Çfarë të bëni pasi të keni instaluar Linux Mint 13 Maya

Sa herë që janë më shumë ata përdoruesit të kësaj shpërndarjeje që keni njohur prishen de Ubuntu dhe të marrë një rrugë pak më ndryshe. version i ri Ajo vjen me disa lajme, më e rëndësishmja është mbështetja e saj afatgjatë ose LTS. 


Disa konsiderata që duhet të merren parasysh para fillimit të udhëzuesit janë si më poshtë:

 • Ndryshe nga Ubuntu, Mint vjen si parazgjedhje me shumicën e kodeve audio dhe video multimediale, kështu që azhurnimi i tyre nuk është një përparësi.
 • Një komponent tjetër i rëndësishëm që është instaluar si parazgjedhje është Synaptic, menaxheri i njohur i paketave.
 • Nëse keni një version të bazuar në Ubuntu, shumë programe dhe paketa janë shumë të përputhshme midis të dy shpërndarjeve.

Duke sqaruar këto pika, ne vazhdojmë të rendisim disa gjëra që mund ta bëjnë më të lehtë jetën pas instalimit të versionit të ri Maya:

1. Drejtoni Menaxherin e Përditësimeve

Possibleshtë e mundur që azhurnimet e reja kanë dalë që kur keni shkarkuar imazhin, kështu që mund të kontrolloni nëse ka azhurnime të disponueshme nga menaxheri i azhurnimit (Menu> Administrimi> Menaxheri i Azhurnimit) ose me komandën e mëposhtme:

azhurnimi i sudo apt-get && azhurnimi i sudo apt-get

2. Instaloni drejtuesit e kartave grafike

Në Menu- Preferencat> Drejtuesit shtesë mund të azhurnojmë dhe ndryshojmë (nëse dëshirojmë) drejtuesin e kartës grafike që kemi.

3. Instaloni paketën gjuhësore

Edhe pse si parazgjedhje Linux Mint instalon paketën në gjuhën Spanjolle (ose ndonjë tjetër që kemi treguar gjatë instalimit) nuk e bën atë plotësisht. Për ta kthyer këtë situatë, mund të shkojmë te Menuja> Preferencat> Mbështetja gjuhësore ose gjithashtu duke shtypur komandën e mëposhtme në një terminal:

sudo apt-get install laguage-pack-gnome-en language-pack-en language-pack-kde-en libreoffice-l10n-en thunderbird-locale-en thunderbird-locale-en-en thunderbird-locale-en-ar

4. Përshtatni pamjen

Ka shumë mënyra për ta bërë këtë, dhe të gjitha janë falas! Në http://gnome-look.org/ Ne kemi një bazë të dhënash të madhe për sfonde, tema, mjete dhe elementë të tjerë që do të na ndihmojnë të "shikojmë" desktopin tonë. Ne gjithashtu mund të përdorim 3 mjete të njohura:

1. Docky, një shirit i shkurtoreve dhe aplikacionet për tavolinën tonë të punës. Uebfaqja zyrtare: http://wiki.go-docky.com/index.php?title=Welcome_to_the_Docky_wiki. Instalimi: në një terminal shkruajmë: sudo apt-get install docky

2. SHQIP, një tjetër shirit navigimi, pothuajse një konkurrencë për të ndaluar! Uebfaqja zyrtare: https://launchpad.net/awn Instalimi: nga menaxheri i Programit.

3. Conky, një monitor sistemi që shfaq informacione mbi përbërës të ndryshëm, siç janë RAM, përdorimi i CPU, koha e sistemit, etj. Avantazhi i madh është se ka shumë "lëkura" të këtij aplikacioni. Uebfaqja zyrtare: http://conky.sourceforge.net/ Instalimi: conky instalimi sudo apt-get

5. Instaloni shkronja kufizuese

Nëse është e nevojshme t'i instaloni, duhet të shkruajmë komandat e mëposhtme në një terminal:

sudo apt-get instalo instaluesin e ttf-mscorefonts

Ne i pranojmë kushtet e licencës duke menaxhuar me TAB dhe ENTER.

