ArchLinux: Çfarë të bëni pasi ta instaloni?

A e mbarove instalim y konfiguracion ArchLinux me sukses? I qeshur. Tani vazhdojmë me instalimin e paketave më të përdorura në një sistem ArchLinux e zakonshme, për nevojat tona me sistemin.

1. plotëson

Kodekët:

$ sudo Pacman -S gstreamer0.10-{{e keqe, e mirë, e shëmtuar, bazë}{, -plugins}, ffmpeg}

Java:

$ sudo Pacman -S jre7-openjdk icedtea-web-java7

Flash:

$ sudo Pacman -S plugin flash

Skedarë të kompresuar:

$ sudo Pacman -S skedar-rul p7zip unrar unzip

MTP:

«Mmediat Ttransferimi Protocol »(Protokolli i Transferimit të Mediave), përdoret nga shumë mp3 player dhe telefona celularë. Unë e lë këtë për Android 3.0 dhe pajisjet më të larta (pajisjet Android 2.x nuk kanë nevojë për të)
Për përdoruesit e KDE:

$ sudo Pacman -S kio-mtp libmtp

Për përdoruesit e Gnome dhe mjedise të tjera:

$ sudo Pacman -S gvfs-mtp libmtp

2. web

shfletues

Firefox:

Shfletuesi i Mozilla-s me burim të hapur.

$ sudo Pacman -S firefox

Mozilla Firefox

Kromi:

Shfletuesi i Google me burim të hapur.

$ sudo Pacman -S kromit

Kromi

Operë:

Shfletuesi i pronës në internet me disa përbërës me burim të hapur të Opera Software ASA.

$ sudo Pacman -S operë

Operë

Google Chrome:

Shfletuesi i pronarit të Google.

$ kos -S google-chrome

Google Chrome

Klientët e postës elektronik

zogu i stuhisë:

$ sudo Pacman -S zogu i stuhisë

zogu i stuhisë

Geary:

Geary

$ sudo Pacman -S ingranazhesh

kmmail:

$ sudo Pacman -S kdepim-kmail

Thirrjet video

Skype:

$ sudo Pacman -S Skype

ekiga:

$ sudo Pacman -S ekiga

Jitsi:

$ kos -S jisti

Mesazhimi i menjëhershëm

Pidgin:

$ sudo Pacman -S Pidgin

Kopete:

$ sudo Pacman -S kdenwork-kopete

3. dizajni

Imazh

GIMP:

$ sudo Pacman -S GIMP

Inkscape:

$ sudo Pacman -S skena e ngjyrave

Pintë:

$ sudo Pacman -S Pinta

Video

Kdenlive:

$ sudo Pacman -S kdenlive

Fotografitë e hapura:

$ sudo Pacman -S openshot

pitivi:

$ sudo Pacman -S pitivi

4. Media

Audioplayer

i guximshëm:

$ sudo Pacman -S i guximshëm

Banshee:

$ sudo Pacman -S Banshee

Amarok:

$ sudo Pacman -S amarok

Luajtës video

VLC:

Player i plotë dhe multiplatform multimedial.

$ sudo Pacman -S vlc

Kafeina:

Lojtari më i plotë për KDE.

$ sudo Pacman -S kafeinë

5. automatizimi zyra

Suitë zyre

Zyra Libre:

$ sudo Pacman -S libreoffice libreoffice-en

Open Office:

$ kos -S OpenOffice

Redaktues të thjeshtë teksti

AbiWord:

$ sudo Pacman -S fjalë të përhershme

Leafpad:

$ sudo Pacman -S fletëpalosje

6. zhvillim

Së pari, cili është ndryshimi midis IDE dhe GUI?

 • IDE është një mjedis që përdoret për të zhvilluar programe ose softuer, duke përfshirë një redaktues kodi, mjete shtesë për zhvillimin e softuerit, një përpilues, një korrigjues kodesh dhe nganjëherë një krijues ndërfaqe grafike për programin në zhvillim.
 • GUI është një Ndërfaqja grafike Ndërfaqja e përdoruesit, duke përdorur një sërë imazhesh dhe objektesh grafike për të përfaqësuar informacionin dhe veprimet e disponueshme në ndërfaqen, ofron një mjedis vizual grafik dhe përbërësit e tij të duhur me të cilët përdoruesi ndërvepron me aplikacionin.

