Çfarë duhet të bëni pas instalimit të Slackware 14

Pasi të kemi bërë Instalimi i xhamait 14, disa rregullime të vogla janë të nevojshme.

1. Shtoni një përdorues të ri

Rekomandohet gjithmonë brenda botës Linux, NO përdorni llogarinë e rrënjë për të punuar, prandaj duhet të krijojmë një përdorues të ndryshëm për këtë qëllim dhe kjo arrihet përmes komandës adduser.

# adduser

Shtë e nevojshme të shtojmë përdoruesin tonë të krijuar rishtas në grupe të ndryshme

# usermod -a -G <nombre del grupo> <nombre de usuario>

ku mund të jetë: audio, lp, optik, hapësirë ​​ruajtëse, video, rrota, lojëra, energji, skaner.

Alsoshtë gjithashtu e nevojshme që përdoruesi që sapo krijuam të ketë privilegjet rrënjësore, kjo arrihet duke modifikuar skedarin xhupat, në rastin tim do të përdor vrull.

# vim /etc/sudoers

ose ne mund ta bëjmë atë në një mënyrë "më të sigurt" përmes

# visudo

Ne kërkojmë dhe ne nuk komentojmë vija (heqim karakterin #)

#%wheel ALL=(ALL) ALL

Pasi të jetë bërë kjo, ne mund të vazhdojmë procesin përmes përdoruesit tonë, prandaj mbyllim seancën si rrënjë

# exit

dhe ne hyjmë me përdoruesin tonë.

2. Ndryshoni gjuhën e sistemit

Nëse kemi vendosur të përdorim KDE, ne mund të nga preferencat e sistemit ndryshoni gjuhën dhe paraqitjen e tastierës, por kjo do të ndikonte vetëm në aplikacionet që i përkasin atij mjedisi të desktopit.

Për të modifikuar gjuhën e sistemit në përgjithësi, disa variabla të mjedisit duhet të eksportohen, kjo është arritur redaktimi dosjen lang.sh

$ sudo vim /etc/profile.d/lang.sh

Ne kërkojmë dhe komentojmë vijën (shtojmë karakterin # në fillim)

export LANG=en_US

pastaj shtojmë

export LANG=es_MX.utf8
export LANGUAGE=es_MX.utf8
export LINGUAS=es_MX.utf8
export LC_ALL=es_MX.utf8

Ju mund të ndryshoni en_MX.utf8 nga gjuha e vendit tuaj.

Për të marrë një listë e plotë e gjuhëve lloji i mbështetur në tastierën tuaj

$ locale -a

Nëse përdorni një guaskë tjetër përveç bash (ose planifikoni ta përdorni) duhet të ndryshoni edhe skedarin gjuha.csh

$ sudo vim /etc/profile.d/lang.csh

Ne kërkojmë dhe komentojmë vijën

setenv LANG en_US

pastaj shtojmë

setenv LANG es_MX.utf8

3. Përditësoni sistemin

Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të zgjedhim depo që ne do të përdorim, mundësisht ato më afër vendndodhjes sonë, për këtë ne editojmë skedarin pasqyra duke mos komentuar linjat që ne i konsiderojmë të përshtatshme.

Mund të vërejmë se ka servera të degës aktual që përmbajnë më shumë paketa të azhurnuara

$ sudo vim /etc/slackpkg/mirrors

Çfarë është versioni më i mirë, i qëndrueshëm ose aktual?

Në Slackware vendimi nuk është shumë i thjeshtë, nuk është saktësisht midis vendimit midis Debian Squeeze dhe Wheezy. Versioni i qëndrueshëm është shumë i lëmuar, por nuk është rregulluar, përveç çështjeve shumë të rëndësishme të sigurisë, dega aktual merr azhurnime më shpesh që përmirësojnë sigurinë, por përkeqësojnë stabilitetin e saj në një masë të caktuar, megjithatë, ka pak raste në të cilat kjo gjeneron një problem real.

