Çfarë të bëni pasi të keni instaluar Fedora 17 Beefy Miracle

Me disa ditë vonesë, më në fund Llego Fedora 17 në duart tona.

kjo udhëzues për instalimin pas është bërë nga fillimi për të porsaardhur dhe jo aq shumë sa ata sapo kanë filluar në botën e Fedora Linux.


Para se të fillojmë, le të fillojmë duke aktivizuar privilegjet e administratorit:

su -

dhe futni fjalëkalimin e administratorit.

1. Përditësoni Fedora

Pas dhënies së privilegjeve root, gjëja tjetër është azhurnimi i sistemit. Kjo është 100% e rekomanduar, në mënyrë që të shmangni ndonjë gabim dhe të jeni në gjendje të instaloni gjithçka me paketat më të fundit.

yum -y update

2. Vendosni Fedora në Spanjisht

Shkoni te Aktivitetet> Aplikimet> Cilësimet e Sistemit> Rajoni dhe Gjuha dhe zgjidhni Spanjisht.

3. Instaloni depo shtesë

RPM Fusion është depoja shtesë më e rëndësishme (dhe gati e detyrueshme për tu shtuar) në Fedora. Ai përfshin një pjesë të madhe të paketës që Red Hat nuk e përfshin si parazgjedhje në shpërndarjet e tij për arsye licencimi ose patente, kështu që ky depo është thelbësore për të instaluar, për shembull, kodekët e riprodhimit multimedial. Kjo sepse Fedora synon të ofrojë alternativa falas për kodin dhe përmbajtjen e pronarit për ta bërë atë plotësisht falas dhe të rishpërndarë.

yum localinstall --nogpgcheck http://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-stable.noarch.rpm http://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release- e qëndrueshme.nar.rpm

Për të përfunduar, ne duhet të azhurnojmë depot tona:

sudo yum kontroll-azhurnim

Ne azhurnojmë:

sudo yum update

Tani nëse jemi të gatshëm të instalojmë drejtues dhe kodekë të pronarit në kompjuterin tonë

4. Përmirësoni yum

yum është si marrja e duhur e Ubuntu. Duke instaluar disa paketa, ne do ta përmirësojmë dhe bëjmë që të funksionojë më shpejt.

yum - instaloni yum-plugin-fastestmirror
yum - instaloj yum-presto
yum -y instaloni yum-langpacks

5. Instaloni drejtuesin e Nvidia

Aktivizoni depon e RPM Fusion me degët e lira dhe jo të lira (shih hapin 3).

Për të instaluar drejtuesit nVidia nga depot e RPMFusion ka 3 komanda të mundshme. Ju duhet vetëm të ekzekutoni njërën prej tyre, por për të ditur cila, është e rëndësishme që të lexoni informacionin vijues:

akomodimi Isshtë një opsion i mirë dhe një mënyrë e thjeshtë për të shmangur problemet në azhurnimet e kernelit (kjo është opsioni më i mirë për mendimin tim).

kmod Kursen pak hapësirë ​​në disk, por do të keni probleme me çdo azhurnim të bërthamës dhe për këtë arsye do të duhet të instaloni përsëri drejtuesit me secilin kernel të ri.

Përdoruesit e kerneli PAE (Zgjatja e Adresës Fizike). Nëse jeni në një sistem 32-bit (i686) dhe keni të instaluar kernelin PAE për të hyrë në më shumë RAM. Në atë rast, fundi –PAE shtohet në paketat "kmod". Për shembull, kmod-nvidia-PAE. Kjo do të instalojë modulin e kernelit për kernelin PAE në vend të kernelit të rregullt 32-bit.

Mbani në mend se nëse jeni një përdorues i sistemit 32-bit (i686) dhe keni 4 GB RAM ose më shumë, ju ndoshta keni një kernel PAE, prandaj përdorni atë mundësi. Nga ana tjetër, nëse jeni përdorues i një sistemi 64-bit (x64_64), me siguri nuk do të keni kernelin PAE, kështu që unë zgjodha vetëm akmod ose kmod.

