Çfarë të bëni pasi të keni instaluar Linux Mint 16 Petra

Sa herë që janë më shumë ata përdoruesit të kësaj shpërndarjeje që keni njohur prishen de Ubuntu dhe të marrë një rrugë pak më ndryshe. Këtu është një udhëzues pas instalimit për përdoruesit që sapo kanë filluar.


Disa konsiderata që duhet të merren parasysh para fillimit të udhëzuesit:

 • Ndryshe nga Ubuntu, Mint vjen si parazgjedhje me shumicën e kodeve audio dhe video multimediale, kështu që azhurnimi i tyre nuk është një përparësi.
 • Një komponent tjetër i rëndësishëm që është instaluar si parazgjedhje është Synaptic, menaxheri i njohur i paketave.
 • Nëse keni një version të bazuar në Ubuntu, shumë programe dhe paketa janë shumë të përputhshme midis të dy shpërndarjeve.

Duke sqaruar këto pika, ne vazhdojmë të rendisim disa gjëra që mund ta bëjnë më të lehtë jetën pas instalimit të versionit të ri të Linux Mint.

kanellë nenexhik linux

1. Drejtoni Menaxherin e Përditësimeve

Possibleshtë e mundur që azhurnimet e reja kanë dalë që kur keni shkarkuar imazhin, kështu që mund të kontrolloni nëse ka azhurnime të disponueshme nga menaxheri i azhurnimit (Menu> Administrimi> Menaxheri i Azhurnimit) ose me komandën e mëposhtme:

azhurnimi i sudo apt-get && azhurnimi i sudo apt-get

2. Instaloni drejtuesit e pronarit (kartë video, wireless, etj.)

Në Menuja e Preferencave> Drejtuesit shtesë mund të azhurnojmë dhe ndryshojmë (nëse dëshirojmë) drejtuesin e pronarit të kartës grafike ose pajisjes tjetër që po shkakton probleme.

shofer pronari linux nenexhik

3. Instaloni paketën gjuhësore

Edhe pse si parazgjedhje Linux Mint instalon paketën në gjuhën Spanjolle (ose ndonjë tjetër që kemi treguar gjatë instalimit) nuk e bën atë plotësisht. Për ta kthyer këtë situatë, mund të shkojmë te Menuja> Preferencat> Mbështetja gjuhësore ose gjithashtu duke shtypur komandën e mëposhtme në një terminal:

sudo apt-get install language-pack-gnome-en language-pack-en language-pack-kde-en libreoffice-l10n-en thunderbird-locale-en thunderbird-locale-en-en thunderbird-locale-en-ar

4. Përshtatni pamjen

Ka shumë mënyra për ta bërë këtë, dhe të gjitha janë falas! Në http://gnome-look.org/ Ne kemi një bazë të dhënash të madhe për sfonde, tema, mjete dhe elementë të tjerë që do të na ndihmojnë të "shikojmë" desktopin tonë. Ne gjithashtu mund të përdorim 3 mjete të njohura:

1. Docky, një shirit i shkurtoreve dhe aplikacionet për tavolinën tonë të punës. Uebfaqja zyrtare: http://wiki.go-docky.com/index.php?title=Welcome_to_the_Docky_wiki. Instalimi: në një terminal shkruajmë: sudo apt-get install docky

2. SHQIP, një tjetër shirit navigimi, pothuajse një konkurrencë për të ndaluar! Uebfaqja zyrtare: https://launchpad.net/awn Instalimi: nga menaxheri i Programit.

3. Conky, një monitor sistemi që shfaq informacione mbi përbërës të ndryshëm, siç janë RAM, përdorimi i CPU, koha e sistemit, etj. Avantazhi i madh është se ka shumë "lëkura" të këtij aplikacioni. Uebfaqja zyrtare: http://conky.sourceforge.net/ Instalimi: conky instalimi sudo apt-get

5. Instaloni shkronja kufizuese

Nëse është e nevojshme t'i instaloni, duhet të shkruajmë komandat e mëposhtme në një terminal:

sudo apt-get instalo instaluesin e ttf-mscorefonts

Ne i pranojmë kushtet e licencës duke menaxhuar me TAB dhe ENTER.

Shtë e rëndësishme ta bëjmë atë nga një terminal dhe jo nga ndonjë prej menaxherëve, pasi nuk do të jemi në gjendje të pranojmë kushtet e përdorimit në to.