Gjatë këtij procesi do të përdorim plogështi pkg, ju duhet të identifikoheni si përdorues rrënjë.

a) Azhurnoni listën e paketës:

# slackpkg update

b) Instaloni çelësin e nënshkrimit të azhurnuar që garanton se paketat që janë instaluar janë zyrtare. (Bërë vetëm herën e parë)

# slackpkg update gpg

Kjo do të na japë si rezultat

Slackware Linux Project's GPG key added

c) Azhurnoni të gjitha paketat e instaluara

# slackpkg upgrade-all

d) Instaloni paketat e reja (nëse keni vendosur të përdorni degën aktuale, kjo do të shtojë paketat e reja të atij versioni)

# slackpkg install-new

4. Konfiguroni bootin

Unë supozoj se shumica e përdoruesve që sapo kanë instaluar këtë shpërndarje do të çuditen disi kur vërejnë se mjedisi grafik nuk arrihet drejtpërdrejt, por që është e nevojshme të filloni të përdorni startx.

Kjo sepse Slackware si parazgjedhje fillon në niveli i rrjedhës: 3, nga ana e saj, kjo shpërndarje duhet të fillojë në niveli i rrjedhës: 4 Për të hyrë automatikisht në modalitetin grafik, për këtë duhet redaktoj dosjen iniciativë

$ sudo vim /etc/inittab

Ne kërkojmë dhe komentojmë vijën

id:3:initdefault:

pastaj shtojmë

id:4:initdefault:

5. Konfiguroni LILO

By default LILO Koha e pritjes është caktuar në 2:00 minuta (1200 të dhjetat e sekondës), e cila mund të jetë pak e bezdisshme, ju keni mundësinë të shtypni një buton për të ndërprerë numërimin dhe për të vazhduar me ngarkesën e sistemit, por nëse është youshtë interesante për të modifikuar këtë kohë pritjeje në LILO është e nevojshme të redaktoni skedarin e tij të konfigurimit, këtë duhet ta bëjmë si rrënjë

# vim /etc/lilo.conf

Ne kërkojmë dhe komentojmë vijën

timeout=1200

pastaj shtojmë

timeout=50

Pra, ekrani i LILO Do të jetë i disponueshëm vetëm për 5 sekonda (koha duhet të përcaktohet në të dhjetat e sekondës, mund të përdorni sasinë që duket e përshtatshme).

Bërë këtë ne duhet të ekzekutojmë

# /sbin/lilo

Kjo është e nevojshme për të rishkruar MBR.

Deri më tani ajo që unë konsideroj se duhet të bëhet pasi të kemi instaluar Slackware, në këstin tjetër do të flas për trajtimin e paketave në këtë shpërndarje.

Dua të shpreh një falënderim të veçantë për të krel [ksuserack [at] gmail [dot] com] i cili ishte aq i mirë sa të më siguronte një artikull të plotë të autorësisë së tij, mbi të cilin bazohet pjesërisht kjo dhe shkrimet vijuese në seri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

50 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Raul dijo

  Me siguri i gjithë komuniteti duhet të vlerësojë theksin e pikës një që rekomandon MOS përdorimin e sistemit si rrënjë. Veçanërisht për përdoruesin e ri që tenton të dëshirojë të eleminojë përdorimin e fjalëkalimit për të gjitha detyrat dhe të përdorë sistemin me privilegje të tepruara.
  Ju faleminderit.

  1.    DMoZ dijo

   Po, është një gabim shumë i zakonshëm që ne bëjmë kur fillojmë në botën Linux, praktika të këqija të sponsorizuara nga Microsoft ...

   Në fakt, ai tenton të redaktojë sudoers në një mënyrë të keqe duke i dhënë të gjitha privilegjet një përdoruesi të formularit

   P ALLRDORUESI GJITHA = (GJITHA) GJITHA

   Ose më keq, duke shtuar NOPASSWD

   Por gjithsesi, ato janë praktika që me formën që hyjmë, për fat të mirë po i lëmë mënjanë ...

   Brohoritje !!! ...

   1.    eliotime3000 dijo

    [YaoMing] Nëse jeni windowser dhe dëshironi të ndaleni në varësi të administratorit, unë ju rekomandoj që të filloni me Windows Vista, pastaj Debian dhe pastaj Slackware [/ YaoMing].

