Çfarë do të ishte Linux pa Ubuntu?

Dje hasa një artikull shumë interesant në fossforce me titull A do të ishte një katastrofë nëse Ubuntu pushon së ekzistuari? Kjo më la të pyesja ... cili ishte kontributi i Ubuntu në "botën Linux"? Çfarë do të ishte Linux pa Ubuntu?

 

Ubuntu: e mira, e keqja dhe e shëmtuara

Kohët e fundit, ka shumë dështime dhe vendime të këqija nga Canonical: Unity, Mir, bashkimi i saj me Amazon, Ubuntu për TV, Ubuntu Edge, etj. Këto vendime të këqija, përveç kësaj, kanë bërë që një pjesë e madhe e përdoruesve të Ubuntu të braktisin këtë shpërndarje dhe të inkurajohen të provojnë aromat e tjera të Linux. Në atë kuptim, dështimi i Ubuntu ka qenë i mirë për pjesën tjetër të shpërndarjeve Linux, të cilat kanë parë që baza e tyre e përdoruesve të rritet. Ndoshta aspekti më "i dëmshëm" i këtyre vendimeve të këqija është se ajo ka ndarë një pjesë të madhe të përdoruesve: Uniteti vs. Gnome, Mir vs Wayland, etj. Për më tepër, edhe Uniteti edhe Mir janë zhvillime kanonike kryesisht "të vetmuara" me pothuajse asnjë përfshirje të komunitetit.

Sidoqoftë, Ubuntu ka ende aspekte shumë pozitive. Ajo ka arritur të bëjë një emër për veten e saj jashtë botës Linux, e cila nuk është diçka e vogël. Ka ndoshta instaluesin më të mirë, një numër të madh të paketave në dispozicion, një komunitet të shkëlqyeshëm, forume të mira, një bazë të madhe përdoruesish, po pushton një përqindje në rritje të tregut të serverëve dhe ka arritur të bëhet pikë referimi kur bëhet fjalë për lojërat Linux. (Avulli, për shembull). Canonical është padyshim një kompani inovative dhe e menduar përpara, edhe nëse disa nga idetë e saj kanë dështuar. Por, çka nëse kjo varg dështimesh e çon Mark Shuttleworth të mos financojë më zhvillimin e Ubuntu?

 

Unë jam babai juaj

Ubuntu është gjithashtu baza e shumë shpërndarjeve. Një analizë e përkohshme e 50 shpërndarjeve më të njohura sjell derivatet e mëposhtëm të Ubuntu: Mint, OS4, Zorin, Lubuntu, Bodhi, Elementary, Kubuntu, Xubuntu, Dardhë, Linux Lite, Ubuntu GNOME, Snowlinux, Peppermint, PinguyOS, BackBox dhe Ubuntu Studio. E cila na shtyn të pyesim: çfarë nëse Canonical pushon së hedhuri para në Ubuntu? Përgjigja që ata na japin në Fossforce është si më poshtë:

Linux ka ekzistuar shumë më parë Ubuntu dhe do të vazhdojë të ekzistojë shumë kohë pas Ubuntu. Në rastin më të keq, secila prej shpërndarjeve të bazuara në Ubuntu mund të degradohet në Debian pa probleme të mëdha.

Ironikisht, do të shtoja se ndoshta kjo është më mirë për Ubuntu. Kjo do të kalonte në duart e komunitetit, siç ka ndodhur me projekte të tjera të softuerit të lirë, dhe mundësisht të përjetojë një "gjelbërim" shumë në stilin LibreOffice. Nëse jo, nuk ka dyshim se një distro tjetër do të plotësojë boshllëkun e lënë nga Ubuntu shumë shpejt.

 

Pse pyetja?

Sinqerisht, unë mendoj se Canonical nuk ka gjasa të vendosë të heqë Ubuntu, të paktën jo akoma. Përmes marrëveshjeve të ndryshme, Canonical ka arritur ta kthejë Ubuntu në një produkt fitimprurës. Le të mendojmë vetëm për marrëveshjen me qeverinë kineze ose marrëveshjet me disa prodhues kompjuterash për të shpërndarë pajisjet e tyre me Ubuntu të instaluar paraprakisht. Mund të mos jetë mjaft fitimprurëse që Mark Shuttleworth të bëhet Steve Jobs tjetër - ndoshta ëndrra e tij e fshehur? - por që kompania të mos humbasë.

Atëherë, pse të pyesim se çfarë do të ishte Linux pa Ubuntu? Shkurt, sepse më duket se është një pyetje e shëndetshme. Rëndësia e Ubuntu në Linux shpesh është ekzagjeruar. Ekzistojnë një ton distros tjetër desktop që janë ose aq të mirë sa Ubuntu, ose shumë më mirë në mënyra të ndryshme. Kështu që Linux jo vetëm që mund të mbijetojë humbjen përfundimtare të Ubuntu, por do të vazhdojë të përparojë. Ubuntu sigurisht ka ndihmuar në promovimin e përdorimit të desktopit të Linux, por ai është rritur përtej çdo mbështetjeje në një shpërndarje për të mbijetuar.

Ti cfare mendoni ju


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

99 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   gushe dijo

  Unë përdor ubuntu por siç e them të gjithë unë nuk jam i kënaqur me distro-në tuaj të fundit, është shumë e paqëndrueshme, problemet me adaptorët e rrjetit pa tel përsëriten të njëjtat me atë të mëparshmin dhe shumë "panik të kernelit". vazhdoj në Ubuntu është se unë filloj me 12.04 dhe si dhe shumë përdorues themelorë jam mirënjohës.Përveç kësaj gjithçka ka të bëjë me vullnetin e lirë …… apo jo? Ne jemi të lirë që kokat tona të dhembin me çfarë të duam, përndryshe nuk do të ishim të lirë

  1.    guillermoz0009 dijo

   Kurioz që e përmendni, unë kurrë nuk kam pasur probleme me Hardware, kam instaluar ubuntu dhjetra herë në shumë PC me të gjitha llojet e pajisjeve, 10 vjet më parë, 5 vjet më parë, 1 vjet disa muaj dhe gjithçka është perfekte.

   Ajo që më peshon më shumë për ubuntu është se ajo integron me Amazon, për shembull, tashmë në Ubuntu ndihem si një Linux "i dëshiruar nga Windows".

   Përshëndetje.

 2.   guillermoz0009 dijo

  Ubuntu filloi mijëra e mijëra përdorues në Linux [unë e përfshij veten edhe pse tani përdor manjaro].

  Shtë e vërtetë, gabimet e tyre kanë qenë gabim, për shembull sot, kur përdor Ubuntu nuk ndihem rehat, ndihem sikur jam në një Linux që ka qenë "Windowsado".

  Sidoqoftë, nuk jam plotësisht dakord që përdoruesit mund të plotësojnë boshllëkun që la Ubuntu kaq lehtë, shumë, si përdoruesit e Windows tashmë janë martuar me sistemin për shumë arsye, siç e përmendët edhe ju, numri i paketave, thjeshtësia e instaluesit, mijëra mësime që ekzistojnë për Ubuntu, mbështetja, etj ... Për shembull, ajo që unë njoh është se me asnjë Distro tjetër ka aq shumë pajtueshmëri me Hardware-in sa me Ubuntu, në të gjitha shpërndarjet që kam përdorur kam gjithmonë duhet të bëja disa rregullime në mënyrë që pajisja ime të funksionojë në% 100, jo ashtu si në Ubuntu.

  Ubuntu nuk është më shpërndarja më e mirë e Linux [meqë ra fjala, nuk mendoj se ka ndonjë fitues, shumë po debatojnë për pozicionin] por pa dyshim, Ubuntu është Ubuntu dhe askush nuk do të jetë në gjendje ta plotësojë hendekun në mënyrë perfekte.

  Një artikull shumë interesant, ju bën të komentoni, përshëndetje.

 3.   Laegnur dijo

  mirë

  Ubuntu është distro i anijes që lejoi shumë prej nesh të hyjnë në botën e GNU / Linux. Komoditeti i tij i instalimit, lehtësia e përdorimit, qëndrueshmëria e tij, lejuan shumë përdorues pa përvojë të hyjnë dhe të mësojnë se si funksionon gjithçka. Por ka edhe shumë prej nesh që përfundojnë të pakënaqur për një arsye apo një tjetër, dhe përfundojmë duke lëvizur në distro të tjera.

  Nëse Ubuntu zhduket ... Unë nuk mendoj se do të kishte ndonjë problem për botën GNU / Linux.

  Janë shfaqur distro të reja të përshtatshme, të tilla si GNU / Linux Mint, dhe Ubuntu nuk ka me të vërtetë përparësi në zhvillimin e Linux, përkundrazi ata shkojnë në rrugën e tyre, duke marrë të kundërtën e drejtimit të vendosur nga komuniteti, duke hetuar gjëra që në fund ata nuk janë të interesuar më shumë se ata.

  1.    eliotime3000 dijo

   Fillova me Mandrake 9 dhe vazhdova me Debian.

   Të them të drejtën, Mint do të ishte zëvendësimi perfekt për Ubuntu, kështu që humbja e tij nuk do të ndihet aspak.

   Mbi të gjitha, Ubuntu mund të bëhej një projekt plotësisht i bazuar në komunitet dhe të përmirësohej nëse Shuttleworth ndalonte së pompuari kapitalin dhe nuk e "vendoste atë menjëherë nën hundën e tij" (megjithëse e bëri atë më të popullarizuar se Debian në fillim).

   1.    DanielC dijo

    Zëvendësimi i mentes për Ubuntu ... dhe si do të bënit që të kishit një sistem bazë nëse nuk zhvilloni një të tillë, dhe Edicioni Debian e ka atë gjithnjë e më të braktisur?

    1.    eliotime3000 dijo

     Ndoshta tani ata nuk kujdesen për Debian, por posa të braktiset Ubuntu, vetëm versioni Debian do të kishte një mbështetje të vërtetë.