Shtë e rëndësishme ta bëjmë atë nga terminali dhe jo nga ndonjë prej menaxherëve, pasi nuk do të jemi në gjendje të pranojmë kushtet e përdorimit në to.

6. Instaloni programe për të luajtur

Përveç bibliotekës së madhe të lojërave që kanë depot, kemi gjithashtu http://www.playdeb.net/welcome/, një faqe tjetër që specializohet në mbledhjen e lojërave për sistemet Linux në paketat .deb. Nëse edhe ne duam të shijojmë lojërat tona me Windows, të mos dëshpërohemi, pasi kemi disa alternativa:

1. verë (http://www.winehq.org/) na siguron shtresën e pajtueshmërisë për të ekzekutuar jo vetëm lojëra, por edhe të gjitha llojet e programeve të përpiluar për sistemet Windows

2. PlayOnLinux (http://www.playonlinux.com/en/) një burim tjetër që na siguron një bibliotekë të aftë për të instaluar dhe përdorur softuer të krijuar për Windows

3. Lutris (http://lutris.net/) një platformë lojrash e zhvilluar për GNU / Linux, një burim i shkëlqyeshëm pavarësisht se është në fazat e zhvillimit.

4. Truket e Winet (http://wiki.winehq.org/winetricks) punon si një skenar që ndihmon për të shkarkuar bibliotekat e nevojshme për të ekzekutuar lojëra në Linux, të tilla si .NET Frameworks, DirectX, etj.

Për të gjitha këto programe, ne mund të konsultohemi me faqet e tyre përkatëse zyrtare, qoftë në menaxherin e Programit Linux Mint ose në terminal. Po kështu, ne rekomandojmë shumë që ta lexoni këtë mini-tutor e cila shpjegon mënyrën e instalimit dhe konfigurimit të secilës prej tyre.

7. Instaloni shtojca audio

Disa prej tyre, si Gstreamer ose Timidity, do të na ndihmojnë të zgjerojmë katalogun tonë të formateve të mbështetura; të dy gjenden në menaxherin e programeve ose mund të instalohen duke përdorur komandën sudo apt-get install. Përmendim gjithashtu softuerin pulseudio-barazues, të aftë të na japë një konfigurim të Pulse Audio dhe të përmirësojë cilësinë e zërit; për ta instaluar do të përdorim 3 komanda:

sudo add-apt-depo ppa: nilarimogard / webupd8
sudo apt-get freskimin e
sudo apt-get instaloni barazimin e pulseaudio

8. Instaloni Gparted

Possibleshtë e mundur që në disa instalime ky komponent të mos jetë aq i dobishëm sa po menaxhon ndarjet e disqeve tona. Ta kesh atë në shpërndarjen tonë është aq e lehtë sa të shkruash sudo apt-get install gparted ose nga menaxheri i programeve.

9. Instaloni programe të tjera

Pjesa tjetër është që të merrni softuerin që dëshironi për secilën nevojë. Ka shumë mënyra për ta bërë atë:

1.Menaxheri i Programit, të cilin e fusim nga Menuja> Administrata, ne kemi një sasi shumë bujare programesh për çdo funksion që na shfaqet. Menaxheri rregullohet sipas kategorive, gjë që lehtëson kërkimin e asaj që duam. Pasi të jetë vendosur programi për të cilin kemi nevojë, bëhet fjalë vetëm për të shtypur butonin e instalimit dhe për të shkruar fjalëkalimin e Administratorit; Ne madje mund të krijojmë një radhë instalimi që i njëjti menaxher do të ekzekutojë në mënyrë sekuenciale.

2. Me Menaxheri i paketës nëse e dimë saktësisht se cilat paketa duam të instalojmë. Nuk rekomandohet të instaloni programe nga e para nëse nuk i dimë të gjitha paketat që do të na duhen.