 2.   Descargas dijo

  Nëse ju, si unë, nuk kujdeseni për efektet e desktopit në kde.
  Ato nuk janë sipas rendësisë.
  -http: //xenodesystems.blogspot.mx/2011/02/como-mejorar-el-rendimiento-de-kde-4xx.html
  -http: //parduslife.wordpress.com/2011/02/17/how-acelerar-el-en Environment-de-descritorio-plasma-de-la-kde-sc/
  -http: //parduslife.wordpress.com/2012/04/03/ How-acelerar-el-en Environment-de-descritorio-plasma-de-la-kde-sc-parte-2/
  -https: //blog.desdelinux.net/debian-wheezy-kde-4-8-instalacion-y-personalizacion/

 3.   helena_ryuu dijo

  xhoko duket shumë interesante, por kam disa dyshime:
  për të qenë në gjendje të azhurnoni është e nevojshme të identifikoheni si rrënjë?
  Pra, nuk mund të azhurnoj me sudo?
  me sa ram funksionon një sistem i sapo instaluar?
  a është i përshtatshëm për një mini netbook hp me ram 1 GB?
  (dhe i ngadaltë si i vetmi OS)
  Nëse zgjedh rrymën, ato probleme të stabilitetit përkeqësohen me kalimin e kohës, pasi azhurnohem gjithnjë e më shumë?
  Mund të përdor vetëm lilo dhe asnjë grub?

  1.    DMoZ dijo

   Hahahaha, gati sa arritët të më frynit kokën xD ...

   Me sa duket nuk është e nevojshme të identifikohem si rrënjë edhe pse deri më tani është mënyra se si e bëj atë, duhet të thellohem në këtë, unë jam një përdorues shumë fillestar i Slackware akoma = P ... Por sigurohuni që do ta hetoj atë derisa të jem plotësisht i sigurt dhe do të vij të lë përshtypjet e mia këtu ...

   Sa RAM? Nuk kam asnjë ide akoma ... Unë mendoj se duhet të funksionojë mirë në atë netbook ...

   Nëse zgjidhni rrymën (e cila është gjithashtu shumë e qëndrueshme) nuk mendoj se do të keni probleme vërtet serioze pasi që ato paketa, siç e përmenda, janë rregulluar me një frekuencë të caktuar për të shmangur atë lloj situate ...

   Unë nuk mund t'i përgjigjesha me siguri pyetjes tuaj të fundit, por unë mendoj se nuk duhet të jetë problem të kaloni instalimin LILO dhe më pas të zgjidhni GRUB ...

   Brohoritje !!! ...

   1.    helena_ryuu dijo

    hahahahahaha me falni, a eshte qe kur gjej dicka te re, kurioziteti im me detyron te kerkoj nga keto lloj gjerash te vendosin nje imazh ne mendjen time, eshte si nje proces logjik dicka e cuditshme dhe paranojake-kompulsive Oo
    Ju keni qenë shumë i sjellshëm për t'iu përgjigjur pyetjeve të mia xDDD

  2.    ekoslacker dijo

   Slackware është një shpërndarje konservatore prandaj:

   Moreshtë më e zakonshme të identifikohesh si root sesa të përdorësh sudo, edhe pse mendoj se nëse është e mundur unë personalisht nuk e përdor sudo.
   Ai ekzekuton shumë shërbime sikur të ishte një server kështu që ju duhet të çaktivizoni ato që nuk ju nevojiten në netbook tuaj, gjë që është mirë që duhet të lexoni pak. Mund të ketë mundësi më të mira sesa Slackware për një netbook që duhet të kërkoni.
   Lilo është përdorur, por unë kam parë udhëzime për të përdorur grub.
   Nëse përdorni KDE do të konsumoni rreth 300 mb ram (në laptopin tim) por gjithçka është e rregullueshme për të përdorur më pak (ose më shumë lol).
   Nëse jeni një përdorues i ri i Slackware, unë ju rekomandoj të harroni tani për momentin, do të jetë për një kohë më vonë.

   të fala

  3.    Descargas dijo

   kde, na lejon të rregullojmë desktopin tonë në rast se është një fletore.

   sjellja e hapësirës së punës >>> hapësira e punës >>> lloji i hapësirës së punës >>> ndryshimi nga desktopi në fletore dhe voila, ne aplikojmë dhe ruajmë. Të fala.

 4.   Bler Paskal dijo

  Sapo lexova sa më sipër, thjesht po testoj në vm, por premton. "Distro origjinale" hehehe. Faleminderit. Siç thonë ata, ajo që premtohet është borxhi.

