Çfarë duhet të bëni pas instalimit të Linux Mint 14 Nadia

Sa herë që janë më shumë ata përdoruesit të kësaj shpërndarjeje që keni njohur prishen de Ubuntu dhe të marrë një rrugë pak më ndryshe. versioni i fundit Ajo vjen me disa veçori të reja dhe në dy versione: Kanellë dhe MATE. 


Disa konsiderata që duhet të merren parasysh para fillimit të udhëzuesit janë si më poshtë:

 • Ndryshe nga Ubuntu, Mint vjen si parazgjedhje me shumicën e kodeve audio dhe video multimediale, kështu që azhurnimi i tyre nuk është një përparësi.
 • Një komponent tjetër i rëndësishëm që është instaluar si parazgjedhje është Synaptic, menaxheri i njohur i paketave.
 • Nëse keni një version të bazuar në Ubuntu, shumë programe dhe paketa janë shumë të përputhshme midis të dy shpërndarjeve.

Duke sqaruar këto pika, ne vazhdojmë të rendisim disa gjëra që mund ta bëjnë jetën më të lehtë pas instalimit të versionit të ri Nadia.

1. Drejtoni Menaxherin e Përditësimeve

Possibleshtë e mundur që azhurnimet e reja kanë dalë që kur keni shkarkuar imazhin, kështu që mund të kontrolloni nëse ka azhurnime të disponueshme nga menaxheri i azhurnimit (Menu> Administrimi> Menaxheri i Azhurnimit) ose me komandën e mëposhtme:

azhurnimi i sudo apt-get && azhurnimi i sudo apt-get

2. Instaloni drejtuesit e kartave grafike

Në Preferencat e menysë> Drejtuesit shtesë mund të azhurnojmë dhe ndryshojmë (nëse dëshirojmë) drejtuesin e kartës grafike që kemi.

3. Instaloni paketën gjuhësore

Edhe pse si parazgjedhje Linux Mint instalon paketën në gjuhën Spanjolle (ose ndonjë tjetër që kemi treguar gjatë instalimit) nuk e bën atë plotësisht. Për ta kthyer këtë situatë, mund të shkojmë te Menuja> Preferencat> Mbështetja gjuhësore ose gjithashtu duke shtypur komandën e mëposhtme në një terminal:

sudo apt-get install language-pack-gnome-en language-pack-en language-pack-kde-en libreoffice-l10n-en thunderbird-locale-en thunderbird-locale-en-en thunderbird-locale-en-ar

4. Përshtatni pamjen

Ka shumë mënyra për ta bërë këtë, dhe të gjitha janë falas! Në http://gnome-look.org/ Ne kemi një bazë të dhënash të madhe për sfonde, tema, mjete dhe elementë të tjerë që do të na ndihmojnë të "shikojmë" desktopin tonë. Ne gjithashtu mund të përdorim 3 mjete të njohura:

1. Docky, një shirit i shkurtoreve dhe aplikacionet për tavolinën tonë të punës. Uebfaqja zyrtare: http://wiki.go-docky.com/index.php?title=Welcome_to_the_Docky_wiki. Instalimi: në një terminal shkruajmë: sudo apt-get install docky

2. SHQIP, një tjetër shirit navigimi, pothuajse një konkurrencë për të ndaluar! Uebfaqja zyrtare: https://launchpad.net/awn Instalimi: nga menaxheri i Programit.

3. Conky, një monitor sistemi që shfaq informacione mbi përbërës të ndryshëm, siç janë RAM, përdorimi i CPU, koha e sistemit, etj. Avantazhi i madh është se ka shumë "lëkura" të këtij aplikacioni. Uebfaqja zyrtare: http://conky.sourceforge.net/ Instalimi: conky instalimi sudo apt-get

5. Instaloni shkronja kufizuese

Nëse është e nevojshme t'i instaloni, duhet të shkruajmë komandat e mëposhtme në një terminal:

sudo apt-get instalo instaluesin e ttf-mscorefonts

Ne i pranojmë kushtet e licencës duke menaxhuar me TAB dhe ENTER.

Shtë e rëndësishme ta bëjmë atë nga një terminal dhe jo nga ndonjë prej menaxherëve, pasi nuk do të jemi në gjendje të pranojmë kushtet e përdorimit në to.