3. Përmes një terminal (Meny> Aksesorë) dhe shtypja zakonisht sudo apt-get install + emri i programit. Ndonjëherë do të duhet të shtojmë më parë depon me komandat sudo apt-get ppa: + emri i depozitës; për të kërkuar një program me tastierën mund të shkruajmë kërkim të apt.

4. Në faqe http://www.getdeb.net/welcome/ (Motra e Playdeb) gjithashtu kemi një katalog të mirë të programeve të përpiluar në paketa .deb

5. desde la faqja zyrtare e projektit nëse keni ndonjë hap tjetër të instalimit.

Disa rekomandime të softuerit:

 • Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera: Shfletuesit e internetit
 • Mozilla Thunderbird: menaxher i postës elektronike dhe kalendarit
 • Libre Office, Open Office, K-Office: suita zyrash
 • Komiks: lexues komik
 • Okular: lexues i shumëfishtë i skedarëve (përfshirë pdf)
 • Inkscape: redaktor grafik vektorial
 • Blender: Modelues 3D
 • Gimp: krijimi dhe redaktimi i imazheve
 • VLC, Mplayer: lexuesit e zërit dhe videos
 • Rythmbox, Audacious, Songbird, Amarok - Audio Players
 • Boxee: qendra multimediale
 • Kalibri: menaxhimi i librit elektronik
 • Picasa - Menaxhimi i Imazhit
 • Audacity, LMMS: platformat e redaktimit të audios
 • Pidgin, Emesené, Empathy: klientë të bisedës multiprotokoll
 • Google Earth: Globi i mirënjohur virtual i Google
 • Transmisioni, Vuze: Klientë P2P
 • Bluefish: redaktues HTML
 • Geany, Eclipse, Emacs, Gambas: mjedise zhvillimi për gjuhë të ndryshme
 • Gwibber, Tweetdeck: klientë për rrjetet sociale
 • K3B, Brasero: regjistrues disqesh
 • Mount Furious ISO: për të montuar imazhe ISO në sistemin tonë
 • Unetbootin: ju lejon të "montoni" sistemet operative në një pendrive
 • ManDVD, Devede: Krijimi dhe Krijimi i DVD-ve
 • Bleachbit: hiqni skedarët e panevojshëm nga sistemi
 • VirtualBox, Wine, Dosemu, Vmware, Bochs, PearPC, ARPS, Win4Linux: imitim i sistemeve operative dhe softverit
 • Ka mijëra lojëra dhe për të gjitha shijet !!

Për të parë një listë më të gjerë, mund të vizitoni Seksioni i programeve të këtij blogu

Pastroje memorien e përkohshme

Nuk është e nevojshme, por nëse në një moment dëshirojmë të pastrojmë kujtesën e proceseve hapim një terminal dhe shkruajmë sa vijon: su - (për të qenë root) dhe pastaj bëjmë jehonë 3> / proc / sys / vm / drop_caches. Ky proces nuk është shkatërrues, por përsëri rekomandohet të lexoni referenca të tjera në internet, për shembull: http://linux-mm.org/Drop_Caches

Eksploroni sistemin tonë të ri

Ne tashmë kemi një sistem të plotë operativ të gatshëm për përdorimin tonë të përditshëm. Si gjithmonë, rekomandohet të eksploroni menaxherët, opsionet, konfigurimet dhe mjetet e tjera të sistemit për t'u njohur me të gjitha virtytet e sistemit tonë.

Me pak fjalë, relaksohuni dhe shijoni përfitimet e softuerit të lirë. Mësoni menjëherë se si ndiheni të lirë nga viruset, ekranet blu dhe kufizimet e të gjitha llojeve.

Faleminderit Juan Carlos Ortiz për kontributin!
I i nteresuar në jepni një kontribut?

