Зулип 4.0 пристигнува со подобрувања на дозволите и функциите за корисниците

Новата верзија на Зулип 4.0 штотуку е лансирана, што е серверска платформа за распоредување корпоративни гласници, погоден за организирање комуникација помеѓу вработените и развојните тимови.

Проектот првично беше развиен од Зулип и беше отворен по нејзиното стекнување од страна на Дропбокс под лиценцата Апачи 2.0. Кодот од страната на серверот е напишан во Python со користење на рамката Django.

Системот поддржува директни пораки помеѓу две лица и групни дискусии. Зулип може да се спореди со Слек и може да се гледа како внатрешен корпоративен аналог на Твитер, кој се користи за комуникација и дискутирање на работни прашања во големи групи на вработени.

Главни вести на Зулип 4.0

Во оваа нова верзија корисниците имаат можност да ја исклучат звукот на активност на другите корисници за да не ги гледаат вашите пораки, плус беше имплементирана нова функција во системот за права на пристап: „Модератор“, што им овозможува на корисниците да добијат дополнителни дозволи за управување со делови од објави и дискусии, без да даде право за промена на поставките, како дополнение беше спроведена можноста за раздвижување на дискусиите помеѓу секциите, вклучително и можноста за преместување на темите во приватни делови.

На додадени нови модули за интеграција со услугите Freshping, JotForm и Uptime Robot, како и подобрена интеграција со Bitbucket, Clubhouse, GitHub, GitLab, NewRelic и Zabbix. Додадено е ново дејство на GitHub за испраќање пораки до Зулип.

За интернационализација на интерфејсот, се користи библиотеката FormatJS, наместо библиотеката i18next претходно користено и обезбедена е интеграција со отворен прокси за чад-екран, што се користи за да се спречат нападите на SSRF на други услуги (преку Smokingcreen, можете да ги пренасочите сите премини на надворешни врски).

Апликација за клиент е имплементирана за работа со Зулип од терминал за текст, кој има функционалност близу до главниот веб-клиент, дури и на ниво на распоред на блокови на кратенките на екранот и тастатурата.

Друга од промените што се издвојува во новата верзија е интегрирана поддршка за услугата GIPHY, што ви овозможува да изберете и вметнете меми и анимирани слики.

Стандардно, кога ќе ја отворите апликацијата, сега се прикажува список со неодамнешни теми, со опција за овозможување филтер за преглед на дискусии што содржат објави од тековниот корисник.

Овозможените објави сега се прикажуваат стандардно во левиот панел, што ви овозможува да ја користите оваа функционалност за да ве потсетам на кои објави и дискусии да се вратат.

Наместо компактно копче „Одговори“ За да започнете да пишувате одговор, на посебна област е додадено поле (поле за текст) во кое корисниците можат веднаш да напишат.

Додадена е можноста за брзо копирање блокови со кодови во клипбордот или уредување на избраниот блок во надворешен контролер.

Од другите промени кои се издвојуваат од оваа нова верзија:

 • Совет за автоматско комплетирање обезбедува индикација за присуството на корисникот.
 • Бројот на достапни звучни известувања е проширен.
 • Додадено е за додаток за брзо да го дознаете бројот на верзијата на серверот Зулип.
 • Веб-интерфејсот и десктоп апликациите сега прикажуваат предупредување ако корисникот се поврзе со сервер кој не е ажуриран повеќе од 18 месеци.
 • Направена е работа за зголемување на перформансите и приспособливоста на серверот.
 • Новите инсталации го користат PostgreSQL 13 како стандарден DBMS.
 • Рамката Django 3.2.x е ажурирана.
 • Додадена е почетна поддршка за Debian 11.

Конечно, ако сакате да дознаете повеќе за тоа, можете проверете на следниот линк.

Преземање и инсталирање на Zulip на Linux?

За оние кои се заинтересирани да можат да инсталираат Zulip, тие треба да знаат дека тој е достапен за Linux, Windows, macOS, Android и iOS и е обезбеден вграден веб-интерфејс.

Програмерите на Зулип обезбедете им на корисниците на Linux апликацијата во формат AppImage кои можеме да ги преземеме од нејзината официјална веб-страница.

Ние даваме дозволи за извршување со:
sudo chmod a+x zulip.AppImage

И ние извршуваме со:

./zulip.AppImage

Друг метод за инсталација е преку Snap пакетите. Инсталирањето се врши со извршување во терминалот:
sudo snap install zulip


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.