Çfarë janë Bitcoins?

Çfarë është Bitcoin?

Bitcoin është një sistem pagese ose lloji i monedhë elektronikë, e cila karakterizohet nga mos miratimi ose caktimi nga ndonjë entitet bankar ose financiar, ndryshe nga monedhat ose kurset e këmbimit të përdorura në të gjithë botën.

Pra, në thelb kësaj "monedhe" virtuale i mungojnë implikimet e njohura për një monedhë tradicionale, të cilat vendosin parametra të tillë si inflacioni ose normat e interesit, faktorë që ndikojnë në rritjen e vlerës së saj.

bitcoin 1

Mënyra për të llogaritur Bitcoins përcaktohet përmes një algoritmi që është përgjegjës për matjen e lëvizjeve ose transaksioneve të bëra në kohë reale, këto transaksione janë të drejtpërdrejta, falë faktit se është strukturuar nën protokoll kolegëve të kolegëve o  P2P; një rrjet që punon përmes kompjuterëve për të ndarë informacionin e drejtpërdrejtë nga përdoruesi në përdorues, përmes pikave të kryqëzimit ose serverave të ndryshëm, të cilët janë të lidhur si të barabartë midis tyre. Për më tepër, Bitcoin menaxhohet dhe përmirësohet nga përdoruesit e saj, të cilët janë përgjegjës për ofrimin e përmirësimeve që ata i konsiderojnë të nevojshme për këtë sistem, dhe për shkak se është i adaptueshëm, ai siguron lirinë për të zgjedhur se çfarë programi mund të përdoret për ta menaxhuar atë.

Karakteristikat e Bitcoin:

 • Për të përdorur Bitcoin, mund të shkarkohet si një aplikacion për kompjuterin tuaj; për çdo lloj sistemi operativ dhe për celularët; ose për android ose iOS.
 • Bitcoin punon nën teoria e ofertës dhe kërkesës; i cili përcakton se duhet të ketë një pikë ekuilibri në treg sipas furnizimit të mallit ose shërbimit, në mënyrë që kërkesa për të të jetë e kënaqur.
Ilustrimi i furnizimit dhe kërkesës

Ilustrimi i furnizimit dhe kërkesës

 • Bitcoin nuk mund të falsifikohet, sepse është një monedhë ose formë pagese jo fizike, e cila funksionon nën përkufizimin e monedhës kriptografike.
 • Për shkak se është një sistem pagese i decentralizuar, domethënë nuk ka asnjë palë të tretë për procesin, transaksionet janë direkte, shumë të ngjashme me marrjen ose dërgimin e një emaili, dhe të pakthyeshme për përdoruesit.
 • Bitcoin punon me një sistem të botuar të kontabilitetit të quajtur Blockchain, e cila karakterizohet nga paraqitja e një formati "portofoli", i cili regjistron në mënyrë të sigurt të gjithë informacionin në lidhje me transaksionet e kryera.
 • Bitcoins mund të blihen me shkëmbimin e monedhave të tjera, si një formë pagese për mallra dhe shërbime, dhe përmes minería.

bitcoin 3

Si të përdorim Bitcoin?

Gjëja e parë është të instaloni Bitcoin për kompjuterin ose telefonin tuaj celular. Duke instaluar aplikacionin do të jeni në gjendje të krijoni portofolin, i cili do t'ju lejojë të ekzekutoni proceset tuaja të pagesës, të shoqëruara me çelësin tuaj privat, për të ruajtur informacionin tuaj dhe një publik, për të punuar me pikat e ndryshme të hyrjes që ju lejojnë të përdorni Bitcoin.

Kur instaloni aplikacionin, do të krijohet një adresë Bitcoin, e cila është falas, për të dërguar dhe marrë Bitcoins. Ju gjithashtu mund të krijoni numrin e adresave që ju nevojiten, kjo nuk është kufizuese. Regjistrimi i shumës së Bitcoins që keni në llogarinë tuaj është i ngjashëm me sistemet e tjera monetare për të kursyer paratë tuaja, kështu që nëse merrni ose shpenzoni, kjo do të pasqyrohet në llogarinë tuaj automatikisht dhe në mënyrë të sigurt. Edhe pse transaksionet janë publike, sistemi parandalon përdoruesit të tregojnë identitetin e tyre.

Për të qenë në gjendje të dërgoni Bitcoins, duhet të hyni në aplikacion me çelësin tuaj privat dhe më pas të zgjidhni transaksionin plus adresën e marrësit. Pas kësaj, transaksioni do të pasqyrohet automatikisht në llogarinë tuaj, e regjistruar publikisht, por e sigurt, në serverat e ndryshëm të menaxhuar nga rrjeti Bitcoin. Mos harroni se në pajisjen që ekzekutoni proceset tuaja të pagesës, nuk do të ketë regjistrim të tyre, por në llogarinë tuaj në mënyrë të sigurt, në bllokun e bllokoj rrjetin. Përdoret për të shtuar transaksionet dhe gjithashtu miratohet nga sistemi.