   2.    Dani dijo

    Zëvendësimi i mentes së Ubuntu? Dhe mendova se Mint ishte një Ubuntu paksa i modifikuar dhe asgjë më shumë hehe

    Nuk mendoj se do të thuash që Mint do të marrë të gjithë rolin Kanonik të mirëmbajtjes së paketave.

   3.    Gibran barrera dijo

    GNU / Linux është një univers i shkëlqyeshëm, Canonical është një pjesë kryesore në zhvillimin e këtij universi, megjithatë zhvillimi i Ubuntu në vitet e fundit ka qenë i përfshirë në probleme të pafundme me komunitetin e tij, shoqëruar me problemet e brendshme të botës GNU / Linux në desktopi.

    Nga njëra anë, ai është larguar nga komuniteti, jo vetëm duke kufizuar hyrjen në zhvillimin e softuerit të tij, por edhe duke injoruar rekomandimet dhe nevojat e tij (që askush nuk i tha Canonical se klienti gjithmonë e humb mendjen, por herë pas here një herë ju duhet t'i kushtoni vëmendje asaj që mendon shumica e segmentit të tregut).

    Gabimi më i keq i Ubuntu është se ajo ka harruar origjinën e saj «GNU / Linux» dhe veçanërisht modelin e tij të zhvillimit, Canonical zhvillon aplikacione të ndara dhe të decentralizuara nga shtylla kurrizore, që është, komuniteti i saj. Këto aplikacione thyejnë plotësisht ekosistemin e zhvillimit, duke gjeneruar një model më të ngjashëm me softuerin e pronarit sesa me softuerin e lirë (krh. Katedralja dhe pazari: Eric S. Raymond). Ky zhvillim i përqendruar vetëm dhe ekskluzivisht në kanunor, sjell me vete të gjitha problemet e stabilitetit që janë rritur në vitet e fundit.

    Modeli i pazarit nuk funksionon nëse reagimet prishen, aq më tepër nuk funksionon pa ata mijëra programues që punojnë falas dhe që nënkuptojnë miliona dollarë në paga dhe orë pune për zhvillimin e një projekti. Rasti specifik është ai i Google me Android, i cili zbaton modelin e pazarit për kernelin dhe një pjesë të madhe të softuerit (duke siguruar Linux me këtë kod të vlefshëm që shpërblehet në një cikël reciprok) dhe kombinon modelin e katedrales në hartimin e aplikacionet dhe menaxhimi i markës. Modeli i katedrales, si në rastin e Microsoft, funksionon vetëm nëse keni miliona dollarë që përfshin ky proces, të cilat Ubuntu nuk i ka.

    Përveç politikës së tmerrshme të komunikimit në të cilën "Mark Shuttleworth" (i cili nuk është një fytyrë miqësore dhe bindëse, urgjentisht nevojitet një krijues imazhesh) shfaqet në reklama (me stilin e modelit si Apple) duke u përpjekur të pozicionojë Ubuntu në një treg që tashmë isshtë e mbushur me njerëz, që është telefoni celular, dhe i devijon burimet nga desktopi në celular, i cili është qartësisht një kombinim i katastrofës.

    Si përfundim Ubuntu duhet të përmirësojë në menaxhimin e komunikimit, të mos humbasë kohë duke zhvilluar softuer të personalizuar, të veçuar dhe funksional, por të mbështesë atë që ekziston tashmë dhe ka komunitete që paguajnë për të, të shpenzojë burime në një ngritje serioze të fytyrës (dizajnerë, komunikues, inxhinierë). Dhe së fundmi tërheq dhe bashkon më shumë bashkësi, diçka si ajo që bëri rroje qt dhe lxde qt, jo vetëm me komunitetet GNU / Linux por me kompani, diçka që i dha statusin e Ubuntu në atë kohë është se nuk ishte thjesht një mundësi tjetër, «ISHTE ZGJEDHJA "kështu që nuk kishte aq shumë bashkësi të ndara që zhvillojnë një program kaq të ndryshëm, bota ishte përqendruar në një program të vetëm dhe ky ishte çelësi i suksesit të tij.

   4.    ariki dijo

    Unë gjithashtu fillova me mandrake haya në 2002, tani jam përsëri me shpërndarjen që më ka bërë të lumtur përshëndetjet e Arch

    1.    Gibran barrera dijo

     Për momentin jam duke përdorur debian në tavolinën e punës në shtëpi, por për laptopin gjithmonë kam preferuar Ubuntu lt. Sot është versioni më i qëndrueshëm i Ubuntu me një copë shoferësh dhe softuer ideal me filozofi të luajtjes për të luajtur. Realiteti është se qëndrueshmëria e tij në ubutu është e mirë, shpresoj të azhurnohet në versionin 14.04, por qëndrueshmëria e debianit është e pakapërcyeshme, megjithatë asnjëherë nuk më ka pëlqyer ky zhvillim i ngadaltë, gati 2 ose 3 vjet për të zhvilluar një shpërndarje. Veçanërisht do të doja që ju të bënit një cookie për zhvillimin e aplikacioneve të dizajnit, Gimp, scribus, inkscape, wings3d, blender, cinelerra, etj. ata janë të mirë, por të dobët në krahasim me konkurrencën e tyre. si shembull çfarë bëri google (https://www.google.com/webdesigner/)

     Në një moment mendova se nëse ata duhet të vendosin bateritë dhe të rrisin investimet e jashtme për ekipin e tyre të zhvillimit, ata mund të pozicionohen si shpërndarja më e mirë GNU / Linux në desktop, (natyrisht procesi i zhvillimit të tyre është i përqendruar në cilësi dhe nuk ka shumë kohë që duhet për të arritur atë cilësi, një filozofi që jep qëndrueshmëri, por lë mënjanë konkurrencën në segmente të tregut si desktop) dhe kjo është arsyeja pse Ubuntu, nenexhiku, solun os dhe të tjerët zënë atë vend. Sidoqoftë, disa ditë më parë bëra një riinstalim të plotë në desktopin tim, megjithëse ka një përparim të konsiderueshëm, unë nuk e pranoj instaluesin grafik që nuk është as afër Ubuntu (përfundova duke përdorur modalitetin e konzolës), më pëlqen që është softuer falas por është e pamundur ta bësh atë të funksionojë Karta ime e rrjetit pa shoferë privatë (megjithëse është e vetmja tharëse që më duhet në këtë azhurnim dhe që duhet duartrokitur), nuk mendoj se mungesa e plymount e bën atë të duket profesional sidomos në desktopi, kërkon një dizajner të mirë trajnimi (dhe jo inxhinierë dhe fillestarë që përpiqen të projektojnë) pasi pjesa e përparme dhe e pasme është përgjithësisht e tmerrshme gjatë gjithë projektit.

     Me pak fjalë, debian nuk ka për qëllim të jetë një shpërndarje për desktopin, nëse do të propozohej bye, bye Ubuntu, nenexhik, voyager, trisquel, solun os, neutriler, lamtumirë për të gjitha derivatet.

   5.    Ricardo Mayen dijo

    Fillova të përdor Mandrake 9 pasi isha lodhur duke përdorur Windows për gjithçka në detyrat e shkollës, doja të provoja diçka ndryshe.
    Unë fillova me Mandrake sepse kisha blerë një revistë me shpërndarjet e atij momenti dhe Red Hat më dukej shumë komplekse vetëm në instalimin dhe mirëmbajtjen e paketave dhe pa ditur pothuajse asgjë për GNU / Linux sepse hoqa dorë nga përdorimi i saj.

    Më vonë lexova për Debian, Ubuntu Kubuntu dhe gjithçka më dukej e mrekullueshme me "atë të" GNOME dhe KDE, unë u dashurova me KDE në fillim, por pak nga pak vuaja nga gabime vizuale dhe "përplasje" të disa aplikacioneve, kështu që shikova minimalistin me GNOME dhe u dashurova pak nga pak dhe në krahasim me KDE kisha shumë pak shqetësime.

    Më vonë, ndryshimi nga Mandrake në Mandriva më nxori nga loja, sepse unë pushova së pëlqyeri dhe kalova në SUSE për mjedisin e saj shumë të lëmuar dhe të ngjashëm me Windows-in tim që unë po largohesha derisa Ubuntu të rishfaqej me forcë më të madhe dhe me një mëkat Fundi i lajmeve dhe prania në internet, kështu që unë i dhashë një mundësi në versionin e tij 8 nëse e mbaj mend si duhet dhe e doja thjeshtësinë e saj dhe mbështetjen e saj të madhe që po filloja ta gjeja në forume. E keqja për këtë histori është se unë fillova të punoja dhe kompanitë ku kisha qenë ishin të martuar me firmën Microsoft dhe unë duhej të përdorja Windows përsëri në kompjuterin tim personal. Deri para disa muajsh kam ndërruar kompani dhe ata më kanë dhënë lirinë për të përdorur çfarëdo sistemi që dëshiroj, pasi zhvillimi do të ishte në internet, me disa zhvillime të vogla në Visual Studio, por për këtë rast unë imitoj vetëm me VirtualBox, dhe ai ishte që provova Linux Mint 15, Ubuntu 12.0 dhe Debian 7.2 dhe, ai që më pëlqente më shumë personalisht ishte Debian, ka gjithçka që më duhet dhe pas krahasimit tim është më e shpejta nga 3.

    Unë mendoj se ka shije të GNU / Linux për të gjithë, është vetëm çështje që të duhet pak kohë për t'i provuar për vendimin përfundimtar pasi ishte radha ime.

    Dhe ne duhet t'u japim kredi shpërndarjeve të tjera që i kanë dhënë fuqi GNU / Linux, pasi që pa to shumë prej nesh nuk do të ishin në këtë botë plot mrekulli; por duhet theksuar se Ubuntu kishte ose ka ende një fuqi të madhe ndikimi në përdoruesit e rinj që duan të hyjnë në "botën e lirë".