6. Instaloni programe për të luajtur

Përveç bibliotekës së madhe të lojërave që kanë depot, kemi edhe http://www.playdeb.net/welcome/, një faqe tjetër që specializohet në mbledhjen e lojërave për sistemet Linux në paketat .deb. Nëse edhe ne duam të shijojmë lojërat tona me Windows, të mos dëshpërohemi, pasi kemi disa alternativa:

1. verë (http://www.winehq.org/) na siguron shtresën e pajtueshmërisë për të ekzekutuar jo vetëm lojëra, por edhe të gjitha llojet e programeve të përpiluar për sistemet Windows

2. PlayOnLinux (http://www.playonlinux.com/en/) një burim tjetër që na siguron një bibliotekë të aftë për të instaluar dhe përdorur softuer të krijuar për Windows

3. Lutris (http://lutris.net/) një platformë lojrash e zhvilluar për GNU / Linux, një burim i shkëlqyeshëm pavarësisht se është në fazat e zhvillimit.

4. Truket e Winet (http://wiki.winehq.org/winetricks) punon si një skenar që ndihmon për të shkarkuar bibliotekat e nevojshme për të ekzekutuar lojëra në Linux, të tilla si .NET Frameworks, DirectX, etj.

Për të gjitha këto programe, ne mund të konsultohemi me faqet e tyre përkatëse zyrtare, qoftë në menaxherin e Programit Linux Mint ose në terminal. Po kështu, ne rekomandojmë shumë që ta lexoni këtë mini-tutor e cila shpjegon mënyrën e instalimit dhe konfigurimit të secilës prej tyre.

7. Instaloni shtojca audio

Disa prej tyre, si Gstreamer ose Timidity, do të na ndihmojnë të zgjerojmë katalogun tonë të formateve të mbështetura; të dy gjenden në menaxherin e programeve ose mund të instalohen duke përdorur komandën sudo apt-get install. Përmendim gjithashtu softuerin pulseudio-barazues, të aftë të na japë një konfigurim të Pulse Audio dhe të përmirësojë cilësinë e zërit; për ta instaluar do të përdorim 3 komanda:

sudo add-apt-depo ppa: nilarimogard / webupd8
sudo apt-get freskimin e
sudo apt-get instaloni barazimin e pulseaudio

8. Instaloni Gparted

Possibleshtë e mundur që në disa instalime ky komponent të mungojë aq i dobishëm sa është kur menaxhoni ndarjet e disqeve tona. Pasja e saj në shpërndarjen tonë është aq e lehtë sa shtypja sudo apt-get instalo gparted ose nga menaxheri i programeve.

9. Instaloni programe të tjera

Pjesa tjetër është që të merrni softuerin që dëshironi për secilën nevojë. Ka shumë mënyra për ta bërë atë:

1.Menaxheri i Programit, të cilin e fusim nga Menuja> Administrata, ne kemi një sasi shumë bujare programesh për çdo funksion që na shfaqet. Menaxheri rregullohet sipas kategorive, gjë që lehtëson kërkimin e asaj që duam. Pasi të jetë vendosur programi për të cilin kemi nevojë, bëhet fjalë vetëm për të shtypur butonin e instalimit dhe për të shkruar fjalëkalimin e Administratorit; Ne madje mund të krijojmë një radhë instalimi që i njëjti menaxher do të ekzekutojë në mënyrë sekuenciale.

2. Me Menaxheri i paketës nëse e dimë saktësisht se cilat paketa duam të instalojmë. Nuk rekomandohet të instaloni programe nga e para nëse nuk i dimë të gjitha paketat që do të na duhen.

3. Përmes një terminal (Meny> Aksesorë) dhe shtypja zakonisht sudo apt-get install + emri i programit. Ndonjëherë do të duhet të shtojmë më parë depon me komandat sudo apt-get ppa: + emri i depozitës; për të kërkuar një program me tastierën mund të shkruajmë kërkim të apt.

4. Në faqe http://www.getdeb.net/welcome/ (Motra e Playdeb) gjithashtu kemi një katalog të mirë të programeve të përpiluar në paketa .deb

5. desde la faqja zyrtare e projektit nëse keni ndonjë hap tjetër të instalimit.