Ky sistem i minería Përdoret për të aprovuar, verifikuar dhe regjistruar proceset e pagesave, në mënyrë që ky zinxhir të mos mund të ndryshohet dhe që rrjeti bllok të mbetet i sigurt.

Si të gjeneroni Bitcoins?

Së pari ju nevojitet një program që ju lejon të minoni, për këtë instaloni një klient Bitcoin dhe një portofol dixhital për të ruajtur Bitcoins tuaj. Ju gjithashtu mund të përdorni sistemin Bitcoinplus, e cila ju lejon të minoni thjesht duke lënë dritaren e faqes të hapur në kompjuterin tuaj duke përdorur softuer të përbashkët.

Importantshtë e rëndësishme të dini se çdo Bitcoin ka një kod të koduar, i cili duhet të përpunohet në mënyrë që të mund të merret çelësi 64-shifror që ka blloku. Pra, për të fituar Bitcoins, duhet të përpunoni vetëm algoritmet Bitcoin, në mënyrë që sistemi të kujdeset për të paguar ata që e mbështesin këtë. Sistemi ofron një numër të caktuar të "blloqeve" për minimin, i cili mund të shihet në kohë reale, kështu që përdoruesit që duan të gjenerojnë Bitcoins e dinë se sa prej këtyre blloqeve janë në dispozicion për t'u kriptuar.

Anonimiteti në transaksione

Anonimiteti në transaksione

Gjëja e komplikuar është se nuk është e lehtë për të kryer këtë operacion, gjë që e bën të nevojshme që të ketë një kompjuter të nivelit të lartë që mund të përpunojë çelësin e blloqeve pa probleme. Përveç kësaj, kriptimi i blloqeve individualisht është bërë edhe më i vështirë, prandaj shumë përdorues që janë të përfshirë në këtë bashkohen me pishinat e minierave. Kjo konsiston në atë që disa përdorues së bashku, i përkushtohen deshifrimit të blloqeve, duke u bashkuar me kompjuterët e tyre, në mënyrë që më pas, kur ta arrijnë atë, të ndajnë fitimin midis tyre. Ideja e gjithë kësaj është që të thyejnë kodet më shpejt, dhe të përpiqemi të kriptojmë të gjithë çelësin ose një pjesë të tij.

Nëse nuk keni njohuri ose pajisje për të minuar, ju gjithashtu mund të merrni Bitcoins në shtëpi këmbimi të këtyre, për monedha të tjera.

Duke ditur të gjitha sa më sipër, nuk keni pse të jeni ekspert për të përdorur Bitcoin. Thjesht mos harroni të mbani çelësin tuaj privat të sigurt, pasi sistemi nuk ju lejon të rigjeneroni çelësat privatë dhe kontrolloni se ku mund ta përdorni këtë sistem për të bërë pagesat tuaja.

Më shumë informacion se si të fitoni para me bitcoin në: howtoearnmoneywith.net


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jorge dijo

  Pershendetje pedro,

  Shpjegim i mire, por mendoj se informacioni mund te zgjerohet me tej. Për këtë unë lë këto lidhje:

  https://www.incibe.es/extfrontinteco/img/File/intecocert/EstudiosInformes/int_bitcoin.pdf

  http://geekland.eu/todo-sobre-los-bitcoin/

  të fala

  1.    Alexander TorMar dijo

   Faleminderit për ndarjen e lidhjeve

 2.   Jose Luis dijo

  Artikulli shpjegon mirë pjesën teknike të bitcoin, por jo pjesën praktike: cilat produkte ose shërbime mund të blihen dhe ku.

  1.    shi dijo

   pothuajse çdo produkt që shitet në internet dhe mund të shkëmbehet me dollarë ose ar fizik
   por çmimi është tepër i paqëndrueshëm, prandaj përdoret më shumë se gjithçka për spekulime

   1 bitcoin mund të rritet nga një ditë në tjetrën 600 dollarë siç ka ndodhur ndonjëherë

 3.   shi dijo

  shko lart e poshtë duhet të them

 4.   Alexander TorMar dijo

  Artikull shume i mire, faleminderit ...

 5.   Guille dijo

  Nuk është shumë e qartë për mua se si monedhat elektronike ndikojnë në mashtrimet bankare

  https://www.youtube.com/watch?v=ucpz8qxbMk4