10 projektet kryesore të ndërprera GNU/Linux Distro – Pjesa 2

10 projektet kryesore të ndërprera GNU/Linux Distro - Pjesa 2

10 projektet kryesore të ndërprera GNU/Linux Distro – Pjesa 2

Pothuajse një muaj më parë, ne ndamë një publikim interesant të quajtur «10 projektet kryesore të ndërprera GNU/Linux Distro», domethënë në sisteme operative të lira dhe të hapura të bazuara në Linux që janë tashmë të disponueshme joaktiv, i vjetëruar, i fshirë ose fjalë për fjalë i vdekur. Dhe meqenëse ju pëlqeu shumë, sot ju sjellim një pjesë të dytë për t'ju njohur me 10 projekte të tjera Linux në të njëjtën gjendje.

Dhe po, e vërteta është se ka shumë Shpërndarjet Linux dhe ripërtërit projektet që herët a vonë kanë mbetur në atë gjendje. Kjo tregon se jo gjithçka është lumturi dhe gëzim në Linuxverse, dhe se ndonjëherë disa projekte nuk kanë një fund të lumtur. Pavarësisht nëse ishin apo ishin projekte të vogla apo të mëdha, apo nëse ishin projekte të një personi të vetëm, apo të një ekipi dhe komuniteti të madh. Pra, pa u zgjatur, këtu po ju lë me këtë të re «10 projektet kryesore të ndërprera GNU/Linux Distro – Pjesa 2».

10 projektet kryesore të ndërprera GNU/Linux Distro

10 projektet kryesore të ndërprera GNU/Linux Distro

Por, para se të filloni të lexoni këtë botim për të renë «10 projektet kryesore të ndërprera GNU/Linux Distros – Pjesa 2», ne rekomandojmë postimi i mëparshëm i lidhur për lexim të mëvonshëm:

Një projekt i lidhur me botën e SL/CA dhe GNU/Linux mund të shuhet ose ndalet për shumë arsye. Ndër të cilat mund të përmendim mungesën e kohës apo interesit për të vazhduar zhvillimin e tij nga ana e krijuesit të tij, apo mungesën e mbështetjes financiare, teknike apo dokumentare nga ana e komunitetit, madje edhe praninë e një drejtuesi projekti toksik apo toksik. një komunitet përdorues toksik, ndër shumë të tjerë. Për më tepër, kjo jo vetëm që ndodh zakonisht në nivelin e Distros, Aplikacioneve dhe Sistemeve, por edhe në nivelin e projekteve Linux të Podcasts, Blogs dhe Vlogs.

10 projektet kryesore të ndërprera GNU/Linux Distro
Artikulli i lidhur:
10 projektet kryesore të ndërprera GNU/Linux Distro – Pjesa 1

10 shpërndarjet kryesore të ndërprera: Projektet e dështuara Linux - Pjesa 2

10 shpërndarjet kryesore të ndërprera: Projektet e dështuara Linux - Pjesa 2

5 të parat e 10 Distros më të mirë u ndërprenë

 1. Feather Linux: Ishte një shpërndarje GNU/Linux bazuar në Distro aktualisht joaktive butonpix (faqen zyrtare aktuale), dhe mund të vendoset në një CD 128 MB. Ai ofroi një shumëllojshmëri të gjerë të aplikacioneve desktop dhe ishte relativisht i lehtë për t'u përdorur dhe konfiguruar. Kështu ishte, ideale për ata përdorues që dëshironin dhe kishin nevojë për një sistem operativ të vogël dhe portativ për përdorime të ndryshme, dhe për makinat e vjetra të asaj epoke. Dhe përditësimi i tij i fundit i njohur ishte në 2005 nën emrin: Feather Linux 0.7.5.
 2. Firefly Linux: Ishte një sistem operativ i lehtë i krijuar duke pasur parasysh Netbook-et e kohës së tij. Ajo u bazua në Distro ende aktive Arch Linux, dhe erdhi me mjedisin e vogël dhe të shpejtë të desktopit LXDE, plus shumë aplikacione të njohura dhe mbështetje të shkëlqyer të gatshme për të përdorur kartat e rrjetit me valë, kartat e zërit dhe kartat grafike. Ai përfshinte gjithashtu softuer jo të lirë si shtojcën e shfletuesit Flash dhe softuerin e telefonisë Skype. Dhe lëshimi i tij i vetëm i njohur ishte në vitin 2009 me emrin: Firefly 1.0-beta1.
 3. Gentoox: Ishte një shpërndarje e prejardhur ose e përshtatur nga shpërndarja popullore Linux e quajtur Gentoo, i cili ende mbetet një projekt aktiv Linux. Ai u përpilua nga Faza 1 me optimizime të plota për të ekzekutuar në një tastierë lojërash Microsoft Xbox. Dhe përditësimi i tij i fundit i njohur ishte në 2009 nën emrin: Gentoox 7.0 "Home" dhe Gentoox 5.0 "Pro".
 4. Guadalinex: Ishte një shpërndarje e bazuar në Distro ende aktuale dhe moderne Ubuntu, dhe u zhvillua nga Junta de Andalucía në Spanjë. Guadalinex Kam përdorur shumë mjedisin e desktopit GNOME dhe LXDE, dhe Cinnamon në versionin e fundit të njohur. Dhe përditësimi i fundit i lëshuar ishte në 2014 me emrin: Guadalinex 9.
 5. Hymera: Ishte një shpërndarje italiane GNU/Linux e bazuar në Distron ekzistuese, të fuqishme dhe ende aktuale GNU/Linux Debian. Dhe veçoritë e tij kryesore ishin lehtësia e instalimit dhe mbështetja e shkëlqyer jashtë kutisë për efektet e desktopit 3D. Ai u zhvillua nga kompania Hymera Engineering, u shpërnda lirisht dhe u botua nën Licencën e Përgjithshme Publike GNU. Dhe versioni i tij i vetëm i lëshuar ishte në 2009 me emrin: Hymera 20090910.