IDE

I paturpshëm:

Rekomandohet për projekte të vogla dhe të mesme, për shkak të shpejtësisë dhe thjeshtësisë së tij.

$ sudo Pacman -S gjana

Ninja IDE:

Një nga mjetet më të mira të përqendruara në Python, me një ndërfaqe shumë tërheqëse dhe të plotë.

$ sudo Pacman -S ninja-ide

peshqve:

Një mjet i fuqishëm i përqendruar për krijuesit e faqeve në internet, megjithëse mbështet disa gjuhë programimi dhe shënjimi, por përqendrohet në krijimin e faqeve të internetit dinamike dhe interaktive.

$ sudo Pacman -S peshk blu

netbeans:

Një IDE mjaft i plotë përqendrohet kryesisht në Java, megjithatë mbështet disa gjuhë programimi.

$ sudo Pacman -S nethe

GUI

wxglade:

Shkruar në Python me bibliotekën e mjeteve grafike wxPython, ju siguron krijimin e ndërfaqeve të përdoruesit wxWidgets / wxPython. Aktualisht ju mund të gjeneroni kod në Python, C ++, Perl, Lisp dhe XRC.

$ sudo Pacman -S wxglade

wxFormBuilder:

Të projektojë ndërfaqe grafike që gjenerojnë kodin C ++ dhe kodin Python me kornizën grafike wxPython.

$ sudo Pacman -S wxformbuilder

lëndinë:

Për të mundësuar zhvillim të shpejtë dhe të lehtë të ndërfaqeve të përdoruesit për GTK + dhe mjedisin desktop GNOME.

$ sudo Pacman -S lëndinë

7. Të tjerët

VirtualBox:

Program kompjuterik që lejon përdoruesin të virtualizojë një ose më shumë sisteme operative.

$ sudo Pacman -S VirtualBox

verë:

Mjet për të ekzekutuar aplikacione Windows.

$ sudo Pacman -S verë verë-mono wine_gecko winetricks

htop:

Monitorimi i sistemit nga tastiera.

$ sudo Pacman -S htop

Zbardhues:

Mjet për të pastruar skedarët e panevojshëm (memorien e përkohshme, bërthamat e vjetra, dosjet bosh ...).

$ sudo Pacman -S zbardhues

shikues i ekipit:

Merrni telekomandën e sistemeve të tjera operative nga sistemi ynë.

$ kos -S TeamViewer

8. shtesë

Burimet e Microsoft:

$ kos -S font ttf-ms

Ikona e Faience dhe Faenza:

$ sudo Pacman -S faience-ikonë-temë

Ikona për dosjet tona personale:

Temat GTK:

Fuentes:

Tavolina ime: ArchLinux + E mrekullueshme 3.5

2014-ArchLinux Alejandro Ponce

ArchLinux

Na ndihmoni me një klikim!, ndani udhëzuesin me miqtë tuaj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   eliotime3000 dijo

  Manuali i instalimit të Arch vlerësohet, gjë që është shumë e dobishme.

 2.   Ngas dijo

  Përshëndetje, është një udhëzues shumë i mirë.
  Dua të pyes: a është e nevojshme të instaloj kodekët nëse tashmë instaloj phonon-vlc dhe mund të dëgjoj muzikë pa probleme? Unë përdor kde.

 3.   illukki dijo

  \ o / Tutorial i shkëlqyeshëm. Kur instalova Harkun tim nuk kishte shumë të tillë. Të fala.

 4.   x11tete11x dijo

  djema duhet të korrigjoni postimin (ose ndoshta thjesht më ndodh xD) por në disa artikuj (si vlc për shembull dhe netbeans) thotë se komanda për të instaluar është:

  sudo pacman -S

  të thahet është të thuash se emri mungon xD

  1.    x11tete11x dijo

   Këtu është lista e atyre që duhet të korrigjohen (mendoj se nuk më ka munguar më)

   Pidgin
   Kopete
   VLC
   AbiWord
   Leafpad
   I paturpshëm
   Ninja IDE
   peshqve
   NetBeans
   wxFormBuilder

  2.    i papërpunuarBasic dijo

   +1 .. ..po vinte për të komentuar të njëjtën gjë .. ..duhej të ishte korrigjuar nga redaktorët para se të botohej .. ee

   1.    Alexander ponce dijo

    Një ndjesë për detajet, me sa duket Elav tashmë po e korrigjon atë, pasi unë nuk mund ta redaktoj atë.

