Xfce, кои немаат опција да користат a Глобален прокси. Употребата на Меѓу en Хром едноставно е како да ставите терминал:

$ chromium-browser --proxy-server="servidor:puerto"

Но, би било многу мачно ако треба да го правиме ова секогаш кога одиме на едрење. Затоа, непосредно решение е да ја уредите датотеката: /usr/share/applications/chromium.desktop. Ние ја бараме линијата што вели:

Exec=/usr/bin/chromium %U

И ние го заменуваме со:

Exec=/usr/bin/chromium --proxy-server="servidor:puerto"

Треба да е доволно. Можеме и да користиме Полно чорап ако ја користиме линијата:

chromium-browser --proxy-server="socks5://servidor:1080"

Можете да имате многу повеќе информации во оваа мрежа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

12 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Храброст dijo

  Нема ли ова да биде полесно?:

  http://www.proxy4free.com

  1.    елав <° Linux dijo

   Нема идеја, прво затоа што немам пристап, и второ затоа што ми се чини дека зборуваме за различни работи. Што е прокси4 бесплатно?

   1.    Храброст dijo

    Тоа е страница на која добивате многу веб-страници, можете да ги класифицирате како што сакате, по земја, домен итн.

    Кликнувате на веб-дискрипциите и тие ве испраќаат на друга страница каде добивате лента како пребарувач, ја внесувате веб-адресата и веќе сте со прокси

    1.    елав <° Linux dijo

     Претпоставував, не зборуваме за истата работа. Дозволете ми да објаснам, ако не користам прокси, не можам да навигирам. Бизнисите многу го користат, некои се анонимни, но тие го користат. Ако не наведам полномошник (мој што се проверува од мој провајдер), не можам да пристапувам на Интернет. Затоа, во случај да имам пристап, ако не ставам прокси, не можам да влезам на страницата за која коментирате.

     1.    Храброст dijo

      Ах, затоа оние што ги користите не се за да ја задржите анонимноста

     2.    елав <° Linux dijo

      Не, воопшто .. Зборувам за Прокси Кеш, не за Анонимни прокси ..

 2.   Гвидо ролон dijo

  многу добри податоци, што ми се случи да менувам прокси-сервери, ова е одлично

 3.   хевинетол dijo

  Благодарам, тоа ми помогна, особено затоа што сакав да го користам со чорапи5 од мојот универзитет, правејќи тунел до мојот дом.
  Поздрав!

 4.   dasht0 dijo

  Beе го тестирам, но сигурно оди!
  Ми се допаѓа Manjaro Linux, болно е што мојот опсег е толку безобразен (64 k / s), но врска е помала од 1k / s

 5.   Дашт Алехандро Сандин Варгас dijo

  и во случај да треба да додадете исклучок за прокси за локални адреси?
  како би било работата?

 6.   Дашт Алехандро Сандин Варгас dijo

  Поправен проблем со исклучок за прокси
  Еве ја работата (решението)

  на крајот од оваа линија (обичај)
  хром-прелистувач –прокси-сервер = »http: // сервер: 1080
  додадете –не-прокси-сервер = »исклучок за прокси»

  би изгледало вака
  прелистувач за хром% U –прокси-сервер = »http: // прокси: пристаниште» –не-прокси-сервер = localhost, *. domain.cu
  во случај да се потребни Корисник и PASS би било
  прелистувач за хром% U –прокси-сервер = »http: // корисничко име: лозинка @ прокси: пристаниште» –не-прокси-сервер = локален хост, *. domain.cu

 7.   ПроксиСЕО dijo

  Многу корисно упатство за конфигурирање на меморијата за прокси или тунел vpn.

  Ако го комбинираме со употреба на анонимни приватни полномошници, ќе бидеме многу побезбедни, секој ден треба да стануваме посериозни за да се грижиме за приватноста на мрежата.

  Поздрав.