Çfarë është guaska?

Si jeni.

Disa orë më parë kam postuar rreth GNOME Shell dhe e ardhmja e saj dhe një lexues i referohet diçkaje që unë e konsideroj të rëndësishme për t'u marrë parasysh, Çfarë është një guaskë?

Nga përkufizimi kemi: Në informatikë, termi predhë Përdoret për t'iu referuar atyre programeve që ofrojnë një ndërfaqe përdoruesi për të hyrë në shërbimet e sistemit operativ. Këto mund të jenë grafikë ose tekst i thjeshtë, varësisht nga lloji i ndërfaqes që ata përdorin. Predhat janë krijuar për të lehtësuar mënyrën në të cilën thirren ose ekzekutohen programe të ndryshme të disponueshme në kompjuter..

Duhet të theksohet se ekzistojnë 2 lloje të Shell dhe këto janë:

Predha të zakonshme të tekstit si bash, emacs, Windows command prompt, ndër të tjera.

Predhat e zakonshme të grafikëve si GNome, KDE, XFCE, LXDE, Unity, MacOS Desktop Environment, Windows Desktop, ndër të tjera.

Kështu që mund të përmbledhim që Shell është me pak fjalë mjedisi i desktopit (DE) ose Windows Manager (WM) që përdorim për të punuar në PC-të tanë, pavarësisht nga shpërndarja që përdorim qoftë përmes GUI (ambiente grafike) ose nga terminali në lidhje me ndërveprimin që ne kërkojmë të jemi në gjendje të përdorim shërbimet dhe aplikacionet e ofruara nga sistemet operative.

Ky përkufizim i njëjtë mund të zbatohet më pas në pajisjet mobile të tilla si smartphone dhe tabletë, qoftë me Android, iOS ose Windows Phone; meqenëse këto të fundit janë sisteme operative me një DE ose WM të parafiguruar.

Pra, KDE është një Shell, XFCE është një Shell, LXDE është një Shell, iOS është një Shell, Android është një Shell, Windows Phone është një Shell, terminali është një predhë (përmes bash), kështu që çfarë mund të themi për GNOME 3 nuk ka të bëjë me ndërfaqen dhe pamjen e tij. Se ndryshimi ishte rrënjësor: PO.

KDE dhe / ose anëtarët e bashkësisë eksperimentojnë me një mjedis me një filozofi "të ngjashme" (për të mos thënë të njëjtën gjë) me atë të përdorur nga projekti Gnome sot, pasi që nga përkufizimi KDE mund të quhet edhe KDE Shell.

Për të gjitha ato që shpjegohen në paragrafët e mëparshëm, unë mund të merrem me guximin të them se GNOME 3 (Shell) ka një të ardhme pavarësisht nëse disa njerëz e pëlqejnë atë ose të tjerët nuk e pëlqejnë.

SHENIM: Përkufizimi dhe llojet e guaskave që mora nga Wikipedia, lidhja është kjo.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

25 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Adoniz (@ NinjaUrbano1) dijo

  Epo, nëse ky është përkufizimi i guaskës, atëherë predhat kanë një të ardhme.

  Por mjedisi desktop i Gnome (kuptoni GNome-shell) nuk e ka atë përveç nëse e bën atë më të konfigurueshëm siç e kisha thënë tashmë në postimin tjetër.

  😀

  Dua të theksoj se nuk jam kundër guaskave, vetëm gnome3, e cila për mua ose sipas nevojave të mia nuk është praktike.

  😀

 2.   xhurat dijo

  Mirë !! Tani është pak a shumë e qartë ... Kam kuptuar që Mjedise Desktop (DE) dhe Menaxherët e Dritareve (WM) hyjnë në klasifikimin shell.

  Faleminderit për sqarimin

 3.   Jaime dijo

  Të mirë.