    Përshëndetje.

  2.    TheGuillox dijo

   Nuk kam asgjë kundër nenexhikut, por është shumë e mbivlerësuar. e vërteta është ubuntu me një desktop tjetër.

   1.    suppiglobo dijo

    Ju përshkruani se si ishte ubuntu deri në 2010-2011, një debian me paketa të azhurnuara dhe instalim të lehtë. Ahh! dhe se ju ka dërguar një CD instalimi falas

   2.    DanielC dijo

    Hej Hej hej !!!
    Mos harroni se ata vendosin codecs si parazgjedhje dhe na ruajnë përpjekjen e jashtëzakonshme të instalimit të "shtesave të kufizuara ubuntu", eh !! u_u

    1.    biskotë dijo

     Për dikë të ri që mund të jetë një odise.

    2.    marianogaudix dijo

     Unë dua të shoh që ju mbani një desktop dhe krijoni biblioteka të reja për ndërfaqen, krijoni një menaxher skedarësh si NEMO, etj.
     Përshtatni programet për desktopin tuaj të ri.
     E gjithë ajo punë nuk është e lehtë. Po flisni per me shume

   3.    marianogaudix dijo

    Ju thoni gjithçka. Edukoni më mirë veten dhe informohuni mirë.
    Sepse të shkruash një desktop të ri dhe ta mbash atë nuk është e lehtë.
    Unë dua të shoh që ju mbani një desktop dhe krijoni biblioteka të reja për ndërfaqen, krijoni një menaxher skedarësh si NEMO, etj.
    Përshtatni programet për desktopin tuaj të ri.
    E gjithë ajo punë nuk është e lehtë. Po flisni per me shume
    Linux Mint është i bazuar në Ubuntu sepse përdor depot e tij të paketave.

    1.    TheGuillox dijo

     "Pse rishkrimi i një desktop dhe mirëmbajtja e tij nuk është aspak e lehtë"

     ata nuk shkruajnë ndonjë desktop të ri, kanella nuk është asgjë më shumë se gnome shell me disa shtojca. ata nuk shkruajnë asgjë nga e para

     »Krijoni biblioteka të reja për ndërfaqen, krijoni një menaxher skedarësh si NEMO»

     përsëri më shumë nga e njëjta gjë, ata nuk krijuan asgjë, nemo është një nautilus me emrin e ndryshuar dhe disa rregullime në pamjen e jashtme.
     dhe për informacionin tuaj ata nuk krijuan ndonjë bibliotekë ata thjesht ndryshojnë emrat në gnome

     Ju thoni gjithçka. Edukoni më mirë veten dhe zbuloni mirë »» Ju po flisni për më shumë »

     Ai për të cilin flas më shumë je ti, informohu më mirë dhe arsimohu mirë.

     Unë nuk kam asgjë kundër nenexhikut, madje e kam të instaluar në një kompjuter. por duhet të jesh i sinqertë dhe të pranosh realitetin, nenexhiku është ubuntu me një pamje tjetër.

     1.    marianogaudix dijo

      I hodhët një vështrim në kodet e projektit Mint dhe i krahasuat ato me GNOME?

      Programshtë programuar në Gtk, Vala, Javascript (Gtk), Python.
      Epo, unë pashë kodin e të dy projekteve dhe i krahasova ato.
      PATHABAR i Nemo nuk ka asnjë lidhje me Nautilus 3.6.
      Kanella gjithashtu nuk ka asnjë lidhje me Gnome Shell në shumë prej skedarëve të saj.
      Modifikimi për t'iu përshtatur nevojave tuaja nganjëherë do të thotë rishkrim i një skedari.
      Unë dua që ju të më tregoni ndryshimet e thjeshta që MINT bën në kodin GNOME është ajo që ju thoni?
      Shpresoj të dini programim? . Sepse të flasësh është falas.

      Unë sqaroj se nuk jam mendjemadh, por ndonjëherë shoh GOJE që flasin pa themel.

      https://github.com/linuxmint

  3.    FERNANDO dijo

   Dukesh pak inatosur.

 4.   eliotime3000 dijo

  Të them të vërtetën, Ubuntu është një distro që, nga njëra anë, ka vendosur ekzistencën e Linux në buzët e të gjithëve, kështu që mund të thuhet se ka kontribuar në thirrjen e njerëzve më të zakonshëm që të jenë në gjendje të largohen (pjesërisht), të varësisë nga Windows. Nga ana tjetër, nuk arriti që përdoruesit e GNU / Linux dhe përdoruesit e zakonshëm të mund të bashkëjetojnë në mënyrë harmonike, kështu që shumë kthehen te Windows / OSX dhe e vërteta është se këto fjalime janë mjaft të bezdisshme.

  Sipas mendimit tim personal, unë nuk e përdor Ubuntu thjesht për shkak të zbatimit të dobët të spyware Amazon (edhe Apple dhe NSA dinë të bëjnë spyware që nuk ndërhyn në procese), dhe për shkak të ngadaltë të trajtimit ".deb "pako. Prandaj, arsyeja pse unë kam qëndruar në Debian dhe kjo nuk më ka zhgënjyer aspak, megjithëse kam planifikuar që për vitin 2014, unë do të migroj në Arch sa më shpejt që të blej kartën time të rrjetit pa tel.

  Me pak fjalë, Ubuntu ka arritur të konsiderohet si një alternativë për ata që mezi njihnin Windows dhe OSX.

  1.    HQ dijo

   Por që diçka të konsiderohet spiun duhet të bëhet pas shpinës, apo jo?

 5.   diazepani dijo

  Unë mendoj se arritja më e madhe që ubuntu bëri ishte që Debian të ndalonte së qeni një distro e përparuar për t'u bërë një distro e ndërmjetme.

  1.    eliotime3000 dijo

   Kjo është ideja që ishte që nga fillimi! Edhe pse për KISSers, Debian ishte "më i mirë" para Ubuntu. Gjithsesi, më pëlqente Debian për shkak të asaj se sa i fortë është krahasuar me Ubuntu.

 6.   Jezus Delgado dijo

  Post i shkëlqyeshëm.
  Çfarë do të ishte Ubuntu pa Debian?

  1.    eliotime3000 dijo

   Një distro e harrueshme.

  2.    hola dijo

   kjo është pyetja e vërtetë miku pa debian nuk ka ubuntu ose derivate dhe shumica dërrmuese e .deb rrjedhin nga rock debian nuk e heq babanë djalin e një reklamimi të mirë dhe e bëri të njohur botën gnu / linux por kishte shumë gabime dhe pengohet në mënyrë të favorshme ka shumë distro të ngjashme dhe më të mira se ubuntu që rrjedhin nga shkëmb duhet të kishin shijuar testimin e versioneve të tyre të qëndrueshme dhe sid për mendimin tim desktopin e përdoruesit të serverit dhe beta

   1.    Goditje2bolt dijo

    +1

    E vërtetë, bashkëshort shumë i vërtetë. Ne kemi shembullin e Cruchbang. Treshtë Tremenda Distros thjeshtësia, qëndrueshmëria dhe funksionaliteti i saj është diçka që unë e dua. Unë e dua desktopin e Openbox.!: P

 7.   batlex dijo

  pershendetje, mire ubuntu ka qene nje pjese e rendesishme per publikun e gjere sepse eshte baza qe te pakten disa njerez marrin per te njohur boten e Linux. Unë përdor ubuntu dhe e vërteta është nëse i mungojnë shumë gjëra në fund të fundit përfundon ose kthehet në Windows ose provon një distro më të mirë, ka distros më të mirë se ubuntu, kështu që për mendimin tim nëse ubuntu zhduket asgjë nuk do të ndodhte në botën Linux ndryshe nga njerëzit mund të jetë mundësia për të përmbushur distro të tjera.

 8.   Anibal dijo

  Ne shkojmë nga pjesë si unë do të thoja "jack the ripper"

  1 - Çfarë bëri ubuntu SHUM MIR,, gjë që nuk bën asnjë distro tjetër, është çështja e MARKETINGUT. Falë kësaj, ai u bë shumë i njohur ... domethënë, ju pyesni këdo që nuk i përket botës së linux-it mirë, dhe gjëja më e sigurt është të ju vendosni emrin Ubuntu. Përveç kësaj, ajo arriti një identitet dhe markën e vet.

  2 - Më duket se Marku hipi në një kalë dhe donte të mbulonte shumë, ai donte të bënte ubuntu për TV, për celularë, etj, etj, kur Ubuntu për desktop nuk është akoma një platformë 100% solide dhe e përfunduar.

  3 - Nëse ai jeton ose vdes, asgjë nuk ndikon në botën e linux. Siç thonë ata ekziston një ubuntu para, dhe ubuntu bazohej në debian ... nuk ishte diçka e bërë nga e para. Pra, nëse ai vdes asgjë nuk ndodh.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Anibal: Jam plotësisht dakord me komentin tënd.
   Perqafo! Paul.

 9.   pandev92 dijo

  Epo, gjithçka do të mbetej e njëjtë, ne do të vazhdonim të kishim të njëjtët përdorues në të gjithë botën në një distro tjetër. Më kujtohet shumë mirë, që Ubuntu 9.04, nuk është se ishte një punë e madhe në krahasim me distros tjera. Më parë ishim 1% në bazën 100, dhe tani jemi 1% në bazën 1000, shumë nuk do të ndryshonte.

 10.   Sebastian dijo

  Çfarë do të ishte Linux pa Ubuntu?. Utopia?