 5.   Rots87 dijo

  Oo gati më kujton manualin e gespadas për të instaluar arch lol Unë mendoj se të gjitha distros duhet të duken si ^ _ ^ ... URIME PUN SHUM E MIR

  1.    Bler Paskal dijo

   Hehehe, e njëjta gjë them, më shumë nga ana e përdoruesve dhe gjuha XD.

 6.   ekoslacker dijo

  Artikuj shumë të mirë, urime, si udhëzuesi i instalimit, ashtu edhe ky janë shumë të kompletuar të dy. Në fakt, udhëzuesi i instalimit është më i plotë që kam parë, shumë kalojnë disa hapa siç është ndarja e diskut të ngurtë që unë e konsideroj shumë të rëndësishëm. Kjo me siguri do të bindë përdoruesit e distrocave të tjera që Slackware nuk është aq i vështirë për t'u instaluar, megjithëse nuk është vetëm instalimi i tij, ne duhet ta konfigurojmë sistemin pak sipas dëshirës tonë.

  Vetëm disa këshilla nga OPINIONI im SHUMY PERSONAL: Bëni kujdes nga rryma, unë këshilloj fuqimisht të mos përdorni rrymë nëse nuk dini me të vërtetë se çfarë po bëni. Paketat aktuale kryesisht nuk janë paketa për përdorim të përditshëm ose një mjedis prodhimi, ato janë për eksperimente dhe sistemi pothuajse me siguri do të bëhet i paqëndrueshëm. Por për shembull nëse doni të merrni versionin më të fundit të firefox-it nga rryma nuk ka aq shumë problem, megjithatë nëse kerneli ose ndonjë element / bibliotekë e rëndësishme e sistemit janë në ssssss aktuale, p.sh. azhurnimi i glibc do të shkaktonte probleme të papajtueshmërisë me aplikacionet dhe ne do të duhet t'i përpilojë të gjitha. Gjithashtu nuk është e këshillueshme që të azhurnoni bërthamën funksionale me slackpkg vetëm sepse po, duhet ta vendosim në një listë të zezë (Nëse nuk na shkakton probleme në ekipin tonë, pse ta ndryshojmë?). Përkundrazi do të ishte një kujdes me azhurnimin e të gjithëve, këshilloj të kërkoni atë që na intereson, p.sh. firefox, në ndryshimet e slackware.com dhe më pas të bëni një azhurnim të firefox-it asgjë tjetër.

  Ekrani i lilo mund të kapërcehet (p.sh. nëse kemi vetëm Slackware dhe asgjë tjetër të instaluar) duke komentuar linjat e shpejtësisë dhe skadimin e afatit.

  Brohoritje dhe më vjen mirë që shoh më shumë Slackware në këtë hapësirë.

  1.    DMoZ dijo

   Faleminderit për shënimet tuaja, ato janë gjithmonë të mirëseardhura nga një veteran i Slack, mua më mbetet ende shumë përvojë me këtë shpërndarje, por punoj që =) ...

   Brohoritje !!! ...

 7.   medina07 dijo

  Faleminderit shumë, tani kaloj te instalimi i Slackware në VirtualBox.

 8.   Descargas dijo

  Për të krijuar një llogari përdoruesi të slackware dhe për të mos vënë në rrezik sistemin tonë, ne bëjmë sa vijon. Si rrënjë, së pari shtoni një grup të cilit do t'i përkasë llogaria që duam të krijojmë dhe hapi tjetër do të përdorim Kuser për t'i dhënë asaj privilegjet që duam. Ne shtypim në terminal:

  groupadd [emri i grupit]

  Pasi të krijohet grupi, ne e shkarkojmë këtë udhëzues, është në anglisht, por është ai që ka punuar për mua.

  docs.kde.org/stable/en/kdeadmin/kuser/kuser.pdf

  Përshëndetje.

