10 projektet kryesore të ndërprera GNU/Linux Distro – Pjesa 3

10 projektet kryesore të ndërprera GNU/Linux Distro - Pjesa 3

10 projektet kryesore të ndërprera GNU/Linux Distro – Pjesa 3

Duke vazhduar me serinë tonë të artikujve mbi «Projektet kryesore të ndërprera GNU/Linux Distro», pra në sisteme operative të lira dhe të hapura të bazuara në Linux, BSD ose të tjera të ngjashme, të cilat tashmë janë të disponueshme joaktiv, i vjetëruar, i fshirë ose fjalë për fjalë i vdekur, sot do të vazhdojmë me një pjesa 3 ose pjesa e tretë, e cila do të jetë edhe e parafundit e saj.

Dhe siç kemi qenë tashmë në gjendje ta kuptojmë bazuar në 2 botimet e mëparshme, pa dyshim, kemi pothuajse po aq Shpërndarje GNU/Linux aktive sa edhe ato joaktive. Shumë prej të cilave, në atë kohë, ishin Projekte solide dhe të plota Linux nga Distros për shumë vite, ndërsa të tjerët arritën vetëm në kategoritë e Respines të vogla, inovative dhe interesante prej disa vitesh dhe madje muajsh. Pra, pa u zgjatur, këtu po ju lë me këtë të re «10 projektet kryesore të ndërprera GNU/Linux Distro – Pjesa 3».

10 projektet kryesore të ndërprera GNU/Linux Distro - Pjesa 2

10 projektet kryesore të ndërprera GNU/Linux Distro – Pjesa 2

Por, para se të filloni të lexoni këtë botim për të renë «10 projektet kryesore të ndërprera GNU/Linux Distros – Pjesa 3», ne rekomandojmë postimi i mëparshëm i lidhur për lexim të mëvonshëm:

Një projekt i lidhur me botën e SL/CA dhe GNU/Linux mund të shuhet ose ndalet për shumë arsye. Ndër të cilat mund të përmendim mungesën e kohës apo interesit për të vazhduar zhvillimin e tij nga ana e krijuesit të tij, apo mungesën e mbështetjes financiare, teknike apo dokumentare nga ana e komunitetit, madje edhe praninë e një drejtuesi projekti toksik apo toksik. një komunitet përdorues toksik, ndër shumë të tjerë. Për më tepër, kjo jo vetëm që ndodh zakonisht në nivelin e Distros, Aplikacioneve dhe Sistemeve, por edhe në nivelin e projekteve Linux të Podcasts, Blogs dhe Vlogs.

10 projektet kryesore të ndërprera GNU/Linux Distro - Pjesa 2
Artikulli i lidhur:
10 projektet kryesore të ndërprera GNU/Linux Distro – Pjesa 2

10 shpërndarjet kryesore të ndërprera: Projektet e dështuara Linux - Pjesa 3

10 shpërndarjet kryesore të ndërprera: Projektet e dështuara Linux - Pjesa 3

5 të parat e 10 Distros më të mirë u ndërprenë

Mandriva Linux

Kjo shpërndarje e pavarur me origjinë franceze, e lançuar në vitin 1998 me emrin Mandrake Linux, dhe versioni i fundit i qëndrueshëm i të cilit ishte Mandriva Linux 2011, megjithëse mund të duket e pabesueshme, ajo ende e ruan faqen zyrtare të internetit aktiv. Ishte i njohur për qëllimin për ta bërë GNU/Linux një sistem operativ më të lehtë për t'u përdorur për të gjithë, falë zbatimeve të mira të ndërfaqeve të tij grafike dhe aplikacioneve të shkëlqyera të përfshira. Megjithatë, ishte gjithashtu një sistem operativ i fuqishëm dhe i qëndrueshëm, i cili kërkonte ende njohuri të forta teknike dhe përdorim të gjerë të terminalit për të realizuar potencialin e tij të plotë.

Maui Linux

Kjo shpërndarje e bazuar në Debian dhe KDE Neon me origjinë gjermane u krijua në gusht 2016 si vazhdim i edicionit "desktop" të Netrunner të bazuar në Kubuntu. Por, më vonë, ai ndryshoi bazën e tij në KDE Neon, i cili është një projekt më i avancuar me përditësime të shpeshta dhe një model lëshimi gjysmë të vazhdueshëm. Megjithatë, pas lëshimit të versionit të tij të parë të qëndrueshëm, Maui Linux 17.6 në 2017, zhvillimi i tij u ndal dhe ai u braktis plotësisht deri më sot. Dhe ai vazhdon të jetë aktiv faqen zyrtare të internetit.

MEPIS Linux

Kjo shpërndarje e bazuar në Debian me origjinë nga Amerika e Veriut dhe e lançuar në vitin 2003, kishte për qëllim të shërbente si për përdorim personal ashtu edhe për biznes. Dhe në fillimet e tij u dallua për përfshirjen e veçorive më të fundit (novative) si: Përdorimi i një CD live, instalimi dhe rikuperimi, konfigurimi automatik i pajisjeve kur instalohet, ndryshimi i madhësisë së ndarjeve NTFS, ACPI menaxhimi i energjisë, mbështetja. për kontrollues të ndryshëm WiFi dhe shumë të tjera. Versioni i fundit i lëshuar ishte Mepis Linux 11.9.90 në 2013, dhe megjithëse, faqen zyrtare të internetit Ende funksionon, e bën si blog.