  1.    nano dijo

   Urrejtësi i kokës nuk mungonte xD

 11.   x11tete11x dijo

  1) Do të jem plotësisht i sinqertë, e vërteta është, më duket se ata godasin Ubuntu, sepse dhënia e një mendimi është falas, unë jam përdorues i Archlinux, megjithëse zakonisht rri rreth disa distros, përtej asaj që dërgon ubuntu mut, ata qe po mut Ubuntu eshte i njejti komunitet Linux, Ubuntu eshte opensource, kodi eshte aty, kush deshiron te transportoje dicka, beje, me prek qe te qortohem sepse nuk e kam bere kete apo nuk po e bej ate, une do te jem më qartë, Ata e goditën atë për Unitet, për Mir (edhe pse në këtë të fundit unë jam më shumë në favor të Wayland) por për shembull askush nuk e fyeu Opensuse për YAST (Unë them që ata fyejnë Ubuntu për unitet se jashtë Ubuntu nuk funksionon .. ) atëherë të gjithë janë të kënaqur me Systemd ... askush nuk bërtiti në qiell .. Unë ju kujtoj se Systemd kalon nëpër topa të gjitha BSD-të që nuk janë në përputhje me të .. askush nuk tha asgjë, Chakra ka temën Dharma, ekskluzive për Chakra, askush nuk tha asgjë ... kjo është e meta e parë, pasi ubuntu është moda, ajo që po përpiqet të stacar, ne të gjithë e goditi atë.
  2) Ubuntu nuk është i qëndrueshëm ndërprerjet e ubuntu, "ubuntuos, ata janë lammers, është një sistem i ngarkuar, etj, etj, etj", ata që thonë se ubuntu nuk është i qëndrueshëm, kur ata bëjnë një azhurnim sudo apt-get duhet gjysmë ore për të ngarkuar 4 milion i APP-ve qe shtuan, vella i SHENJTE qe nuk do jete i qendrueshem nese vendos APP per gjithcka, eshte me shume duhet te falenderojne sesa me animaladat qe i bejne sistemit nepermjet APP, gjeja vazhdon te punoje, me duket nje trap total
  3) kjo është e lidhur me atë të mëparshme në atë që konsumon burime ... uniteti në veçanti Nuk e di pse nuk kam përdorur ato të bazuara në Debian për një kohë të gjatë, por kam parë atje, screenshots që tregojnë sa RAM me për shembull XFCE ose GNOME ose KDE ose LXDE ata hanë X distros në kohën e nisjes (me sa duket kjo është ajo në të cilën bazohen njerëzit që thonë se ubuntu është i rëndë), unë do të jem i sinqertë, mos u bë budalla, është e qartë se nëse xubuntu si parazgjedhje rrit 6472 shërbime dhe manjaro 3 Manjaro do të konsumojë "më pak", në këtë pikë përfitoj nga rasti të godas ata që thonë se për KDE, çdo herë më duhet të sjell ekranin e një KDE që unë vetë luaja me preferencat për ta marrë nëse kujtoj mirë 182 mb e RAM në fillim, disa do të më thonë një por ti more gjithçka që i ke çaktivizuar të gjitha shërbimet, të cilave do t'i përgjigjem, a sjell LXDE për shembull të gjitha shërbimet që unë i çaktivizoj në KDE? Përgjigja është JO, të gjitha gjërat janë të barabarta, KDE konsumon shumë pak, gjëja që gllabëron më shumë RAM-in është vetë desktopi plazmatik, rreth 64 MB RAM, kështu që ju lutemi të përmbaheni nga komentimi se si vjen një distro si parazgjedhje, Për shkak se e vetmja gjë që ata bëjnë është të japin informacion të gabuar, për shembull Chakra (64 bit) nëse mbaj mend saktë se harxhon gati 1 GB në fillim sepse ka aktivizuar absolutisht të gjitha "tiparet" e KDE, a do të thotë kjo që GJITHA KDE konsumojnë 1 GB? ju lutem
  4) Duke vazhduar me konsumin e RAM-it, RAM-i do T US PEDRDORET, duke kërkuar gjëra në disk SLSHT I ZHVILLUAR http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/59/Jerarquia_memoria.png NUK BSHT E KEQ SE KONSUMON RAM, është e qartë se nuk është mirë që ta harxhojnë as atë, për shembull KDE tim personal në të cilin unë aktivizoj absolutisht gjithçka, me një shfletues të hapur, zakonisht është rreth 1,7 GB, më shumë se një kur lexon këtë do të hidhet nga dritarja, dhe kur e kërkoj me shumë programe të hapura zakonisht shkel 3 GB, tani kjo është ajo ku disa thonë por preferoj të ndaj dashin për gjëra të dobishme sepse në çfarë E bëj, e përdor shumë, perfekt, më duket një arsye krejtësisht e vlefshme për të instaluar një mjedis që konsumon vërtet pak, në rastin tim herë pas here luaj me tavolina ylberi, ku më shumë mund të ngarkoj në RAM aq më mirë, pasi unë bëj herë pas here, unë kam një ndarje me Kali Linux (në këtë përdorim tabelat) në të cilën trajtoj një mjedis të lehtë, pasi që për të përshpejtuar procesin, aq më shumë tabela mund të ngarkoj në RAM aq më mirë, përsëris se si ta bëj herë pas here kjo është arsyeja pse unë mbaj një ndarje për këtë, 99% të kohës që jam në sistemin tim kryesor nën KDE, kështu që pse Damn Dua një openbox që konsumon 100 mb dhe është jashtëzakonisht i rreptë?

  5) marr pak sepse kam shkuar rreth shkurret, e gjithë kjo me kujton kuriozisht Apple dhe sistemin e saj të gjurmëve të gishtave, mbaj mend shumë kohë më parë që fletoret HP sollën atë sistem, dhe duke u kthyer në pikën 1, Askush nuk tha asgjë

  6) duke folur për ubuntu të mbingarkuar, këtë nuk e mohoj, por nuk duket keq duke pasur parasysh objektivin që ka një OS si Ubuntu, marrëzia është të thuash që për shembull Arch është më i shpejtë sepse vendos atë që dëshiron, HELLO Ubuntu Instalues ​​alternativ ose CD alternativ ose CD minimal ose çfarëdo dreqin që quhet, ideja që qëndron pas asaj CD pak të njohur është një ide shumë e ngjashme me Arch's, në mënyrë automatike ju jep një tastierë dhe ju instaloni gjithçka, fillimisht paketat e ubuntu janë përpiluar për i486 nëse mbaj mend saktë dhe arch për i686, këtu nëse mund të flasim për një avantazh të Arch në lidhje me ubuntu, por nëse më kujtohet saktë Ubuntu nga 8.X ose 9.X filloi të përpiloni në i686 kështu që të mos bëhemi gomar sh

  7) Përfundim, ata të godasin për goditjen tënde, ki kujdes se ka arsye shumë të vlefshme, Mir për shembull, Amazon.
  Çfarë nuk dëgjon komunitetin është shumë subjektive, çfarë projekti bën? Unë do të jem më i prerë, sa copë tokë refuzon Torvalds në ditë?, Në këtë rast, Torvalds nuk e dëgjon komunitetin? Wrongshtë e gabuar që Ubuntu dëshiron keni kontroll mbi të gjitha pjesët e sistemit tuaj operativ? Pikëpamja do të ishte shumë më etike?, E arsyeshme?, Direkt për të sponsorizuar një projekt të komunitetit, në atë mënyrë ata do të dëgjojnë kërkesat tuaja, ju do të mbështesni projektin dhe do të respektoni vendime të caktuara që krijuesi origjinal i projektit merr

  1.    Beto Gimenez dijo

   Pika të shkëlqyera! Unë mendoj kryesisht si ju. Ne e goditëm Ubuntu sepse duhet të godasim dikë, duket. Ka qenë një hap i madh për të migruar (bindur) përdoruesit e Windows për të kaluar në Linux. Dhe mos thuaj që edhe distro të tjera, sepse është e vërtetë për dikë si ne që guxon të bie, por një përdorues i zyrës nuk e bind atë ashtu. Unë kam ndryshuar Windows në Linux në disa vende dhe mendoj se po të mos kishte qenë për Ubuntu, adaptimi do të ishte shumë i vështirë.
   Përfundim, le të mos e godasim atë për goditje, ka qenë për mendimin tim e dobishme të futet në botën e përdoruesit të zakonshëm

  2.    nano dijo

   Mbërtheni veten! Flaka po vjen! D:

   PS: biri i nënës tënde, shkruaj në paragrafë më të shkurtër herën tjetër, koka më dhemb tani për shkakun tënd

  3.    pandev92 dijo

   mega billet xD, nuk mund ta përfundoja.

  4.    Anibal dijo

   mik i madh!

  5.    Manuali MDN dijo

   +10 ubuntu kujdeset për ta bërë të njohur vetveten diçka që distrot e tjera nuk e bëjnë, edhe pse elementaryOS tashmë ka filluar të bëjë hapat e tij dhe dëshiron të dalë në pah, pikë të shkëlqyera

  6.    Ankh dijo

   Në lidhje me systemd për të thënë se në të vërtetë kishte shumë që ngritën britmën në qiell. Ajo që ndodh është se ky ishte një diskutim që nuk e kapërceu përdoruesin përfundimtar. Gjithashtu systemd nuk harron vetëm * BSD; ka komponentë rreth këtij sistemi që zëvendësojnë shërbimet thelbësore të unix dhe që varen nga systemd. Dua të them që po krijohen shumë programe të ndërmjetme që detyrojnë systemd të boot; Një shembull i qartë është identifikimi, Gnome> = 3.8 e ka atë si një varësi të fortë (jo opsionale) për trajtimin e kursimit të energjisë, duke qenë se identifikimi funksionon vetëm nëse nisja është bërë nga systemd. Prandaj, nëse Debian / Ubuntu / Gentoo dhe * BSD-të nuk po kërkojnë një zgjidhje, ata nuk do të jenë në gjendje të instalojnë Gnome-Power pa kaluar në systemd, i cili nuk është i vogël.