1. Pasi rezultatet u pastruan, unë zgjodha një nga këto 3 opsione:

Përdorimi i akmod-nvidia

yum instalo akmod-nvidia xorg-x11-drv-nvidia-libs.i686

Përdorimi i kmod-nvidia

yum instalo kmod-nvidia xorg-x11-drv-nvidia-libs.i686

Përdorimi i kmod-nvidia-PAE dhe PAE-kernel

yum instaloni kernel-PAE-zhvilloni kmod-nvidia-PAE

2. Hiqni nouveau në imazhin e initramfs.

mv / boot / initramfs - $ (uname -r) .img / boot / initramfs - $ (uname -r) -nouveau.img
dracut / boot / initramfs - $ (uname -r) .img $ (uname -r)

3. Rindizni kompjuterin tuaj.

6. Konfiguroni Gnome Shell

Kjo mund të jetë gjëja e parë që dëshironi të bëni në fedora, mos harroni se vjen me ndërfaqen Gnome 3 Shell. Për ta konfiguruar, është më mirë të instaloni mjetin gnome-tweak për të modifikuar temën, shkronjat, etj. Redaktuesi i Dconf do t'ju lejojë të modifikoni dhe personalizoni më tej Fedora.

yum instalo gnome-shkulje-mjet
yum instalo dconf-editor

7. Instaloni kode audio dhe video

yum-instaloni gstreamer-plugins-bad gstreamer-plugins-bad-nonfree gstreamer-plugins-shëmtuar gstreamer-ffmpeg

8. Instaloni kode për të parë DVD

rpm -Uvh http://rpm.livna.org/livna-release.rpm
yum kontroll-azhurnim
yum instalo libdvdread libdvdnav lsdvd libdvdcss

9. Instaloni Flash

Blic 32 bitësh:

rpm -ivh http://linuxdownload.adobe.com/adobe-release/adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpm
rpm - import / etc / pki / rpm-gpg / RPM-GPG-KEY-adobe-linux
yum kontroll-azhurnim
yum - instaloni flash-plugin

Blic 64 bitësh:

rpm -ivh http://linuxdownload.adobe.com/adobe-release/adobe-release-x86_64-1.0-1.noarch.rpm
rpm - import / etc / pki / rpm-gpg / RPM-GPG-KEY-adobe-linux
yum kontroll-azhurnim
yum - instaloni flash-plugin

10. Instaloni shtojcën java + java

OpenJDK, versioni i hapur i Java që është i mjaftueshëm për shumicën e detyrave. Sidoqoftë, nëse jeni një zhvillues Java, mund të dëshironi të instaloni versionin zyrtar të Sun Java.

yum-instaloni java-1.7.0-openjdk
yum -y instaloni plugin java-1.7.0-openjdk

11. Instaloni zip, rar, etj.

yum - instaloni unrar p7zip p7zip-shtojca 

12. Instaloni LibreOffice në Spanjisht

yum instaloj libreoffice-shkrimtar libreoffice-calc libreoffice-lë përshtypje libreoffice-barazim libreoffice-langpack-en

13. Instaloni Verë

yum instaloni verë
yum - instaloni kabextract

Ju gjithashtu mund të instaloni Winetricks (një grup DLL-ve të nevojshëm për ekzekutimin e disa programeve të Windows). Pasi të instalohet, mund ta ekzekutoni kështu: / usr / bin / winetricks

Yapa: instaluesit automatikë

Ekziston një larmi skenarësh që na lejojnë të automatizojmë një pjesë të madhe të detyrave që do të kryhen pas instalimit të Fedora. Midis tyre, vlen të përmendet Jetë e lehtë y Shërbimi Fedora.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jesse Corrales dijo

  Udhëzues i shkëlqyeshëm! pikërisht ajo që më duhej

 2.   Adan soler dijo

  Shok i shkelqyer! Faleminderit! Më shërbeu shumë, po filloj me këtë botë linux

 3.   Raul Gonzalez dijo

  Nëse doni diçka të lehtë dhe të shpejtë, kjo «Fedora Utils» të instalojë të gjitha gjërat e domosdoshme dhe kodekët audio dhe video, si dhe softuer shtesë nga terminali.

  su -c «kaçurrela
  http://master.dl.sourceforge.net/project/fedorautils/fedorautils.repo -o
  /etc/yum.repos.d/fedorautils.repo && yum instaloni fedorautils »

  ose përdorni * .rpm> http://fedorautils.sourceforge.net/

 4.   Edwin dijo

  Përshëndetje, nuk do të keni një manual për drejtuesit ATI atje. pershendetje faleminderit

 5.   federico bonino dijo

  Faleminderit shumë për udhëzuesin, unë përdor linux për dy muaj, dhe kjo faqe është më e mira që ekziston, ndihmon dhe dikush mëson shumë për këtë botë të mrekullueshme të linux, pasi përdor ubuntu për gati dy muaj, unë kalova në fedora 17 me kde dhe si shumë më tepër. Distshtë një distro shumë e mirë dhe shumë fleksibile, shumë faleminderit për udhëzuesin dhe për faqen që është më e mira

 6.   Le të përdorim Linux dijo

  Unë jam i lumtur që është e dobishme për ju!
  Nje perqafim! Paul.