  Hyrja dhe sqarimet më duken perfekte. Unë mendoj se e dija pak a shumë se çfarë ishte një Shell, megjithëse është e vërtetë që bëhet fjalë për të rifreskuar konceptet dhe për të ditur dhe për të mos harruar që unë përpiqem të vazhdoj të jem një predhë (vija e komandës). Shtë një ndërfaqe më shumë por e tekstit. Unë mendoj për një menaxher desktop si shuma e një WM + Shell + mjete të tjera. Partshtë pjesërisht kurioze ose aksidentale të përfshihet kjo hyrje sepse tani po pyesja se si mund ta instaloja Arch (instalim minimal), pa instaluar Gnome Shell, për të instaluar Kanellën (e cila unë e kuptoj se është një Shell tjetër). Nuk e di nëse mund ta bëj duke përdorur disa parametra me pacman (–ignore apo diçka e tillë). Dhe unë do të doja të instaloja LightDM-Ubuntu në vend të GDM dhe nëse është e mundur të mos instaloj Nautilus për të provuar një tjetër si Nemo, Pantheon, etj. Pak si Cinnarch, por duke e bërë vetë. Por është një koment i thjeshtë sepse unë tashmë thashë që po mendoja rastësisht se si MOS ta instaloj Gnome Shell në këmbim të një tjetri dhe kështu të instaloj gjërat e domosdoshme.

  Përshëndetje dhe faleminderit për artikullin;).

 4.   Windousian dijo

  Nuk ka nevojë të shpikësh përkufizime. "Shell" zyrtar për KDE SC 4 quhet Plazma dhe nuk ka shumë të bëjë me GNOME Shell (fatmirësisht). "Shell" zyrtar për GNOME 3 quhet GNOME Shell sepse zhvilluesit e tij e dëshironin atë në atë mënyrë. Dhe konsiderimi i KDE si një mjedis (jo si bashkësia që është) mund të pranohet në biseda joformale por është një gabim (Wikipedia mund të thotë masivisht) sepse ata që zhvillojnë KDE SC 4 nuk e kanë pranuar këtë thjeshtim për një kohë të gjatë. Në GNOME ata kanë një politikë tjetër, si bashkësia, ashtu edhe ambienti quhen njëlloj.

  1.    Adoniz (@ NinjaUrbano1) dijo

   Tani që e mendoj për të keni të drejtë, dhe gjithashtu nuk jam dakord që lxde është një predhë, është vetëm një mjedis desktop si XFCE dhe të tjerët, por siç thashë guaska e keqe është gnome e të tjerëve nuk ka asnjë ankesë , të cilët mund të kenë ankesa për plazmën (nëse nuk e keni instaluar në një kompjuter me 256 ram).

   Brohoritje
   😀

  2.    i gjallë dijo

   Saktë Unë mendoj se ka diçka interesante në atë që ju kontribuoni: KDE (duke folur jozyrtarisht) nuk është një Shell, por një Mjedis Desktop, dhe Plasma është KDE Shell. Ndoshta jam gabim, por konceptet e Shell dhe DE nuk kanë asnjë lidhje me të.

   1.    Windousian dijo

    As unë nuk i konsideroj të njëjtë. Për mua një gjë është desktopi (ndërfaqja grafike që ndjek metaforën e desktopit) dhe një gjë tjetër është mjedisi i desktopit (ku përfshihen desktopi dhe përbërësit e tjerë). Kjo mund të jetë konfuze, por mund të asimilohet me shembuj. GNOME 3 është një mjedis desktop dhe GNOME Shell, Unity, etj janë desktop (GUI ose grafikë).

    1.    i gjallë dijo

     Pikërisht, Desktop është vendi ku kemi sfondin, panelin, ikonat e plehrave etj. Desktop Environment janë të gjitha mjetet dhe elementet që punojnë në Desktop dhe Shell është një zbukurim që ne vendosim në desktop ose një desktop i ri

     1.    José Miguel dijo

      Nëse jeni të bindur se keni të drejtë, mbase duhet ta merrni Wiquipedia nga gabimi i saj ...
      Isshtë një burim i konsideruar i besueshëm, por jo i pagabueshëm dhe në këtë çështje, duket se është i gabuar, apo jo? ...

      Përshëndetje.

     2.    Windousian dijo

      @ José Miguel, Wikipedia kontrollohet nga disa qenie pa shpirt që njerëzit i quajnë bibliotekarë. Lodrat e tyre nuk ia vlen të preken (nëse nuk doni të jeni një prej tyre).

