10 arsye për të përdorur Linux

Linux është për shumë njerëz një sistem disi i ndërlikuar për t'u përdorur, madje mund të përshkruhet si diçka «i çuditshëm“Unë mendoj se është faji për mjedisin në të cilin jemi edukuar, që kur ishim të rinj në shkolla ata po u mësojnë studentëve në kompjuterë që përdorin Windows (pothuajse 95%) dhe prej andej të gjithë jemi mësuar me këtë sistem.

ubuntu

Disa arsye pse duhet të përdorni një shpërndarje Linux:

1. Të jesh ndryshe. Ju nuk jeni të detyruar të jeni si të gjithë të tjerët, nuk keni pse të jeni një person i zakonshëm, vetëm sepse gjysma e botës përdor Windows ju nuk duhet të jeni një prej tyre. Pra, arsyeja e parë është të jesh në gjendje të dallosh nga të tjerët. Ftohtë!

2. Ju mund të jetoni pa shqetësime për virusin. Windows gjithmonë e ka pasur këtë problem me virusin, dhe nuk është çudi, mua më është dashur të formatoj disa nga kompjuterët e mi disa herë sepse nuk kishte më për të bërë. Nga ana tjetër, linux nuk ekziston kjo lloj gjëje, nuk ka asnjë arsye për të pasur një antivirus, ky është një avantazh për ne, siç është përdorimi më i vogël i burimeve.

3. Shumë shpërndarje. Nëse fillojmë të hetojmë, jo vetëm që ekziston Ubuntu, por ekziston një numër i madh që mund t'i provosh pak nga pak, ndoshta jo në kompjuterin tënd kryesor, por në një sekondar, për të njëjtën arsye si ndarjet.

4. Mund t'i provoni pa i instaluar. Ju mund të ekzekutoni një shpërndarje linux pa qenë e nevojshme ta instaloni atë, ndryshe nga Windows i cili nuk është i mundur. Drejtimi i një shpërndarjeje nga një CD e drejtpërdrejtë ose një USB është shumë e thjeshtë.

5. Ju mund ta menaxhoni sistemin nga rreshti i komandës. Unë e di që kjo nuk është për të gjithë, por një avantazh është se ju mund të trajtoni praktikisht të gjithë sistemin pa pasur një ndërfaqe grafike, ju mund të instaloni, çinstaloni programe nga kjo mënyrë, jo vetëm kaq, por ju mund të bëni aq shumë gjëra sa ju nuk kam ide.

6. Shfletuesit më të njohur janë në dispozicion. Shumë prej nesh dëshirojnë të sinkronizojnë faqeshënuesit, fjalëkalimet tona midis shfletuesve, kështu që për shembull mund të instalojmë Chrome ose Firefox dhe t'i kemi të gjitha këto të dhëna gjithmonë të disponueshme. Avantazhi është se nuk është e nevojshme të rishkruani fjalëkalimet, ose të përpiqeni të mbani mend një faqe në internet, sepse gjithçka do të jetë e sinkronizuar.

7. Shumë efekte për dritaret. Ju nuk keni pse të zgjidhni midis një efekti ose asnjëri siç është në Windows, në Linux mund të gjejmë shumë efekte për dritaret tona, është thjesht një çështje për të bërë një hulumtim të vogël që të mund t'i provoni ato.

8. Ju nuk keni nevojë të blini një licencë. Ju nuk duhet të paguani 175 USD për të marrë një licencë, nuk keni pse të kërkoni një aktivizues nëse nuk keni një origjinal. Këtu gjithçka është falas, të paktën shpërndarjet e drejtuara për përdoruesit dhe jo për serverat.

9. Ju mund të ringjallni një kompjuter të vjetër. Nëse keni një kompjuter me shumë pak burime, ai mund të mos jetë më në gjendje të ekzekutojë Windows 10, por përkundrazi mund të gjeni një shpërndarje që kërkesat e sistemit janë shumë minimale, siç është 512 RAM.

10. Pothuajse të gjitha programet e përdorimit bazë në dispozicion. Mund të gjejmë pothuajse të gjitha programet për përdorim të përditshëm, dua të them një redaktues teksti, fletëllogaritëse, redaktim imazhesh, shfletues, ndër mjetet e tjera që ne zakonisht përdorim.

Deri më tani postimi im me 10 arsye për të përdorur linuxNuk janë vetëm ato që janë përmendur, ka edhe shumë të tjera. Personalisht jam mësuar të përdor Ubuntu, sa herë që del një version i ri më pëlqen ta instaloj në kompjuterin tim.