iMagicOS

5 të fundit të 10 shpërndarjeve kryesore të ndërprera

 1. iMagicOS: Ishte një shpërndarje komerciale GNU/Linux për kompjuterët desktop bazuar në Kubuntu. Dhe ndër veçoritë kryesore të tij ishin lehtësia e përdorimit, desktopi më i avancuar, instalimi i lehtë dhe pajtueshmëria me softuerin Microsoft. Dhe përditësimi i tij i fundit i njohur ishte në 2010 nën emrin: iMagicOS 10.
 2. JingOS: Ishte një shpërndarje falas GNU/Linux e bazuar në Ubuntu për tableta dhe pajisje të ngjashme me prekje. Mund të ekzekutojë aplikacione desktopi GNU/Linux si VS Code dhe LibreOffice. Përveç kësaj, ai u fokusua në aftësinë për të ekzekutuar programe si nga GNU/Linux ashtu edhe nga ekosistemi teknologjik Android. Dhe versioni i tij i vetëm i lëshuar ishte në 2021 me emrin: JingOS 0.9.
 3. KnoppixMAME: Më shumë se një Shpërndarje GNU/Linux desktop, ai ishte në fakt një Emulator i makinës arcade bootable me zbulimin e harduerit dhe konfigurimin automatik. Prandaj, funksionon automatikisht në të gjitha pajisjet moderne dhe jo aq moderne, duke përfshirë portat e lojërave dhe levë. Ai u mundësua nga Knoppix, Debian GNU/Linux, X-MAME y GXMame. Dhe versioni i tij i vetëm i lëshuar ishte në 2004 me emrin: KnoppixMAME 1.2.1.
 4. LinEspa: Ishte një sistem operativ falas dhe i hapur i zhvilluar në Spanjë dhe i shpërndarë me mbështetje pothuajse të plotë në spanjisht. Ai u bazua në Debian dhe Knoppix dhe ofroi një grup të shkëlqyer dhe të plotë programesh për ata përdorues të prezantuar së fundmi në botën e Linux. Dhe përditësimi i tij i fundit i njohur ishte në 2006 me emrin: LinEspa 0.32.
 5. Linux i çmendur: Ishte një shpërndarje argjentinase e GNU/Linux, e bazuar në projektin Debian. Qëllimi ishte t'u ofronte përdoruesve fillestarë një sistem të thjeshtë instalimi, një desktop të përditësuar dhe mbi të gjitha, një bazë të sigurt. Përveç kësaj, Linux i çmendur u bazua në Shpërndarjen e ndërprerë aktualisht Progeny Componentized Linux, në përputhje me standardet LSB. Ndërsa, nga ana tjetër, ndante komponentët bazë me GNU/Linux Distro LinEx, aktualisht i zhdukur gjithashtu. Dhe përditësimi i tij i fundit i njohur ishte në 2005 nën emrin: Crazy Linux 0.3.0.
Shpërndarje të lehta GNU/Linux për kompjuterë të vjetër dhe me burime të ulëta
Artikulli i lidhur:
Shpërndarje të lehta GNU/Linux për kompjuterë të vjetër dhe me burime të ulëta

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Me pak fjalë, fillimi dhe fundi, ose lindja dhe vdekja, është një pjesë normale e cikleve jetësore jo vetëm të qenieve njerëzore, por të të gjitha projekteve njerëzore dhe të Natyrës në përgjithësi. Dhe siç e kemi shprehur tashmë më parë, për fat të keq jo të gjithë projekte të lira dhe të hapura, të lira ose jo, ato zakonisht zgjasin një kohë të gjatë, për shembull, më shumë se një dekadë. Pra, le të shpresojmë që shumë projekte Linux Shpërndarjet, aplikacionet, sistemet, komunitetet, bloget, blogjet dhe podkastet vazhdojnë të ekzistojnë, përmirësohen dhe ofrojnë më të mirën nga vetja për të gjithë.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Dhe gjithashtu, ju mund të bashkoheni në kanalin tonë zyrtar Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   le të shohim dijo

  LinEspa, shpërndarja ime e dytë pas RHL9 në 2006…

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Pershendetje Gadem. Më vjen mirë që ju pëlqeu postimi dhe ai solli kujtime të bukura.