    1.    i gjallë dijo

     Po, unë po e redaktoj, edhe pse në realitet faji nuk është tërësisht i juaji. 😉

     1.    nano dijo

      Ishte gabimi im, po rregulloja gjërat brenda postimit dhe isha mallkuar gabim dhe i dhashë për të botuar ee por pasi është më keq ta heq artikullin nga qarkullimi dhe ta vendos përsëri ...

 5.   davidlg dijo

  Blici i kromit aktualisht është i gabuar, mund të instalohet

  piper-blic

 6.   techno_x64 dijo

  Shok, si e bën terminalin të tregojë archlinux dritë të thjeshtë etj dhe mesazhet promt? Faleminderit

  1.    Alexander ponce dijo

   Hello!
   Hapni skedarin tuaj .bashrc ($ nano .bashrc) dhe zëvendësoni gjithçka me këto cilësime: http://pastebin.com/7S2kq0Kj (thjesht fshini vijën kryesore të emrit tim hehe).

   Përshëndetje.

   1.    Louis Philippe dijo

    Përshëndetje mik, a mund të ndani konfigurimin tuaj .bashrc ju lutem, më pëlqen shumë modifikimet tuaja.

 7.   Francisco dijo

  Post i shkëlqyeshëm, do të shtonte vim ose gvim për redaktorët, texlive për latex dhe tex mbështetje.

  regards

 8.   Kornizat dijo

  Manual i shkëlqyeshëm

  Një gjë me të cilën nuk pajtohem është se ai e konsideron firefox-in si vetëm "burim të hapur", duke qenë se është softuer i lirë

  "Shfletuesi i Mozilla-s me burim të hapur."

  E di që tingëllon shumë "rms" por ka një ndryshim të madh.

  kjo tabelë e tregon atë shkëlqyeshëm
  http://www.imageurlhost.com/images/rdbsp1is20zxiilrfg.png

  pershendetje nga Meksika.

  1.    RudaMashkull dijo

   Ky grafik është shumë gënjeshtra, nuk e di nëse me qëllim apo gabimisht, por ajo që thotë për Open Source nuk është e vërtetë, gjithnjë duke u kthyer në të njëjtën temë "softueri i lirë vs opensource", në të vërtetë ato janë të njëjtat dhe lejojnë të njëjtat gjëra, ata thjesht kanë një fokus tjetër.

 9.   vicky dijo

  Për kde si mesazhe të çastit unë do të rekomandoja telepatinë, ajo është zhvilluar në mënyrë aktive.

  sudo pacman -S kde-telepatia-meta

  Për audio:
  sudo pacman -S klementine

  Videoja më e mirë është mpv
  sudo pacman -S mpv
  ose për një version më të azhurnuar
  yaourt -S mpv-build-git

  smplayer rekomandohet gjithashtu shumë

 10.   Alberto cardona dijo

  Shume mire!!!
  Falë udhëzimeve tuaja të instalimit, unë mund të shijoj Arch XFCE, kam vetëm një shqetësim.
  Pikërisht duhet të krijoj një ndërfaqe të një baze të dhënash në python, me wxpython, po kërkoja për GUI por nuk gjeta asnjë, vetëm BOA-CONSTRUCTOR dhe nuk funksionoi, ato që botoni (wxglader dhe wxformbuilder) më kapin vëmendje, ata nuk janë në pacman
  nuk i gjen dot
  🙁
  🙁

  1.    Alexander ponce dijo

   Kjo është arsyeja pse i vura të instalohen me yaourt ... prisni që redaktorët e blogut ndryshuan komandat. Epo, ata thjesht ndryshojnë:
   $yaourt -S wxglade
   $yaourt -S wxformbuilder

   Përshëndetje.

   1.    Alberto cardona dijo

    Faleminderit pershendetje! shume te mira kontributet tuaja !!

