Да ја запознаеме Synaptic во LMDE <° Linux

Едно од најчестите прашања меѓу корисниците кои започнуваат GNU / Linux, е како да инсталирате или деинсталирате програми и каков вид пакети може да се инсталираат. Ние ќе ви покажеме еден од најлесните начини да ја направите оваа задача, користејќи Синаптик, и исто така, накратко ќе ви кажеме што е тоа и како можеме да го користиме.

Нормално во Windows, за да инсталирате програма датотека со наставка .exe и ние само треба да го користиме Следно »Следно со непарен сериски број и за обратен процес (деинсталирање), одиме на Контролен панел »Додади / отстрани програми.

Во случај на GNU / Linux, постојат и такви што би можеле да ги наречеме наши .exe но секако, тие имаат друго име и структура. Обично повеќето од пакетите во GNU / Linux Тие се сместени во складишта и се користат разни алатки за управување со нив. Можеби најпопуларните или најпознатите се .deb и .бр / мин и со двете може да управува Синаптик, што првично беше интерфејс за АПТ.

Синаптик: Интерфејс за APT

Работи со Синаптик тоа е многу едноставно. Интерфејсот не е комплициран и ретко кој нов корисник мора да ги користи или менува сите свои опции. Општо, како што доаѓа по дифолт, најчестите задачи може да се извршат.

Синаптик бил како него Додајте / Отстрани програми de Windows. За неговото работење, мора да сме конфигурирани (во случај на Debian и неговите деривати) патеките до складиштата каде што се наоѓаат пакетите за инсталирање, во датотеката / Etc / apt / sources.list. Од таа датотека, Синаптик ја добива патеката потребна за пристап до пакетите.

Познавање на интерфејсот.

Добро е да се додаде дека интерфејсот на Синаптик en Linuxmint, се разликува од Debian. Од некоја причина во Linuxmintкопчето не е вклучено Проверете ги сите ажурирања. Но, да се вратиме на интерфејсот.

На врвот го имаме Лента со менија од кои ќе видиме некои опции подоцна. Малку подолу, следниве копчиња:

 • Полнење: Ажурирајте го списокот со пакети.
 • Аплицирај: Кога обележуваме пакет за инсталирање или деинсталирање, го користиме ова копче за да ја примениме промената.
 • Својства: Ги покажува карактеристиките на пакетот, неговиот опис и зависностите.
 • Барај: Прикажува дијалог со неколку опции за пребарување пакети според одредени параметри.

Копчиња за брз пристап

Подолу го имаме интерфејсот поделен на две колони. Лево се опциите според делот што го избираме. Повикајте го делот за копчиња: Делови, статус, потекло, филтри и резултати од пребарување.

 • Делови: Покажува пакети организирани по категории. Ако сакаме да бараме пакет поврзан со Околина за работна површина на Gnome, на пример, само треба да одиме во делот Gnome.
 • Држава: Во овој дел ќе откриеме кои се ажурирачките, застарени, инсталирани или преостанати пакети.
 • Потекло: Го покажува потеклото (складиштата) на пакетите. Со други зборови, од каде потекнуваат.
 • Филтри: Во овој дел можете да примените одредени филтри за да добиете разни видови на информации. Важно е да се знае дека расипаните пакувања се појавуваат тука.
 • Резултати од пребарувањето: Токму тоа што го прави е како што покажува неговото име, покажуваат резултатите од пребарувањата во Синаптик.

Синаптички секции

Од другата страна го имаме списокот на пакети што можеме да ги инсталираме преку Синаптик. Ако избереме која било од нив и десен клик, можеме да избереме одредени опции како што се:

 • Одштиклирајте: Одштиклирајте го пакетот ако претходно сме го избрале.
 • Проверете за да инсталирате: Проверете го пакетот за да го инсталирате.
 • Обележете за повторно инсталирање: Па, изберете и повторно инсталирајте го пакетот.
 • Обележете за ажурирање: Ако пакетот има ажурирање, ние го избираме со оваа опција.
 • Обележете за бришење: Избришете го само избраниот пакет.
 • Проверете за да се отстрани целосно: Отстранете го избраниот пакет со неговите препорачани зависности. Предложените зависности одат во преостаната конфигурација.
 • Својства: Го прави истото како копчето на горниот дел.
 • Означете се препорачува за инсталација: Изберете ги препорачаните зависности на пакетот што ќе го инсталирате.
 • Означете го Предложениот за инсталација: Изберете ги предложените зависности на пакетот што ќе го инсталирате.

