10 projektet kryesore të ndërprera GNU/Linux Distro – Pjesa 1

10 projektet kryesore të ndërprera GNU/Linux Distro

10 projektet kryesore të ndërprera GNU/Linux Distro

Këtu në Blog Desde Linux, si shumë bloge të tjera legjendare Linux, si nga bota hispanike ashtu edhe nga pjesë të tjera të botës, ne zakonisht ju sjellim ditë pas dite, lajme, udhëzues, mësime të cilësisë më të mirë dhe ngjarje aktuale të mundshme rreth projekteve të ndryshme të Software-it të Lirë, Burimit të Hapur dhe GNU/Linux, të cilat krijohen, bien në sy dhe bëhen të veçantë, për disa arsye. Sidoqoftë, jo gjithçka dhe në çdo kohë është lumturi dhe gëzim, dhe jo të gjitha përfundimet janë zakonisht të lumtura. Prandaj, sot në këtë botim, do të flasim për një interesante «10 projektet kryesore të ndërprera GNU/Linux Distro», domethënë, i dështuar ose i skaduar.

Natyrisht, ne tashmë e dimë se jo gjithçka zgjat përgjithmonë dhe se është relativisht normale që një projekt të lidhet me të bota e Software-it të Lirë, Burimi i Hapur dhe GNU/Linux Mund të shuhet ose të ndalet për shumë arsye. Ndër të cilat mund të përmendim mungesën e kohës apo interesit për të vazhduar zhvillimin e tij nga ana e krijuesit të tij, apo mungesën e mbështetjes financiare, teknike apo dokumentare nga ana e komunitetit, madje edhe praninë e një drejtuesi projekti toksik apo toksik. një komunitet përdorues toksik, ndër shumë të tjerë. Për më tepër, kjo jo vetëm që ndodh zakonisht në nivelin e Distros, Aplikacioneve dhe Sistemeve, por edhe në nivelin e Projekte Linux për Podcast, Blogs dhe Vlog. Por, sot do të fokusohemi në Shpërndarjet Linux që nuk ekzistojnë më ose nuk janë aktuale (aktive).

Gusht 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Gusht 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Por, përpara se të fillojmë të lexojmë këtë botim për disa projekte të dështuara Linux, ku do të trajtojmë një interesante «10 projektet kryesore të ndërprera GNU/Linux Distro», ne rekomandojmë postimi i mëparshëm i lidhur për lexim të mëvonshëm:

Gusht 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë
Artikulli i lidhur:
Gusht 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

10 shpërndarjet kryesore të ndërprera GNU/Linux: Projektet e dështuara Linux

10 shpërndarjet kryesore të ndërprera: Projektet e dështuara Linux

AntergOS

5 të parat e 10 Distros më të mirë u ndërprenë

 1. AntergOS: Bazuar në Arch Linux, ai u përpoq të ofronte një sistem operativ elegant, të fuqishëm dhe modern, sipas modelit të zhvillimit Rolling Release. Dhe përditësimi i tij i fundit i njohur ishte në 2015 nën emrin: AntergOS 2015.04.12.
 2. Kajsi OS: Bazuar në Arch Linux, ai u përpoq të ofronte një OS të lehtë dhe të shpejtë me GNOME ose Cinnamon, plus shfletuesin e uebit ICE për të integruar WebApps në Desktop. Dhe përditësimi i tij i fundit i njohur ishte në vitin 2016 me emrin: Apricity OS 09.2016.
 3. BackSlash Linux: Bazuar në Ubuntu, ai kërkoi të ofronte një përvojë të ndryshme përdoruesi përmes një GUI zakon që funksiononte në desktopin e KDE Plasma me pamjen në macOS. Dhe përditësimi i tij i fundit i njohur ishte në 2017 nën emrin: BackSlash Linux 1.0.
 4. Black Lab Linux: Bazuar në Ubuntu, ai kërkoi të ishte ideal si për Desktop-in e kompjuterëve shtëpiak ashtu edhe për Serverët. Ai u fokusua në përdorimin e shtojcave të njohura për shfletuesit e internetit dhe paketimin multimedial. Dhe përditësimi i tij i fundit i njohur ishte në 2018 nën emrin: Black Lab EL 11.5.
 5. Chakra GNU / Linux: Bazuar në Arch Linux, ai kërkoi të ofronte një OS të drejtpërdrejtë dhe të instalueshëm, të fuqishëm dhe miqësor për përdoruesit. Ai shquhej për ofrimin më të fundit në desktopin e KDE dhe një shumëllojshmëri të mirë aplikacionesh dhe mjetesh. Dhe përditësimi i tij i fundit i njohur ishte në 2019 nën emrin: Chakra 2019.01-RC3 Hawking.