Dhe megjithëse nëse përdor Windows, kur bëhet fjalë për produktivitetin ndjej se jam më efektiv nga Linux, si p.sh. kur po shkruaj një postim për blogun tim, për një kohë të shkurtër krijoj disa artikuj, nga ana tjetër kur bëj mos e përdor Ndjej sikur më tërheq vëmendja më shumë lehtësi.

Lini komentin tuaj dhe na tregoni cilat arsye të tjera ekzistojnë sipas mendimit tuaj.

Ky artikull është shkruar nga një nga lexuesit tanë, mendimi dhe argumentet janë pronë e autorit. Ne ju ftojmë të ndani artikujt tuaj me ne

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

38 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose Fernàndez. dijo

  Po, sigurisht, jam dakord, duke punuar si ekip dhe gjithçka tjetër, por nuk jam dakord që ka njerëz nga Ubuntu 15.04 që nuk më lejojnë të shkarkoj programe, ata argumentojnë (para adsl) ndonjë gjë. Dhe dje ata nuk më lejuan të vendosja një firewall ose ta shkarkoja ose instaloja, ata argumentuan se lidhja ime ishte e keqe, dhe megjithatë unë mund të shkoja në google me firefox dhe të vendosja video. Pse ka njerëz linux, të cilët komplotojnë dhe fyejnë të tjerët që përdorin këto shpërndarje?
  Në një kapacitet personal, linux mund të sulmohet dhe preket nga viruse dhe njerëz me qëllim të keq.
  Unë ndaj idealet e R. Stallman dhe gjithashtu Linus Torvald, softuer falas për të gjithë, kontribute vullnetare për të promovuar Linux, të gjitha në rregull, por hajde djema, ka njerëz dhe njerëz… Përshëndetje. Po, të mësosh kostot e Linux është shumë e larmishme, por kjo do të thotë T GRO RRITET ... .G
  RILLO.

 2.   cbenitez10 dijo

  Epo, ato nuk janë arsyet kryesore për të ndryshuar sistemin operativ, një nga problemet është pajtueshmëria me disa aplikacione të përdorimit të përditshëm të tillë si libreoffice (ose çfarëdo tjetër) me skedarët e zyrës së Microsoft, ose skedarët psd të photoshop për të dëshiruar për të hapur në gimp ose softuer tjetër nuk është padyshim e njëjta gjë.

  Një pikë tjetër është se nga lojërat e vërteta tani ka më shumë falë avullit, por disa prej titujve që janë atje janë të mërzitshëm ose jo aq tërheqës. Isshtë e vërtetë që ne mund të instalojmë verë, por çfarë thua të instalojmë për një ose dy lojë, në disa raste për secilën lojë ekziston një version i verës. Në rastin tim, unë kam të instaluar playOnlinux në Ubuntu tim dhe me të unë isha në gjendje të instaloja COD4, gjithashtu Diablo III, por e kam atë në elementare. Nga avulli kam Left4Dead dhe Dota.

  Sikur të mbuloheshin këto aspekte, mendoj se do të ketë më shumë që do të transferohen te gnu-linux.

  të fala

  1.    Jiancarlos sanxhez dijo

   Për të qenë produktivë, lojërat nuk kërkohen dhe që kompanitë t'i projektojnë ato për Windows nuk do të thotë që Windows është më i mirë, më optimal, i fortë dhe i aftë për të mbështetur ngarkesa të mëdha pune ose edhe më mirë, duke mbështetur gjithçka natyrshëm siç bën Linux.

   Unë mendoj se njëjtë si pronari i postimit, në produktivitetin e Linux është në një tjetër nivel.

  2.    orokso dijo

   Rreth libreoffice dhe lehtësova mendimin e shumë njerëzve me WPS para Kingsoft Office, është multiplatform dhe siç e kuptoj (mund të gaboj), Kingsoft si kompani lindi si një projekt i qeverisë së Kinës për të pasur një suitë zyrash që mund të konkurrojë me Microsoft Office, në Realiteti këtu është se ai punon nga 10 dhe me të vërtetë është shumë më i bukur sesa libreoffice

 3.   Abd hessuk dijo

  Arsyeja e parë e 10 duket si një budallallëk i shtrirë, krejtësisht e panevojshme.