Disa rekomandime të softuerit:

 • Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera: Shfletuesit e internetit
 • Mozilla Thunderbird: menaxher i postës elektronike dhe kalendarit
 • Libre Office, Open Office, K-Office: suita zyrash
 • Komiks: lexues komik
 • Okular: lexues i shumëfishtë i skedarëve (përfshirë pdf)
 • Inkscape: redaktor grafik vektorial
 • Blender: Modelues 3D
 • Gimp: krijimi dhe redaktimi i imazheve
 • VLC, Mplayer: lexuesit e zërit dhe videos
 • Rythmbox, Audacious, Songbird, Amarok - Audio Players
 • Boxee: qendra multimediale
 • Kalibri: menaxhimi i librit elektronik
 • Picasa - Menaxhimi i Imazhit
 • Audacity, LMMS: platformat e redaktimit të audios
 • Pidgin, Emesené, Empathy: klientë të bisedës multiprotokoll
 • Google Earth: Globi i mirënjohur virtual i Google
 • Transmisioni, Vuze: Klientë P2P
 • Bluefish: redaktues HTML
 • Geany, Eclipse, Emacs, Gambas: mjedise zhvillimi për gjuhë të ndryshme
 • Gwibber, Tweetdeck: klientë për rrjetet sociale
 • K3B, Brasero: regjistrues disqesh
 • Mount Furious ISO: për të montuar imazhe ISO në sistemin tonë
 • Unetbootin: ju lejon të "montoni" sistemet operative në një pendrive
 • ManDVD, Devede: Krijimi dhe Krijimi i DVD-ve
 • Bleachbit: hiqni skedarët e panevojshëm nga sistemi
 • VirtualBox, Wine, Dosemu, Vmware, Bochs, PearPC, ARPS, Win4Linux: imitim i sistemeve operative dhe softverit
 • Ka mijëra lojëra dhe për të gjitha shijet !!

Për të parë një listë më të gjerë, mund të vizitoni Seksioni i programeve të këtij blogu

Pastroje memorien e përkohshme

Nuk është e nevojshme, por nëse në një moment dëshirojmë të pastrojmë kujtesën e proceseve hapim një terminal dhe shkruajmë sa vijon: su - (për të qenë root) dhe pastaj bëjmë jehonë 3> / proc / sys / vm / drop_caches. Ky proces nuk është shkatërrues, por përsëri rekomandohet të lexoni referenca të tjera në internet, për shembull: http://linux-mm.org/Drop_Caches

Eksploroni sistemin tonë të ri

Ne tashmë kemi një sistem të plotë operativ të gatshëm për përdorimin tonë të përditshëm. Si gjithmonë, rekomandohet të eksploroni menaxherët, opsionet, konfigurimet dhe mjetet e tjera të sistemit për t'u njohur me të gjitha virtytet e sistemit tonë.

Me pak fjalë, relaksohuni dhe shijoni përfitimet e softuerit të lirë. Mësoni menjëherë se si ndiheni të lirë nga viruset, ekranet blu dhe kufizimet e të gjitha llojeve.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose Salvador Toral dijo

  Me falni, a mund te me ndihmoni kam linux mint 14 xfce por problemi eshte se nuk me jep asnje audio dhe para se te kisha linux mint 13 xfce dhe me impulsin audio kam ndryshuar konfigurimin pa amplifikator dhe nese me jep audio vetem ne ate sepse sepse me Të tjerët jo, por në këtë, ai opsion i konfigurimit nuk vjen dhe nuk më jep asnjë audio, ju lutem më ndihmoni

 2.   Monocot Zea Mays dijo

  Kjo gjë e Linux-it po më kushton një gjysmë, por edhe kështu dua të vazhdoj të jap Linux ... Unë nuk kam qenë në gjendje të instaloj paketën e gjuhës .. (kam vendosur tashmë n-in e humbur, gjithashtu nga menaxheri i preferencave) dikush mund të japë mua disa keshilla? Faleminderit

 3.   Kurumu Kurono dijo

  Artikulli është një plagjiaturë dhe një mashtrim. Artikulli u shkrua fillimisht për nenexhik 12, dhe kjo ishte lidhja për udhëzuesin origjinal. Copypaste më shqetëson vërtet. Duhet të jetë sepse edhe unë jam shkrimtar ...

  http://www.luisarmandomedina.com/212/12-cosas-para-hacer-despues-de-instalar-linux-mint-12/

 4.   Milton Hernan Më shumë dijo

  Përshëndetje, si mund ta rregulloj ekranin me boot-dual me instaluar LinuxMint? U përpoqa të ndiqja një totorial që gjeta këtu por nuk më ndihmoi.

