Si të konfiguroni proxy SOCKS në KDE

Në versionet më të ulëta se 4.7 të kdelibs vendos një proxy globale çorape en KDE ishte dukshëm e pamundur (dua të them me sa duket, sepse nuk e bëra kurrë provën). Tani me versioni kdelibs 4.7 (ose më lart kur të dalin) ju tashmë mund të keni këtë lloj përfaqësimi

Për këtë ne duhet të editojmë skedarin: / .kde4 / share / config / kioslaverc (nëse është bosh, provoni:

1. Për këtë ne shtypim [Alt] + [F2] dhe ne shkruajme «Kate / .kde4 / share / config / kioslaverc » (pa citate) dhe shtypni [Hyni].

2. Aty duhet të vendosim: socksProxy = çorape: // "HOST": "PORT"

 • Ne ndryshuam "MIKPRITËS" nga serveri ynë proxy dhe «PORTI» përmes portit tonë. Në rastin tim do të ishte - » çorapeProxy = çorape: //10.10.0.15: 8010

3. Pasi të jetë bërë kjo, rekomandohet të shkoni te cilësimet e sistemit, posaçërisht në seksionin kushtuar rrjetit dhe atje mund të konfiguroni proxy për HTTP, HTTPS dhe FTP ... por !!! ata nuk duhet të klikojnë në butonin për të konfiguruar këto ndryshime globalisht (domethënë, në të gjithë sistemin).

Dhe voila, kjo do të mjaftojë. 🙂


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Guxim dijo

  Unë e kuptoj që në Kubë ato kufizojnë faqet, shpresoj që përfaqësuesit të mund t'ju ndihmojnë

  1.    elav <° Linux dijo

   Në Kubë, e gjithë bota shfleton përmes një proxy, por nuk është lloji që imagjinoni, por ai që kontrollon se ku dhe si shfletoni.