 4.   Jorge dijo

  Secilit i jepet sistemi në të cilin ata ndihen rehat, ai që i bën ata më produktivë dhe ai që u shërben atyre më shumë. Unë kam qenë me apple, me microsoft dhe gnu / linux dhe kurrë nuk jam ndjerë më komode dhe më produktive sesa me Windows. Dhe për mendimin tim modest, 10 arsyet që ju jepni pse duhet të përdorim Linux janë pa mend. Unë kurrë nuk kam pasur një virus në dritare, ose ndonjë problem tjetër të sigurisë, linux është i qëndrueshëm, por arritja e tij është një shqetësim i vërtetë dhe mollë, mirë, më shumë e njëjtë. Për mua, Linux, dy vitet e fundit ishte një ferr i vërtetë, kam kaluar më shumë kohë në zgjidhjen e problemeve sesa duke punuar, me Windows këto dy vitet e fundit ka qenë një det i qetë dhe Apple, mirë, gjithmonë ka arritur në mënyrë që të mos mund të bëja diçka. Kështu që ajo që thashë, secili prej tyre është sistemi në të cilin ata ndihen rehat.

 5.   Daniel dijo

  11- Që sistemi të mos degradojë me kalimin e kohës, duke instaluar aplikacione, copëzime, etj.
  12- Cili është sistemi operativ që ju përshtatet dhe jo e kundërta.
  13- Se gati se keni harruar të rifilloni ... jo çdo herë që instaloni një drejtues, azhurnoni, etj.

  Jam i sigurt që mund të mendoj edhe për ca të tjera.

  1.    Gonzalo dijo

   Në epokën e Windows XP ekzistojnë 3 të vërteta, sot, të dy OS X dhe Microsoft janë në përputhje me 3.

   Mii PC për lojëra me Windows 10 që kur e instalova, nuk e instalova përsëri, për ta përshtatur me mua vendos shumë programe të palëve të treta, siç bëj me Linux, apo mendon se gjithçka që instalon nga repot është "nga linux"?

   1.    Pllakë dijo

    Kjo tregon që ju nuk përdorni shumë Windows 10. Nuk është aq e zakonshme që ju kërkon të rinisni por tani është më e bezdisshme që rinisja, ju jep më së shumti 3 ditë për të rifilluar por nëse vetëm pezulloni kompjuterin si mua dhe lëreni ashtu si ditët e tëra pa përdorim, ato ditë kalojnë dhe kur dëshironi të përdorni përsëri pajisjet duhet të prisni që ajo të përfundojë instalimin. Sistemi degradon me kalimin e kohës dhe edhe sot copëzimi është ende një problem. Nëse përdorni SSD nuk ndihet dhe bëhet absurde që të defragmentoni.
    Një herë isha në mes të një loje Dota dhe mut u rivendos duke bërë që unë të llogaritja se po largohesha nga ndeshja dhe u dërgova në grupin me përparësi të ulët. Me të vërtetë është e urrejtur kur dritaret e propozojnë atë.

 6.   Gaztor dijo

  Kur isha student një nga arsyet më të rëndësishme ishte numri "8", nuk duhej të paguaja licensa, edhe pse atje ku studioja Inxhinieri kisha një marrëveshje me MS për të na dhënë licenca Windows dhe MSOffice, por pjesa tjetër e programeve ishte e nevojshme për të blerë licencë ose për t'i thyer ato.
  Por kur përdorte Linux nuk kishte një problem të tillë, dhe siç thotë Daniel, sistemi nuk degradon, unë ende mbaj mend që pas instalimit të bazave të të dhënave në kompjuterë me winXP, pas disa javësh sistemi ishte i ngadaltë dhe ishte pothuajse e pamundur të përdorej, në nga ana tjetër Linux Fletorja ime u ekzekutua me Debian për rreth 4 vjet pa probleme.

 7.   Karlos Moreno dijo

  Arsyet 1, 2, 6 dhe 7 kush i ka shkruar? Një djalë 12 vjeç?
  "Përdorni linux për të qenë të ftohtë": me të vërtetë?
  "Në Linux nuk ka viruse": Plotësisht e rremë, ndryshimi është sasia e malware-it që krahasohet me OS të tjerë dhe kujt i drejtohet (kryesisht servera)
  "Shfletuesit më të njohur": Ata janë gjithashtu në dispozicion në MacOs dhe ndoshta Chrome Os dhe janë padyshim në Android (i cili në vetvete është Linux)
  "Efektet për dritaret" Kjo çfarë? Ka shumë për të përparuar në seksionin grafik të desktopit! Efektet janë të këndshme, por nuk e bëjnë Linux-in superior ndaj pjesës tjetër!

