Xonotic, одлична мултиплеер игра за GNU / Linux

Во моментов има широк спектар на игри за GNU / Linux, но ... и графичкиот квалитет на овие? Понекогаш не е најдобро, иако тоа не е причината зошто тие се лоши игри. Другите се одлични, како Метрото последно светло, но тие се комерцијални и не се многу во согласност со филозофијата на нашиот омилен оперативен систем. Сепак, постои игра која освен што има добра графика, е потполно бесплатна и бесплатна. Не станува збор за ништо повеќе и ништо помалку од Ксонотични.

Ксонотични

Ксонотични е стрелец во прво лице, ултра-брз, што не носи во времињата на арената fps. Има режим на игра со еден играч, но неговата сила е режим за повеќе играчи. Тоа е доста популарно, од она во што влегувате кога ќе влезете, ќе има барем еден активен сервер на кој можете да играте.

Проектот Ксонотични започна затоа што неговиот претходник, Нексуиз, кој беше од ист жанр, а исто така бесплатен, беше прекинат да се посвети на комерцијален што сега може да се купи на Xbox во живо. Ксонотични носи важни подобрувања во врска со НексуизНе само зголемување на квалитетот на графиката повеќе од очигледно, туку и возила што ќе ни помогнат да ја направиме играта позабавна на големите мапи.

Ксонотични како што реков и е слободен софтвер, лиценциран под GPL. Развиена е со моторот Темни места, модификација на графичкиот мотор Земјотресот. Сè уште е во рана фаза на развој (сегашната верзија е 0.7), но јас играв многу и можам да кажам дека тешко дека има грешки, или барем нема скоро никакви поголеми грешки.

Xonotic изглед

Визуелно Xonotic ве остава без зборови, еден од најдобрите што ги најдов GNU / Linux, и, без сомнение, играта Свет со подобра графика. Постојат две верзии, онаа напишана во SDL и оној напишан во OpenGL. Според мое искуство, SDL нуди повисоки перформанси. Во мојот GTX 660 ti со ултра поставка достигнав до 800 fps.

Ксонотични

Начини на игра

En Ксонотични Постојат неколку режими на игра, главната е CTF, тоа е, фаќање знаме на тимот, во кое како и во многу други стрелцитеHaveе мора да го набавите знамето на спротивниот тим и да го однесете на ваш терен без другиот тим да го опорави вашето.

Постојат и други типични за жанрот стрелец како DM y КТ, убиј игра и тим убиј игра. Во FT ќе мора да ја замрзнеме противничката екипа за да победиме, да бидеме во можност членовите на нашиот тим да се одмрзнат, близу нас. Но, постои игра што никогаш не сум ја видел во А. стрелец, Што е тоа CTS, во кое искористувајќи ја брзината на играта, тоа ќе нè натера да одиме од една до друга точка на мапата во најкус можен рок, избегнувајќи пречки, платформи итн ...

Инсталација

Може да се преземе од официјалните складишта на Арклинукс со следнава команда:

pacman -S xonotic

За остатокот од дистрибуциите, можете да ја преземете бинарната програма од официјалната веб-страница.

Преземете го Xonotic

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

20 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   дбиликс dijo

  Одлично. но ресурсите за консумирање ... мојот компјутер не е толку стар или толку нов ...

  1.    Франциско-линуксеро dijo

   Дури и ако немате многу моќен компјутер, можете да уживате во Xonotic со прилагодување на графиката, обидете се да ги поставите во нормала.

   Поздрав.

 2.   пандев92 dijo

  Sorryал ми е, воопшто не ми се допаѓа тој вид на игри, тие можат да бидат бесплатни и сè што сакаат, но ни требаат fps, со историја

  1.    нано dijo

   Па, генерално, воопшто не сакам fps, па ми се допаѓаат овие, ти играј ги некое време и чао ...

  2.    елав dijo

   Па горе, фатете се за работа и развиете. 😉

   1.    Фернандо dijo

    whoosh во цела уста хахаха

 3.   Gabriel dijo

  Вистината е дека ги има сите погледи, благодарам што ми овозможи да го знам know

  1.    Франциско-линуксеро dijo

   Ви благодариме за коментарот

 4.   илуки dijo

  Изгледа добро, ќе го пробам. Се надевам дека може да се игра на мојата стара машина.
  Поздрав.

 5.   Луис dijo

  Па уште еден FPS на списокот со игри за Linux.

  Би сакал некоја RPG игра Dungeon Crawler тип, но стара школа.

 6.   АуросЗх dijo

  Па ... ова ќе треба да се обиде.

 7.   носеј dijo

  Програмирам игра во C ++ и Python нешто како Terraria за linux / windows со GPL v2 лиценца.Се уште работам но немам многу време кога ќе ја завршам, можеби ќе објавам запис.

 8.   елиотим3000 dijo

  Интересна игра, иако за да ми заштеди процес на рачна инсталација, подобро ја користам Desura за да ја инсталирам и со тоа да ја играм на Интернет.

 9.   Жозе dijo

  „Другите се одлични (…), но тие се ексклузивни“. Смешно ми е да критикувам и да ги оставам настрана игрите само затоа што се комерцијални. Добро е што е филозофија секој да го има кодот при рака (иако огромното мнозинство не го користи, а малкумина знаат да го читаат). Сега со оваа пареа излегоа многу многу добри игри. како што се: убивање на подот, дота, тимска тврдина 2, цивилизација sid meiers, xcom, итн. тие се одлични и многу добри игри, но јас нема да фрлам нечистотија врз нив само затоа што се комерцијални

 10.   Мартин dijo

  изгледа прилично добро, веќе е ценето !!

 11.   Orgоргицио dijo

  Изгледа добро, и не знам дали има многу врска со фактот дека е базиран на моторот Quake 1.

  Ја играм Опенарена, која користи мотор Quake 3. И неговите перформанси се многу добри.

  Можеби кога ќе имам време, ќе му дадам вртење