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Anonim dijo

  Një përfitim tjetër është ai i mospërputhjeve fasciale
  do t'ju ndihmojë gjithashtu të merrni një zbutje të lëkurës,
  plus ndihmoni në dukje dhe ndiheni më të ri.
  Fijet dhe thelbi në
  “maskë fasciale e lirë” janë me cilësi shumë të ulët
  dhe mund të irritojë lëkurën tuaj.
  qelizat e lëkurës që vdesin mbushin ω me kerаtіn, duke krijuar një shtresë të mbrojtur.

  Shikoj në faqen time të internetit ω maskë fytyre e markës

 2.   Rubén dijo

  Unë nuk e kuptoj se si ne vazhdojmë të notojmë kundër rrymës me dritare paqëndrueshmërinë e saj dhe ekranet blu, unë sapo instalova nenexhik linux dhe mund të bëj gjithçka që bëra më parë pa pasur nevojë të shkarkoja, (në pritje të reklamës), të kandidoja dhe të prisja për gabime. Shumë e mirë për nenexhik linux, faleminderit

 3.   raul dijo

  dikush di se si të lidhë nenexhik linux në një rrjet wifi, ose të shkarkojë
  shofer nga dritaret pasi ne linux nuk kam internet?

 4.   Stephen Ramos dijo

  Supozohet se zbulon automatikisht rrjetin tuaj dhe ju thjesht vendosni çelësin, nuk ka nevojë të instaloni asgjë siç është në dritare. Çek jashtë

  1.    Maria del Carmen dijo

   Mund të më thuash se cili çelës sepse e vërteta është se nuk e di nëse është ai që kam në emailin tim apo duhet të bëj një të ri. Faleminderit paraprakisht dhe më vjen keq për injorancën time

 5.   Daniel✠lǝıuɐD ▲ dijo

  pamjet e ekranit në xp, pamje, shtatë ... hyjmë gjithçka ... nëse do të jetë sipas faqeve dhe testit që e provon atë

 6.   Viktor Gomez dijo

  Në pikën 7 komanda e parë është e gabuar. E sakta është:

  sudo add-apt-depo ppa: nilarimogard / webupd8

 7.   Gorgons dijo

  Kam zbuluar që ju përdorni Mint 13 si sistemin kryesor në PC tuaj, dhe nga rruga më pëlqen shumë kjo faqe, por kohët e fundit kam pasur disa probleme me këtë edicion të shpërndarjes në fjalë, i cili zakonisht nuk flitet shumë përveç forumi i shpërndarjes; Problemi me sa duket konsiston në një gabim kanelle që ngrin plotësisht kur përdor libreOficce, megjithëse më ndodhi mua në veçanti pa e përdorur atë dhe e vetmja gjë që mbetet duke punuar është treguesi i miut dhe pothuajse asnjë komandë nuk mund t'ju nxjerrë nga kjo rrëmujë që duhet të shtypni butonin e rifillimit të PC ose në rastin tim përdorni një kombinim të çelësave: alt + inprPant dhe shkruani REISUB, pasi ju jeni përdorues i kësaj distro do të doja t'ju pyesja nëse ju ka ndodhur kjo apo keni dëgjuar për këtë problem , ose ndoshta t'i kushtoj një artikull zgjidhjes së këtij gabimi sepse të paktën më duhej të kthehesha në versionin e mëparshëm sepse nuk mund ta gjej zgjidhjen, Faleminderit.

 8.   Mark dijo

  Përshëndetje, unë përdor Linux Mint 13 me 64-bit Mate ... nuk ka problem 15 ditë më parë. Dje instalova drejtuesit e pronarit për një ati hd 6750, të shkëlqyeshëm. Gjithcka mire. Më pëlqen më shumë kanella, nuk e provova, por më pëlqen më shumë. Unë instalova shokun thjesht sepse lexova që kanella ishte paksa e papjekur. Kjo duhet të jetë arsyeja, unë mendoj se duhet të shikoni përreth derisa të jetë më mirë, ose të shkoni te shoqja ose një tryezë tjetër. Pavarësisht se e njëjta mentë linux ishte e shkëlqyeshme, unë nuk do të përdorja ubuntu, ose debian, ose hark ... natyrisht, flas nga përvoja ime, me gjithë respektin e duhur për ata që i pëlqejnë këto distro, pa fanatizëm. Unë përqafoj komunitetin e lirë. Marcos M.

