Versioni i ri i sistemit të skedarëve të decentralizuar IPFS 0.5 është lëshuar

Sapo u prezantua versioni i ri i sistemit të skedarëve të decentralizuar IPFS 0.5 (Sistemi i Skedarëve Ndërplanetar) që formon një ruajtje globale të versionuar të skedarëve të implementuar në formën e një rrjeti P2P.

Një tipar kryesor i IPFS është adresimi i përmbajtjes, në të cilën një lidhje për të hyrë në një skedar ka të bëjë drejtpërdrejt me përmbajtjen e saj (përfshin një hash kriptografik të përmbajtjes) dhe që IPFS gjithashtu ka mbështetje të versionit të integruar.

Adresa e skedarit nuk mund të riemërohet në mënyrë arbitrare, sMund të ndryshoni vetëm pasi të ndryshoni përmbajtjen. Në mënyrë të ngjashme, është e pamundur të bësh një ndryshim në skedar pa ndryshuar adresën (versioni i vjetër do të mbetet në adresën e vjetër dhe i riu do të jetë i disponueshëm përmes një adrese tjetër, pasi hasha i përmbajtjes së skedarit do të ndryshojë).

Çfarë ka të re në IPFS 0.5?

Në versionin e ri performanca dhe funksionimi u përmirësuan ndjeshëm, siç u demonstrua në një rrjet publik të bazuar në IPFS që tejkaloi 100,000 nyje dhe ndryshimet në IPFS 0.5 pasqyrojnë përshtatjen e protokollit për të punuar në kushte të tilla.

Optimizimi u përqendrua kryesisht në të përmirësojë mekanizmat e rrugëzimit të përmbajtjes përgjegjës për kërkimin e të dhënave, reklamimin dhe rikuperimin, si dhe përmirësimin e efikasitetit të zbatimit të një tabele të shpërndarë hash (DHT), e cila ofron informacion në lidhje me nyjet që kanë të dhënat e kërkuara. Kodi në lidhje me DHT u rishkrua pothuajse plotësisht, duke shpejtuar ndjeshëm kërkimin e përmbajtjes dhe operacionet e përcaktimit të rekordit IPNS.

Në veçanti shpejtësia e operacioneve të shtimit të të dhënave është rritur me 2 herë, njoftimi i përmbajtjes së re në rrjet në 2.5 herë, nxjerrja e të dhënave 2 deri në 5 herë dhe kërkimi i përmbajtjes 2 deri në 6 herë.

Mekanizmat e ridizenjuar të rutimit dhe shpërndarjes së reklamave mundësuan shpejtësi 2-3x të rrjetit për shkak të përdorimit më efikas të gjerësisë së bandës dhe transferimit të trafikut në sfond. Në numrin tjetër, është planifikuar të futet transporti bazuar në protokollin QUIC, i cili do të arrijë fitime edhe më të mëdha të produktivitetit për shkak të vonesave të reduktuara.

Puna dhe besueshmëria e sistemit IPNS është përshpejtuar (Sistemi Ndërplanetar i Emërtimit), i përdorur për të krijuar permalinks ka përmbajtje gjithnjë në ndryshim. Transporti i ri eksperimental i pubsub bëri të mundur përshpejtimin e shpërndarjes së rekordeve IPNS me 30-40 herë kur testoni në një rrjet me një mijë nyje (një imitues i veçantë i rrjetit P2P u krijua për eksperimente).

Performanca e shtresës Badger i përdorur për të bashkëvepruar me FS OS është i kopjuar  dhe me mbështetjen për shkrime asinkrone, Badger tani është 25 herë më i shpejtë se shtresa e vjetër flatfs. Përmirësimet e performancës gjithashtu ndikuan në mekanizmin Bitswap, i cili përdoret për të transferuar skedarë midis nyjeve.

Nga përmirësimet funksionale:

 • TLS përdoret për të kriptuar lidhjet midis klientëve dhe serverave.
 • Mbështetja e nën-domenit është shfaqur në portën HTTP: zhvilluesit mund të vendosin aplikacione të decentralizuara (dapps) dhe përmbajtje në ueb në nën-domene të izoluara që mund të përdoren me adresa hash, IPNS, DNSLink, ENS, etj.
 • Paceshtë shtuar një hapësirë ​​e re / p2p në të cilën janë nxjerrë të dhëna në lidhje me adresat e kolegëve
 • U shtua mbështetja e detyrueshme ".eth" me bazë blockchain, e cila do të zgjerojë përdorimin e IPFS në aplikacionet e shpërndara.
 • Laboratorët e Protokollit të fillimit të protokollit në përputhje me IPFS po zhvillojnë gjithashtu projektin FileCoin, i cili është një shtesë për IPFS. Nëse IPFS i lejon pjesëmarrësit të ruajnë, kërkojnë dhe transferojnë të dhëna ndërmjet tyre
 • Filecoin është duke u zhvilluar si një platformë e bazuar në teknologjitë e bllokimit për ruajtje të përhershme
 • Filecoin lejon përdoruesit që kanë hapësirë ​​të papërdorur në disk të sigurojnë rrjetet e tyre me një tarifë dhe përdoruesit që kanë nevojë për hapësirë ​​për ta blerë atë. Nëse nevoja për një vend është zhdukur, përdoruesi mund ta shesë atë. Në këtë mënyrë, formohet një treg për hapësirën e magazinimit, llogaritjet e të cilave kryhen në argumentet Filecoin të formuara nga minierat.

Nëse doni të dini më shumë rreth këtij sistemi të skedarëve, mund të konsultoheni me detajet në lidhjen vijuese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.