 11.   Gaztor dijo

  Kjo është një ndihmë e mirë, pasi shumë pasi instaluan archlinux atë që bënë u hodhën në tokë dhe qanë pasi nuk dinin çfarë të bënin dhe më pas instaluan përsëri Ubuntu

 12.   pepe dijo

  Zakonisht pas disa ditësh pas instalimit të arch linux unë shkarkoj një debian iso, e digjem, formatoj gjithçka dhe instaloj një sistem operativ që funksionon vërtet, i besueshëm, i fortë, si debian wheezy

  1.    Brutiko dijo

   E ke seriozisht? Unë kam qenë me archlinux për 3 vjet dhe nuk kam pasur ndonjë problem, kjo ishte 5 vjet më parë, jo tani.

   1.    pepe dijo

    naa shaka shaka
    harku është një distro shumë e mirë, ashtu si debian

 13.   matiliphus dijo

  A keni ndonjë ide se si të merreni vesh me shoferin e openchrome? Unë kam një grafik të integruar s3 pro IGP, i vetmi që e ka bërë atë të funksionojë është puppylinux, madje edhe shkarkimi i versionit të ubuntu nga i cili rrjedh pa marrë parasysh. Para se të kthehem te këlyshi ose pclinux do të doja të provoja arch edhe pse me manjaro nuk kishte asnjë rast, funksionon vetëm me vesa.

  1.    Miguel Mayol Tur dijo

   Manjaro bën ulje automatike të xorg, kështu që ju jeni të azhurnuar për gjithçka përveç xorg për sa kohë që grafika nuk mbështetet

 14.   jorgemanjarrezlerma dijo

  Postim i mirë Alejandro. Më pëlqeu shumë se si e keni harkun tuaj me AWESOME dhe është një detyrë që unë kam pritur ta bëj. Megjithëse kam mësime për këtë, unë do të doja të di procesin tuaj të instalimit dhe konfigurimit të këtij mjedisi.

  1.    Alexander ponce dijo

   Thank you very much!
   Unë do të bëj udhëzuesin për instalimin e Awesome, dhe nëse është e nevojshme edhe konfigurimin bazë të tij, megjithëse ka shumë hyrje në Desde Linux Për atë.
   Çdo pyetje që keni, më shkruani në emailin tim, përshëndetje.

 15.   Carlos dijo

  Si një IDE programues ka një shumë të zakonshëm që përdoret në një pjesë më të madhe nga zhvilluesit me një mori pluginësh dhe që lejon përdorimin e tij me gjuhë të ndryshme programimi.
  Quhet Eklips (http://www.eclipse.org)

 16.   garrett dijo

  A e di dikush nëse ka një zgjidhje në Arch në mënyrë që Firefox dhe Thunderbird të mos marrin 10-15 sekonda për t'u hapur? Në shpërndarjet e tjera ata marrin 2-3 sekonda. Gabimi që jep është pohimi glib i dështuar, ka gabime të hapura por ky gabim nuk korrigjohet në Arch.

  1.    Brutiko dijo

   Blerja e një ssd është zgjidhja e vetme që ekziston.

   1.    garrett dijo

    Ose më mirë blini dy, një për të hapur firefox dhe një tjetër për ta mbyllur.

  2.    vicky dijo

   mund të përdorni preload

   1.    garrett dijo

    Me preload është akoma e njëjtë, dhe shiko se më befason sepse kam provuar me Chakra, Manjaro dhe Kaos dhe ato hapen shumë shpejt (2-3 sekonda).

    Nuk më intereson Firefox sepse përdor më shumë Chromium, por kjo më bezdis në Thunderbird sepse është ai që kam përdorur për shumë vite dhe nuk do të ndryshoj menaxher.

 17.   Miguel Mayol Tur dijo

  Kjo është arsyeja pse ANTERGOS - harku i pastër me instaluesin modern CLI ose grafik - ose harku i pajtueshëm me MANJARO janë shumë më të mirë kur instaloni

 18.   dhunues dijo

  Më mungon një hap në udhëzues, më i rëndësishmi:

  - Predikoni Arch si distroin më të mirë dhe arrini të konvertoni secilin nga miqtë tuaj, edhe kur ata ju dërgojnë të hani misër, ju vazhdoni të përpiqeni derisa të bini, ata janë miqtë tuaj që meritojnë të përdorin Arch.

  Epo, trollet mënjanë Arch I detyrohem mua, unë do të doja ta provoja, por për arsye të repos Fedora dhe Debian është ajo që kam më shumë në dorë.