6. Instaloni programe për të luajtur

Përveç bibliotekës së madhe të lojërave që kanë depot, kemi edhe http://www.playdeb.net/welcome/, një faqe tjetër që specializohet në mbledhjen e lojërave për sistemet Linux në paketat .deb. Nëse edhe ne duam të shijojmë lojërat tona me Windows, të mos dëshpërohemi, pasi kemi disa alternativa:

1. verë (http://www.winehq.org/) na siguron shtresën e pajtueshmërisë për të ekzekutuar jo vetëm lojëra, por edhe të gjitha llojet e programeve të përpiluar për sistemet Windows

2. PlayOnLinux (http://www.playonlinux.com/en/) një burim tjetër që na siguron një bibliotekë të aftë për të instaluar dhe përdorur softuer të krijuar për Windows

3. Lutris (http://lutris.net/) një platformë lojrash e zhvilluar për GNU / Linux, një burim i shkëlqyeshëm pavarësisht se është në fazat e zhvillimit.

4. Truket e Winet (http://wiki.winehq.org/winetricks) punon si një skenar që ndihmon për të shkarkuar bibliotekat e nevojshme për të ekzekutuar lojëra në Linux, të tilla si .NET Frameworks, DirectX, etj.

Për të gjitha këto programe, ne mund të konsultohemi me faqet e tyre përkatëse zyrtare, qoftë në menaxherin e Programit Linux Mint ose në terminal. Po kështu, ne rekomandojmë shumë që ta lexoni këtë mini-tutor e cila shpjegon mënyrën e instalimit dhe konfigurimit të secilës prej tyre.

7. Instaloni shtojca audio dhe një barazues

Disa prej tyre, si Gstreamer ose Timidity, do të na ndihmojnë të zgjerojmë katalogun tonë të formateve të mbështetura; që të dy gjenden në menaxherin e programeve ose mund të instalohen duke përdorur komandën sudo apt-get install. Rekomandohet gjithashtu të instaloni barazuesin pulseaudio, të aftë për të siguruar konfigurimin e përparuar të Pulse Audio dhe për të përmirësuar cilësinë e zërit. Për ta instaluar do të përdorim 3 komanda:

sudo add-apt-repository ppa: nilarimogard / webupd8 sudo apt-get update sudo apt-get instalo pulseaudio-barazimin

8. Instaloni Dropbox

Në epokën e 'reve', ju ndoshta keni një llogari Dropbox ose Ubuntu One. Mund të instaloni Ubuntu One dhe Dropbox nga Program Manager. Përndryshe, mund të instaloni Dropbox duke përdorur komandën e mëposhtme: sudo apt-get instalo dropbox.

9. Instaloni programe të tjera

Pjesa tjetër është që të merrni softuerin që dëshironi për secilën nevojë. Ka shumë mënyra për ta bërë atë:

1.Menaxheri i Programit, të cilin e fusim nga Menuja> Administrata, ne kemi një sasi shumë bujare programesh për çdo funksion që na shfaqet. Menaxheri rregullohet sipas kategorive, gjë që lehtëson kërkimin e asaj që duam. Pasi të jetë vendosur programi për të cilin kemi nevojë, bëhet fjalë vetëm për të shtypur butonin e instalimit dhe për të shkruar fjalëkalimin e Administratorit; Ne madje mund të krijojmë një radhë instalimi që i njëjti menaxher do të ekzekutojë në mënyrë sekuenciale.

2. Me Menaxheri i paketës nëse e dimë saktësisht se cilat paketa duam të instalojmë. Nuk rekomandohet të instaloni programe nga e para nëse nuk i dimë të gjitha paketat që do të na duhen.

3. Përmes një terminal (Meny> Aksesorë) dhe shtypja zakonisht sudo apt-get install + emri i programit. Ndonjëherë do të duhet të shtojmë më parë depon me komandat sudo apt-get ppa: + emri i depozitës; për të kërkuar një program me tastierën mund të shkruajmë kërkim të apt.

4. Në faqe http://www.getdeb.net/welcome/ (Motra e Playdeb) gjithashtu kemi një katalog të mirë të programeve të përpiluar në paketa .deb

5. desde la faqja zyrtare e projektit nëse keni ndonjë hap tjetër të instalimit.

