Zorin OS 15.2 пристигнува со Linux Kernel 5.3

Zorin Group издаде нова верзија на Zorin OS, ажурирајќи го својот систем на Linux Kernel 5.3 со најновиот софтвер за Linux.

Zorin OS 15.2 со себе носи побрзо, побезбедно и подобро искуство со перформансите, и благодарение на ажурирањето на јадрото, тоа е исто така побезбедна и компатибилна верзија.

Меѓу новите карактеристики, наоѓаме поддршка за нов хардвер, вклучително и за Интел процесори од XNUMX-та генерација, графички картички AMD Naviкако што се Radeon RX 5700 и најновите MacBook тастатури или тачпади.

Како што споменавме претходно, Zorin OS 15.2 доаѓа со претходно инсталирана најнова верзија на неговите апликации и две од нив се LibreOffice и GIMP.

LibreOffice се смета себеси за најсилна алтернатива на Microsoft Office и инсталирањето на најновата верзија е од витално значење, особено кога Zorin OS изгледа многу успешен меѓу корисниците кои сакаат да преминат од Windows на Linux.

Зорин споменува дека во последните девет месеци од достапноста, биле изброени 900,000, а голем процент го делат корисниците на Виндоус и маКОС кои сакаат да се префрлат.

"2 од 3 преземања доаѓаат од корисниците на Windows и macOS, што ја рефлектира нашата мисија да донесеме повеќе луѓе на Linux. Ништо од ова не беше можно без помош на нашата заедница, која помогна да се сподели системот и да се зголеми проектот,”Ја споменува компанијата.

Неодамна Мајкрософт го заврши животниот циклус на Виндоус 7 и веќе не добива ажурирања, па сигурно многу корисници ќе бараат да се префрлат на Linux.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.