 5.   Dhelpra e Bardhë dijo

  për këtë, instaloni burgun që ofron një gamë të gjerë opsionesh

  me terminal
  sudo add-apt-depo ppa: n-muench / burg
  sudo apt-get freskimin e
  sudo apt-get install burg burg-thema të zakonshme burg-tema burg-tema-burg-emu i zakonshëm burg-pc

 6.   ak-D dijo

  hej kam nje problem

  Tastiera nuk është konfiguruar siç duhet, disa shkronja mungojnë funksione të tilla si «q» «a» «z» «# 1» «Esc» «Tab» «Cap Lock» etj ...

 7.   Dhelpra e Bardhë dijo

  Provoni një gjuhë tjetër të Spanjishtes në rastin tim e njëjta gjë më ndodhi mua, por unë provova një tjetër dhe doli duke ecur

 8.   tke dijo

  Unë qëndroj me ubuntu linux mint green kopje XD

 9.   Paqe paolo dijo

  Faleminderit e ndihmoj muxo. meqenëse sapo u motivova për të fshirë windwos 8 dhe për të përdorur linux mint14 =)

 10.   Gilbert Pizarro. dijo

  Faleminderit, më ndihmoi shumë pasi jam i ri në softuerin e lirë; megjithëse më kujtoi ditët e mia të MS-DOS. (ata do të llogarisin moshën time hehehe) komuniteti i softverit më ka bërë të ndihem pjesë (dhe ne jemi) të një familje të madhe.

 11.   Gustavo dijo

  Përshëndetje, kam një problem, nuk mund ta hap faqen http://www.youtube.com Më kërcen si kur nuk ka asnjë insternet në shfletuesin firefox. Unë kam linux mint 14, është azhurnuar dhe instaluar shtojcat. Faleminderit

 12.   jojo dijo

  Kjo ndoshta ka ndodhur, sepse në kohën e zgjedhjes për atë opsion, ju nuk keni lënë një hapësirë ​​të lirë (ndarje), në mënyrë që ajo ta kërkojë atë, dhe automatikisht ta instalojë atë; të
  është më mirë të zgjidhni opsionin e ndarjes manuale ...

 13.   jojo dijo

  Varet nëse e keni ekzekutuar (si të lëvizshëm), ose nëse e keni instaluar tashmë; ai problem i
  prezantuar, derisa e instalova (me një ndarje manuale) dhe menjëherë drejtova
  azhurnime, në atë proces shkarkova paketën gjuhësore (spanjisht),
  të zgjedhura më parë; para së gjithash kontrolloni azhurnimet tuaja, në shumë raste
  në rast se cilësimet fillestare plotësohen dhe / ose aktivizohen ..

 14.   JeremiY Pomp dijo

  Do të doja të dija nëse mund të shkarkoja mjedisin xfce ose gnome pasi që ky version vjen me kde, apo duhet të shkarkoj versionin që vjen me xfce? Unë them pse nuk më pëlqen KDE

 15.   Le të përdorim Linux dijo

  Fiksoi n. Çfarë gabimi keni bërë?

 16.   engjëll dijo

  Kam nevojë për ndihmë. Nuk mund ta instaloj paketën gjuhësore

 17.   Danilo dijo

  Sapo e instalova, por nuk luan asnjë lloj audio, as nga sistemi dhe as në internet. dikush mund të më ndihmojë?

 18.   Le të përdorim Linux dijo

  Provoni të redaktoni skedarin / .config / ubuntuone / syncdaemon.conf

  Shikoni për vijën: files_sync_enabled = E gabuar

  Zëvendëso me: files_sync_enabled = E vërtetë

  Ruani ndryshimet dhe rihapni panelin e kontrollit UbuntuOne. Në rast se kjo nuk funksionon për çdo rast, rinisni.

  Gëzuar! Paul.

 19.   nikorobina120 dijo

  me fal ne terminalin ne root ose root nuk e dija mire.
  falënderim

 20.   Rodrigo gomez dijo

  Përshëndetje njerëz, unë do të doja që dikush të më jepte një dorë me problemin tim ..
  Rezulton se gjatë instalimit të tij, unë zgjodha opsionin për ta instaluar atë së bashku me Windows 7, me sa duket duhet të jem në gjendje të zgjedh se cilin do të përdor kur të ndez netbook (EXO mate X352), tani, në fillim, grub vetëm më lejon të bëj 2 memtest dhe 2 mënyra për të boot nenexhik (e zakonshme dhe shërim). Si mund të shtoj manualisht dritare në grub për ta zgjedhur atë? Kam vërejtur se asnjë skedar nuk u fshi nga një sistem i tillë pas instalimit të Mint.