 8.   Raul diaz dijo

  Unë promovoj përdorimin e linux, dhe jo gjithçka është Ubuntu. Unë fillova me redhat dhe pastaj kalova në opensuse i cili është shumë i lehtë për t'u përdorur me yast-in e tij ose instalimin me një klikim që zgjidh të gjitha varësitë që janë shumë herë pse njerëzit shohin Linux vetëm për geeks

 9.   Gonzalo martinez dijo

  1- Nuk di çfarë të them për atë arsye, vërtet ...

  2- Viruset nuk janë si më parë, dhe shumë malware hyjnë përmes shfletuesit, Linux nuk është i paprekshëm prej tyre, përveç kësaj ka viruse normale, më pak por ato ekzistojnë. Përveç kësaj, Windows Defender për të gjitha viruset që një person i arsyeshëm mund të marrë (një person i arsyeshëm nuk hyn në bajapeliculasgratisya.com)

  3- Shpërndarjet me kalimin e kohës e kuptova që është një lodër e komunitetit linux, shumica e softverit serioz do të punojë në Red Hat, Ubuntu, Debian ose SUSE, jo në Linux Heart Heart ose Hello Kitty Linux.

  4- Nuk di çfarë të them, nuk e kam parë kurrë si avantazh, gjithashtu çdo OS mund të testohet në një VM.

  5- Në Mac OS X mundeni (pasi është një UNIX, ashtu si Linux), dhe në Windows mundeni gjithashtu (menaxhoj serverat e Windows, shumë mund të bëhet nga tastiera)

  6- Shfletuesit e njohur janë të disponueshëm në të njëjtën mënyrë në të gjitha platformat, prandaj janë të popullarizuar.

  7- Abuzimi me efektet dëmton produktivitetin dhe përdorshmërinë. Masa e duhur është e mirë, ajo me KDE si parazgjedhje, Windows ose OS X, aktivizimi i efektit windows si pelte me 10 sekonda animacion në fillim është i mirë, atëherë shqetëson shumë.

  8- Si përdorues i Macintosh, kam 4 lëshime të OS X pa paguar asgjë fare.

  9- Babai im ka një PC Core 2 Duo me 2 GB Ram, ai ekzekuton Windows 10 pa dramë. Për më tepër, PC i tij i mëparshëm ishte një P4 me 1 GB ram dhe Windows 7 funksionoi perfekt për të.

  10- A është kjo një avantazh, apo një domosdoshmëri? Pse të përdorësh një OS që nuk ka softuer bazë?

  Kam punuar në një gazetë në Uruguaj si administrator i sistemeve dhe i kisha të gjithë terminalet me Linux. Në të vërtetë, ajo që mund të them është se ishte dhimbja e kokës më e keqja në jetën time. Luftoni me kodekët, versionet e softuerëve që nuk bien ndesh me mjedisin grafik, mbajnë shumë funksione përmes konsolës dhe luftojnë me papajtueshmërinë e pajisjeve, ndër të tjera.

  Linux është një sistem i shkëlqyeshëm, për 10 vjet e kam përdorur atë si OS kryesor në PC-të e mia, por nuk është i përshtatshëm për përdoruesit bazë, dhe as nuk do të jetë kurrë.

  1.    Andresinium dijo

   «PC i tij i mëparshëm ishte një P4 me 1 GB ram dhe Windows 7 funksionoi në mënyrë të përsosur» Unë dyshoj se Windows 7 pa një quad core dhe 4 GB ram nuk mund të funksionojë në mënyrë të përsosur, më së shumti mund të funksionojë si një windows xp me 128mbb ram (shumë keq ) Në pjesën tjetër, unë përkoj deri në dritaret 8 Unë do t'ju kisha thënë pa dyshim që linux është më i mirë, por pasi që ato janë aplikacionet universale, unë nuk i ndryshoj dritaret për asgjë në PC ose tablet. Pershendetje

   1.    pedrowc42 dijo

    Unë ndryshoj ... Unë kam një netbook acer aspire one Atom mikroprocesor 1.6Ghz, 2 GB Ram dhe atje kam të instaluar Windows 7 Ultimate dhe funksionon pa probleme dhe e përdor me Office 2010 ..., për një kohë e përdori së bashku me Ubuntu dhe Windows 7 kishin performancë më të mirë kur shikonin video në format MP4 dhe MKV.

