Në dispozicion është klienti i mikro-blogjeve Choqok 1.6

Gjetur tashmë në dispozicion për shkarkim version 1.6 në fazën beta të Çoqok, Klienti i Twitter dhe Status.Net (tani riemëruar GNU shoqëror) më e përdorur nga përdoruesit e  KDE, kjo praktike dhe miqësore mikro-bloggin klient sjell përmirësime të mëdha, të cilat janë bërë realitet falë punës së më shumë se dy muajve të ekipit zhvillimor.

Çoqok 1.6 dhe versionet e tij të mëparshme janë zhvilluar në QT, gjë që e bën atë ideal për mjedise desktop si p.sh. KDELXQtTDEPërveç kësaj, testet kanë treguar se ajo sillet mjaft mirë në Kornizat KDE 5 çfarë mbështet desktopin  KDE Plasma 5.

Çoqok 1.6 mbështet rrjetet sociale Twitter, PompëOpenDesktop.org dhe nga ky version mikesha.

Kjo beta e Çoqok 1.6 sjell disa përmirësime midis të cilave bien në sy, mundësia e të qenit në gjendje të eleminojë llogaritë që përmbajnë hapësira në emrat e tyre, një rritje të sigurisë pasi që do të përdorë lidhjet HTTPS sa herë që ato janë të disponueshme dhe gjithashtu tërheq mbështetjen për shërbimet e pritjes së imazheve si p.sh. TweetfotoCicëroj që nuk po përdoren më.

Ne lidhje me Twitter, beta e Çoqok 1.6 shton shumë përmirësime dhe funksionalitete të reja, të tilla si aftësia për të dërguar dhe parë tweets që përmbajnë tekst të cituar, shfaqjen e kohës kur është bërë një retweet dhe optimizimin e kërkimit për hashtag dhe përdoruesit.

Në të njëjtën mënyrë Çoqok 1.6 lejon dërgimin e mesazheve të drejtpërdrejta (DM) pa kufizime të karakterit, lista e përdoruesve ngarkohet më shpejt, ju lejon të dërgoni DM te secili nga ndjekësit tuaj, përveçse ju lejon të fshini DM. Në të njëjtën mënyrë, një seri gabimesh nga versionet e mëparshme korrigjohen.

Zhvilluesit beta të Çoqok 1.6 Ata i kërkojnë komunitetit të raportojë ndonjë gabim ose eventualitet, përveç që e testojnë atë me rrezikun e tyre pasi që nuk është një version i qëndrueshëm. Nëse doni të dini më shumë detaje të këtij versioni, mund ta lexoni në shenjë nisjeje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

0 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)