Çfarë të bëni pas instalimit të Fedora 16

Ubuntu po humbet shumë fansa. Shumë prej tyre u inkurajuan të provonin Fedora 16, versionin më të fundit të kësaj shpërndarjeje të jashtëzakonshme.

Nëse jeni një nga ata që vendosën të kapërcenin hapin, me siguri që ky postim do t'ju shërbejë shumë.


Para se të fillojmë, le të fillojmë duke aktivizuar privilegjet e administratorit:

su -

1. Përditësoni Fedora

yum -y update

2. Ndryshoni Fedora në Spanjisht

Shkoni te Aktivitetet> Aplikimet> Cilësimet e Sistemit> Rajoni dhe Gjuha dhe zgjidhni Spanjisht.

3. Instaloni depo shtesë

yum localinstall --nogpgcheck http://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-stable.noarch.rpm http://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release- e qëndrueshme.nar.rpm

4. Përmirësoni yum

yum është si marrja e duhur e Ubuntu. Duke instaluar disa paketa, ne do ta përmirësojmë dhe bëjmë që të funksionojë më shpejt.

yum - instaloni yum-plugin-fastestmirror
yum - instaloj yum-presto
yum -y instaloni yum-langpacks

5. Instaloni drejtuesin e Nvidia

Aktivizoni depon e RPM Fusion me degët falas dhe jo të lira (shih hapin 3)

Për të instaluar drejtuesit nVidia nga depot e RPMFusion ka 3 komanda të mundshme. Ju duhet vetëm të ekzekutoni njërën prej tyre, por për të ditur cila, është e rëndësishme që të lexoni informacionin vijues:

akomodimi Isshtë një opsion i mirë dhe një mënyrë e thjeshtë për të shmangur problemet në azhurnimet e kernelit (kjo është opsioni më i mirë për mendimin tim).

kmod Kursen pak hapësirë ​​në disk, por do të keni probleme me çdo azhurnim të bërthamës dhe për këtë arsye do të duhet të instaloni përsëri drejtuesit me secilin kernel të ri.

Përdoruesit e kerneli PAE (Zgjatja e Adresës Fizike). Nëse jeni në një sistem 32-bit (i686) dhe keni të instaluar kernelin PAE për të hyrë në më shumë RAM. Në atë rast, fundi –PAE shtohet në paketat "kmod". Për shembull, kmod-nvidia-PAE. Kjo do të instalojë modulin e kernelit për kernelin PAE në vend të kernelit të rregullt 32-bit.

Mbani në mend se nëse jeni një përdorues i sistemit 32-bit (i686) dhe keni 4 GB RAM ose më shumë, ju ndoshta keni një kernel PAE, prandaj përdorni atë mundësi. Nga ana tjetër, nëse jeni përdorues i një sistemi 64-bit (x64_64), me siguri nuk do të keni kernelin PAE, kështu që unë zgjodha vetëm akmod ose kmod.

Pasi rezultatet u pastruan, unë zgjodha një nga këto 3 opsione:

Përdorimi i akmod-nvidia

yum instalo akmod-nvidia xorg-x11-drv-nvidia-libs.i686

Përdorimi i kmod-nvidia

yum instalo kmod-nvidia xorg-x11-drv-nvidia-libs.i686

Përdorimi i kmod-nvidia-PAE dhe PAE-kernel

yum instaloni kernel-PAE-zhvilloni kmod-nvidia-PAE

Hiqni nouveau në imazhin e initramfs.

mv / boot / initramfs - $ (uname -r) .img / boot / initramfs - $ (uname -r) -nouveau.img
dracut / boot / initramfs - $ (uname -r) .img $ (uname -r)

Rindizni kompjuterin tuaj.

6. Konfiguroni Gnome Shell

Kjo mund të jetë gjëja e parë që dëshironi të bëni në fedora, mos harroni se vjen me ndërfaqen Gnome 3 Shell. Për ta konfiguruar, është më mirë të instaloni mjetin gnome-tweak për të modifikuar temën, shkronjat, etj. Redaktuesi i Dconf do t'ju lejojë të modifikoni dhe personalizoni më tej Fedora.

yum instalo gnome-shkulje-mjet
yum instalo dconf-editor

7. Instaloni kode audio dhe video

yum-instaloni gstreamer-plugins-bad gstreamer-plugins-bad-nonfree gstreamer-plugins-shëmtuar gstreamer-ffmpeg

8. Instaloni kode për të parë DVD

rpm -Uvh http://rpm.livna.org/livna-release.rpm
yum kontroll-azhurnim
yum instalo libdvdread libdvdnav lsdvd libdvdcss

9. Instaloni Flash

rpm -Uvh http://linuxdownload.adobe.com/adobe-release/adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpm
yum kontroll-azhurnim
yum - instaloni flash-plugin

10. Instaloni shtojcën java + java

yum-instaloni java-1.6.0-openjdk
yum -y instaloni plugin java-1.6.0-openjdk

11. Instaloni zip, rar, etj.

yum - instaloni unrar p7zip p7zip-shtojca 

12. Instaloni LibreOffice në Spanjisht

yum instaloj libreoffice-shkrimtar libreoffice-calc libreoffice-lë përshtypje libreoffice-barazim libreoffice-langpack-en

13. Instaloni Verë

yum instaloni verë
yum - instaloni kabextract

Ju gjithashtu mund të instaloni Winetricks (një grup DLL-ve të nevojshëm për ekzekutimin e disa programeve të Windows). Pasi të instalohet, mund ta ekzekutoni kështu: / usr / bin / winetricks


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Oscar Gonzalez dijo

  E shoh nëse është linja dhe më pas azhurnoj një nga një? për shembull vlc instalon versionin 1.Xxx dhe në azhurnimet që kanë 2 nëse dua ta instaloj duhet të instaloj paketat e tyre veçmas, faleminderit.