  2.    Orët dijo

   Ne nuk mund të themi se nuk do të jetë kurrë, por pozicionet si ai në këtë post e bëjnë atë të mos njihet që përdorshmëria e Linux në desktop është prishur.

   Për sa kohë që një pjesë e komunitetit vazhdon të mos njohë se ekziston një problem, nuk do të ketë zgjidhje.

  3.    Rubénix dijo

   Appropriateshtë e përshtatshme për përdoruesit bazë, jo për të gjithë, por për një shumicë të madhe. Unë e kam instaluar atë për njerëzit në mjedisin tim që janë përdorues bazë dhe shumë të lumtur.

   Windows 7 me një shfletues dhe 1 GB RAM nuk do të lëkunden. Në fakt, e dashura ime kishte një kompjuter me 2 GB RAM me W7 dhe unë e vendosa atë në lubuntu për këtë fakt. Tani ekipi juaj po shkon shumë më shpejt. Apo w7 konsumon 220 MB RAM në boshe?

   Shpërndarjet janë të nevojshme për ta bërë kompjuterin tuaj të gatshëm pa pasur nevojë të instaloni softuer pas instalimit të sistemit: shikoni distrot që synojnë të verbrit, krijuesit e muzikës ose auditorët e sigurisë.

   Ju thoni se keni punuar si administrator i sistemit dhe a nuk keni përdorur kurrë pendrive për të filluar GNU / linux në një kompjuter që nuk mund të fillojë dritaret ose thjesht për të kontrolluar nëse është një gabim harduer ose për të bërë një kopje rezervë të një sistemi që bën nuk filloj

   Efektet për shije janë një gjë e mirë. Në windows ose macOS jeni i kufizuar në atë që ju ofrojnë. Dhe hajde, burimet që ata konsumojnë janë shumë të ulëta. Unë aktivizova kompizin në ekipe 12 vjet më parë dhe ata e zhvendosën atë në mënyrë të denjë.

   Do të keni 4 azhurnime të macOS, por të gjithë kompjuterët më pak se 7 vjeç nuk mund të azhurnohen në versionin e ri. Në windows ato ende azhurnohen ... Por në GNU / linux mund të përdorni pajisje nga 15 vjet më parë pa probleme të mëdha. kush fiton

   Ndërsa flisni për viruse, duket se ato nuk kanë asnjë lidhje me sigurinë e brendshme të sistemit operativ. Ose që GNU / linux ka një normë të rregullimit të gabimeve të sigurisë prej 24 orësh kundrejt një muaji për Windows nuk do të thotë asgjë. Ose që macOS janë të parët që bien në garat e piraterisë është një rastësi ...
   Një antivirus nuk zbulon as 70% të viruseve. Nëse paketoni një virus nën një format tjetër, ata as nuk do ta nuhasin atë. Dhe a e rekomandoni windows mbrojtësin?

   1.    Gonzalo martinez dijo

    Isshtë e përshtatshme për përdoruesin bazë derisa të thotë "Unë dua të instaloj X gjë", ose ai blen një printer dhe nuk ka shoferë.

    Unë nuk e di se sa konsumon Windows 7, pasi që kaloi pengesa 4 GB, unë ndalova së marrë matjet e dashit, por pa efekte vizuale dhe pa shërbime për të mos përdorur, për automatizimin e zyrës, postën dhe ndonjë faqe të lehtë funksionon pa probleme.

    Unë kam përdorur një pendrive një mijë herë, pasi kam përdorur edhe një hiren me mini XP, kjo varet nga ajo që më duhet.

    Nga rruga, unë kam një macbook nga 2008, i cili nuk mbështetet sierra, dhe e kam të instaluar pa ndonjë problem.

    Mund të përdor linux në kompjuterë 15-vjeçarë ... për çfarë? Çfarë mund të bësh me një Pentium III 500mhz sot? Ata funksionojnë, por janë të vjetëruar nga standardet e sotme.

    Linux një normë fikse 24/7? Nuk është kështu, ka shumë mistikë dhe mit në atë pjesë, nëse e gjen kapelë e kuqe, suse, apo ndonjë kompani që punon me softuer të lirë, po, por nëse jo, është e vështirë për Pepe Nacho ta gjejë atë në në shtëpi, dhe nuk është aq e shpejtë ta raportosh dhe të dalësh në dritë.