 9.   Louis escobar dijo

  Mendoj se kontributi është i shkëlqyeshëm =) Faleminderit ... vazhdoni kështu, mos ndaloni së përdoruri Linux, është më i miri =)

 10.   Miguel dijo

  pershendetje Gorgon .. shikoni se po perdor kanelle ne Mint 13, dhe problemi i vetem qe kam eshte me sfondin e desktopit (me duhej ta instaloja Wallch per ta kontrolluar) qe nuk funksionon per mua ne menyre automatike - ndryshon gjate të ditës - si dhe nuk shfaqet asnjë menu konfigurimi, e cila nëse ndodh në Mate.
  Tani, unë kam instaluar 13-bit Mint 32 dhe kisha disa probleme dhe nga kaq shumë lexime atje - google- nuk rekomandohet të instaloni një 32 në një makinë 64-bit, njëri ka përparësitë e tij mbi tjetrin dhe logjikisht ai nuk duhet të ndodhë asgjë, përndryshe bëhet më e lehtë, por gjeneron disa shqetësime. Pastaj instalova pastër 64 dhe problemet u korrigjuan, gjithashtu me këtë përfitoj dhe shfrytëzoj burimet e makinës në maksimum (diçka që nuk ndodh me 32 brenda 64) dhe problemi është se nuk ka shumë mbështetje për 64 Por siç ju thashë, unë zgjidha të gjitha problemet që kisha më parë, dhe të njëjtat ishin me Mate ose Cinnamom (Kanellë).
  Kjo është që ju të rishikoni se çfarë lloji të makinës keni dhe çfarë lloji të procesorit po përdorni, ndoshta problemi po ndodh atje.
  Përshëndetje.

 11.   johnk dijo

  Nuk e di nëse Pablo ka këshillë më të mirë se unë, por në rastin tim të veçantë unë përdor versionin me MATE si mjedis, pasi është më i fortë dhe më pak i prirur ndaj gabimeve sesa Kanella (jo sepse kritikon mjedisin që ju përdorni). Një këshillë do të ishte të kaloni te MATE për të parë nëse problemi juaj është zgjidhur, sepse tani është hera e parë që dëgjoj për një problem si ky

 12.   johnk dijo

  Saktësisht

 13.   John Paul Mayoral dijo

  a eshte e njejta gje per kanellen apo jo ???

 14.   karlislehatter dijo

  Hej, më shëno një gabim në »ngritjen e SystemExit» Nuk e di pse ?? nëse mund të më ndihmoni për këtë ..

 15.   lukasmatia dijo

  Faleminderit, shumë e plotë

 16.   Le të përdorim Linux dijo

  Kontribut i mirë!

 17.   Le të përdorim Linux dijo

  Gati o 🙂

 18.   Louis dijo

  Shikoni nga afër, unë korrigjova tre fjalë, jo vetëm libreoffice ... Një «gjuhë» dhe një «gjuhë» ... Përshëndetje.

 19.   Louis dijo

  Nga rruga, postimi është shumë i dobishëm, faleminderit shumë!

 20.   Le të përdorim Linux dijo

  I korrigjuar. Faleminderit!
  Gëzuar! Paul.

 21.   Juniors Calderon dijo

  Unë ende shoh disa nga gabimet nëse mund t'i korrigjoni, ju lutem!