 9.   i duhur dijo

  Slackware sjell një skenar për të krijuar përdoruesit "useradd" është emri i tij (adduser është komanda që kanë të gjithë distros dhe useradd është skenari Slackware)

  të fala

 10.   tammuz dijo

  tutorial shume i mire

 11.   Descargas dijo

  Në slackware, okular nuk i pëlqen sesi zgjidh shkronjat, kështu që së pari u përpoqa të instaloj paketën adobe-reader (RPM) dhe ta shndërroj atë në një skedar të ekzekutueshëm për "slack". Ashtu si në Fedora, versioni anglisht është azhurnuar, rezultati ishte negativ, kështu që vendosa të instaloj binarin e adobe-reader, rezultati ishte pozitiv. Nëse jeni të interesuar ta instaloni, ne ndjekim këtë udhëzues. Brohoritje

  http://www.techonia.com/install-adobe-pdf-reader-linux

 12.   Descargas dijo

  Për të instaluar flash player macromedia, së pari lexojmë paralajmërimet në seksionin FLASH.

  http://duganchen.ca/writings/slackware/setup/

  Më vonë udhëzuesi për 32 dhe 64 bit.

  http://slackerboyabhi.wordpress.com/2012/01/17/installation-of-flash-player-for-slackware-13-37/

  të fala

  1.    DMoZ dijo

   Për të instaluar Flash është shumë më e thjeshtë përmes Slackbuilds, unë jam duke përgatitur disa artikuj, përfshirë mënyrën e përdorimit të Slackbuilds, posa të kem pak më shumë kohë, do t'i dërgoj tek ju ...

   Brohoritje !!! ...

 13.   Elynx dijo

  Shkëlqyeshëm!

 14.   andlinux dijo

  kontribut shumë i mirë kompanitë; eros sapo kam instaluar plogështi 14 64 bit .. por më dhemb të lihem i ngadaltë 12.2 .. pasi bleva një laptop të brezit të ri fatkeqësisht nuk përkrah xhoko 12.2 .. dhe vendosa të instaloj slack14 64bist ...
  mire sot jam pak vellezer te zene .. atehere une do te numeroj pershendetjet e pushimit slackeros

  1.    DMoZ dijo

   Mos harroni të bëni ndonjë pyetje në forum, edhe pse këtu mund të jetë gjithashtu ...

   Brohoritje !!! ...

 15.   Z. Linux dijo

  Ia detyrova këtë koment. Ky perlë e një shpërndarjeje që është Slackware po funksionon në mënyrë të përsosur, jua detyrohem juve. Faleminderit

  1.    DMoZ dijo

   Ju mirepresim

   Jam i lumtur qe jam ne sherbim =) ...

   Brohoritje !!! ...

   1.    st0rmt4il dijo

    Duke punuar plotësisht, unë sapo instalova Slackware në laptopin tim personal dhe mbi të gjitha pa asnjë VM.

    😉

    Tani shkojmë me hapat e kësaj teme!

    PS: Unë jam duke përdorur XFCE, e vetmja gjë që nuk kam qenë në gjendje të shoh në lidhje me panelin e sipërm është njoftimi i rrjeteve WIFI kështu që tani jam në internet në një mënyrë me tela. : S

    Ju faleminderit!

    Përshëndetje!

 16.   ndonjë dijo

  Pasi ta instaloni, ju duhet ta çinstaloni, nuk është në përdorim. DEBIANI MET I MIR DHE SHQIP

  1.    Miguel dijo

   nga komenti juaj, mendoj se jeni i ri në gnu / linux. Më kujton përdoruesit e windows-it kur i emëron ata linux.

 17.   kinger7345 dijo

  Instaloni XFCE në një makinë virtuale dhe në instalim çaktivizoni opsionin në mënyrë që ajo të mos instalojë mjedisin KDE, por pasi të ndjek këto hapa unë instaloj disa aplikacione KDE .. a mund të shmanget kjo? Gjithashtu, si mund të instaloj drejtuesit Nvidia për një Geforce 8600? i mrekullueshëm tutoriali

 18.   lukasmatias dijo

  Faleminderit për tutorin, unë dua ta provoj këtë distro dhe më duhej diçka e tillë

 19.   Kami dijo

  Postim i Madh !!!

 20.   Pixel dijo

  Mirëmbrëma, së pari falënderoj shumë për tutorin,
  Unë dua të komentoj se ata janë paksa të rinj në këtë botë të Linux, dhe unë dua të vazhdoj të mësoj.

  Konkretisht në pikën nr. 2 ndryshoni gjuhën në spanjisht, unë kam bërë atë që tregohet në rastin tim në gjithçka në vend që të vendos MX kam vendosur GT, kam rifilluar makinën Virtual dhe asgjë, OS vazhdon të ndjekë anglishten, a mund të më thoni se mund të më bëjë të humbas.