 2.   Oscar Gonzalez dijo

  Përshëndetje Kam një pyetje, dua të instaloj paketat e shkrirjes së rpm për fedora 16, azhurnimet - Jo falas për x86_64, por nuk e di se si, mund të më tregoni se si ta bëj atë ose të më jepni linjën që duhet të prezantoj terminali, faleminderit.

 3.   Zenkly dijo

  Për ata që kanë një kompjuter me arkitekturë 64-bit, depoja është e ndryshme # rpm -ivh http://linuxdownload.adobe.com/adobe-release/adobe-release-x86_64-1.0-1.noarch.rpm

 4.   Le të përdorim Linux dijo

  Ok.

 5.   Le të përdorim Linux dijo

  Ju faleminderit!

 6.   mistin66 dijo

  Apprecshtë vlerësuar, porosia është vendosur mirë, më mirë se postimet e tjera që kam vizituar. Faleminderit!!!!!!!!!!!!!!
  🙂

 7.   Harry dijo

  Epo mirë, por ndodh që unë nuk mund ta ndryshoj shkëlqimin e ekranit tim siç bëra para se të instaloja Nvidia, mund të më tregoni se si bëj (të rrisni shkëlqimin e ekranit ose ta ulni) me Nvidia?

 8.   Le të përdorim Linux dijo

  MIRË. Faleminderit për të dhënat!

 9.   diego dijo

  Shume mire qe,
  faleminderit kurajo

  Brohoritje (:

 10.   gustavoc1989 dijo

  Përshëndetje, postim shumë i mirë, gjithçka shkoi shumë mirë, unë kam instaluar fedora 16 verne në zilen time packard me kamera të integruar, dikush e di se çfarë duhet të bëj për të bërë që kamera të funksionojë me sistemin tim operativ pasi që unë ekzekutoj chesse dhe ekrani shfaqet i zi dhe shumica e Ju i gjeni është për ubuntu, ku unë kam lexuar se nëse është e mundur faleminderit paraprakisht

 11.   Andres M. Forero Murillo dijo

  Sapo kam instaluar versionin 64-bit dhe pasi kam bërë azhurnimet themelore dhe instaluar kodekët audio, riprodhimi i audios është i tmerrshëm, ka kërcime të vazhdueshme, si me Rhytmbox ashtu edhe me Exaile. Para se ta bëja këtë, provova disa skedarë në formatin FLAC dhe ato luajtën mirë, pasi bënë atë që thashë, ato nuk riprodhohen më mirë. E njëjta gjë më kishte ndodhur me një version 32-bit dhe mendova se instalimi i versionit 64-bit do të ishte zgjidhja. Ndonjë dritë për mua? Kam kërkuar për një kohë të gjatë në Google dhe asgjë nuk mund ta gjej zgjidhjen, faleminderit për vëmendjen tuaj.

 12.   korrik mendez dijo

  Ky artikull është i shkëlqyeshëm dhe në këtë faqe mund të vazhdojmë të shtojmë veçori.

  http://fedora.mylifeunix.com/?p=25

 13.   Le të përdorim Linux dijo

  Mirë ..

 14.   Le të përdorim Linux dijo

  RPM Fusion është një server ku janë të gjithë drejtuesit e pronarit dhe gjithçka që është në pronësi mund të merret nga këtu.

  Për të instaluar këtë depo:

  yum instalo http://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-stable.noarch.rpm http://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-stable.noarch.rpm

  Pastaj, duhet të instaloni paketat që kërkoni: gstreamer, etj.

 15.   Luis Fabrizio Escalier dijo

  postim i mirë ... Ndalova përdorimin e ubuntu për të provuar Fedora, e vërteta është se është më e shpejtë, të paktën e shoh kështu. Akoma, Ubuntu është shumë i mirë, më pëlqente shumë, por ajo që më tërhoqi nga fedora është Mjedisi i Gnome Desktop.

 16.   Edgar vizuete dijo

  Do t’i ndjek hapat shumë mirë

 17.   Guxim dijo

  Si një alternativë ndaj hapit 11, unë komentoj sa vijon:

  yum - instaloni skedarin-rul

 18.   SamEXDZ dijo

  Hej, ky postim është i shkëlqyeshëm. Unë jam i kënaqur të di se Fedora është pjesë e blogut tuaj edhe sepse unë jam një nga përdoruesit tuaj. Nëse është e mundur, përpiquni gjithashtu t'i jepni Fedora Utils një copë toke, pasi mund të jetë opsioni tjetër për t'u bërë pas një instalimi të ri të Fedora. Nëse nuk ka shumë telashe, do të të lë një lidhje për këtë http://hpubuntu.wordpress.com/2011/11/12/jugando-con-fedora-utils/

 19.   Guxim dijo

  Ma lërë mua