 21.   nikorobina120 dijo

  sudo update-grub2 në terminal dhe aty rigjeneron një grub ku duhet të jenë dritaret dhe kaq. nenexhik linux 14

 22.   Montevidean1 dijo

  Përshëndetje, nuk e di se si menuja nga shiriti i statusit dhe ka një vizatim më të keq, nuk mund ta vendos ikonën përsëri me shkrimin MENU. gjithashtu kur minimizoj një dritare nuk qëndron në shiritin e statusit por e humbas atë. nëse dikush di ta rregullojë këtë faleminderit shumë

 23.   Jairo mejia dijo

  Në motorin e kërkimit që shfaqet në menunë vendosni Orí ... Unë e di që nuk është shumë por duhet ta vendosni me gjithçka dhe të kontrolloni, kjo do t'ju japë mundësinë e Software Origins atje opsionin që thotë Drivers shtesë ose Drejtuesit shtesë.

  Theshtë një që vendos si parazgjedhje dhe ato të krijuara nga kompani të tilla si nVidia dhe AMD, ju vendosni të parën që thotë testuar ose testuar dhe ju i thoni Zbato Ndryshimet (mendoj xD) ose Zbato Ndryshimet dhe ju prisni që të shkarkohet , Thjesht duhet të rindez dhe duhet të shihni nëse emri i kartës suaj shfaqet tashmë në Cilësimet, nëse jo ... Ekziston problemi, nuk e di, pyesni dikë me përvojë të madhe

 24.   foxmulder79 dijo

  Si mund të heq terminalet për të mbajtur vetëm 2?

 25.   Jairo mejia dijo

  Compa më shërbeu në mënyrë të përsosur dhe unë kam përfunduar duke lënë Linux Mint 14 dhe është një luks shumë i rrjedhshëm dhe i shkëlqyeshëm deri më tani më pëlqen më shumë se Ubuntu 12.04, unë duhet të shoh se si funksionon VLC në këtë OS. Por nëse e bëni këtë, unë do ta njoh, ju siguroj ...

 26.   daniel dijo

  Shumë faleminderit për të gjithë ata që na afrojnë me Linux

 27.   Ainus solheim dijo

  ekziston një errata në komandën për të instaluar paketën gjuhësore në të cilën mungon n

  lag-paketë-gnome-es, do të ishte gjuhë-paketë-gnome-es

 28.   Natu dijo

  Kontributi juaj i madh !! më shërbeu shumë! (DHE)

 29.   Paul dijo

  Përshëndetje,

  Kam probleme në shkarkimin e azhurnimeve.

  Mesazhi është si më poshtë

  E: Disa skedarë indeksi dështuan të shkarkohen. Ata janë injoruar, ose janë përdorur të vjetrat në vend të tyre

  Por në të vërtetë nuk instalon ndonjë azhurnim.

 30.   Danniel navas dijo

  nëse ekziston për të instaluar drejtues shtesë, ata shkojnë te burimet e softuerit dhe në skedën e fundit ato shfaqen

 31.   Ace i lopatave dijo

  Në Mint 14, në Preferences nuk ka asnjë seksion që thotë "Drivers shtesë". Përveç kësaj, si në Ubuntu 12.10, duhet të keni kujdes me AMD Radeon HD të serisë 2xxx-4xxx, për çështjen Xorg: http://infografia-libre.blogspot.com.es/2012/12/como-instalar-el-driver-privativo-amd.html

 32.   JP dijo

  Të gjitha mirë me programet e rekomanduara. Problemi i vetëm që kam është se për disa arsye UbuntuOne nuk do të hapet. Unë tashmë kam provuar një mijë mënyra dhe thjesht nuk do të hapet. Nëse e drejtoj atë nga terminali, ai hapet por më tregon "Gabim IPC" (imazhi i bashkangjitur).
  Ndonjë ide si ta rregulloni? Unë tashmë provova të instaloj nga depot dhe gjithashtu nga ppa por asgjë. Unë jam gati të shembem hahaha ... ndonjë sugjerim?