Disa rekomandime të softuerit:

 • Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera: Shfletuesit e internetit
 • Mozilla Thunderbird: menaxher i postës elektronike dhe kalendarit
 • Libre Office, Open Office, K-Office: suita zyrash
 • Komiks: lexues komik
 • Okular: lexues i shumëfishtë i skedarëve (përfshirë pdf)
 • Inkscape: redaktor grafik vektorial
 • Blender: Modelues 3D
 • Gimp: krijimi dhe redaktimi i imazheve
 • VLC, Mplayer: lexuesit e zërit dhe videos
 • Rythmbox, Audacious, Songbird, Amarok - Audio Players
 • Boxee: qendra multimediale
 • Kalibri: menaxhimi i librit elektronik
 • Picasa - Menaxhimi i Imazhit
 • Audacity, LMMS: platformat e redaktimit të audios
 • Pidgin, Emesené, Empathy: klientë të bisedës multiprotokoll
 • Google Earth: Globi i mirënjohur virtual i Google
 • Transmisioni, Vuze: Klientë P2P
 • Bluefish: redaktues HTML
 • Geany, Eclipse, Emacs, Gambas: mjedise zhvillimi për gjuhë të ndryshme
 • Gwibber, Tweetdeck: klientë për rrjetet sociale
 • K3B, Brasero: regjistrues disqesh
 • Mount Furious ISO: për të montuar imazhe ISO në sistemin tonë
 • Unetbootin: ju lejon të "montoni" sistemet operative në një pendrive
 • ManDVD, Devede: Krijimi dhe Krijimi i DVD-ve
 • Bleachbit: hiqni skedarët e panevojshëm nga sistemi
 • VirtualBox, Wine, Dosemu, Vmware, Bochs, PearPC, ARPS, Win4Linux: imitim i sistemeve operative dhe softverit
 • Ka mijëra lojëra dhe për të gjitha shijet !!

Për të parë një listë më të gjerë, mund të vizitoni Seksioni i programeve të këtij blogu

10. Lexoni dokumentacionin zyrtar

La Udhëzuesi zyrtar i përdoruesit Linux Mint jo vetëm që është përkthyer në Spanjisht por është një referencë shumë e rekomanduar për instalimin dhe përdorimin e përditshëm të sistemit.

Eksploroni sistemin tonë të ri

Ne tashmë kemi një sistem të plotë operativ të gatshëm për përdorimin tonë të përditshëm. Si gjithmonë, rekomandohet të eksploroni menaxherët, opsionet, konfigurimet dhe mjetet e tjera të sistemit për t'u njohur me të gjitha virtytet e sistemit tonë.

Me pak fjalë, relaksohuni dhe shijoni përfitimet e softuerit të lirë. Mësoni menjëherë se si ndiheni të lirë nga viruset, ekranet blu dhe kufizimet e të gjitha llojeve.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Babel dijo

  Pershendetje Çfarë kuptoni kur thoni se "shumë programe dhe paketa janë shumë të përputhshme midis të dy shpërndarjeve"? Se jo të gjitha shpërndarjet janë në përputhje me të gjitha paketat GNU / Linux? E pyes këtë sepse mendoj se kjo deklaratë mund të hutojë përdoruesit fillestarë.
  Pavarësisht nga kjo, unë mendoj se artikulli është shumë i mirë për ata që po hyjnë në botën e Mint.
  Përshëndetje.

  1.    Tesla dijo

   Supozoj se do të thotë që, megjithëse Mint është i bazuar në Ubuntu dhe përdor depot e tij për pjesën më të madhe të softuerit, mund të ketë një paketë që është instaluar si parazgjedhje në Ubuntu dhe jo në Mint dhe kjo është një varësi e paketës që duam të instalojmë . E dini, varësia rrotullohet.

   Sidoqoftë asgjë që nuk mund të zgjidhet dhe për shumicën e programeve nuk do të ketë problem.

   Urime për postimin! Shumë e dobishme dhe, edhe pse Mint për mendimin tim vjen më mirë e përgatitur se Ubuntu, nuk të dhemb kurrë të dish atë informacion!

   1.    le të përdorim linux dijo

    Kjo është e drejtë njerëz. Tesla goditi çelësin. 🙂
    Gëzuar! Paul.

 2.   i errët dijo

  Postim i mirë, por çfarë mjedisi desktop do të rekomandonit në këtë version të linux mint?

  1.    gato dijo

   Kanellë nëse keni një GPU dhe MATE të mirë në një rast të kundërt.

 3.   gato dijo

  Përditësimet bëhen më mirë nga menaxheri (ikona e mburojës), pasi Mint për të ruajtur stabilitetin e sistemit rendit azhurnimet dhe ju lejon të instaloni vetëm deri në nivelin 3 si parazgjedhje. Nëse azhurnoni me tastierë, disa skedarë kryesorë të sistemit mund të modifikohen.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Interesante ... Nuk e kisha atë informacion! 🙂

 4.   DMYSYS dijo

  Duket se Petra po rezulton të jetë një mundësi e mirë, mendoj se do ta inkurajoj veten ta provoj

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përpara! 🙂

  2.    Lojra dijo

   Epo, unë isha një përdorues i Ubuntu 12.04, dhe instalova Mint Petra KDE, e provova disa ditë dhe nuk hezitova të formatoj laptopin dhe të lë vetëm Mint, funksionon shkëlqyeshëm, shumë i qëndrueshëm dhe me një ndërfaqe shumë të shkëlqyeshme.

