Waterfox: Одличен бесплатен, отворен и независен веб прелистувач

Waterfox: Одличен бесплатен, отворен и независен веб прелистувач

Waterfox: Одличен бесплатен, отворен и независен веб прелистувач

Пред неколку дена, поточно 25 август 2020, лансирање на верзија 2020.08 del Прелистувач Waterfox, кој вклучува безбедносни ажурирања и некои промени во неговите основни карактеристики.

Waterfox во моментов се смета како одлична алтернатива до традиционалните веб-прелистувачи, како на пр Firefox и Chrome, не само за да се биде слободен, отворен, мултиплатформа и независен, но поради нејзината политика за безбедност и приватност, покрај малата потрошувачка на RAM меморија.

Најдобар слободен софтвер за GNU / Linux Distros од 2020 година

Најдобри програми за слободен софтвер за GNU / Linux Distros од 2020 година

Иако во Блог FromLinux, во минатото не разговаравме детално Waterfox, Ние веќе го споменавме тоа во претходни прилики, како во следниот запис, дека препорачуваме да читате по завршувањето на овој напис и чиј наслов е Најдобри програми за слободен софтвер за GNU / Linux Distros од 2020 година:

Најдобар слободен софтвер за GNU / Linux Distros од 2020 година
Поврзана статија:
Најдобри програми за слободен софтвер за GNU / Linux Distros од 2020 година

Waterfox: Почетен изглед на екранот

Waterfox: Одличен алтернативен веб прелистувач

Според официјална веб-страница del Интернет прелистувач Waterfox едноставно е опишано како:

"64-битен прелистувач заснован на платформата за слободни и отворен извор на Mozilla".

Сепак, Waterfox според неговиот (и) развивач (и) Исто така беше:

"Еден од првите 64-битни прелистувачи широко дистрибуиран на Интернет, кој набрзина доби голем број следбеници (корисници). Пред сè, бидејќи на почетокот го даде приоритетот на прашањето за брзината, но сега се обидува да биде и етички и кориснички ориентиран прелистувач". За Вотерфокс

Затоа, се смета за а вилушка на Mozilla Firefox специјално дизајниран и оптимизиран за да работи најдобро во 64-битни оперативни системи, привилегирање на приватноста и избор на корисник.

Waterfox: Кориснички права

клучните карактеристики

Waterfox во моментов го има следново карактеристики и функционалности нагласи:

 • Употреба фокусирана на давање на можност на корисниците за избор: Прелистувачот се фокусира на моќни корисници, овозможувајќи ви да носите важни одлуки. Нема никаков бел список за приклучоци, можете да извршите какви било екстензии што сакате и апсолутно никакви податоци или телеметрија не се испраќаат до Mozilla или проектот Waterfox.

Водена лисица: карактеристики

Информации за најновата верзија на располагање

Waterfox, како Firefox обезбедува многу ажурирања на прелистувачи годишно. Во случајот на Waterfox, има Официјален блог да ги објави. И, како што веќе рековме на почетокот на оваа публикација, за овој датум на верзија 2020.08 што вклучува некои безбедносни ажурирања и некои промени во неговите основни карактеристики, како во неговите, така и во класичните верзии.

Тековна вода

Добро е да се има предвид дека:

Тековна вода се базира на Firefox Quantum, додека Waterfox Classic во основа се базира на Firefox ESR. Тековна вода, моментално е базиран на Firefox 68 и го користи DAV1D за репродукција на формати av1 и Servo за да може да дава веб-страници, така што перформансите се подобри. Поддржува CSD и има можност да ја прикаже статусната лента, да ја смени позицијата на лентата со обележувачи, позицијата на контролите на прозорецот, позицијата на лентата со јазичиња, меѓу другите опции.

"Водена вода Користете ја оваа верзија на Waterfox ако сакате најнова и најдобра што може да ја понуди мрежата, сакате да ги користите сите WebExtensions и некои екстензии за подигање".

"Класик на Water Fox: Користете ја оваа верзија на Waterfox ако имате прелистувач конфигуриран со разни додатоци NPAPI и екстензии за подигање кои не се ажурирани како WebExtensions или Waterfox Current".

Класик на Water Fox

Инсталација

En Виндоус и MacOS се инсталира нормално со својата датотека за инсталерот. Во Linux, може да се инсталира на познати начини, со преземање на датотека tar.gz достапно и создавање директен пристап до извршната, како што е прикажано многу пати во случајот со Firefox.