  Vlen të përmendet se unë nuk kam redaktuar dokumentet e treguara nga tastiera, por nga një redaktues teksti me të cilin skedarët mund të hapen brenda Slackware natyrisht.

  Faleminderit për mbështetjen, përshëndetje.

  1.    DMoZ dijo

   Tani ju thjesht duhet të ndryshoni gjuhën në KDE, ju e bëni këtë në Preferencat e Sistemit.

   Brohoritje !!! ...

   1.    Pixel dijo

    Faleminderit për përgjigjen tuaj, mund t'ju them se tashmë e kisha kryer këtë procedurë, duke ndryshuar gjuhën në Preferencat e Sistemit, por pas rifillimit ajo është akoma në anglisht.

    Ndoshta diçka nuk është në rregull, por unë tashmë kam kontrolluar dhe ndjekur përsëri hapat drejt letrës dhe nuk funksionon.

    🙁

    1.    DMoZ dijo

     Unë rekomandoj që problemin tuaj ta postoni më plotësisht në forum (http://foro.desdelinux.net/viewforum.php?id=4), kështu që ne mund t'ju ndihmojmë të gjeni një zgjidhje ...

     Brohoritje !!! ...

 21.   david dijo

  shkëlqyeshëm, unë jam fana nga plogështia ta provoj

 22.   DwLinuxero dijo

  Shumë mirë, por duhet të konfiguroni tingullin (alsa ose shtypni Unë nuk e di se cili do të instalojë si parazgjedhje)
  Ju gjithashtu duhet të tregoni se si të instaloni disa splash (sistem) fillestar plymouth ose fbsplash ose splashy pa pasur nevojë të arnoni bërthamën (nuk dua të futem në zorrët e ujkut vetëm për këtë)
  Unë kam drejtuesit e hercules Mk2 në tar.gz por kam në atë skedar edhe drejtuesit e RPM dhe hdjcpl. A mund të shndërrohet në formatin Slackware? A do të funksiononte?
  Varësitë nuk janë ndonjë punë e madhe (mendoj) dkms, koka të kernelit dhe pak më shumë mendoj se mbaj mend
  të fala

  1.    Avrah dijo

   Sshtë Slackware: KISS
   Nuk është ubuntu.

 23.   DwLinuxero dijo

  Ju harroni disa detaje, shembull
  Bootsplash nga nisja e sistemit
  Instalimi i drejtuesve të palëve të treta si p.sh. për konsolën e hercules DJ Mk2 (ato janë përkatësisht me formate .deb dhe .Rpm dhe jo më shumë)
  Instalimi i gnome dhe appmenu-tregues për të ngritur menutë në stilin e Unitetit
  Konfiguroni skriptet pezull / letargji për të vrarë dhe rindezur disa daemons për të punuar si duhet (shembull jackd, pulseaudio etj)
  Instaloni pako të palëve të treta si në debian / arch
  të fala

 24.   chinoloco dijo

  Post i shkëlqyeshëm! a ka ndonjë mënyrë për ta ruajtur atë, apo diçka të tillë?
  Jam e re, faleminderit !!

  1.    DMoZ dijo

   Thanks,

   Unë mbajta premtimin për të përgatitur një PDF për ju, do të pres të përfundoj shkrimin dhe tani me informacionin që Eliot na bën favorin për t'ju sjellë, ne mund t'ju lëmë një manual të mirë.

   Brohoritje !!! ...

   1.    eliotime3000 dijo

    Mos u shqetëso për këtë, sepse gjatë këtyre ditëve të mbetura unë do të jem duke përfunduar artikullin tim në lidhje me Slackware 14 dhe disa shtojca ndihmëse të tilla si menaxheri i paketës slapt-get dhe backportet Alien dhe Slacky.eu në mënyrë që të mos varesha në e ndërtimeve të plogësht.

   2.    chinoloco dijo

    Faleminderit shumë për përgjigjen, e vërteta është që e lexova përsëri, sepse nëse jo, as nuk e dija që më kishe përgjigjur, shpresoj ta mbaj dorën e këtij blogu blog
    Përshëndetje!

