Zulip 7 пристигнува со поддршка за Debian 12, општи подобрувања и повеќе

лалиња

Zulip е апликација за тимски разговор со отворен код дизајнирана да им помогне на луѓето да соработуваат

Беше откриено на ллансирање на новата верзија на Zulip 7, што според зборовите на програмерите ова е важна верзија која пристигнува со повеќе од 3800 потврди нови се споени во целиот проект од верзијата 6.0.

За оние кои не знаат за Зулип, треба да го знаат тоа е серверска платформа за распоредување на корпоративни гласници погоден за организирање комуникација помеѓу вработените и развојните тимови.

Системот поддржува директни пораки меѓу две лица и групни дискусии. зулип може споредете со услугата Slack и се смета како интракорпоративен аналог на Твитер, кој се користи за комуникација и дискусија за работните прашања кај големи групи вработени.

Главни вести на Зулип 7

Оваа нова верзија на Zulip 7 во голема мера ги истакнува сите промени во визуелниот дизајн, кој е дел од тековниот проект за редизајн на Zulip, бидејќи изгледот е модернизиран.

Новиот дизајн користи поактивно истакнување во боја, вклучувајќи заглавија на изворот на пораки, боја на заднина, спомнување бои, датуми и времиња, компонирање банери на кутии, икони и совет за алатка.

Покрај информациите за времето во списоците, Додадени се разделни линии што ги означуваат деновите за појасно разбирање на кој ден е испратена пораката.

Друга од промените што се издвојува во новата верзија се подобрувањата на поддршката, а тоа е дека Zulip 7 веќе има поддршка за Debian 12 и PostgreSQL 15, како и интеграција со платформата Rundeck, подобрена интеграција со GitHub и исто така во мобилниот Zulip. беа направени апликации за iOS и Android различни подобрувања.

Исто така, вреди да се напомене дека а опција за исклучување на каналите за да се оневозможи примање известувања за пораки. Во исто време, известувањата може да се враќаат за поединечни теми, обезбедувајќи селективно следење на најинтересните теми на каналот.

Беа додадени поставки за автоматско означување на пораките како прочитани откако ќе ги видат. На пример, можете да го оневозможите автоматското означување во приказот на дискусија и да означите како само за читање во поделен приказ.

Од друга страна, вреди да се напомене дека на способност да испратите порака не веднаш, но во одредено време според распоредот. На пример, испраќањето писмена порака ноќе може да се одложи до утрото.

Беше го поедностави процесот на менување на примачот при уредување порака што сè уште не е испратено, плус додадена е можност за избор на канал за испраќање и префрлање помеѓу испраќање директно до корисник и испраќање на канал без напуштање на интерфејсот за уредување.

На други промени кои се издвојуваат:

 • Зависностите се ажурирани, на пример, рамката на Django е ажурирана на верзијата 4.2.
 • Променет е интерфејсот за поставување дозволи за преместување пораки. Сега е можно да се одреди кој може да преместува пораки и колку долго, без оглед на правата за уредување.
 • Во администраторскиот интерфејс, отворањето на картичката на корисникот се спроведува со кликнување на корисничкото име во поставките или во списоците на претплатници.
 • Формуларот за извоз нуди избор помеѓу форматите JSON и CSV, а додадени се филтри за филтрирање кога се извезуваат поединечни примачи и пораки со прилози.
 • Додадена е поставка која регулира кој може да ги гледа е-пораките наведени за време на најавувањето.
 • Променет е дизајнот на скокачките блокови во интерфејсот за составување и уредување порака.
 • Подобрен приказ на информации за кратенките на тастатурата во советите за алатки.
 • Проширен бројот на објави и теми прикажани во страничната лента.
 • Додадени се дополнителни пораки за потврда за дејства кои бараат внимание, како што се означување на сите пораки како прочитани, отстранување на последниот корисник и исклучување на известувањата.

Конечно, ако сакате да дознаете повеќе за тоа, можете проверете на следниот линк.

Преземање и инсталирање на Zulip на Linux?

За оние кои се заинтересирани да можат да инсталираат Zulip, тие треба да знаат дека тој е достапен за Linux, Windows, macOS, Android и iOS и е обезбеден вграден веб-интерфејс.

Програмерите на Зулип обезбедете им на корисниците на Linux апликацијата во формат AppImage кои можеме да ги преземеме од вашата страница официјална мрежа.

Ние даваме дозволи за извршување со:
sudo chmod a+x zulip.AppImage

И ние извршуваме со:

./zulip.AppImage

Друг метод за инсталација е преку Snap пакетите. Инсталирањето се врши со извршување во терминалот:
sudo snap install zulip


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.