 5.   aiolia dijo

  Kalova në kanellë dhe më pëlqeu shumë ...

 6.   i errët dijo

  tutorial i shkëlqyeshëm më ndihmoi shumë

 7.   Luis Markez dijo

  Përshëndetje dhe faleminderit për kontributin, unë vetëm dua të shoh se sa mbështetje ka mbetur për këtë version të shkëlqyeshëm dhe kur të dalë lts, ​​ku mund të konsultoj më shumë detaje rreth tij.

  Faleminderit dhe pres përgjigjen tuaj të mirë.

  1.    le të përdorim linux dijo

   LM 16 do të mbështetet deri në korrik 2014.
   http://www.linuxmint.com/oldreleases.php
   Gëzuar! Paul.

 8.   Diego Garcia dijo

  Mirëmëngjes të gjithëve.
  Më pëlqeu shumë informacioni.
  Kam një problem që shpresoj të më ndihmoni.
  Kam disa javë duke u përpjekur të instaloj linux mint 16, por në momentin e gati mbarimit të instalimit kam një gabim me një legjendë që thotë diçka si "instaluesi u rrëzua" dhe kur të rifilloj këtë, unë kam fshirë grub që më pengon nga fillimi me linux ose win2 që kam në një ndarje tjetër.
  Më bën të dëshpëruar sepse sa herë që përpiqem dhe dështon, duhet të instaloj Ubuntu 13 për të rimarrë boot-in tim të dyfishtë.
  Unë u përpoqa të instaloja nenexhik me një usb duke përdorur Yumi dhe duke djegur iso në një DVD dhe rezultati ishte i njëjtë. dje shkarkova një program krijues lili diçka të tillë dhe me këtë kuptova që iso kishte skedarë të korruptuar. edhe kur e shkarkoni nga faqja zyrtare e internetit.
  Shpresoj dhe mund të më ndihmoni, me të vërtetë dua të instaloj nenexhik linux në laptopin tim HP g42.
  Paraprakisht faleminderit shumë.

  1.    Salvador dijo

   Pershendetje te gjitheve!

   Ky koment është për Diego García, i cili shoh se nuk ka marrë ende përgjigje.
   Nëse, siç thoni ju, keni skedarë të korruptuar, madje edhe nëse keni shkarkuar iso nga faqja zyrtare e internetit, shikoni nëse mund ta përdorni atë nga një kompjuter tjetër për ta shkarkuar dhe djegur në disk. Ndoshta në këtë mënyrë do të shmangni gabimet, të cilat mund të ndodhin kur regjistroni në kompjuterin tuaj. Ose dikush që njihni ju lërë një kopje. Nëse vazhdon të ju ndodhë, diçka është e papajtueshme në pajisje (paksa e çuditshme).

   Dhe tani një koment i përgjithshëm: Unë konstatoj se si ubuntu ashtu edhe mentja kanë një problem me lejet e përdoruesit, me disqet që "nuk janë në pronësi të atij përdoruesi". Më lejoni të shpjegoj: nëse instaloj një mik të linux mint "pranë" dritares $ $ $ (ndarja C: për sistemin, ndarja D: për të dhëna), duke e lënë sistemin me përdoruesin e tij të hyrjes automatike me leje "standarde" dhe një administrator (me të cilin kam instaluar sistemin), miku im nuk mund të hyjë në ndarjen "D:" (ntfs) sepse ai kërkon fjalëkalimin e administratorit (të cilin nuk dua t'i jap në mënyrë që të mos prishë asgjë).
   Unë kam qenë rreth një mijë herë dhe nuk mund të gjej një mënyrë për të ndryshuar lejet e ndarjes "D:" në mënyrë që, pasi ajo nuk montohet automatikisht, të paktën ju mund ta montoni kur të doni ta hapni .
   Nëse zgjidhja do të ruante dokumentet tuaja në dosjet tuaja, nuk do ta dëshiroja atë: nga dritarja $ $ $ mësova se të dhënat duhet të jenë larg objekteve.