      Wikipedia kundërshton vetveten në shumë prej faqeve të saj. Thjesht duhet të shihni se çfarë shkruajnë ata për Unitetin në këto lidhje:
      http://es.wikipedia.org/wiki/Entorno_de_escritorio
      http://es.wikipedia.org/wiki/Unity_(entorno_de_escritorio)

      Me sa duket Uniteti është një mjedis desktop i ndërtuar për mjedisin desktop GNOME. Likeshtë si një matrioska.

  3.    sieg84 dijo

   kjo është arsyeja pse ajo e "KDE SC"

 5.   Jorge Manjarrez dijo

  Epo, unë e bëra këtë postim duke iu referuar një komenti që dukej shumë i përshtatshëm. Gjithkush ka të drejtë në pohimet dhe komentet e tij dhe pasi KDE është një DE dhe Plazma lëvozhgën, unë konsideroj se gnome unifikon këto 2 raste vetëm në 1. Nëse ideja është e mirë apo e keqe, nuk e di, nëse ka një të ardhme, koha do ta tregojë.

  Unë konsideroj që gnome gradualisht po i jep formë dhe substancë kësaj "të re" DE + Shell dhe ndryshimet dhe përmirësimet janë bërë në rishikimin 6 dhe rishikimi i ardhshëm 8 përfshin mjete të tjera që lejojnë pak më shumë lehtësi (sidomos për përdoruesit e GUI), pasi që nga terminali dhe duke bërë rregullime në CSS mund të siguroni një mjedis vizualisht të këndshëm dhe një tryezë pune më praktike.

 6.   truko22 dijo

  Unë kam një pyetje në lidhje me unitetin është një gnome 3 shell bërë në Qt? Në lidhje me KDE unë e kuptoj atë që Windóusico ka thënë «Shellja zyrtare e KDE SC 4 quhet Plazma»

 7.   Rolo dijo

  Çështja është që predha Gnome3 bazohet në JavaScript dhe CSS, kjo është ajo që e dallon GNOME nga mjediset e tjera desktop dhe kjo është arsyeja pse kur flasim për shell gnome ne po flasim për diçka të ndryshme

  PS: dhe mbaje guaskën gnome !!!

 8.   Piayet dijo

  [quote = piayet] [quote = piayet] A mund të më thotë dikush se cili është ndryshimi midis Gnome 3 dhe Gnome Shell? [/ quote]
  haha capo, faleminderit për përgjigjen ...
  http://www.taringa.net/posts/linux/15564089/GNOME-Shell-_tiene-futuro_.html#comid-940021%5B/quote%5D

 9.   Shinta dijo

  I imi është komenti i vetëm me windows hehehee xd

 10.   mfcollf77 dijo

  Përshëndetje të gjithëve

  Dua që dikush të më ndihmojë se si të instaloj programe që funksionojnë nën dritare në FEDORA 17

  Unë u përpoqa nga TERMINAL por më tregon se ka një skedar të instaluar që kërkon një version tjetër.

  Për momentin nuk e mbaj mend, por është diçka si konfigurimi dhe një version 2.8.0.6 dhe ai që u instalua është 2.8.0.8 Unë shkova në ueb të kësaj skedari ose shoferësh dhe aty duket ai që më pyet në terminali kur më jep gabim por kur dëshiroj ta instaloj më tregon se është instaluar një version i azhurnuar.

  Ideja që kam është të çinstaloj versionin e fundit dhe më pas të instaloj versionin e vjetër. vetem ne linux nuk e di se cili do te ishte komanda per ta çinstaluar ate.

  Ose nëse ka programe të tjera përveç verës dhe virtualizimit për t'u instaluar. kështu që provoni një tjetër dhe ndoshta vraponi ...

  Gjëja tjetër është që unë kam të dërguarin të instaluar por ato që janë instaluar lidhin vetëm mesazhin e hotmail. Unë do të thotë me llogarinë time hotmail dhe yahoo dërgon një gabim.

