unsnap, një mjet i shkëlqyer për të migruar Ubuntu nga Snap në Flatpak

unkund

unsnap, një mjet për të migruar paketat snap në flatpak

Snap është një sistem paketash i zhvilluar nga Canonical. për Ubuntu dhe mund të zbatohet në sistemet operative që përdorin kernelin Linux dhe sistemin systemd init.

Ky sistem paketës paraqitet si një sistem "universal", të cilin Canonical e ka promovuar shumë në një shkallë të tillë që në versionet e reja që janë krijuar për Ubuntu ka lënë mënjanë mbështetjen e Flatpak dhe kështu ka vënë bast gjithçka për gjithçka për sistemin e saj të paketave.

Nga ana tjetër gjithashtu Canonical ka marrë vendimin të lëshojë një version të Ubuntu tërësisht në Snap. Ky është një lajm që nuk është pëlqyer nga shumëkush dhe ka krijuar një ndarje në komunitet, pasi paketat Snap nuk pranohen plotësisht.

Para tij Lëvizje të ndryshme janë shfaqur për të dhënë një plus për përdorimin e paketave Flatpak. Një nga projektet që mbështet formatin Flatpak është unsnap, i cili është zhvilluar si një mjet për të kthyer sistemet e bazuara në Ubuntu nga përdorimi i paketave snap në paketat flatpak.

Shërbimi jo vetëm që zëvendëson menaxherin e paketave snap me flatpak, por gjithashtu zgjedh dhe instalon homologët e flatpak për paketat snap të instaluara tashmë në sistem. Në rastin ideal, përdoruesi mund të marrë një grup plotësisht të ngjashëm aplikacionesh, por të instaluar në formatin flatpak.

rreth unsnap

Migrimi kryhet në disa hapa. Në hapin e parë, unsnap gjeneron një grup skriptesh shell që përshkruajnë operacionet e zëvendësimit. Duke marrë parasysh gjendjen aktuale të sistemit, krijohen skripta të veçantë për të kopjuar mjedisin snap, instaluar menaxherin e paketave flatpak, aktivizimin e depove flatpak, instalimin e analogëve flatpak për paketat snap tashmë në sistem, heqjen e paketave snap dhe veglat e sistemit snapd. Përpara se të ekzekutojë skriptet e krijuara automatikisht, përdoruesi mund t'i modifikojë ato sipas dëshirës së tij.

Projekti ështëështë duke u zhvilluar nga Alan Pope, një nga zhvilluesit e sistemit Snap, i cili u largua nga Canonical në 2021 pas 10 vitesh me kompaninë. Grupi i mjeteve është ende i pozicionuar si eksperimental (para-alfa) dhe është i kufizuar në mbështetjen e Ubuntu.

Nga projektet e ndërlidhura, autori i unsnap përmend desktopin me porosi (një grup skriptesh për konvertimin e përbërjes së një mjedisi tashmë të instaluar Ubuntu) dhe deb-get (një analog i apt-get për të punuar me paketat deb të vendosura në depo të palëve të treta ose në faqet e internetit).

Përveç menaxherit të paketave, projekti deb-get ofron metadata të gatshme për instalim të paketave të palëve të treta që mund të përdoren për të zëvendësuar paketat snap me paketat deb.

Unsnap mund të ekzekutojë automatikisht një grup skriptesh gjenerohen:

 • 00-backup: Ekzekutoni snap save për çdo snap të instaluar që po migrohet
 • 01-install-flatpak: Nëse nuk është instaluar tashmë, do të instalojë menaxherin e paketave flatpak
 • 02-enable-flathub: nëse nuk aktivizohet, do të shtojë vendndodhjen e largët të flathub në flatpak
 • 03-install-flatpaks : instalon flatpaks ekuivalente për çdo shtojcë të identifikuar
 • 04-remove-snaps: heq këputjet për të cilat janë instaluar flatpaks
 • 99-remove-snapd: heq snapd vetëm, i cili do të heqë të gjitha paketat snap

Përmendet se në të ardhmen, unsnap planifikon të mbështesë shpërndarje të tjera të pajtueshme me snap, si Manjaro, Linux Mint, Zorin, Debian, Fedora, Pop_OS!, KDE Neon, Raspbian, CentOS dhe Elementary OS. Përdoruesit mund të jenë gjithashtu të interesuar për listën e paketave analoge të përgatitura nga projekti në formatet snap dhe flatpak.

Si të instaloni unsnap në Ubuntu?

Për ata që janë të interesuar të mund ta instalojnë këtë mjet në sistemin e tyre, duhet të dinë se instalimi është mjaft i thjeshtë dhe mjafton të hapin një terminal dhe në të do të shkruajnë sa vijon:

git clone https://github.com/popey/unsnap
cd unsnap
./unsnap

Unsnap funksionon si një proces me dy faza. Fillimisht, Unsnap gjeneron një grup skriptesh që janë përgjegjës për ekzekutimin e migrimit reale nga paketat e parakohshme në flatpak. Kjo veçori i lejon përdoruesit të shikojnë dhe, nëse është e nevojshme, të modifikojnë skriptet përpara ekzekutimit për t'i vërtetuar ose modifikuar ato sipas nevojave të tyre.

Pasi të krijohen skriptet, përdoruesit mund t'i ekzekutojnë ato në sekuencë për të përfunduar procesin e migrimit.

Ose, siç u përmend në fillim, nëse preferoni ekzekutimin e të gjitha skripteve, thjesht shkruani:

./unsnap auto

Në fund, vlen të theksohet se si çdo proces migrimi, rekomandohet që të bëhet një kopje rezervë e informacionit të rëndësishëm, pasi si i tillë është fshirja dhe instalimi i aplikacioneve, gjë që përfshin edhe fshirjen e informacionit.

Nëse jeni të interesuar të mësoni më shumë rreth tij, mund t'i kontrolloni detajet në lidhja e mëposhtme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.