  Ashtu si kjo pamje: sudo apt-get install laguage-pack-gnome-es

  Languageshtë gjuhë

 22.   Pepe Wasquez dijo

  Përshëndetje, nëse dikush dëshiron të instalojë dnie në këtë shpërndarje, thjesht ndiqni hapat në këtë faqe, http://bitplanet.es/manuales/3-linux/324-instalar-lector-dnie-en-ubuntu-1210.html, E kam provuar dhe më ka funksionuar pa probleme.

 23.   Le të përdorim Linux dijo

  Sa mirë është të lexoni linjat tuaja. All Ne të gjithë kalojmë të njëjtën gjë. Mirësevini në komunitetin Linux.

 24.   Adrian dijo

  Screenshots blu të vdekjes? Epo, me siguri po përdorni Windows 98! Meqenëse Windows XP këto gjëra praktikisht nuk ekzistojnë më, përveç nëse jeni një përdorues i shumëvuajtur i Windows Vista, por që ka një zgjidhje: Windows 7

  1.    Ace i lopatave dijo

   Dhe në Windows 8 ata u kthyen ...

 25.   Ghermain Blu dijo

  Faqja shumë e mirë, faleminderit që ndihmuat ata prej nesh që migruam nga Windows ... U sëmura nga ekranet blu të vdekjes ... Provova disa distro për 5 muaj për t'u njohur dhe për të gjetur atë që i përshtatet më mirë stilit dhe kërkesave të mia dhe unë përfundova duke lënë LinuxMint 13 përgjithmonë 64-bit KDE dhe është shumë mirë ... Unë tashmë kam gjetur gjithçka që mund të bëhet dhe të ndalem në varësi të atyre nga Redmond, vetëm për t'u thënë atyre që instalimi i Verë nuk më ka tërhequr as vëmendjen… me Linux ka gjithçka për shumicën.

 26.   Mbreti Leonidas dijo

  Më pëlqen shumë Kanella, kam pasur vetëm një problem të vogël me programin e ekranit që pas një azhurnimi ndalet së shfaquri kutinë e dialogut dhe ruan kapjen në / Fotografi

  Një problem tjetër i zgjidhur është të ndryshosh GDM ... nëse shkarkon një temë GDM nuk e njeh atë, mënyra për ta bërë është të ndryshosh emrin e gjithçkaje që GDM vendos në MDM dhe voila funksionon ... Unë ju lë një skenar që e bën atë automatikisht (jo imi por funksionon),

  #! / usr / bin / env python

  # Shndërroni temën e GDM në MDM nga esteban1uy
  importo pygtk
  tarfile importi
  ju importoj
  importi i sistemit
  tempfile importi
  importo gtk

  pygtk.kërkoni ('2.0')

  nëse gtk.pygtk_version <(2,3,90):
  ngre SystemExit
  def look_in_directory (direktoria):
  për f në os.listdir (direktoria):
  nëse os.path.isfile (os.path.join (direktoria, f)):
  nëse f == "GdmGreeterTheme.desktop":
  kthehu os.path.join (direktoria, f)
  nëse os.path.isdir (os.path.join (direktoria, f)):
  nëse look_in_directory (os.path.join (direktoria, f))! = "":
  kthehu os.path.join (direktoria, f)

  dialogu = gtk.FileChooserDialog ("Zgjidh skedarin e temës",
  Asnje,
  gtk.FILE_CHOOSER_ACTION_OPEN,
  (gtk.STOCK_CANCEL, gtk.RESPONSE_CANCEL,
  gtk.STOCK_OPEN, gtk.RESPONSE_OK))
  dialog.set_default_response (gtk.RESPONSE_OK)

  filtri = gtk.FileFilter ()
  filter.set_name ("Të gjitha skedarët")
  filter.add_pattern ("*. tar.gz")
  dialog.add_filter (filtri)