   Më parë, secilit përdorues i ishin prishur lejet dhe mund të arriheshin me lehtësi. Tani ekzistojnë vetëm dy mundësi: "standard" dhe "administrator" ... Nëse tani përdoruesi standard ka nevojë për fjalëkalimin e administratorit ... ne jemi mirë!

   Përshëndetje për të gjithë!

   Shpëtimtari.
   (Nga Badalona)

   1.    Hajmali dijo

    Salvador, duhet të krijoni një shkurtore për D: brenda sesionit të administratorit dhe të vendosni fjalëkalimin tuaj. atje ju i jepni përdoruesit mikun tuaj lejen për të ekzekutuar. Nëse akoma nuk funksionon për ju
    ju mund të krijoni një shkurtore nga llogaria juaj dhe t'i jepni leje ekzekutimi përdoruesit tuaj.
    Po, funksionoi për mua pa probleme në të gjitha versionet e Ubuntu.

 9.   arismendy dijo

  Përshëndetje, unë jam i ri në linux mint, sapo e instalova dhe ky postim më ka ndihmuar shumë, po eksploroj faqen dhe e vërteta është se më pëlqeu shumë.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Kaq mire! Unë jam i kënaqur që është e dobishme.
   Nje perqafim! Paul.

 10.   Gaston Barriga dijo

  Faleminderit shumë për këtë postim shumë të dobishëm. Unë jam një fillestar në Linux. Sapo instalova Linux Mint 16 në laptopin tim të vjetër Lenovo 3000 N200 0769, gjithçka duket se po shkon mirë përveç WiFi; Nuk mund ta vendos lidhjen pa tel në punë. Kur hap menaxherin e shoferit shoh një dritare të zbrazët, pa ndonjë listë të shoferëve ose pajisjeve, vetëm me mesazhin "shoferët e pronarit nuk po përdoren". Butonat e kthimit dhe zbatimit të ndryshimeve janë joaktive. Si mund ta aktivizoj kontrolluesin pa tel? Unë me të vërtetë vlerësoj çdo ndihmë.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Nga ajo që përshkruani, ju me siguri duhet ta bëni atë "me dorë" ... si në Windows, ose të ngjashme.
   Për këtë, duhet të instaloni ndiswrapper dhe të merrni shoferin e Windows të kartës.
   Kështu që pak a shumë të keni një ide se për çfarë bëhet fjalë, unë ju lë një lidhje (edhe pse në rastin tuaj të veçantë mund të jetë ndryshe):
   https://blog.desdelinux.net/que-hacer-cuando-nuestro-dispositivo-wifi-solo-tiene-drivers-para-windows/
   Perqafo! Paul.

 11.   Lutheran_Elsalvador_503 dijo

  një kontribut shumë i mirë për ata prej nesh që filluan migrimin dhe thyerja e zinxhirëve nga privatët në ato falas është një kontribut shumë i madh falë

 12.   Abel lopez dijo

  Unë jam i ri, kam instaluar Linux Mint pa internet, nuk ka ku jetoj, çfarë duhet të bëj tani? Kam një shtëpi miqësore që më lejon të lidhem, a përditësohet automatikisht apo duhet ta bëj vetë? Mbaj me mua, unë jam një bedel ... 82-vjeçar ... i etur për të mësuar.

 13.   Hektori dijo

  Kur instaloni paketa në linux mint 17.1 më tregon se lidhja me depot nuk funksionoi, si mund ta zgjidh atë?

  1.    Fan dijo

   Përshëndetje, unë jam një tifoz dhe do të doja të dija se cilat sisteme operative mund të mbështesin kanellën, kush e përdor atë, elementet që e përbëjnë atë dhe informacionin e përgjithshëm. Ju lutem, është urgjente

 14.   Jaime Antonio Avila dijo

  Unë jam i ri në sistemet operative dhe gjithçka që lidhet me kompjuterin.
  Interesi vjen sepse unë jam duke studiuar disa nga lëndët dhe unë
  mendaron, shiko për Linux Mint.
  Me të vërtetë më duket shumë mirë, por duke qenë se jam e re, i pyes.
  Kompjuterët e mi nuk mund të dëgjojnë cd-të, dua të di nëse duhet të ndryshoj lexuesin
  cd, ose nëse është sistemi audio dhe nëse mund t'i rregulloj me shoferët.
  Faleminderit shumë, deri herën tjetër dhe shpresoj të më jepni një përgjigje.

 15.   jose dijo

  si acer në mënyrë që linux mint 17 rebeca të mos më kërkojë gjithmonë çelësat

  1.    Jukiteru dijo

   Çelësat? Çfarë çelësash?