И со вклучување на официјалните складишта и инсталирање на пакетот „Waterfox-classic“ или „waterfox-струја“плус нивните соодветни пакети на шпански јазик (waterfox-classic-i18n-es-es или waterfox-current-i18n-es-es). Или за крај да користите датотека .AppСлика на располагање.

За повеќе информации за него, можете да ја посетите неговата официјална веб-страница на GitHub.

Конечно, го оставаме слоган на речениот веб-прелистувач што многу добро ја сумира својата филозофија на употреба:

"Прелистајте на Интернет по ваш пат, со самостоен веб прелистувач".

Забелешка: Јас во моментов го користам како единствен веб прелистувач на врвот на моето прилагодено и оптимизирано издание на MX Linux повик Чуда. MX Linux го носи вграден во своите складишта. И можам да додадам дека, во мојот конкретен случај, забележувам дека потрошувачката на RAM меморија е помала, а неговата брзина или перформанси се малку подобри при прелистување.

Општа слика за заклучоци на статии

Заклучок

Се надеваме на ова "корисен мал пост" на «Waterfox», што денес се конституира како а одлична алтернатива до традиционалните веб-прелистувачи, како на пр Firefox и Chrome, не само за да се биде слободен, отворен, мултиплатформа и независен, но заради безбедноста и политиките за приватност, тоа е од голем интерес и корисност, за целата територија «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» и од голем придонес кон дифузијата на прекрасниот, гигантски и растечки еко-систем на апликации на «GNU/Linux».

И за повеќе информации, секогаш не двоумете се да посетите која било Интернет библиотека како ОпенЛибра y једит да чита книги (PDF) на оваа тема или други области на знаење. Засега, ако ви се допадна ова «publicación», не престанувај да го споделуваш со другите, во твоето Омилени веб-страници, канали, групи или заедници на социјалните мрежи, по можност бесплатни и отворени како Мастодон, или безбеден и приватен како Телеграма.

Или едноставно посетете ја нашата почетна страница на Од Линукс или придружете се на официјалниот канал Телеграма од DesdeLinux да читаат и да гласаат за оваа или друга интересна публикација на «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» и други теми поврзани со «Informática y la Computación», и на «Actualidad tecnológica».


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   немецис1000 dijo

  Се надевам дека ќе добијам посвојување, но би било добро да видам
  flatpak
  распарчи
  преземање на слика, но е стара верзија и не ме ажурира (повеќе би сакал преземање од официјалната страница)
  .deb
  .бр / мин

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав, Nemecis1000. Ви благодариме за вашиот коментар И да, би било одлично доколку овој мал, но растечки прелистувач базиран на Firefox, обезбеди инсталатори * .deb и * .rpm за да може полесно (автоматизирано) да се инсталираат, интегрираат и да работат на скоро секое тековно дистрибуција.

 2.   l1ч dijo

  Индипендент нема ништо затоа што ако утре умре Фајрфокс забавата заврши.

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав | 1ч. Ви благодариме за вашиот коментар Тој веруваше дека ако утре Фондацијата Mozilla целосно престане да управува, поддржува или соработува во развојот на Firefox или кој било друг проект SL / CA и GNU / Linux, совршено, развивачот на Waterfox или друг предводник на нивниот проект, може да продолжи да води во независен развој на вашата вилушка. Бидејќи, за тоа, тие би требало да бидат SL / CA и GNU / Linux, т.е. така што секој поединечно или како група, независно може да продолжи да го развива во нивниот стил или визија.

 3.   Сима78 dijo

  Одлична статија, објавив статија на француски јазик на мојот блог врз основа на ова (врска на крајот од мојот напис), од друга страна, за избор на јазици што ги избрав датотеките xpi, што е валидна опција без оглед на дистрибуцијата.
  https://chispa.fr/sima78/

 4.   Сима78 dijo

  Реков дека без оглед на дистрибуцијата ... Ова важи за датотеката xpi, но верзијата Waterfox 2020, за мене, работи на моите компјутери под Ubuntu 18.04 (секако на 20.04) )
  Извинете ако мојот шпански не е точен.

  1.    Инсталирајте пост на Linux dijo

   Поздрав, Сима78. Ви благодариме за вашиот информативен придонес за Waterfox, многу сум среќен што ви се допадна. Вашиот блог на француски јазик е многу убав и функционален. Успеси и благослови за вас.