   1.    x11tete11x dijo

    Në mënyrë efektive. Unë kam qenë një përdorues i Gentoo 1-2 vjet dhe më pas 1 vit i Funtoo. Unë duhet të sqaroj se me askënd nuk iu referova gjërave të zakonshme të përdoruesve që nuk shohin përtej informacionit të verdhë që fluturon atje. Në forumet e Gentoo diskutimet mbi këtë temë janë zakonisht shumë të nxehta si me çdo paketë tjetër, e fundit që mbaj mend ishte se në versionin e fundit të Chromium (në atë kohë mendoj se ishte 21 apo diçka e tillë) ata shtuan një varësi që Ka pak të bëjë me të, kështu që ata dehur pak për atë xD

  7.    vicky dijo

   Së pari, shumë kritika të bëra ndaj Ubuntu janë të vlefshme, për shembull Mir është shumë i kritikueshëm. Dhe për systemd pati diskutime të mëdha.

  8.    eliotime3000 dijo

   Unë vështirë se ankohem për atë se sa i ngadaltë është procesimi i paketave .deb dhe vetëm për shkak të instalimit të dobët të spyware Amazon. Nga pjesa tjetër, unë nuk kam asnjë ankesë.

   Unë vështirë se e përdor Debian për zakon dhe ende e respektoj atë. Çfarë. Ata duhet të përmirësojnë përdoruesit e tij dhe ata që nuk e kanë provuar distro pa e përdorur madje as në modalitetin TTY.

 12.   Jezusi Izraeli Perales Martinez dijo

  Padyshim diçka që njihet në këtë distro është puna e saj e shkëlqyeshme rreth përdoruesit përfundimtar

 13.   nayosx dijo

  Nëse jo sepse lexova të njëjtën hyrje në muycomputer, do të të thosha se është një pyetje e mirë

 14.   Pablo Velasco dijo

  Ubuntu për mua ishte distroja e parë që përdora dhe më prezantoi në botën linux ku nuk mund të dilja jashtë, unë ende e përdor këtë distro sepse më pëlqen dhe përveç kësaj është gjithmonë i azhurnuar dhe mbështetja e madhe që miqtë tanë kanonikë i japin asaj por Ekziston vetëm një gjë që nuk më pëlqen dhe do të doja ta merrje në konsideratë dhe kjo është që Ubuntu nuk po azhurnohet çdo 6 muaj por që është një version i rangut të Linux si hark

 15.   Diego Madero dijo

  Padyshim, megjithëse sot Ubuntu është një lloj strukture aliene, individuale dhe e pakëndshme (për shumë, por jo për të gjithë), unë mendoj se kontributi i tij më i madh ndodhet drejt lindjes dhe viteve të para të zhvillimit, në të cilin ishte iniciativat e para serioze që kërkuan të sillnin Linux tek përdoruesi mesatar dhe ata e arritën atë me një sukses kaq të madh sa kam lexuar që një numër prej gati 90% e njerëzve që filluan të përdorin Linux pa njohuri të përparuara kompjuterike, e bënë këtë përmes Ubuntu.
  Megjithëse është e mundur që nëse Canonical nuk do ta kishte bërë këtë, dikush tjetër do ta kishte bërë atë, në këtë univers që duhet të falënderojë për këtë kontribut, është Canonical me Ubuntu "Linux për Qeniet Njerëzore".
  Unë gjithashtu mendoj se shumë nga kritikat që ata kanë bërë nuk janë drejt aspekteve të saj më të këqija. Uniteti dhe Mir, megjithëse nuk janë për të gjithë të këqij, ka njerëz që i konsiderojnë tërheqës dhe nëse zhanret prishen në shije mendoj se diversiteti është një nga avantazhet e GNU / Linux. Për mua problemi i vërtetë qëndron në një trend të marketingut dhe gjysmë spiun që Caonical ka adoptuar për të ndjekur përdoruesit, që nëse ata nuk marrin kohë për të hetuar, ata nuk do ta dinë, se për shembull, kërkimet e kryera në Unity janë analizuar nga Canonical në të njëjtën mënyrë si Google.

 16.   Babel dijo

  Unë jam një nga ata që nuk e kuptoj bujën e Ubuntu. As për më mirë e as për keq nuk e kuptoj pse të gjithë e urrejnë ose pse të gjithë e duan. Ai ka guxuar shumë gjëra që të tjerët nuk i kanë, unë i shoh mirë këto; por e vërteta është se nuk më pëlqen dhe kjo është arsyeja pse unë nuk e përdor atë ose hedh hile mbi të. Kaq e lehte.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Jam dakord Kjo është fryma që duhet të mbretërojë në komunitetin Linux (jo vetëm në lidhje me Ubuntu)

 17.   Ekuandekuera dijo

  Haha, sa qesharake është fotografia, pse pinguini ka frikë nga logoja e Ubuntu?

  1.    le të përdorim linux dijo

   Ishte një mundësi e pastër… është fotoja që kishim në bibliotekën tonë. 🙂

 18.   Bristol dijo

  Isshtë e vërtetë që Ubuntu solli shumë në botën gnu / linux, unë fillova me Ubuntu por më pas ndalova ta pëlqeja atë kështu që çdo 6 muaj duhej të azhurnoja sistemin dhe nuk mund të mësohesha të përdorja unitetin, tani jam në hark I nuk e di si por ja ku jam
  regards

  1.    le të përdorim linux dijo

   Pas disa muajsh, ju as nuk do të mbani mend se si bëheshin gjërat në Ubuntu. 🙂
   Të paktën kjo është ajo që më ndodhi mua kur fillova të përdor Manjaro.
   Gëzuar! Paul.

 19.   Gërvisht dijo

  Derivatet e Ubuntu janë ato që justifikojnë plotësisht ekzistencën e tij të vazhdueshme, sepse ato korrigjojnë budallallëkun e Suttleworth dhe i sjellin ato më pranë komunitetit. Për më tepër, Ubuntu ka meritën e çuditshme të bëjë që Debian të zgjohet, të jetë më i përdorshëm dhe të azhurnohet më shpesh. Si përdorues i Arch dhe Ubuntu Studio në të njëjtën makinë, është gjithmonë e preferueshme të keni stabilitet kur transmetoni audio sesa të dilni shumë larg në skajin e gjakderdhjes. Për këtë është Linux: në mënyrë që të mund të përdorim lirshëm atë që na ndihmon dhe më së miri.

 20.   i errët dijo

  Epo, çfarë mund të të them? Ubuntu është baza e shumë shpërndarjeve shumë të mira dhe nuk mendoj se mund të zëvendësohet lehtë

 21.   Tesla dijo

  Post shumë i mirë!

  E vërteta është se na pëlqen apo jo është se Ubuntu është përshtypja e parë që njerëzit normalë marrin nga GNU / Linux. Fakti që më kuriozët pastaj shkojnë në cepat e tjerë është diçka që ne mund ta konsiderojmë në kohë.

  Në kolegj, erdhi një pikë ku shumë u desh të përdorin Linux pasi që përdoret shumë në shkencë. Epo, përveç atyre që e kishin përdorur më parë, pjesa tjetër mori Ubuntu (madje edhe me Unitetin!). Dhe deri më sot ata e përdorin atë. Si në institutet e kërkimit shkencor, etj.

  Ajo që kam ardhur të them është se Ubuntu, përkundër vendimeve më të fundit fatkeqe nga Canonical (për mendimin tim që dëshiroj të bëhet Apple), është ajo që thotë slogani i tyre: Linux për qeniet njerëzore. Jo me shume Jo me pak. Dhe unë mendoj se fakti që Canonical dëshiron të mbulojë TV, smartphone, tableta, etj mund të jetë i mirë vetëm për botën e GNU / Linux (përveç ndoshta mutit të fundit të Mir), pasi që nga çdo 100 që fillojnë në Ubuntu, do të ketë 1 ose 2 për të kaluar në distros tjera. Duke pasuruar kështu GNU / Linux.

  Pra, në pyetjen se çfarë do të ishte Linux pa Ubuntu? Epo ... mbase një migrim masiv i përdoruesve në Fedora, OpenSuse, Manjaro dhe shpërndarje të tjera që mund të ofrojnë një përvojë përdoruesi si Ubuntu. Ajo që është e qartë është se do të mbyllte një derë shumë të madhe në botën e GNU / Linux.

  Një përshëndetje!

 22.   Karlos Ferra dijo

  Shumica prej nesh arriti në Linux falë Ubuntu, unë kalova në Linux Mint sepse nuk më pëlqente Unity. Unë mendoj se nëse ata kthehen në gnome klasike, do të kishte më shumë pranim për fillestarët ... për shkak se Linux mint po fiton. Edhe pse disa nuk e pëlqejnë sistemin operativ, ai në thelb duhet të ngjajë me Windows sepse nëse fillestarët nuk guxojnë të hyjnë.
  Çfarë do të ishte Linux pa ubuntu? i njëjtë Mund të provoni Linux Mint bazuar në debian (LMDE) që funksionon perfekt.

 23.   nosferatuxx dijo

  E vërteta është, edhe në përdorimin e softuerit duhet të mësosh të bashkëjetosh dhe të jesh më tolerant me të tjerët dhe të mos diskriminosh.

  Se nëse unë përdor nenexhik, se nëse përdor hark, që nëse ai përdor ubuntu, etj. Në fund, unë do të thoja që të tre ne përdorim një linux me mjete të ndryshme dhe personalitete të ndryshme (personalitetin tonë).

  Puna është që ne duam të gjejmë diçka për gjithçka që të kritikojë pozitivisht ose negativisht, sipas rastit.

 24.   Tel dijo

  Kështu që nëse Ubuntu zhdukej, asgjë nuk do të ndodhte në ekosistemin Linux ... Unë shoh shumë iluzione këtu ...