 19.   Mr_E dijo

  Kjo është ajo që ata duhet të bëjnë pasi ta instalojnë:

  $ filloni ta përdorni

 20.   Oscar dijo

  Kontribut i mirë, përshëndetje!

 21.   Cristian dijo

  Hello!
  një pyetje: a është Awesome një menaxher desktop apo çfarë?
  sepse kam lexuar më poshtë në faqen tuaj:
  «Awesome është një menaxher i dritareve kornizë për gjeneratën e ardhshme shumë i rregullueshëm për X. isshtë shumë i shpejtë, i zgjerueshëm»
  Shfrytëzoj rastin të ju përgëzoj për manualin, është shumë mirë!

  1.    dhunues dijo

   Awesome është një menaxher i dritareve, diçka si një mjedis desktop, por më shumë dritë.

   1.    cristian dijo

    Faleminderit shumë për përgjigjen tuaj, unë do ta provoj në ubuntu tim.

 22.   David dijo

  Një përmbledhje e mirë e gjërave për të bërë pasi të instalohen, e cila përveç Arch vlen të bazohet në të.
  Shumë falemnderit.
  Një gjë, komandës për shkronjat e Microsoft i mungon një s, $ yaourt -S ttf-ms-fonts, është budallallëk, por në rast se doni ta korrigjoni atë.

 23.   Douglas dijo

  Përshëndetje, unë dua të bëj një kërkesë, nuk e di nëse keni tashmë një postim në lidhje me atë që unë do të përmend, unë do të vlerësoja lidhjen, çështja është që ta bëni ekranin me prekje të funksionojë për një kompjuter portativ me Arch Linux + XFCE. Problemi është që me GNOME funksionon, megjithëse duhet ta kalibroni, Përshëndetje dhe faleminderit për të gjithë manualet tuaja, shumë më kanë ndihmuar në këtë proces mësimi.

 24.   Fitimtar dijo

  Udhëzues dhe këshilla të shkëlqyeshme se çfarë të bëni pas ... siç thashë sot në një koment në desktopët më të mirë linux Qershor Korrik 2014 ,, Archlinux është më i miri dhe unë e instalova atë dhe falë udhëzuesve tuaj nuk vdiqa duke provuar XD , për të vërtetë një dyshim cilin menaxher skedar rekomandoni përveç nautilus?

 25.   Edy dijo

  Përshëndetje! urimet për postimin janë shumë të mira dhe më ndihmuan shumë. Kam një pyetje, a ka ndonjë mënyrë për të përmirësuar shkronjat në hark? meqenëse postimet për këtë tashmë janë të vjetruara. Faleminderit paraprakisht për përgjigjen.

 26.   Ed dijo

  Kjo komandë është shkruar gabim >>>> $ yaourt -S ttf-ms-font
  Në këtë mënyrë më mirë >>>>>>>>>>> $ yaourt -S ttf-ms-fonts
  Faleminderit per postimin

 27.   facundo dijo

  Shumë mirë, po shoh se si të filloj testimin e Arch dhe kjo me siguri do të jetë e dobishme. Te preferuarat. Faleminderit!

 28.   Agustin dijo

  komanda yaourt -S ttf-ms-font është e pasaktë, e sakta do të ishte:

  yaourt -S ttf-ms-shkronja

 29.   Carlos dijo

  faleminderit më shërbeu në Antergos

 30.   Karlos Ferra dijo

  postim i mirë Unë jam gati të inkurajoj veten për të instaluar Arch ... pasi me derivatet e Debian nuk kam asnjë problem unë shkoj për një të vështirë.

 31.   DJ CASTRO dijo

  Të gjitha komandat që unë hyj më japin

  gabim: destinacioni nuk u gjet: Skype

  o

  gabim: yaourt: komanda nuk u gjet

  A mund të më drejtoni sepse nuk më lejon të instaloj asgjë?

  1.    joakim dijo

   Cili është gabimi që të jep? a keni instaluar juourt?

   të fala

 32.   joakim dijo

  dhe me skype është si më poshtë: pacman -S skype

 33.   Jordi dijo

  A di dikush se si të marrë plugin e widevine për kromin në archlinux, që lidhjet AUR duken të prishura.

 34.   Jordi dijo

  A ka arritur dikush të instalojë Steam në Archlinux?