Инсталација XFCE на Arch Linux

ааас

Внимание!: Пред да инсталирате XFCE, мора да ја инсталирате Основната графичка околина (Xorg) и видео двигателот, ако го немате инсталирано, одете на следниот водич:

Инсталација на основно графичко опкружување и видео двигател.

-11с Инсталација на XFCE

Да инсталирате XFCE со соодветните приклучоци:

$ sudo pacman -S xfce4 xfce4-добрите

-12г Инсталација на приклучок

-a    Гамин, е систем за следење на датотеки и директориуми, кој ќе работи автоматски кога е потребно, препорачано:

$ sudo pacman -Самин

-a    Поддршка за известување:

$ sudo pacman -S xfce4-нотифид

-a    Поддршка за мрежен менаџер:

$ sudo pacman -С-мрежен менаџер-аплет

-a    Аплет за јачина на звук:

$ sudo pacman -С волумикон

-a    Менаџер за стартување:

$ sudo pacman -С тенок

-13г Активирајте го менаџерот за најавување

Слим ги чита локалните поставки од ~ / .xinitrc и потоа стартувајте ја работната површина според тоа што е во оваа датотека, во упатството: Основна конфигурација на Linux Постои основна датотека за .xinitrc, во случај да ја немате, извршете ја следнава команда:

$ cp /etc/skel/.xinitrc

Ја отвораме нашата датотека ~ / .xinitrc:

$ нано .xinitrc

Ние ја додаваме нашата околина на крајот:

извршува startxfce4

Активираме Слим:

$ sudo systemctl овозможете тенок.услуга

ние рестартираме:

$ sudo се рестартира

Откако нашиот систем е рестартиран, можеме да уживаме XFCE.

Те молам! испрати го твојот проблеми / сомнежи во мојата е-пошта: arch-blog@riseup.net

ff Помогнете ни со еден клик!, споделете го упатството со вашите пријатели.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

22 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ЕДУ dijo

  Јас разбирам дека Слим во моментов генерира проблеми со systemd, дали има некакви импликации?

  1.    дијазепан dijo

   https://wiki.archlinux.org/index.php/Display_manager#Incompatibility_with_systemd

   Погодени ДМ: Влез, МДМ, СДДМ, Слим
   Некои менаџери на дисплеи не се целосно компатибилни со systemd, бидејќи тие повторно го користат процесот на сесија PAM. Тоа предизвикува разни проблеми при второ најавување, на пр.
   Аплетот NetworkManager не работи,
   Јачината на звукот PulseAudio не може да се прилагоди,
   најавувањето не успеа во GNOME со друг корисник.

   1.    ЕДУ dijo

    … Затоа би било најдобро да инсталирате друг менаџер?

    1.    кик1н dijo

     Препорачувам lightdm за xfce

     1.    дијазепан dijo

      Тоа или LXDM

     2.    ЕДУ dijo

      Можете ли да објасните како да го направите тоа?

   2.    Алехандро Понче dijo

    Здраво!
    Лично, јас секогаш користев Слим и никогаш немав проблеми, сепак ќе додадам повеќе менаџери на екран, така што корисниците ќе имаат можности за инсталирање.

    Ви благодариме за вашите коментари.

    1.    Образование и физичка култура dijo

     Одлично, би било ценето. 🙂

 2.   x11tete11x dijo

  Имате грешка во копирање на копирање xD:
  «Внимание!: Пред да инсталирате KDE, мора да ги инсталирате Основната графичка околина (Xorg) и Видео драјверот, ако ги немате инсталирани, одете на следниов водич:»

  Јас треба да кажам:
  Внимание! Пред да инсталирате XFCE, мора да ги инсталирате Основната графичка околина (Xorg) и Видео драјверот, ако ги немате инсталирани, одете на следниов водич:

  xD

  1.    Алехандро Понче dijo

   Хахахаха благодарам за советот.

 3.   ----- dijo

  Важни податоци за лаптопите:
  [код] sudo pacman -S xf86-input-synaptics [/ код]

  1.    Алехандро Понче dijo

   Оваа команда се наоѓа во водичот за инсталација на Arch.
   Поздрав.

  2.    елиотим3000 dijo

   О, сигурно, за да можете да работите со тачпадот на лаптопите.

 4.   andres dijo

  Здраво! Само што го инсталирав Arch со твојот водич и xfce и одлично се вклопува, тој е супер стар, но тенок компјутер работи, и можам да се најавам совршено со мојот корисник, имам само еден проблем, имам глувче PS / 2 и системот не го детектира, што имам што да направам ?? Благодарам многу!

 5.   kzxm300 dijo

  Како е, прво благодарам за упатството за инсталирање на Archlinux,

  Имам мал проблем при рестартирање на компјутерот, кога тој влегува во екранот за најавување, ги внесувам корисничкото име и лозинката, но потоа тој се рестартира и повторно се враќа на екранот за најава.

  1.    Нахуел dijo

   Здраво,

   Која содржина ја лоцираше .xinitrc во вашиот дом?

   Притиснете Alt + F2 и внесете ги вашето корисничко име и лозинка. и ја гледате содржината на .xinitrc со мачка .xinitrc.

   И така, можам да ти помогнам.

   Благодарам

 6.   ЕДУ dijo

  Секој пат кога ќе го рестартирам компјутерот, јачината на звукот е тивок и не е доволно за да се зголеми јачината на звукот на главниот fader, морам да го отворам миксерот и да ги зголемам сите јачини на звук. зошто е ова ???

 7.   Рамири dijo

  На мојот компјутер, поради некоја причина, датотеката xinitrc е креирана во / etc / X11 / xinit / xinitrc

 8.   Ianијан dijo

  Ја имам оваа грешка: не успеав да ја извршам командата за најавување кога очигледно го добив екранот за најава и сакам да ги внесам моите акредитиви. Како да повикам терминал за да го реши проблемот од таму? Веќе се обидов со Alt + F2 и не ми успеа

 9.   E dijo

  Здраво Ја следев гиата од почеток. Одамна имав газа со арх (доаѓам од Debian) и работата е што не можам да се поврзам преку мрежа со печатач инсталиран и споделен во 7 $. Некој предлог?
  Благодарам

 10.   Хуан Игнасио Рета dijo

  Одлично упатство, сомнеж, не е дека ако инсталирате менаџер за најава или менаџер за приказ (во овој случај тенок), не е потребно .xinitrc?

 11.   теншалит dijo

  Здраво, добро утро.
  Ги следев вашите упатства за инсталирање arch + xcfe4 и имав проблем кога сакав да го исклучам компјутерот.
  Кога се обидувам да го исклучам од графичкото опкружување или од конзолата, тој никогаш не се исклучува ... мојот монитор едноставно станува црно и процесорот се чини дека останува во некаква јамка при добивањето на нарачката за исклучување. За да го исклучам компјутерот, треба да го користам копчето за напојување.
  Смешно е што ми овозможува да го исклучам компјутерот кога ќе се најавам од tty (не користам екран за најавување).
  Претходно, овој проблем ми се случи во друга инсталација arch + openbox и го решив со следнава команда:
  sudo sysctl -p
  Откако ја внесов командата, го добивам ова:
  јадро.shmmax = 128000000
  јадро.sysrq = 1
  Проблемот е во тоа што не се сеќавам како го сторив тоа, бидејќи не го документирав решението и не ми е многу јасно што барав на systemd.