 25.   Mc Aguen dijo

  Unë gjithashtu mendoj se do të mbijetonte, megjithëse nuk mendoj se Ubuntu do të bjerë për 2 vjet, unë mendoj se mund të rritet më shumë (ka shumë marzhe), tani Ubuntu është tashmë i pranishëm në shumë servera dhe desktop, kohët e fundit ata njoftuan se do të largoheshin në Kinë për të shitur një kompjuter gazillion me Ubuntu, vendet, komunat, etj po migrojnë në Linux, shumë për çmim, të tjerët për sigurinë dhe kontrollin e sistemeve të tyre ... Unë mendoj se Linux do të rritet shumë

  Nëse Ubuntu vazhdon të bëjë gjërat siç duhet, do të jetë aty për ca kohë.

 26.   itaçi dijo

  Çfarë postimi të pakuptimtë, me të vërtetë ...

  1.    Tesla dijo

   Në atë rast, para se të them diçka që nga këndvështrimi im është mungesë respekti për punën dhe kohën e autorit, unë ju ftoj të krijoni një që përputhet me atë që ju e konsideroni një post të mirë.

   Nuk i kuptoj komentet e këtij stili në një blog ku e vetmja gjë që ju kërkohet të krijoni postimin tuaj është që të regjistroheni. Nëse nuk ju pëlqen ajo që ekziston, krijoni përmbajtjen që e konsideroni të përshtatshme.

   Ose të paktën, nëse do të ndotni duart duke përdorur tastierën, shkruani një koment që siguron, të paktën, diçka konstruktive që mund t'i shërbejë autorit ose përdoruesve. Unë ju ftoj të mendoni se çfarë ndjenje do të sjellë komenti juaj për autorin dhe nëse dëshironi një koment si ky për diçka që keni krijuar për të ndarë me njerëz të caktuar.

   1.    itaçi dijo

    Le te shohim, nuk dua te ofendoj e poshteroj askend, por tema e postimit eshte e pakuptimte qe doni t'ju them. Ejani, unë do të bëj postimin vijues për të parë se çfarë mendoni: «Çfarë do të ndodhte me Linux dhe Ubuntu nëse nesër një meteorit bie në Tokë? Po sikur çmimi i naftës të rritet? Po sikur të zbulohej se Peter Parker nuk është Spiderman por një klon i një kloni tjetër të Marsit?
    ti mendon Kështu luajmë fallxhorë dhe rastësisht, krijohet një flakë luksoze, e cila është e vetmja gjë që postimi synon.

    1.    Tesla dijo

     Nuk po luan fallxhorë. Siç është ngritur në bloget e teknologjisë, shitja e mundshme e BlackBerry mund të paraqesë rënien e Canonical, një kompani që nuk ka qenë fitimprurëse dhe as nuk duket se në afat të shkurtër do të jetë. Dhe nuk ka qenë për 9 vjet: http://www.muycomputerpro.com/2013/02/23/ubuntu-todavia-no-es-rentable/ . Por në këtë blog, meqenëse çështjet e ekonomisë nuk diskutohen, ata flasin për zhdukjen e mundshme ose të paktën fundin e Canonical prapa Ubuntu. Asgjë më shumë, asgjë më pak.

     Fakti që vendimet e fundit të përqendruara në dhënien e një përfitimi për kompaninë nuk kanë shkuar siç pritej na jep arsye për të konsideruar se ndoshta kompania në të ardhmen e afërt mund të dëmtohet shumë.

     Mendoj se tema aktualisht është e përqendruar, megjithëse mund t’ju ​​duket se luani enigma. Simplyshtë thjesht një reflektim mbi një temë që është shumë e nxehtë sot.

 27.   Pablo dijo

  E vërteta !!!!!! Unë përdor Debian, Ubuntu nuk më ndalon të fle, që unë të zhdukem. Ka Debian, Archlinux dhe disa opsione më të mira atje. Me Pointlinux (bazuar në debian 7) jam shumë komode. 🙂

 28.   VOODOO666 dijo

  Unë, si shumica e njerëzve që migrojnë nga Windows në Linux, e bëra duke përdorur Ubuntu. Më vonë ... kur humba frikën nga terminali, fillova të provoj distro të tjera: OpenSuse, Kubuntu, Mint, ZorinOS, Mandriva, Sabayon (më pëlqen shumë kjo e fundit) ndër të tjera. Por në fund të fundit unë gjithmonë kthehem në Ubuntu, pse? .. mirë ... sepse është sistemi ai që më jep gjithçka që më duhet.
  Ubuntu kishte versione të pabesueshme dhe disa mjaft të këqija dhe të paqëndrueshme, por gjithnjë po përmirësohej. Versioni që po përdor aktualisht (13.04) është tepër i qëndrueshëm, i shpejtë dhe i përshtatshëm në mënyrë të përsosur për pajisjen time kompjuterike.
  Unë nuk e di se çfarë Linux do të ishte pa Ubuntu ... Unë nuk e di nëse kjo ka ndonjë rëndësi, ajo që di është se Ubuntu është një OS që plotëson të gjitha kërkesat për t'u bërë alternativa e vërtetë e Windows ... dhe përfundimisht ta zhvendosë atë.
  Çfarë? cili Hark është më i mirë? ... mirë ... mbase njerëzit e Arch duhet të krijojnë ose huazojnë një instalues ​​nga një distro tjetër ... që hiri qëndron te vështirësia ...? Epo ... atëherë ne shqetësohemi duke u quajtur geeks.
  Në komunitetin Linux, vërej ... si të them ... histeri ... po ... histeria është fjala, ne duam t'i bindim të gjithë se Linux është më i miri ... por ne nuk duam që të preferojmë distro të bëhet masive ...
  Thelbi i Ubuntu është Linux, dhe i bërë nga komuniteti ose Canonical ... është një OS i shkëlqyeshëm.

 29.   Rodolfo dijo

  Personalisht, ajo ka bërë më shumë favor sesa kundër, pasi ata që nuk e pëlqyen Ubuntu thonë se ata shkuan në një distro tjetër. Ai gjithashtu hapi disa dyer dhe një zhvillim më i zakonshëm është mbresëlënës se çfarë ka bërë. Në vend të kësaj uniteti në fillim pashë diçka që nuk më pëlqente por ah e programuar shumë mirë edhe për shijen time më pëlqen uniteti smas që gnome me ndërfaqen e tij. Aktualisht jam mirë me Arch sepse me Ubuntu kam shpenzuar shumë gjëra duke lëshuar, ishte më lehtë të instaloja gjëra që më duheshin. Ubuntu ka bërë shumë për komunitetin, pavarësisht nëse fiton mir apo wayland, ai që fiton në fund është përdoruesi. Nga këndvështrimi im Ubuntu në mënyrë funksionale me atë që gjithçka ka instaluar, konsumi i burimeve të tij është i justifikuar. Për sa kohë që gjërat për të cilat më interesojnë bëhen në Ubuntu, unë mund t'i drejtoj në një distro tjetër, jam i lumtur.

 30.   burri dijo

  Ubuntu paguan pagat dhe MKT për t'u përqëndruar në përdoruesin përfundimtar, diçka që pak më parë e bënë, pasi ata u përqëndruan te kompanitë dhe përdoruesit teknikë. Ata që dëshironin të ishin më të lehtë për përdoruesit u paguan dhe / ose u përngjanën dritareve (diçka e turpshme: Rxart, lindows). E gjithë kjo u ndryshua. Jo gjithçka që përdoret është marrë nga debian dhe ka një bashkësi zhvilluesish, thjesht shikoni sinaptikën në dy distros. Pasoja e menjëhershme është rënia e shpërndarjes së sfondit (mund të jetë mirë). Dhe meqenëse nuk do të ketë një milioner tjetër që të paguajë paga (dhe pak punë falas) RedHat dhe rpm do të jenë përsëri një standard. Debian është shumë i rreptë kur bëhet fjalë për ngarkimin dhe ndryshimin e versioneve (vini re ngecjen në gnome 3.4), nuk zhvillohet aq shpejt sa fedora, dhe distros si Mint do të ishin në disavantazh ndaj rpm, kështu që ata do të migrojnë. Të tjerët bazuar në pacman mund të jenë shumë të dobishëm për përdoruesit nëse bie ubuntu, pasi ato ofrojnë një përvojë të ngjashme, janë pragmatike dhe azhurnohen.

  1.    jmg dijo

   Njeri, Debian ka RedHat testues dhe të paqëndrueshëm, të ndenjur që është ende në gnome 2 dhe firefox 10.

   1.    Burri dijo

    Mos e ngatërroni redhat me RHEL. Ata gjithashtu lëshojnë fedora si një provë distro dhe janë në zhvillim gnome, kështu që nuk është çudi që ata janë të parët. Debian (të cilin unë e përdor) përqendrohet në stabilitetin dhe ndër-platformën, prandaj duhet një kohë e gjatë (duhet të përpiloni për 10 arkitektura). Në packages.debian.org mund të mësoni nëse janë ngarkuar versione të reja.

   2.    Fedora OS dijo

    Red Hat Gnome 2 ??????? Gnome 3.10 do të vijë në Fedora 20 me shumë ndryshime, stabilitet dhe estetikë më të mirë.

 31.   Nekrora dijo

  Çfarë do të ishte Linux pa GNU?

  Dhe çfarë do të jetë Linux kur të vijë Hurd?

  Por seriozisht, Ubuntu nuk do të pushojë së ekzistuari, dhe në rastin më të keq, më të keq, më të keq që të gjithë të braktisin Ubuntu, me siguri do të rilindë përsëri në një komunitet si Mageia.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Çfarë do të bëhet me ne pa RSM? Haha

 32.   Seba dijo

  Gjithmonë më ka pëlqyer Ubuntu, edhe pse nuk sillem shumë në drejtimin që po merr. Unë mendoj se ata kanë bërë një punë të mirë duke sjellë njerëzit më afër Gnu / linux por në ditët e sotme Ubuntu nuk është i vetmi i lehtë për t'u instaluar, shpërndarjet e tjera gjithashtu kanë arritur lehtësinë e përdorimit përveç krijimit të komuniteteve të mira.