 33.   Marcelo Andres Gonzalez Diaz dijo

  Unë jam me Mate jo me kanellë, por shikoni menunë në "Administrator" ikona është si një kartë audio ose zëri!

 34.   Marcelo Andres Gonzalez Diaz dijo

  Ju keni atë problem me depot tuaja, ka ndonjë gabim në to, por jo në serverin ku janë skedarët, unë e bëra atë dhe funksionoi! Mos harroni se nëse filloni të instaloni një program, por për ndonjë arsye nuk e përfundoni duke e bërë atë, keni një gabim në depot!

 35.   anatonia dijo

  Kam një gabim kur dua të instaloj shkronjat sipas terminalit, kur më pyet nëse dua ta bëj apo jo, thotë Aborted!
  Ndonjë sugjerim për ta zgjidhur, faleminderit shumë do ta vlerësoj shumë
  (Linux Mint Hyper Fan) hehe

 36.   Marcelo Andres Gonzalez Diaz dijo

  Kjo ndodh kur ju vendosni të mos e bëni! Kontrolloni që të zgjidhet mirë aty ku thotë po!

 37.   Marcelo Andres Gonzalez Diaz dijo

  sigurohuni që e keni kopjuar të gjithë komandën mirë! Më ka ndodhur dhe më ka funksionuar!

 38.   nillo dijo

  Nuk mund të gjej "Shoferë shtesë" në kanellë, a e di dikush se ku janë?

 39.   Lule e egër dijo

  Edhe shtimi i "n" që mungonte në komandën për të ekzekutuar paketën gjuhësore, unë nuk mund ta bëja atë. Kam marrë këtë të pamundur për të marrë http://security.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/t/thunderbird/thunderbird-locale-es-es_17.0+build2-0ubuntu0.12.10.1_all.deb 404 Nuk u gjet [IP: 91.189.92.200 80]
  E: Nuk mund të marr disa skedarë, mbase duhet të ekzekutoj "apt-get update" ose të provoj përsëri me - mungon rregullimi?
  A

 40.   roni dijo

  Përshëndetje, unë jam i ri në këtë unë përdor linux mint 15, unë kam problemin e mëposhtëm, përpiqem të azhurnoj përmes terminalit ose të bëj shkarkime, por më sjell këtë gabim:
  Leximi i listës së paketës ... Gabim!
  W: Gabim GPG: http://archive.canonical.com Lëshimi i njoftimit: Firmat e mëposhtme ishin të pavlefshme: BADSIG 40976EAF437D05B5 Çelësi i nënshkrimit automatik të arkivit Ubuntu
  W: Gabim GPG: http://archive.ubuntu.com Lëshimi i njoftimit: Firmat e mëposhtme ishin të pavlefshme: BADSIG 40976EAF437D05B5 Çelësi i nënshkrimit automatik të arkivit Ubuntu
  E: Takohet me një seksion pa Pako: kokë
  E: Problemi me MergeList /var/lib/apt/lists/archive.ubuntu.com_ubuntu_dists_raring_restricted_i18n_Translation-en
  E: Nuk mund të analizohet ose hapet lista e paketave ose skedari i statusit.
  Unë do ta vlerësoja ndihmën tuaj
  XD

 41.   hartë22 dijo

  Faleminderit ... kontribut shumë i mirë

  1.    le të përdorim linux dijo

   Ju jeni të mirëpritur! Perqafo!
   Paul.

 42.   Perez dijo

  Nuk mund të shkarkoj asgjë

 43.   brigjet e së zezës dijo

  Të gjitha shumë mirë, por problemi im kryesor është që unë kam instaluar në hard drive tim
  linux mint 14 dhe nuk kam qenë në gjendje të lidhem në internet. A mund të më ndihmoni, do t'ju falënderoj, përndryshe do të duhej të filloja nga fillimi, duke kërkuar diçka ndryshe. Faleminderit.

