Çfarë të bëni në mënyrë që Zarafa të mos menaxhojë dërgimin e postave elektronike në Zentyal?

Zarafa është një Softuer bashkëpunues (GroupWare) burim të hapur që është përfshirë në Zental. Wasshtë krijuar për tu integruar me të Microsoft Office Outlook si një alternativë ndaj Microsoft Exchange Server.

Dobësitë e Zarafa është se ka një klient në internet që ka një ndërfaqe shumë të ngjashme me atë të Pikëpamje, duke e bërë atë shumë intuitiv për përdoruesit e rinj që po migrojnë në GNU / Linux. Gjithsesi.

Problemi ishte që unë aktivizova modulin Zarafa (per ta provuar) dhe nga ai moment, postat elektronike që hynë në serverin tim nuk mund të dorëzoheshin sepse ktheu këto 2 gabime:

internal software error. Command output: Failed to resolve recipient...

ose kjo tjetra:

temporary failure. Command output: Unable to login for user <usuario>, error code: 0x8004010f

Çështja me sa duket është se kur aktivizoheni Zarafa ya Pëllumbadh nuk e dorëzon postën, dhe kjo është arsyeja pse në regjistra e bëri ritransmetimi Zarafa kur ne fakt e kam bere me pare Pëllumbadh.

Uninstalova modulin dhe problemi vazhdonte akoma. Çfarë bëra atëherë? Unë redaktova skedarin /usr/share/ebox/stubs/mail/main.cf.mas dhe unë hoqa vijat e mëposhtme:

Në linjën 25 apo më shumë
$zarafa

Dhe në linjën 95 apo më shumë:
% if ($zarafa) {
transport_maps = hash:/etc/postfix/transport
zarafa_destination_recipient_limit = 1
% }

Pastaj rifillova shërbimin e postës:
/etc/init.d/ebox mail restart

dhe gjithçka u kthye në normalitet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Carlos J. dijo

  Përshëndetje, shpresoj se mund të më jepni një dorë që kam problemin e mëposhtëm:

  Unë kam Zentyal 2.2.7 si një server postë, domeni im është konfiguruar si duhet, me DNS të ofruesit tim të ISP.
  Unë mund të hyj përmes internetit nga çdo vend i jashtëm http://midominio.com/webmail dhe unë mund të dërgoj dhe të marr email pa probleme.

  Problemi im fillon kur konfiguroni llogarinë e postës elektronike në Outlook, unë mund të marr email pa probleme, por nuk mund të dërgoj mesazhin e mëposhtëm kur bëj testin:
  Dërgoni mesazh me email në provë: Serveri u përgjigj: 554.5.7.1

  Dhe nëse dërgoj një email me sa duket ai zhduket, por brenda sekondave marr emailin e mëposhtëm nga serveri:
  Disa nga marrësit nuk e morën mesazhin tuaj.

  Lënda: Dëshmi e dërgesës.
  Postuar më: 29/06/2012 23:00

  Marrësit e mëposhtëm nuk mund të gjenden:

  mailxyz@gmail.com en 29/06/2012 23:00
  Gabimi i serverit: '554 5.7.1: Adresa e marrësit u refuzua: Hyrja u refuzua'

  Ju lutem, duhet të konfiguroj serverin në mënyrë që postat elektronike të dërgohen nga Outlook pa probleme.

  Faleminderit paraprakisht për ndihmën.

  CJ

  E kam të postuar në: http://forum.zentyal.org/index.php/topic,11313.new.html#new

  1.    elav <° Linux dijo

   Përshëndetje Carlos, kjo është më mirë të pyesni në forum, ju lutem, do të ishte më e lehtë për t'ju ndihmuar ...

 2.   Ovidi dijo

  Mirë në rast se i ndihmon dikujt, kjo ka funksionuar për mua, në konfigurimin e postës në Advanced zgjidhni për të përdorur SSL, pop3 -> 995, smtp -> 587, Përdorni lidhjen e koduar TLS. Në serverin në dalje zgjidhni serveri im që po largohet kërkon vërtetimin dhe kontrolloni Përdorni të njëjtat cilësime si serveri im hyrëse.

  Mos harroni të ridrejtoni portet e routerit.

  të fala

  Ovidi

 3.   David dijo

  mirë

  Lidhur me Zarafa, unë jam duke kërkuar dhe "kapur" një profesionist të pavarur i cili mund të ketë interes të bashkëpunojë me ne duke bërë konfigurimin, konfigurimin dhe mirëmbajtjen për klientët tanë të ardhshëm që do të përdorin Zarafa.

  Nëse njihni dikë, ju lutem më kontaktoni. Do ta vlerësoja.