    Unë rekomandoj Windows Defender mbi ato falas. Në lidhje me paketimin e një virusi nën një format tjetër, mirë, nuk e di se sa përvojë keni, por antivirus nuk shikon në shtrirje por në përmbajtje.

 10.   napsix65 dijo

  A përdorni WINDOWS ??? .... E keqja e shumë njerëzve, ngushëllimi i budallenjve

  1.    Gonzalo martinez dijo

   Unë përdor Linux, OS X dhe Windows. Të 3 kanë pro dhe kundrat e tyre. Kjo nuk më bën budalla, në çdo rast të bën budalla që të besosh veten më mirë që keqardhja e Windows të duket e ftohtë.

   1.    napsix dijo

    Mbase jeni më mirë sepse përdorni 3 sisteme? kjo tregon se ju keni një problem të papërcaktueshmërisë, unë kam linux dhe bëj gjithçka që bëra me windows, nuk mund të them asgjë për OS X sepse nuk e përdor kurrë. Mund të thuash që ke bisht kashte hahahahaha

    1.    José Manuel dijo

     "Unë kam linux dhe bëj gjithçka që kam bërë me windows" ose ju përdorni kompjuterin vetëm për të kontrolluar Facebook ose jeni një gënjeshtar i madh, ju ftoj të bëni një video 2 orëshe.

     1.    01101001b dijo

      Epo, unë nuk kam pasur Facebook ose Windows për një kohë dhe jam më shumë se i kënaqur me distro-në që përdor (unë përdor një aplikacion Windows përmes Wine aq shpesh - Windows ka sw shumë të mirë, por pas XP OS është i veçantë çështje-).
      Kafshoni gjuhën tuaj dhe para se të telefononi një tjetër "gënjeshtar" falas, unë ju ftoj të kaloni në "top500" dhe të shihni se sa super kompjuterë përdorin Windows dhe sa Linux. Duke pasur parasysh këtë, shembulli juaj i kundërt i "dhënies së një videoje 2-orëshe" duket si një vajzë e vogël.

 11.   Ren Canteros Sousa dijo

  Duke përdorur GNU / Linux për të qenë "cool"? Të paktën nuk ndihem "cool" ose superior për përdorimin e tij, dhe këtë e kam që nga viti 1999 (me Slackware). Unë them se gjëja më e mirë për përdorimin e GNU / LInux është se ai është softuer falas, ju mund ta shpërndani atë, ta kopjoni, ta përmirësoni dhe të bëni gjithçka që dëshironi me të.

  Përshëndetje të vegjlit.

 12.   sebas dijo

  Herën e parë në një faqe në internet Linux shoh komente kaq të mira dhe të sinqerta, të drejta si ndaj sistemeve të tjera dhe autokritike ndaj Linux. Në vend të klasikes "herp derp linux is superior, mocosoft winbug $ e thith, e kundërta është false."

  Lidhur me arsyet e artikullit, ato nuk dukeshin keq, në fakt dukeshin të ndershëm.
  Mund të tingëllojë si budalla, por kjo është me të vërtetë arsyeja e përdorimit të Linux.
  Arsyet klasike "novatore" që pikturojnë Linux si SuperLinux dhe Windows si mbeturina janë thjesht mite, manipulime, gënjeshtra dhe injorancë.

  Me përjashtim të arsyes për viruset, në të cilat artikulli nuk qëndron vërtet, por ndihet e nevojshme të sqarohet (e cila nuk është se Linux është imun, por nuk është ende një shqetësim) për shkak të rrënjosjes së thellë të përdorimit të linuxer ajo arsye e stinuar me kaq keqinformim.

 13.   akull dijo

  nëse ka viruse në GNU / Linux.

 14.   Carles dijo

  Këto 10 arsye na japin të drejtën të jemi të Lirë dhe mënyra sesi është bota është shumë e rëndësishme. Unë jam një mësues dhe një shkencëtar kompjuteri, në serverin tim kam një server ubuntu dhe një debian jessie, në stacionet e punës një debian jessie, një gnome ubuntu, një antix (kompjuter me pak burime) dhe dy laptopë me gnome ubuntu. Në shkollë unë jam në komitetin audioviziv dhe komitetin e kompjuterit dhe jam po aq produktiv sa kolegët e mi që punojnë me mac dhe windows dhe të gjitha programet e tyre të pronarit.
  Linux më bën të ndihem i lirë, i fortë, i sigurt, produktiv ... gjithçka që më duhet për të qenë e mirë në profesionin tim.
  të fala