 44.   charles Menchero dijo

  Meqenëse isha në gjendje të instaloja linux mint 14 nadia, nuk kam qenë në gjendje të hyj në internet, kam kërkuar
  vende të ndryshme orientimi dhe nuk kam pasur fat të mirë. Problemi im lindi (mendoj)
  kur fillova të shkarkoj paketën, sepse në njërën nga dritaret që u shfaq, njëra prej tyre
  E shënova që ishte në internet, por që nuk kishte rëndësi, për të vazhduar, e bëra dhe në fund
  Unë nuk kam qenë në gjendje të hyj në internet, as nuk kam pasur ndihmë nga askush dhe kur shfaqet diçka do të më hutojë më shumë se sa jam. JU LUTEM Q TH SHKRUAJ KISTRO NGA NJ COMP KOMPJUTER TJETR, KRKOJ N H NDIHM TO T TO FILLOJ PUNN N ON SISTEMIN TIM T NEW RI
  MINTA LINUX OPERATIVE 14 NADIA. FALEMINDERIT

  1.    x11tete11x dijo

   njeri ky është një artikull nga 2 vjet më parë xD, si çdo gjë që gjithmonë e keni forumin në dispozicionin tuaj http://foro.desdelinux.net/

  2.    Manuali i Burimit dijo

   Linux Mint 14 nuk funksionon më, mbështetja përfundoi në maj. Duhet të marrësh 17.

 45.   charles Menchero dijo

  Lini një shënim në lidhje me problemin që kam. Të gjitha mirë përveç që nuk kam internet, nuk e di se çfarë ndodh
  Por problemi vjen nga ju ose eksperienca ime, çfarëdo që dua me gjithë zemër që ju të më ndihmoni sepse pavarësisht këtij problemi më pëlqen Linux Mint 14 Nadia mendoj se do të shkojmë mirë kur të jem në internet, deri më tani unë kam tingull, foto, video dhe mund t'i shkruaj, më duhet vetëm INTERNET. Faleminderit Charles 08

 46.   shalle menchero dijo

  Epo më dërguan për të shkarkuar ose shkarkuar Linux Mint 17. Shumë mirë, si ta shkarkoj? Nëse kam 14 në disk dhe nëse e shkarkoj, do të kem mbështetje dhe do të kem internet, por kam nevojë për ndihmë, jo për komente.
  kuptoj që kam kaluar mjaft kohë duke luftuar për të marrë një sistem operativ sipas dëshirës time
  dhe mendoj se me pak bashkëpunim nga ju mund të kem atë që dua. faleminderit, duke pritur përgjigjen Charles 08

  1.    CHARLES MENCHERO dijo

   Nuk e di nëse përgjigja nga z. "Burime" është e saktë, por nuk mendoj se më pëlqen plotësisht
   fakti qe ai me tha qe nenexhiku linux eshte i padobishem dhe ai nuk eshte perpjekur te me ndihmoje, sepse larg kesaj dhe me nje ton befasisht te ftohte, ai nuk u ndal te shpjegonte asgje, vetem se shkoi ne linux 17. Mendoj se kjo
   personi do të kishte probleme dhe nuk dinte si t'i jepte vlerë një "shoku klient" i cili kërkoi ndihmë.
   ÇFAR I B DJ Z. LEFEVRE Kthehem përsëri atje ku isha apo do të zgjedh të ndihmoj nga ju. FALEMINDERIT
   Unë kam nevojë për të hyrë në internet është gjithçka që unë kërkoj.

 47.   Xavier dijo

  A e di dikush se si mund ta instaloj shoferin për Mint të printerit Dell 1133?

 48.   JUANMA MERIDA dijo

  Videot i shoh të vonuara, laptopi im është pak i vjetër, çfarë mund të bëj ???? faleminderit pershendetje

  1.    le të përdorim linux dijo

   Nuk kuptoj. Çfarë ndodh saktësisht kur përpiqeni të luani një video?
   A keni provuar të përdorni VLC ose Mplayer?
   Gëzuar! Paul.

  2.    gabux22 dijo

   A ka pak burime ??? Na jep një performancë të ekipit tënd ...

 49.   Xavier dijo

  A e di dikush se si mund ta instaloj shoferin për Mint të printerit Dell 1133?
  Asnjë përgjigje e vazhdueshme nga një shpirt bamirës që mund t'ju ndihmojë

 50.   Xavier dijo

  Dua të instaloj printerin tim lazer shumëfunksional Dell 1133 në Linux Mint ...
  ndihmë, ndihmë ... ju lutem

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje Javier!

   Ne ju rekomandojmë që ta bëni këtë pyetje në shërbimin tonë të pyetjeve dhe përgjigjeve të thirrur Kërkoj DesdeLinux në mënyrë që i gjithë komuniteti t'ju ndihmojë në zgjidhjen e problemit tuaj.

   Një përqafim, Pablo.