 25.   hudhërlabaiko dijo

  Përshëndetje.
  Sapo u largova nga Ubuntu (e urrej Unitetin dhe Gnome po vdes ...) dhe Slackware i vjetër është një surprizë e shkëlqyeshme dhe e këndshme (megjithëse e kam gjetur përmes Wifislax që nuk është siç duhet një distro por një grup mjetesh specifike në parim. ..) Por, ju përfundoni duke punuar në S ...
  E vetmja gjë që më lidh me W $ $ $ është Photoshop, Gimp nuk arrin pavarësisht se është një mjet fantastik.
  PS shëtit në Slackware nën WINE në një mënyrë të pranueshme ... derisa të përdorni mjetin TEXT dhe të mbyllet pa hezitim. Unë kam parë të njëjtin problem me Ubuntu në disa versione dhe ato tregojnë se problemi është se ne kemi instaluar shumë BURIME ????
  Dhe ku është kjo? Në ndarjen time për W7? Sigurisht, nëse VERA hyn në W për të kërkuar burime, kjo është për shkak se na duhen ato të instaluara atje, nuk mjafton me disa prej tyre ...

  Nuk e di nëse do të keni një përgjigje apo ndonjë hile nga arra e bajames; por lidhja më e madhe me W $ $ $ është ajo joío PS (Në disa raste është e panegociueshme, GIMP është e mirë, por unë nuk mund ta filloj përsëri pas 7 vitesh që jam në potochop….)

  Në çdo rast, a dini se si të instaloni gërma të reja në Slackware që prekin GIMP, LibreOffice etj. A njihni ndonjë shikues-instalues ​​të tff për Slackware si FONT MANAGER apo të ngjashëm? A duhet t'i instaloni ato një nga një? Dhe si?
  Sidoqoftë ... A dini ndonjë gjë për këtë? Gjithçka është në anglisht të huaj të çuditshme ...

  Mutxas zenkius për punën dhe interesin tuaj. XD

 26.   Me ngulm dijo

  Hyrje e shkëlqyeshme, unë isha duke ecur duke rishikuar hyrjet e Slackware në bloge, ka shumë më shumë informacion sesa kur fillova 6 vjet më parë uu, vetëm për të kontribuar diçka më shumë. Kuiza për lëshimin e ri të Slackware
  Slackware i jep një rëndësi të madhe sigurisë, kështu që të dy degët e qëndrueshme, ato aktuale dhe ato të mëparshme i kushtojnë shumë rëndësi sigurisë duke përdorur një version të vjetër të Slackware është shumë i sigurt pasi azhurnimet merren për një kohë të gjatë, kështu që për sigurinë nuk duhet të shqetësohemi .
  Slackware ka shumë skripta shumë të mira të tilla si adduser në seksionin e tretë të këtij skenari vetëm kur të jep një paralajmërim, shtyp butonin lart dhe me magji grupet shfaqen për një përdorues normal të desktopit, nëse dëshiron më shumë grupe që shton aty .
  Ekziston edhe xorgsetup për mjedisin grafik, Krijoni paketën jdk dhe jre e cila u tërhoq për shkak të problemeve ligjore, Instaloni një paketë Office ndryshe nga Koffice.

 27.   D_Jaime dijo

  Blog shume i mire !!!!!!!!
  Thjesht desha t'ju përgëzoj.

 28.   sergio dijo

  Mirëdita,
  Shtë për të parë nëse dikush mund të më japë informacion për të instaluar slackware 14.2
  Cilat janë paketat minimale që kjo të fillojë.
  dhe gjithashtu cilat paketa nevojiten që rrjeti të punojë me një ping ose traceroute.
  Falënderim

 29.   Jordi dijo

  Slackware është më tepër një shpërndarje e plotë që këshillohet gjithmonë ta instaloni plotësisht. Nëse nuk keni hapësirë ​​shumë të kufizuar në disk, kështu që në fillim të instalimit mund të zgjidhni paketat që do të instaloni duke hequr ato që nuk ju interesojnë.
  Nëse preferoni një linuks më minimalist, zgjidhni Archlinux që ju jep gjithçka me pikatore.

 30.   Peter Smith dijo

  Përshëndetje,

  Sapo instalova Slackware 14.2-aktuale dhe instalimin dhe konfigurimin pasues që kam bërë me ndihmën e këtij udhëzuesi.

  Sot është akoma e vlefshme dhe është shumë e dobishme

  Faleminderit!