MINIX

Në mënyrë të pabesueshme, ky paraardhës i Linux-it është një sistem operativ kompjuterik i ngjashëm me UNIX-in, i bazuar në një arkitekturë mikrokerneli. E cila ndaloi zhvillimin e saj në 2014 nën një version të qëndrueshëm 3.3.0, dhe u karakterizua nga madhësia e tij jashtëzakonisht e vogël. Prandaj, mund të përdoret si një mjet edukativ dhe madje edhe në sisteme të integruara dhe laptopë me fuqi të ulët. Së fundmi, faqen zyrtare të internetit i këtij zhvillimi nën licencën BSD është ende aktiv.

Navyn OS

Ishte një Shpërndarje e bazuar në Gentoo me origjinë polake vetëm për arkitekturat i686. Ai erdhi në një CD të drejtpërdrejtë që mund të nisej nga një disk CD-ROM dhe të instalohej në hard disk nëse dëshironi. Ai ofroi si veçori të spikatur një grup aplikacionesh me kërkesa shumë të ulëta për burime që funksionojnë nën një desktop të Fluxbox. Ekzistenca e tij ishte vërtet e shkurtër, pasi filloi me versionin 2004.06 dhe përfundoi me versionin 2005.01, në më pak se një vit. Së fundmi, faqja e tyre zyrtare nuk është më online.

NeoShine Linux

5 të fundit të 10 shpërndarjeve kryesore të ndërprera

NeoShine Linux

Ishte një shpërndarje e bazuar në Red Hat me origjinë kineze e zhvilluar nga Chinasoft Network Technology Company. E tij faqen zyrtare të internetit ende i vlefshëm, ai synon Distro Kylin OS, gjithashtu me origjinë kineze. Ai pati një periudhë zhvillimi 8-vjeçare që kulmoi me lëshimin e një versioni zhvillimi të quajtur NeoShine Linux 5.0-b21.

Nexenta OS

Ishte një sistem operativ inovativ pa pagesë dhe me burim të hapur, pasi kombinonte kernelin OpenSolaris me hapësirën e përdoruesit të aplikacionit GNU. Prandaj, mund të funksionojë në pajisje Intel/AMD 32/64-bit përmes një CD-je të instalueshme dhe mund të përdorë komponentë softuerësh të bazuar në kodin burimor të shkarkuar nga depot e Debian/GNU Linux dhe Ubuntu Linux. Pa një uebfaqe zyrtare aktive, ajo grumbulloi një zhvillim prej gati 2 vitesh që kulmoi me lëshimin e versionit 3.0.1.

Onebase Linux (OL)

Ishte një shpërndarje e pavarur me origjinë indiane e krijuar në vitin 2003 që kërkon të ofrojë një OS të fuqishëm, transparent dhe pa pagesë. Për ta bërë këtë, ai përdori një teknologji shumë të gjithanshme të pronarit të quajtur Onebase Linux Management (OLM), e cila u përdor për të instaluar dhe menaxhuar softuerin. Pa një uebsajt zyrtar aktiv, ai grumbulloi një zhvillim gati 2-vjeçar që kulmoi me lëshimin e versionit 2005×1.

otakux

Ishte një Shpërndarje e bazuar në Debian/Ubuntu me origjinë malajziane e krijuar në vitin 2011, e cila, siç tregon emri i saj, ishte krijuar për "otakus", domethënë për ata njerëz dhe përdorues me një interes obsesiv për anime, manga (komike me japoneze format) dhe videolojërat. Faqja e saj zyrtare nuk është aktive si faqe interneti, por është si në internet dhe depo të përditësuara me paketat Ubuntu.

Oz Uniteti

Ishte një Shpërndarje e bazuar në Debian/Ubuntu me origjinë australiane e krijuar në vitin 2012, e cila kishte një kohë zhvillimi prej 3 vitesh, e cila përfundoi me lëshimin e versionit 14.04.1 Starsaphire. Karakterizohej nga ofrimi i një OS ideal për përdoruesit e rinj të Linux dhe përfshinte të gjitha veçoritë e Ubuntu me trajtim të përmirësuar së bashku me programe shtesë që nuk ekzistojnë në Ubuntu.

10 projektet kryesore të ndërprera GNU/Linux Distro
Artikulli i lidhur:
10 projektet kryesore të ndërprera GNU/Linux Distro – Pjesa 1

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Me pak fjalë, kjo «10 projektet kryesore të ndërprera GNU/Linux Distro – Pjesa 3» dëshmon edhe një herë se, ashtu si projektet e reja Distros dhe Respines shfaqen çdo ditë, të tjera ndalojnë zhvillimin e tyre për një kohë të gjatë ose të shkurtër, ndërsa të tjera braktisen ose eliminohen plotësisht. Pavarësisht nëse janë apo jo, projekte të lira dhe të hapura, të lira ose jo, me një ekip të vogël ose të madh ose komunitet përdoruesish. Megjithatë, le të shpresojmë se shumë nga projektet aktuale Linux Shpërndarjet, aplikacionet, sistemet, komunitetet, bloget, blogjet dhe podkastet vazhdojnë të ekzistojnë për një kohë të gjatë, duke u përmirësuar dhe duke ofruar më të mirën nga vetja për të gjithë.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Dhe gjithashtu, ju mund të bashkoheni në kanalin tonë zyrtar Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.