XaaS: Облачен компјутер - Сè како услуга

XaaS: Облачен компјутер - Сè како услуга

XaaS: Облачен компјутер - Сè како услуга

Софтверот од неговото создавање е природно поделен во 3 категории кои се: системи, програмирање и апликации. И последното, за возврат, постепено еволуираше од Апликации: мајчин, веб, хибриден, во прогресивен и дистрибуиран.

Заедно со Апликациите мигрираат на „Облак“ (Интернет) Го нема консолидирање концепт или деловен и деловен модел познат како „Сè како услуга“, претежно познат по своето име и кратенка на англиски јазик како: Сè како услуга или сè како услуга (XaaS).

Тековни изгледи

XaaS

XaaS во моментов е новата парадигма за пазарот на облачни компјутери и чиј тренд на раст за следните години ќе има големо влијание врз сегментите на телекомуникациите, големите податоци и Интернет на нештата (IoT).

Од XaaS е технолошки концепт кој опфаќа неколку концепти поврзани со технолошките иновации во облакот, што генерира нови начини на генерирање и додавање вредност на организациите, и јавни и приватни.

Конвергенција и хиперконвергенција

Само по себе, XaaS посочува на повеќекратните и растечки ИТ услуги до кои организациите моментално пристапуваат благодарение на Интернетот и големите трансформации што им ги носи ова, деловните модели и преминот кон хиперконвергенција.

Разбирање како ИТ конвергенција унија или спојување на неколку ИТ концепти или технологии, главно на инфраструктурите за компјутерски центар (датацентри), како што се: Обработка, складирање, мрежи, телекомуникации, во единствена физичка платформа (шасија, машина) или хардвер.

И како ИТ хиперконвергенција кон инфраструктура дефинирана од софтвер што ги одделува операциите на HW инфраструктурата од системот и ги спојува на ниво на Hypervisor во еден блок.

придобивките

Оваа нова парадигма на „како-услуга“ (како-услуга) е деловен модел, во која структурата на организациите и нивното работење се смета како услужна платформа. Колку е критичен процесот во рамките на структурата, за миграцијата, толку повеќе потешкотии се соочува. И ова е местото каде што моделот XaaS се истакнува.

Употребата на моделот XaaS во организациите има придобивка од олеснување на решавањето на тешкотиите во областа на ИТ, додека напредуваат во ситуации во кои тие имаат можност за раст и проширување, овозможувајќи ви брзо да се преселите од еден пазар (лажат) на друг и од еден на друг деловен модел.

Од друга страна, моделот XaaS овозможува брзо скалирање наспроти барање за изненадувачка побарувачка, ослободување на ресурсите за управување, со цел да им се овозможи на организациите да се посветат целосно на бизнисот и неговиот раст, наместо на инфраструктурата.

XaaS е сеприсутен деловен модел, кој обезбедува глобализирано присуство користејќи облак. Силен во критичните точки на ИТ инфраструктурата што го прави не камен на сопнување за раст и трансформација на бизнисот.

Поврзани концепти

Постојат голем број на концепти, модели или технологии поврзани со парадигмата „како услуга“ (како - услуга). Тоа е, иако најпопуларните XaaS обично се: софтвер како услуга (SaaS, софтвер како услуга), платформа како услуга (PaaS, платформа како услуга) и инфраструктура како услуга (IaaS, инфраструктура како услуга), секој пат се појавуваат повеќе видови, меѓу кои можеме да го најдеме следново:

Видови

 • Хардвер како услуга (HaaS, Хардвер како услуга)
 • Складирање како услуга (SaaS)
 • База на податоци како услуга (DBaaS, база на податоци како услуга)
 • Обновување на катастрофи како услуга (DRaaS)
 • Комуникации како услуга (CaaS)
 • Мрежа како услуга (NaaS)
 • Следење како услуга (MaaS)
 • Контејнери како услуга (CaaS, Контејнери како услуга)
 • Функции како услуга (FaaS, Функции како услуга)
 • Безбедност како услуга (SECaaS, безбедност како услуга)

Другите помалку познати или спроведени обично се:

 • Управување како услуга (MaaS)
 • Бизнис како услуга (BaaS, Бизнис како услуга)

И во збирна форма, 3-те главни концепти или XaaS модели може да се опишат како:

Софтвер како услуга (SaaS, Софтвер како услуга)

Кога давателот обезбедува апликации што работат во облак и до него клиентот може да пристапи преку разни уреди, со лесни интерфејси (како што е веб прелистувач) или преку интерфејси (API). Тоа е, управува со апликациите и другите основни ресурси (мрежа, сервери, оперативни системи, складирање, меѓу другите).

Платформа како услуга (PaaS, Платформа како услуга)

Кога давателот обезбедува можност за распоредување на сопствени или апликации на клиенти на својата облачна инфраструктура, додека клиентот одржува контрола над нив. Давателот се грижи за управување со сите други основни ресурси.

Инфраструктура како услуга (IaaS)

Кога давателот обезбедува обработка, складирање, вмрежување и други критични компјутерски ресурси на кој клиентот може да имплементира и да работи оперативни системи, складирање и апликации.

Облачен компјутер: Заклучок

Заклучок

Од сето ова, за нас е јасно дека „Сè како услуга“ генерира промена (миграција) на ИТ-операциите на организациите кон облакот (Интернет) преку платформи за соработка, достапни од каде било, со последователно намалување на оперативните трошоци и рационализација на процесите.

Покрај тоа, моделот XaaS базиран главно на IaaS, PaaS и SaaS се шири, проширувајќи се кон сите видови компоненти што може да се понудат како услуга. XaaS ги проширува предностите на Cloud Computing на која било област или процес на организации, поддржувајќи различни деловни цели, од човечки ресурси, до традиционална или информациска безбедност.

Накратко, XaaS прави неизбежно секоја услуга во сферата на информатичката технологија да биде понудена во облак, што на крајот ќе го зајакне уште повеќе со текот на времето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.