  Dhe së fundmi, ku mund të gjej një lojtar që ka një tingull të mirë si windows media player 11 dhe versionin 12.

  ajo që ka fedora 17 nuk e ka atë tingull të mirë. është ai tingull i hidhëruar

  regards

  1.    Rolo dijo

   mfcollf77 pse nuk e bëni pyetjen në forum që nuk është për atë?

 11.   YAFU dijo

  Hey.
  Unë nuk fajësoj të rejat, unë jam përdorues i GNU / Linux për vite me radhë dhe këto gjëra ende më ngatërrojnë
  Por do të ishte mirë nëse autori i postimit do të bënte pak më shumë hulumtime dhe të korrigjonte gabimet. Ndoshta koncepti shumë i përgjithshëm i asaj që është një guaskë grafike në informatikë mund të jetë disi i saktë, por jo me përdorimin e fjalës Shell në GNU / Linux.
  @elav ka qenë mjaft i suksesshëm në konceptet e tij. Po kështu, në Wikipedia (si në spanjisht dhe në anglisht) ka informacion shumë të mirë.
  * Mjedise desktop: KDE, GNOME, Xfce, LXDE, etj
  * Menaxheri i dritares: KWin, Metacity, Mutter, Enlightenment, Xfwm, etj
  * Ndërfaqja grafike e përdoruesit (Përdoruesi Iinterface): Në KDE ata i quajnë Hapësira e punës dhe ka tre: Plasma Desktop (Desktop), Plasma Netbook dhe Plasma Active (pajisje të lëvizshme). Kjo e fundit nuk është plotësisht një hapësirë ​​pune por një ndërfaqe grafike e përdoruesit.
  Në GENOME kemi GNOME Shell i cili është zyrtari i projektit dhe Uniteti për Ubuntu.
  Përshëndetje.

  1.    YAFU dijo

   Nga komentet që kam lexuar më lart, ato duket se janë të drejta. Wikipedia në Spanjisht duket të jetë më pak e besueshme se ajo në Anglisht.

   1.    Windousian dijo

    Gjëja më e besueshme është të konsultoheni me faqet zyrtare të secilit projekt. Në këtë mënyrë ju shmangni kakaot mendore.

    1.    YAFU dijo

     Për të qenë pak më i drejtë, çdonjëri prej nesh mund të modifikojë dhe korrigjojë shënimet në Wikipedia. Por unë jam gjithashtu i idesë që për ta bërë këtë është më mirë të jesh shumë i përshtatshëm në këtë temë që ka sigurinë më të madhe për atë që po shkruhet. Dhe unë mendoj se kjo është ajo që ndodh me Wikipedia në Spanjisht, me synimin për të bashkëpunuar dikë shton shënime edhe nëse nuk kanë hulumtuar mjaft për këtë temë.
     Unë i kërkoj përsëri autorit të blog-ut të sqarojë konceptet, sepse thjesht duke menduar se nga një hyrje si kjo ata mund të thonë se KDE është thjesht një Shell, kjo më jep patë

 12.   bear dijo

  Përkufizim i mirë, faleminderit.

 13.   Manuel Trujillo dijo

  Ndoshta jam gabim, por mendoj se ajo që ju tregoni nuk është plotësisht e saktë, pasi nëse zbatojmë përkufizimin tuaj, Gnome-Shell * nëse * është një predhë, ashtu si KWin, por kurrë në asnjë rast nuk do ta bënte Gnome dhe / ose KDE (Unë nuk i komentoj në tryezat e tjera pasi nuk i njoh mirë si këta të dy).
  Nga ana tjetër, mund të rregullohet më shumë në përkufizimin tuaj sesa do të ishte çdo Menaxher i Dritareve (AfterStep, Enlightenment, FluxBox, WindowMaker, Fvwm, etj.). Por edhe kështu ato nuk do të ishin ashtu, pasi që për të bashkëvepruar me sistemin përfshihet sistemi X, dhe një Menaxher Dritarësh do të ishte vetëm një guaskë për të bashkëvepruar me sistemin grafik X (diçka që gjithashtu, në një mënyrë të caktuar, do të ishte e zbatueshme për desktopët e tjerë).
  Por siç thashë, mbase jam gabim ...

 14.   briseida iras lopez jimenez dijo

  Nuk më pëlqen guaska