Список на достапни пакети

Други опции.

Знаејќи го ова, веќе можеме да работиме Синаптик, но можеме да направиме и други работи, како на пример, да ги смениме изворите на складиштата. Нешто корисно ако ретровизорите што ги користиме се бавни или забавени. За ова ќе Конфигурација »Складиште.

Во прозорецот за опции што го добиваме, треба да знаеме само 3 јазичиња за да можеме да управуваме со нашите складишта. Во првиот, ги добиваме гранките во кои ги користиме Linuxmint (Главни, возводно, увоз, бекпорт и Ромео) Само проверка / одштиклирање ја уредува датотеката / Etc / apt / sources.list.

Потекло на софтверот

Во второто јазиче ги вклучуваме складиштата што не се од Нане, тоа е, Пакети од трети страни Комо де Debian, На ЗПП de Ubuntu или кој било извор компатибилен со ЛМДЕ.

Софтвер од трета страна

И во третиот таб, можеме да ги активираме автоматските ажурирања и секој пат кога сакаме да се извршуваат.

Автоматско ажурирање

Уште повеќе?

Ако ти треба, Синаптик исто така треба да го постави Мрежен прокси и Дистрибуција што сакаме да го користиме стандардно. За ова ќе Поставки »Преференции.

Да објаснам малку за Дистрибуција, ако ја погледнеме датотеката / Etc / apt / sources.list, имаме два распоред за употреба (забележете го обоениот текст):

деб http://packages.linuxmint.com/ Debian главен увоз низводно
деб http://ftp.debian.org/debian тестирање главен придонес не-слободен
деб http://security.debian.org/ тестирање/ ажурирањата на главниот придонес се бесплатни
деб http://www.debian-multimedia.org тестирање главни не-бесплатни

Стандардно, Синаптик секогаш ја зема највисоката дистрибуција, што значи дека ако пакетот влезе Pidgin 2.8 во репоата на Нане (Debian) и верзија 2.9 во Дебијан (тестирање), програмата ќе предложи да ја инсталирате верзијата 2.9.

Се разбира, ова може да се смени ако рачно ја избереме дистрибуцијата што сакаме да ја користиме користејќи ја опцијата: Претпочитаат верзии на:

Изберете дистрибуција
И, ако користиме прокси за поврзување преку http, имаме можност да го поставиме рачно:

Мрежен прокси

Постојат и други алатки за управување со нашите пакети, нивно ажурирање и инсталирање. Ubuntu на пример сега ги вклучува вашите Софтверски центар, И ЛМДЕ има многу слична, но на одреден начин Синаптик Поцелосно е.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Џонатан dijo

  Ви благодарам многу, вистината е дека јас само што започнав со Linux и оваа алатка е од витално значење. Добро е да ја познаваме подобро

 2.   Јасно dijo

  Треба да знам како да спречам Linux mint 17 Quiana да се обиде да го ажурира репото од неговата официјална страница
  И вклучена во моите извори. Наведете нова адреса за ажурирање веќе тестирана во Ubuntu 14.04 и компатибилна со Mint, но кога (ажурирање apt-get) е прикажано следново:

  Грешка http://ubuntu.mes.edu.cu предложено доверливо InRelease

  Грешка http://packages.linuxmint.com qiana InRease

  Грешка http://archive.ubuntu.com доверлив InRelease

  Грешка http://archive.ubuntu.com доверливи ажурирања InRelease

  Грешка http://security.ubuntu.com доверливо-безбедносно објавување

  Грешка http://ubuntu.mes.edu.cu доверливо-безбедносно објавување

  Грешка http://ubuntu.mes.edu.cu доверливи ажурирања InRelease

  Грешка http://ubuntu.mes.edu.cu доверлив InRelease

  Грешка http://archive.ubuntu.com доверливо издание.gpg
  Не може да се реши „archive.ubuntu.com“
  Грешка http://security.ubuntu.com Доверливо-безбедносно издание.gpg
  Не може да се реши „Security.ubuntu.com“
  Грешка http://ubuntu.mes.edu.cu предложено доверливо издание.gpg
  Не може да се реши „ubuntu.mes.edu.cu“
  Грешка http://packages.linuxmint.com ослободување на qiana.gpg
  Не може да се реши „packages.linuxmint.com“
  Грешка http://ubuntu.mes.edu.cu Доверливо-безбедносно издание.gpg
  Не може да се реши „ubuntu.mes.edu.cu“
  Грешка http://ubuntu.mes.edu.cu доверливи ажурирања Release.gpg
  Не може да се реши „ubuntu.mes.edu.cu“
  Грешка http://archive.ubuntu.com доверливи ажурирања Release.gpg
  Не може да се реши „archive.ubuntu.com“
  Грешка http://ubuntu.mes.edu.cu доверливо издание.gpg
  Не може да се реши „ubuntu.mes.edu.cu“
  Грешка http://extra.linuxmint.com qiana InRease

  Грешка http://extra.linuxmint.com ослободување на qiana.gpg
  Не може да се реши „extra.linuxmint.com“
  Грешка http://archive.canonical.com доверлив InRelease

  Грешка http://archive.canonical.com доверливо издание.gpg
  Не може да се реши „archive.canonical.com“
  W: Не може да се добие http://ubuntu.mes.edu.cu/UBUNTU/ubuntu/dists/trusty-proposed/InRelease

  W: Не може да се добие http://ubuntu.mes.edu.cu/UBUNTU/ubuntu/dists/trusty-security/InRelease

  W: Не може да се добие http://ubuntu.mes.edu.cu/UBUNTU/ubuntu/dists/trusty-updates/InRelease

  W: Не може да се добие http://ubuntu.mes.edu.cu/UBUNTU/ubuntu/dists/trusty/InRelease

  W: Не може да се добие http://packages.linuxmint.com/dists/qiana/InRelease

  W: Не може да се добие http://extra.linuxmint.com/dists/qiana/InRelease

  W: Не може да се добие http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/trusty/InRelease

  W: Не може да се добие http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/trusty-updates/InRelease

  W: Не може да се добие http://security.ubuntu.com/ubuntu/dists/trusty-security/InRelease

  W: Не може да се добие http://archive.canonical.com/ubuntu/dists/trusty/InRelease

  W: Не може да се добие http://ubuntu.mes.edu.cu/UBUNTU/ubuntu/dists/trusty-proposed/Release.gpg Не може да се реши „ubuntu.mes.edu.cu“

  W: Не може да се добие http://packages.linuxmint.com/dists/qiana/Release.gpg Не може да се реши „packages.linuxmint.com“

  W: Не може да се добие http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/trusty/Release.gpg Не може да се реши „archive.ubuntu.com“

  W: Не може да се добие http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/trusty-updates/Release.gpg Не може да се реши „archive.ubuntu.com“

  W: Не може да се добие http://security.ubuntu.com/ubuntu/dists/trusty-security/Release.gpg Не може да се реши „Security.ubuntu.com“

  W: Не може да се добие http://ubuntu.mes.edu.cu/UBUNTU/ubuntu/dists/trusty-security/Release.gpg Не може да се реши „ubuntu.mes.edu.cu“

  W: Не може да се добие http://ubuntu.mes.edu.cu/UBUNTU/ubuntu/dists/trusty-updates/Release.gpg Не може да се реши „ubuntu.mes.edu.cu“

  W: Не може да се добие http://ubuntu.mes.edu.cu/UBUNTU/ubuntu/dists/trusty/Release.gpg Не може да се реши „ubuntu.mes.edu.cu“

  W: Не може да се добие http://extra.linuxmint.com/dists/qiana/Release.gpg Не може да се реши „extra.linuxmint.com“

  W: Не може да се добие http://archive.canonical.com/ubuntu/dists/trusty/Release.gpg Не може да се реши „archive.canonical.com“

  W: Некои индексни датотеки не успеаја да се преземат. Тие се игнорирани, или наместо нив се користат стари.
  Е: Не можам да заклучам / var / lib / dpkg / заклучи - отворен (11: Ресурс привремено недостапен)
  Е: Не може да се заклучи административниот директориум (/ var / lib / dpkg /), можеби има некој друг процес што го користи?

  ************** Како да се реши овој проблем? ************************
  Те молам помогни ми, те молам