 15.   Joselp dijo

  Një nga arsyet pse unë gjithmonë e rekomandoj Linux është sepse gjithçka që keni në sistemin operativ është plotësisht e ligjshme, falas dhe jo e pirate.
  Dikush tha më parë se Windows Defender nuk është një antivirus i mirë ... dhe më lejoni të them, ju keni absolutisht të drejtë. Kam parë kompjuterë me Windows 10 të infektohen derisa të instalohen përsëri duke hapur një email me një skedar .zip. Ata flasin për drejtuesit e printerit ... Unë kam parë një kompjuter Windows 10 të paaftë për të instaluar drejtuesin për një printer HP që kishte versionin për këtë sistem operativ. Gabimet i kanë të gjitha sistemet, kjo është e qartë, por Linux-i sot është më se i mjaftueshëm për një përdorues të zakonshëm dhe shumë më tepër. Ajo që duhet të bëjmë është të ndryshojmë çipin ... "Hacking nuk do të thotë që diçka është falas". Surprisingshtë e habitshme të shohësh fytyrat e njerëzve kur ata të thonë "instalo Windows, Office dhe Photoshop më të fundit", dhe ti u përgjigjesh atyre ... Licenca e Windows 10 vlen rreth 150 €, Office 2016 vlen rreth 140 € në versionin e saj bazë (në atë që nuk do të keni Outlook ...) dhe Photoshop dhe as nuk e them sepse dikush ikën .... Nga ana tjetër, unë gjithashtu njoh përdorues që kanë blerë një kompjuter në Unë nuk e di se çfarë zinxhiri kompjuterik, sepse ata nuk janë budallenj ... dhe rezulton se kur përpiqeni t'ju bëni që t'u jepni atyre mbështetje falas pas shitjes , ata e kuptojnë se u është fshehur një antivirus për 50 €, kur dihet se Windows 10 tashmë ka një të integruar ... Kjo është ajo që quhet injorancë e pastër e përdoruesit për atë që po blen dhe për sa kohë që kjo nuk ndryshimi do te vazhdojme ne te njejten ....

 16.   karlitux dijo

  I dashur Jose, unë kam parë gjithashtu "mizori dhe katastrofa" si ato që shpjegon, njerëzit që nga fillimi japin pëlqimin për gjithçka në Windows, ata nuk e pëlqejnë Linux-in sepse nuk e dinë atë, softuer falas të njëjtën gjë ... shkolla ime ata nuk pranojnë formate të hapura dhe gjithçka falas duhet të jetë e pronarit dhe e Microsoft Windows. Ne kemi vetëm atë që bëjmë në nivelin e përgjegjësisë sonë individuale, zgjat 20 vjet që të gjithë studentët e mi mësojnë dhe punojnë me Linux dhe softuer falas; Kur kompjuteri varet nga bordi dixhital, ka shumë të qeshura konspirative dhe komente shumë sarkastike.
  të fala

 17.   John dijo

  Unë kam qenë një përdorues i Linux për jo shumë gjatë dhe jam relativisht i lumtur, por nëse ka diçka që nuk më pëlqen në lidhje me këtë sistem operativ është që shumë herë nuk ka mbështetje për ndonjë pajisje moderne. Unë kam pasur disa probleme të tilla si që karta e rrjetit RT8821ae duhet të rivendoset çdo dy minuta. Ky është ndoshta problemi më serioz që kam përjetuar ndonjëherë. Kohët e fundit po më jep disa probleme të kompizit me shitjet, më duhet ta rindez dhe funksionon. Por për pjesën tjetër jam i lumtur mbi të gjitha sepse Linux harxhon shumë më pak burime kur bëhet fjalë për tërheqjen e RAM-it, një problem që më solli me kokë poshtë me Windows dhe arsyen kryesore që unë të kaloja.

 18.   Erick dijo

  Përshëndetje, kam një pyetje, dua të shkoj në xubuntu, do ta instaloj me një kompjuter të armatosur. Marka e pllakës amë është asus me uefi bios dhe kam lexuar që kur blini një pc markë keni probleme me instalimin e një sistemi tjetër operativ përveç Windows. Por si do të armatoset imja? A mendoni se ka ndonjë problem?