 7.   Le të përdorim Linux dijo

  Kaq mire! Perqafo! Paul.

 8.   johnk dijo

  pak më parë mbarova instalimin e këtij distro të shkëlqyeshme, udhëzuesi juaj më përshtatet si një dorezë ... një përqafim Pablo !!

 9.   Rolando dijo

  instalimi i drejtuesit të nvidia nuk funksionon, ç'është një këmbë e keqe, do të duhet ta bëjë atë manualisht

 10.   Diego Fields dijo

  Thjesht një udhëzues i shkëlqyeshëm për Fedora.

  Brohoritje (:

 11.   Le të përdorim Linux dijo

  Faleminderit! Perqafo! Paul.

 12.   Saito Mordraw dijo

  Udhëzues i shkëlqyeshëm: konciz dhe shumë i dobishëm (siç duhet të jenë udhëzuesit e mirë).

  Ju regjistruat një 10

 13.   Ariel Escobar Lopez dijo

  udhëzues shumë i mirë, e vetmja gjë që më ka zhgënjyer në fedora 17 është që prekja ipod nuk më njeh

 14.   Arthur Osorio dijo

  Kontribut shumë i mirë

 15.   o2bith dijo

  Faleminderit për udhëzuesin, në rastin tim e vërteta është se unë jam shumë i kënaqur me Fedora 17, shkon shumë shpejt dhe është shumë i qëndrueshëm. Në rastin tim të veçantë, nuk kam nevojë të instaloj Nvidia gjithsesi, kam të dy monitorët që funksionojnë pa bërë asgjë shtesë. Salu2

 16.   Frances dijo

  Përshëndetje, u përpoqa të instaloj java por më dha që ai ishte instaluar tashmë në versionin e tij të fundit, por kur lëshoj aplikacionin që ka nevojë për shtojcën java përsëri marr që shtojca java nuk është instaluar akoma, çfarë mund të bëja?
  Falënderim

 17.   Eddie dijo

  bukur ...

 18.   Jenrry Soto Dexter dijo

  pershendetje mik dhe konsumimi i enrgjise keni dicka sepse fedora 17 me gnome shell me zgjat gati 3 ore faleminderit

 19.   Jenrry Soto Dexter dijo

  pershendetje per te menaxhuar ndriçimin e laptopit, vendoseni nëse monitori juaj e identifikon atë si LVSD1 vendoseni në terminal si root: xrandr –prodhimi LVDS1 –ndriçimi 0.5 ku 0.5 është niveli i ndriçimit të ekranit.

 20.   Jenrry Soto Dexter dijo

  pershendetje miq Unë e instalova këtë dhe tani kur instaloj diçka më thotë në fund të fundit se nuk ekziston më lidh me serverat e Argjentinës dhe Brazilit yum-plugin-fastestmirror yum-presto yum-langpacks
  tani dua t'i fshij dhe ta them si ka qenë më parë, faleminderit

 21.   Gustavo Nunez dijo

  Blog i shkëlqyeshëm, nëse keni më shumë mjete ose lidhje interesi, do t'i vlerësoja nëse botoni

 22.   disqus_Y34wYThXjG dijo

  Kam instaluar azhurnimin e Fedora 17 Beefy Miracle dhe kur rindez makinën nuk duket se ngarkon drejtuesit e videos. Ndonjë sugjerim?

 23.   Cesar Gabriel Guaimas Rosado dijo

  Tutorial i shkëlqyeshëm !!! faleminderit: D!

 24.   Jose Miguel Morales Martinez dijo

  A nuk mund ta zgjasni postimin tuaj me instalimin e drejtuesve ATI? Unë nuk kam qenë në gjendje sepse prish sistemin tim kur vendos shoferët që shkarkoj nga faqja kryesore e ATI.

  të fala

 25.   Ivan Reyes dijo

  E marr këtë gabim: imazhi i diskut të bazës së të dhënave është keqformuar

  kur ekzekutoj përditësimin yum -y nuk e di pse.

 26.   Le të përdorim Linux dijo

  Faleminderit Gustavo!
  Do t’i botojmë ... 🙂
  Nje perqafim! Paul.

  2012/11/7