 33.   jorgemanjarrezlerma dijo

  Si jeni.

  Duhet të mbani mend se Ubuntu është djali i Debian, kështu që një botë pa Ubuntu do të ishte e njëjta. Para se të ekzistonte Ubuntu Linux, dhe mjaft mirë, me një komunitet më të "unifikuar" dhe më pak "të ndarë". Ubuntu ishte një ide e shkëlqyeshme dhe në një farë mase është akoma, por nuk mendoj se ka shumë të ardhme me vizionin aktual.

  Sidoqoftë, z. Koha do ta tregojë, shpresoj që ai të mbijetojë dhe të vazhdojë të kontribuojë.

 34.   Taku i dobët dijo

  Debian është nëna ime

  1.    le të përdorim linux dijo

   Haha!

 35.   jmg dijo

  Unë kam qenë një përdorues i Ubuntu në fillimet e tij kur përdor gnome 2.
  Do të më vinte keq nëse Ubuntu zhdukej, megjithëse përpjekja e tij për t'u ndarë nga pjesa tjetër e distros (rastësisht për shkak të botës së biznesit, kjo çështje ka një thërrime dhe duhet të mbulohet në thellësi) e kanë distancuar atë nga komuniteti i linux.
  Polemikat shpesh vijnë nga vetë bota Ubuntu, ata thonë se ndihen shumë të vetëm dhe të sulmuar (pasi promovon projekte që nuk kanë asnjë lidhje me objektivat e komunitetit) dhe tifozët ubuntuu, zakonisht njerëz që kontribuojnë vetëm me grurin e tyre si një përdorues i shpërndarjes, ata kanë një agresivitet të veçantë ndaj pjesës tjetër të shpërndarjeve, duke dëgjuar fraza të tilla si: "Nëse Ubuntu zhduket, unë do të kthehem në dritare", ose; "Linshtë linux i vetëm që ia vlen në desktop", etj ...
  Përfundimi im është që bota do të vazhdonte të rrotullohej pa to, unë përdora linux për herë të parë në 2000-20011 kur SUSE ishte gjermane, jo Novell. Jast-i i tij ishte tashmë një kënaqësi siç është tani, dhe ai u përdor lehtë në desktop në makinat intel-amd / nvidia dhe për pjesën e tij profesionale nuk kishte asnjë pajtim për të paguar.

 36.   vidagnu dijo

  Nëse Ubuntu pushon së ekzistuari ... e mira për Linux është se ekzistojnë një larmi distrosh dhe shumë shpejt një tjetër do të zërë vendin e tij.

  Herët kur kam përdorur Ubuntu ka qenë pothuajse me imponim dhe jo me zgjedhjen time, unë mendoj se është një distro shumë e ngarkuar, personalisht preferoj Slackware dhe është ajo që ju rekomandoj të njohurve të mi.

 37.   elav dijo

  Epo, nëse më pyetni, Ubuntu (si një shpërndarje për kompjuterët) do të zhduket për disa vjet, ose më saktë, ai do të shkojë në Komunitet dhe nuk do të jetë vëmendja e Canonical, e cila do të përqendrohet në tregun e telefonit .. U_U

 38.   engjëll dijo

  U futa në Linux falë Ubuntu. Pastaj u përpoqa me Mageia, Mint, Fedora. Sot kam Windows7 dhe Ubuntu13.04 në bashkëjetesë.
  Unë nuk mendoj se bota Linux do të ndikohet nga ulja e vlerësimit e Ubuntu. Por nëse duhet të pranoni që shumë kanë migruar nga Windows falë kësaj shpërndarjeje.

 39.   Rolo dijo

  A mund ta imagjinoni një botë pa ubuntu?

  http://youtu.be/S1BA6bAYnPQ

  nje prekje humori per te nxjerre dramen lol

 40.   Tuxifer dijo

  Unë nuk komentoj shumë në faqet e internetit, sepse në qendrën time është mjaft keq për fat të keq dhe është e vështirë për mua të vendos një koment në internet, por me këtë postim do të bëj një përpjekje vetëm për të hedhur poshtë këtë fjali:

  «Kohët e fundit, ka shumë dështime dhe vendime të këqija nga Canonical: Unity, Mir, bashkimi i saj me Amazon, Ubuntu për TV, Ubuntu Edge, etj.
  ..........................................
  Për më tepër, edhe Uniteti edhe Mir janë zhvillime kanonike kryesisht "të vetmuara" me pothuajse asnjë përfshirje të komunitetit. "

  Unë personalisht nuk shoh ndonjë dështim në atë që thoni, filloj:

  1- Unitet, nuk e përdor, por kjo nuk është arsyeja pse unë mendoj se është një dështim, përkundrazi, ai është bërë desktop i paracaktuar për shumë njerëz, është përmirësuar shumë që nga versionet e tij të para, parë nga logjika juaj, KDE4 është një dështim, sepse në fillim, jo ​​të gjithë ishin pro, as nuk ishte shumë i qëndrueshëm, etj, etj. Nga ana tjetër, nëse Uniteti ose Mir nuk përdoren nga komuniteti, kjo është për shkak se ata nuk japin dëshirën e tyre amerikane, siç themi në Kubë, sepse të dy projektet janë falas, ah .. ato fillimisht janë për një distro shumë të veçantë , ndoshta nuk është i njëjti Cinamon me Linux Mint? dhe unë nuk e shoh që njerëzit flasin dëmtues të këtij mjedisi, me pak fjalë për të kritikuar ju duhet të jeni në gjendje të mendoni.

  2- Mir, këtu mund t'ju kuptoj pak më shumë, por jo plotësisht dakord me ju, dhe e përsëris, fakti që distrot apo projektet e tjera nuk e mbështesin ose mbështesin Mir nuk nënkupton automatikisht se është një dështim, dhe nëse dëshironi Një shembull i shikon lojërat në Linux, nëse Valve nuk vë bast në këtë platformë dhe tregon se është e mundur, tani historia është një tjetër dhe ata përsëri do ta shihnin Linux-in si një platformë për çdo gjë përveç për të luajtur. Gjithashtu, megjithëse keqbërësit e Mir këmbëngulin ta mohojnë atë, Mir përshpejtoi mbështetjen dhe zhvillimin e Wayland dhe megjithëse nuk do të dalë në treg në 13.10, ai nuk ka vdekur me asnjë mënyrë, mendoj se Canonical ishte i zgjuar në vonesën e tij dhe mos dorëzimin e një produkti të dëmtuar.

  3- Bashkimi juaj me Amazon, unë mendoj se kjo është e pakuptimtë dhe unë gjithmonë kam thënë se është e ekzagjeruar, sepse nëse nuk ju pëlqen që vizatimi kërkon rezultate në Amazon mund ta çaktivizoni, kaq e thjeshtë, është e vërtetë që shumë nuk e pëlqyen atë, por për të përdoruesi normal që është në paranojë e privatësisë (gjithsesi, me sa duket me Amazon dhe pa të ata na spiunojnë të gjithë ne: Lënda me qira Prism), jam i sigurt se më shumë se një ka qenë i dobishëm.

  4- Ubuntu për TV, ky nuk është një dështim, kjo ekziston vetëm pasi shumë "goditje" si Google TV, Apple TV, të cilat kanë më shumë kohë dhe mendoj se kanë të njëjtin sukses si Ubuntu TV, është thjesht një shumë specifike produkt.

  5- Ubuntu Edge: Epo duke marrë parasysh që është fushata ajo që ka marrë më shumë fonde në ndërthurje (duke mposhtur të gjitha rekordet), dhe se është një projekt i hapur, nuk e di se si mund të jetë një dështim, vetëm shifra nuk u arrit që Canonical kishte nevojë për ta prodhuar, por më shumë sesa një produkt, unë mendoj se Ubuntu Edge ishte një mesazh shumë i qartë dhe i zhurmshëm: Ju mund ta arrini telefonin e ëndrrave tuaja me diçka tjetër përveç Android, Apple dhe WP (Nokia), ishte një propozim që siguroi një ajër të freskët dhe freskues në një treg që gjithnjë e më shumë "përtërin" në vendosjen e RAM, inç dhe bërthama në telefona dhe jo në shikimin e tyre si një sistem gjithçka në një si Edge.

  Gjithsesi, unë u humba në pjesën e dështimeve të Canonical, gjithsesi unë vazhdova të lexoj artikullin dhe përgjigjja ime është po ... do të ishte një goditje e fortë, megjithëse nuk ishte aq përfundimtare sa për ta dërguar (në linux) në kanavacë.
  të fala

  1.    Fedora OS dijo

   Lëshimi i Ubuntu Edge ishte i rrezikshëm dhe e dini, ju nuk mund të konkurroni në një treg të ngopur me Android, Apple dhe Windows. Dhe që kjo e fundit i kushtoi shumë hyrjes në treg, mund ta imagjinoni Ubuntu duke bërë një fushë midis këtyre peshave të rënda të tregut të celularëve.