 19.   E trilluar dijo

  Një nga gjërat nga e cila vuan Linux është se në komunitetin tuaj, ka shumë fanboys që besojnë se posedojnë të vërtetën absolute (Linux = zot, windows = mut) ju duhet të jeni njeri tolerant, Linux nuk jep hua që të mësohet nga njësoj si dritaret, dhe kjo pjesërisht është për shkak të mungesës së njohurive të sistemit në treg megjithë përfitimet e tij të shumta, përveç kësaj, markat e programeve të pronarit për dritare kanë më shumë prani në industri për faktin e thjeshtë të reklamimit, në unë ndryshoj softueri i lirë, pasi nuk ka aq shumë reklama, kalon pa u vërejtur, megjithëse shumë e tejkalojnë atë të pronarit.

  Në Dritaren 7, e kam të instaluar për të luajtur, makina ime ka një procesor dy-bërthamor 1.1 GHz dhe 2 gigabajt Ram dhe duke rregulluar cilësinë grafike mund të luaj Fallout New Vegas, Oblivion dhe shumë më tepër me një shpejtësi të pranueshme.

 20.   Anthony dijo

  Përshëndetje, unë gjithmonë përdor dritare, kam kaluar të gjithë 10 pro të shkëlqyeshëm, por gjithmonë përfundoj në formatimin e kompjuterit, ju them se kam një kompjuter me një fx 8350, mother asus motherboard m5a99fx pro r2.0 disk disk i ngurtë samsung 32 g ram Corsair Vengeance..karta GEFORCE GTX 980 source. Burim i heshtur pro 1200w dhe me këtë dua të them që nuk është makineria, softueri me kalimin e kohës ngadalësohet dhe nuk ka asgjë më shumë për të thënë, një muaj më parë kalova te linux, sqaroj shumë frika është një botë e re, unë u përkrah për LINUX DEEPIN ... e vërteta është një luks në grafikë, më e mira e më të mirës për mua shumë më mirë se dritaret 10, dhe shumë, shumë shpejt, unë rekomandoj kjo për ata që duan të provojnë diçka të ndryshme dhe shumë të këndshme vizualisht për mua më mirë se Windows 10 dhe sjell një dyqan që ju keni gjithçka për të shkarkuar Unë nuk e përdor kompjuterin për të luajtur gjëja ime është të redaktoni video.por me linux deepin PC fluturon ... është mendimi im ... përshëndetje për të gjithë.

 21.   anonim dijo

  sistemi më i mirë operativ është ... Windows të mashtruar nga botimi i kartës, ha ha

 22.   Jorge dijo

  Nja dy vjet më parë keni përdorur ubuntu mate dhe e vërteta është se nuk ka asgjë për t'u patur zili për Windows, përveç se libri zyrtar ju lejon të bëni praktikisht gjithçka, në fakt unë merrem me bazat e të dhënave dhe në Linux ajo fluturon në vend në Windows probleme të pastra

 23.   Louis Stephen dijo

  Faleminderit shumë, jam plotësisht i sigurt se do të hedh Windows në plehra.
  Gjeta një blog që mund të ishte me interes me një artikull të ngjashëm:

  https://lareddelbit.ga/2019/12/20/por-que-deberias-de-cambiar-a-gnu-linux/

 24.   William Castello dijo

  Përshëndetje natën e mirë Jam i bindur që të gjitha pikat e detajuara në artikull janë të vërteta, por në lidhje me pikën 9, e cila ishte ajo që vendosi të instaloj Kubuntu 16.02 në fletoren time të vjetër 32 bit, unë kam një problem. Nuk munda ta gjej shoferin për kartën video dhe nuk mund ta ndryshoj rezolucionin. Kjo më dënon mua për të përdorur rezolucionin e ulët që vjen si parazgjedhje, dhe është mjaft e pakëndshme.
  Kjo është arsyeja pse unë doja të kontrolloja nëse ka një depo ku të gjej shoferin për bordin tim SIS Mirage 3.
  Nga tani, faleminderit për vëmendjen tuaj.

 25.   Edgardo Konditi dijo

  Linux e bën gjithçka të lehtë dhe në krye të saj pothuajse gjithçka është falas. Nuk shpërqendrohet me përditësimet herë pas here, nuk keni pse të defragmentoni diskun, as të pastroni dashin. etj Përveç kësaj, edhe pse interneti është shumë i ulët, personi që punon nga shtëpia nuk dëmtohet nga interneti i ulët siç ndodh me dritaret që konsumojnë burime si qeni.