  përgjigje = dialog.run ()
  nëse përgjigja == gtk.RESPONSE_OK:
  fullpathToTar = dialog.get_filename ()
  fullpath = os.path.dirname (fullpathToTar)
  tar = tarfile.apen (fullpathToTar, "r: gz")
  destinationPath = tempfile.mkdtemp () + "/"
  tar.extractall (destinacioniPath)
  GdmFile = look_in_directory (destinacioniPath)
  nëse GdmFile! = "":
  o = e hapur (GdmFile + »/ MdmGreeterTheme.desktop», »a»)
  për linjën e hapur (GdmFile + »/ GdmGreeterTheme.desktop»):
  line = line.replace ("GdmGreeterTheme", "MdmGreeterTheme")
  o. shkruaj (rreshtin)
  o. mbyll ()
  dosja e brendshme = os.path.split (os.path.dirname (GdmFile + »/»)) [1]
  newtar = tarfile.open (rrugë e plotë + "/ + dosje e brendshme + _për_MDM.tar.gz", "w: gz")
  newtar.add (GdmFile + »/», dosja e brendshme + »/»)
  newtar.close ()
  përgjigja elif == gtk. RESPONSE_CANCEL:
  dalje ()
  dialog.destroy ()

 27.   kalin dijo

  Faleminderit Juan Carlos për kontributin. xD

 28.   Louis dijo

  Në pikën 3, rreth instalimit të paketave gjuhësore, ka gabime sintaksore që çojnë në gabime: Mënyra e saktë do të ishte

  sudo apt-get install language-pack-gnome-en language-pack-en language-pack-kde-en
  libreoffice-l10n-en thunderbird-locale-en Thunderbird-locale-en-en Thunderbird-locale-en-ar

  Një përshëndetje.

 29.   Esteban dijo

  Linux mint 13 është versioni i vetëm! Ky laptop kishte winbugs 8 dhe çdo herë shfletuesi ngrinte dhe pa harruar që unë duhej të paguaja licenca !. Por majat heshtën nga qielli ...
  RROFT LINUX!

 30.   Cuervo dijo

  Thjesht në linux ju harroni serialet, çarjet, antivirusin, licencat, kërkimin e programeve, defragmentimin e dd-së, rindezjet sa herë që azhurnoni, gabimet, instaloni drejtuesit, etj etj ... dhe shumë gjëra të tjera.

 31.   Roberto pombo dijo

  Për mua ishte një surprizë e këndshme për të gjetur LinuxMint Maya kishte disa vjet duke përdorur UBUNTU edhe pse është mirë nëse jo e shkëlqyeshme, por kjo është super e shkëlqyeshme, e kam të instaluar së bashku me Windows7 dhe nuk jep ndonjë problem. E instalova me Wiinmit4.exe dhe e vetmja gjë që kur është instaluar tashmë nuk bëj azhurnimin dhe azhurnimin për azhurnim duhet të fshijmë paketën ose mediubuntu me sinaptik dhe bëj azhurnimin dhe azhurnimin përsëri dhe funksionon në mënyrë perfekte. është shpejt e bukur dhe e lehtë për t’u përdorur. Unë e bëj atë sepse kam verifikuar që nuk më ka azhurnuar si duhet kur kam përdorur azhurnimin e azhurnimit%.

 32.   Carlos dijo

  Pas instalimit të mentes linux në diskun e ngurtë dhe mbarimit të saktë, kur përpiqem të boot nga disku i ngurtë sistemi nuk mund të gjejë OS. Cfare mund te bej?

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje Carlos!

   Për disa ditë ne kemi vënë në dispozicion një shërbim të ri pyetjesh dhe përgjigjesh të quajtur Kërkoj DesdeLinux. Ne sugjerojmë që ta transferoni këtë lloj konsultimi atje në mënyrë që i gjithë komuniteti t'ju ndihmojë për problemin tuaj.

   Një përqafim, Pablo.

   1.    Gerard dijo

    deri më tani jam duke bërë mirë, me këtë sistem operativ

 33.   arucarl dijo

  pse nuk mund ta instaloj temën në linux mit 13 më thotë gtk + nuk është instaluar auyda plis