 41.   pa emër dijo

  Sinqerisht për Ubuntu tim është përpjekja e Linux për të qenë Windows, dhe pasi Windows më duket si mbeturinë, Ubuntu gjithashtu më duket si mbeturinë .... Ky është një perceptim që kohët e fundit qeveris reagimet e mia ndaj çdo ideje, mendimi apo lajmi që vjen në mua nga Ubuntu, veçanërisht sepse në një javë versioni 13.10 del me të njëjtën gjë, por unë fillova të reflektoj mbi të dhe e kuptoj se sa budallaqe është të urresh Windows si monopolist dhe të padobishëm ose Ubuntu si një shfaqje e zilisë ndaj Windows. Ato janë sisteme operative, mjete pune ose argëtim ose media informacioni dhe shprehje, por jo diçka që duhet të merret shumë seriozisht. Nëse Ubuntu zhduket, mirë !, Windows dhe Mac do të jetojnë një kohë të gjatë në të njëjtën mënyrë si Coca-Cola që kam bërë ajo; Canonnical është shumë e gjelbër për të konkurruar me ta akoma dhe unë nuk shoh shumë të ardhme për të, ndoshta do të absorbohet nga një kompani tjetër, më e pangopur, kapitaliste dhe monopoliste si çdo kompani që dëshiron të mbijetojë në këto kohë dhe kom Përziej në "ligat e mëdha".
  Nga ana tjetër, Linux në përgjithësi freebsd, solaris, etj, etj, etj, janë forca të komunitetit që si të tilla, vonë ose herët, do të shtrembërohen, do të humbasin dhe ndikimet e tyre do të shishen bukur për t'i shitur me çmime shumë të shtrenjta Kur kjo të ndodhë fare (kjo tashmë ka filluar të ndodhë me Canonnical dhe Ubuntu, ose Windows 8.1, e cila mund të thuhet pothuajse një pirun e shumë veçorive të Linux) do të vijë një sistem tjetër operativ që do të ketë adhuruesit e tij (në kuptimin e mirëfilltë të fjala), do të valëvitet flamuri i lirisë (¬¬ '?), Do të kritikojë pjesën tjetër të monstrave të pangopur and .dhe me kalimin e kohës gjurma e tij do të shitet në kuti kartoni.

 42.   federgb dijo

  E vërteta është një vendim shumë jokoherent dhe madje absurd për përdoruesit të ndalojnë përdorimin e ubuntu, sepse ubuntu vendosi të zbatojë (ose të imponojë) unitetin, në depo keni shumë desktop, me një instalim apt-get është më se e mjaftueshme për të ndryshuar desktopin dhe jo distro ... njerëzit e zakonshëm nuk janë të vetëdijshëm se çfarë do të thotë të zgjedhësh një distro për 11 vjet që unë jam duke përdorur Debian (Nga dega e qëndrueshme) dhe kur e zgjodha atë nuk ishte sepse do të kishte qenë mirë ose kishte dritare me ngjyra ... Unë e zgjodha atë () për depon e tij, sepse është me të vërtetë falas dhe falas, për stabilitetin e tij, për shkathtësinë e tij në lidhje me harduerin ... dhe për sistemin e tij të paketimit ...

  1.    Fedora OS dijo

   Nuk ka të bëjë me vendosjen ose heqjen e Unitetit ose paketave të tjera, është përfitimi që e frikëson Canonical, mendoj se paratë mungojnë.

 43.   ZombieAlive dijo

  Debian nuk është teka e geekëve dhe inxhinierëve, por një sistem që kërkon të sjellë së bashku më të mirën e FLOSS. Nëse Debian nuk është i lehtë për shumë, kjo nuk është ideja kryesore e komunitetit, për këtë ka paketa dhe shumë dokumentacion, kështu që ata që janë të interesuar të ndërtojnë një sistem të qëndrueshëm mund ta bëjnë atë në heshtje.

  Për çdo gjë që ju nevojitet, Debian do të ketë gjithmonë një version. Kjo është ajo që bënë njerëzit e Ubuntu por nuk është domosdoshmërisht ilaçi që ata pretendojnë të jenë, përkundrazi ata janë një sistem miqësor që në një moment të historisë së tij ishte ai që premtonin. Ajo që ka ndihmuar Ubuntu është marketing dhe lustrim i aspekteve të caktuara të administrimit të sistemit që vlerësohen por nuk janë të nevojshme për shumë njerëz.

  Paraqitja e GNU / Linux vjen nga shumë anë për t'u prekur nga disa distro Sigurisht nëse Debian pushoi së ekzistuari; Llum; openSUSE; Fedora; CentOS, do të ndikonte shumë në botën rrënjësore të FLOSS. Zhvillimi i shumë gjërave do të ngadalësohej.

 44.   Fitoskido dijo

  Nuk mendoj se Uniteti është një "dështim dhe vendim i keq". Dhe është shumë herët për të folur keq për Mir

  1.    Fedora OS dijo

   Mir nuk bën më ndërhyrje në publikimet e ardhshme të Ubuntu që tashmë është vendosur dhe ato të Canonical propozojnë një zëvendësim, ashtu siç kanë bërë në Red Hat Fedora 20.

 45.   aioria dijo

  Asgjë nuk do të ndodhte në realitet sepse komuniteti do të vazhdonte kursin e tij pasi shokët e tjerë thanë se ekziston një para Ubuntu.

 46.   ko CO dijo

  Para Ubuntu mbaj mend Mandriva, mendoj se ishte e para që provova në të cilën Instalimi Gui lejoi "të sapoardhurit" të ishin në gjendje të instalonin së bashku me Windows Linux pa humbur të gjithë hard diskun.

  Ubuntu mund të jetë ajo që iPhone përfaqësoi në botën e teknologjisë mobile. Ishte i pari i një brezi të ri, por para këtij tjetër të tjerët kanë bërë tashmë udhëtimin.

 47.   Paul Honorato dijo

  Ndonjëherë pyes veten pse e urrej kaq shumë Ubuntu? Që përdoruesit e tij janë çakmakë, se është një shpërndarje e gatshme, që shmang përdorimin e konsolës ...

  Kanceri më i madh i Linux janë përdoruesit e tij. Komunitete armiqësore me newbie (noob atje, dremit këtu), nuk dini si ta Google? Apo ata thjesht nuk përgjigjen). A prisni që një përdorues që sapo është larguar nga Windows, i cili dëshiron të dijë më shumë për atë që quhet Linux, e di me inerci se si të trajtojë konsolën dhe se ai ka instaluar programet që i duhen përmes instalimit?

  Ubuntu ka dhënë një kontribut të madh në botën Linux, duke tërhequr përdoruesit e pakënaqur të Windows në këtë botë. Por nëse pas një azhurnimi të sudo apt-get && apt-get, mjedisi i desktopit shkon në botën tjetër (në dukje dhe për ta), a shpresoni që ata të mos pyesin?

  Unë përdor Linux që nga Mandrake 10, tani i kënaqur me Arch dhe kam luajtur Ubuntu gjatë kthimit tim në pinguin dhe nuk është një distro aq e keqe sa është pikturuar. Shtë një distro për përdoruesin e Windows, jo një për Arch ose Gentoo. A do të thotë se ne përdoruesit më të përparuar jemi në Olympus dhe se duhet të shohim me sy të porsaardhur? E vetmja gjë që ata arrijnë me ndihmën e tyre të përkohshme është të heqin linuxeros të reja dhe të vazhdojnë të ndihmojnë Linux që të vazhdojë të ketë një kuotë margjinale në desktop.

  Mos të harrojmë se edhe për disa ishim "n00bs".

  Demi harron kur ishte viç.

 48.   a dijo

  Dhe çfarë do të ishte Ubuntu pa Debian?

  Ubuntu është shpërndarja në modë, ashtu si shpërndarjet e tjera ishin në modë në atë kohë.

 49.   PABLO dijo

  Ubuntu nuk e ndihmoi Linux-in vetëm sa shpiku një mënyrë miqësore për të ndryshuar idenë se Linux është për programuesit, por ata bëjnë gjithçka për përfitimin e tyre, ka distro si Fedora që nuk mburren se janë të shkëlqyeshëm dhe gjithmonë kanë mbajtur emrin Linux me flamur, megjithëse ndoshta ata nuk e mbajnë Gnu-në ata e njohin atë.

 50.   Rrëmujë përreth dijo

  Ubuntu është një shpërndarje me një vizion të mirë, si shumë ishte shpërndarja ime e parë GNU / Linux që u përpoqa dhe nuk kam shumë për ta kritikuar atë. Ashtu si kam provuar shijet e Debian dhe Ubuntu. Unë mendoj se në imazh nëse do të dëmtonte GNU / Linux sepse është shpërndarja më komerciale.

  Por nuk mendoj se do të vdesë shpejt dhe më pak nëse vazhdojnë me vizionin inovativ dhe Ubuntu në servera nëse është një konkurrent i besueshëm (Sigurisht jo me aq përvojë sa Windows, Apple apo RedHat) por përpiqet të japë një të mirë shërbimi, një shembull i klientit të tij është Wikipedia.

  Zëvendësues i mentes për Ubuntu? Mund të jetë ose jo, Mint është i varur nga Ubuntu dhe do të ishte shumë e vështirë për ta që të ndryshonin bazën në Debian do të ishte një kthim prapa në përparimet e bëra tashmë.

  Ndërsa Ubuntu ka disa çështje të pakëndshme; E vërteta është se ata kanë ditur t’i bëjnë gjërat mirë dhe janë aty ku janë sepse e kanë merituar.

 51.   Pepe dijo

  Duke lexuar disa komente e kuptoj se kjo është arsyeja pse GNU / LINUX nuk do të ndalet kurrë së qeni vetëm për ngatërresat kompjuterike me gjithë respektin e duhur. Ubuntu nuk do të jetë distro më e mirë, por çka nëse është?

  Unë them sepse të gjithë ata kanë kontribuar me gjëra të ndryshme, por duam apo jo Ubuntu bëri që njerëzit me një nivel fillestar në informatikë të ktheheshin në Linux dhe se unë fillova me Mandrake. Për ata që thonë për Debian, do të jetë shumë mirë, por është larg nga të qenit miqësor me njerëzit që nuk kanë nevojë për njohuri të inxhinierisë kompjuterike si distrukturat e tjera.

  Kështu që ne po shkojmë shumë mirë, për të vazhduar vendosjen e emrit të GNU / LINUX në segmentin e vetëm për përdoruesit e përparuar ose me pak fjalë vetëm për nerds.

bool (e vërtetë)