ChaletOS

5 të fundit të 10 shpërndarjeve kryesore të ndërprera

 1. ChaletOS: Bazuar në Xubuntu, ai u përpoq të ofronte një ndërfaqe intuitive dhe të thjeshtë desktopi për kompjuterë me burime të ulëta harduerike ose shumë të vjetër për atë kohë. Dhe përditësimi i tij i fundit i njohur ishte në 2016 nën emrin: Chalet OS 16.04.
 2. Drako GNU/Linux: Bazuar në Slackware Linux dhe pkgsrc (menaxher i paketave i zhvilluar nga NetBSD), ai u përpoq të ofronte një OS minimal bazë, por me një gamë të gjerë paketash shtesë të disponueshme nëpërmjet FTP. Dhe përditësimi i tij i fundit i njohur ishte në 2012 nën emrin: Draco 0.4.0-beta1.
 3. DesktopBSD: Bazuar në FreeBSD dhe FreeSBIE CD live, ajo kërkoi të ofronte një sistem operativ desktop i lehtë për t'u përdorur për përdoruesit shtëpiak, por me të gjithë funksionalitetin dhe fuqinë e BSD në nivel kompjuteri. Dhe përditësimi i tij i fundit i njohur ishte në 2009 nën emrin: DesktopBSD 1.7.
 4. EduKnoppix: Bazuar në Knoppix, ai kërkoi të ofronte një OS ideal për mësuesit dhe studentët e arsimit të mesëm (+12 vjeç). Ai shquhej për gamën e gjerë të paketave të ndryshme të matematikës dhe aplikacioneve arsimore. Dhe përditësimi i tij i fundit i njohur ishte në 2007 me emrin: EduKnoppix 3.0.2.
 5. Epidemi GNU/Linux: Bazuar në Debian GNU/Linux, ai kërkoi të ofronte një OS me KDE, një instalues ​​të lehtë për t'u përdorur dhe një Desktop 3D përmes CompizFusion, plus mbështetje të menjëhershme për drejtuesit e kernelit falas dhe jo të lirë. Dhe përditësimi i tij i fundit i njohur ishte në 2012 nën emrin: Epidemia 4.0.

Shënim: Në këtë pjesë të tanishme dhe të ardhshme për t'u komentuar, ne do të përfshijmë gjithashtu disa projekte të bazuara në Unix të llojit BSD, të cilat megjithëse nuk janë sisteme GNU/Linux, zakonisht vlerësohen dhe përdoren nga një pjesë e konsiderueshme e përdoruesve që janë i apasionuar pas sistemeve operative të lira dhe të hapura. .

Korrik 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë
Artikulli i lidhur:
Korrik 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Me pak fjalë, Fatkeqësisht, jo të gjitha projektet e lira dhe të hapura, falas ose jo, kanë tendencë të zgjasin një kohë të gjatë.Për shembull, më shumë se një dekadë. Mbi të gjitha, pse shumica zakonisht fillon si projekte të vogla personale dhe të pavarura, me pak ose aspak mbështetje, veçanërisht monetare. Gjithashtu, pse shumë herë ai nuk kontribuon në të vërtetë ndonjë gjë novatore ose vërtet të vlefshme për një numër të mirë njerëzish në mbarë botën, por më tepër për një grup shumë të vogël në një rajon të fokusuar. Dhe në disa raste, edhe për shkak të dështimeve ose gabimeve të drejtuesve ose krijuesve të tyre, dhe vetë përdoruesve dhe ndjekësve të projekteve. Cila është, Zbatohet jo vetëm për zhvilluesit e Distros, aplikacioneve dhe sistemeve, por krijuesit e përmbajtjes Linux, të tilla si faqet e internetit SL/CA dhe Linux, podkastet dhe vlogerët.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Dhe gjithashtu, ju mund të bashkoheni në kanalin tonë zyrtar Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.