2 mënyra për të njohur UUID-in e ndarjeve tuaja HDD

Përshëndetje,

Të përfundoj një aplikacion të vogël që po bëj (duke menduar KDE kryesisht) Jam i detyruar të bëj diçka vërtet të bezdisshme ... Unë duhet ta njoh me ndonjë metodë UUID tastiera e përdoruesit, të cilën unë ende nuk mund ta kuptoj TT ... nëse dikush di diçka për këtë, më jep një ide ay

Epo le të fillojmë duke shpjeguar se çfarë a UUID (Identifikuesi Unik Universal i ID-së):

UUID qëndron për Universally Unique Identifier. Ky është një kod standard identifikues që përdoret në procesin e ndërtimit të softuerit.

Qëllimi i tij është të mundësojë një kod unik informacioni pa pasur nevojë të ketë një koordinim qendror për gjenerimin e tij, kjo do të thotë që çdokush duhet të jetë në gjendje të gjenerojë një UUID me informacione të caktuara nga kudo pa qenë e nevojshme të lidheni me një pajisje qendrore që cakton kodet. Skedari që rezulton mund të përzihet në bazat e të dhënave pa pasur konflikte të kopjuara.

Unë e bëra këtë citim nga një artikull në blogun Tralix.com, edhe pse ata gjithashtu mund të mbështeten në Wikipedia.org (ESP) për më shumë detaje. Në thelb dhe pa kaq shumë devijime ose detaje teknike, UUID i një ndarjeje të ndonjë HDD-je tonë, është thjesht gjurma e gishtit të asaj ndarjeje, numri unik dhe i veçantë që do ta identifikojë atë (unë nuk jetoj në Spanjë, por imagjinoj se ka qenë i ngjashëm me DNI, apo jo?)

Sidoqoftë, çështja në fjalë

Këtu do të shihni 2 mënyra / mënyra / metoda të njohin UUID-të të ndarjeve tona:

1:

1. Hapni një terminal, në të shkruani sa vijon dhe shtypni [Hyni]:

sudo blkid

Do të shfaqet diçka e tillë:

/ dev / sda2: UUID = »066652f1-aee6-4a2a-932a-106cf1174142»LLOJI =» ext2
/ dev / sda3: UUID = »222fcc49-0fa1-431e-9210-5233f3bf889b»LLOJI =» ext4
/ dev / sda5: UUID = »c7b2785c-6da0-4b8c-a780-cadb01b7227a»LLOJI =» ext4
/ dev / sda6: UUID = »f3e50492-204f-4e52-9dfb-4f6bf44a711e»LLOJI =» ndërrim »

Ajo që tregoj me shkronja të zeza është padyshim UUID, në fillim mund të shihni ndarjen të cilës i përket ajo UUID (/ dev / sda5 për shembull).

2-të:

1. Hapni një terminal, në të shkruani sa vijon dhe shtypni [Hyni]:

sudo ls -l / dev / disk / nga-uuid /

Do të shfaqet diçka e tillë:

lrwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 10 nëntor 14 11:35 222fcc49-0fa1-431e-9210-5233f3bf889b -> ../../sda3
lrwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 10 nëntor 14 11:35 c7b2785c-6da0-4b8c-a780-cadb01b7227a -> ../../sda5
lrwxrwxrwx 1 rrënjë rrënjë 10 nëntor 14 11:35 f3e50492-204f-4e52-9dfb-4f6bf44a711e -> ../../sda6

Ajo që theksoj me shkronja të zeza është padyshim UUID, në fund mund të shihni ndarjen të cilës i përket ajo UUID (../../sda3 për shembull).

Dhe mirë, asgjë më shumë për të shtuar ... Unë do të vazhdoj të përpiqem të di UUID të një tastiere ¬¬

Pershendetje


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Computer Guardian dijo

  Shumë e detajuar dhe e qartë.

  Për të kontribuar diçka tjetër, tregoni se edhe ju mundeni përdorni vol_id për të marrë uuidin e një disku

  të fala

  1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   Problemi me vol_id është se nuk është i disponueshëm në Arch, nuk ka asnjë mënyrë për ta përdorur, gjithashtu unë u përpoqa ta përdor në Debian Squeeze (një nga serverat e mi) dhe nuk ka asnjë komandë ose mundësi për ta mundësuar atë, kjo është arsyeja pse Unë nuk e vënë atë.

   Çfarë distro përdorni që mund të përdorni vol_id?

   1.    Computer Guardian dijo

    Uummm ... mirë, keni të drejtë; nuk u gjet në dosjen time (u zhduk nga paketa udev)

    Në atë kohë u përdor në Ubuntu por Debian, siç e përmendët edhe ju, e ka "ndërprerë" atë

    1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

     Po…… Mendova të vendos 3 metoda, por pasi që kjo nuk është më e mundur ta përdorim (siç e kam përdorur në Ubuntu më parë), prandaj kishte vetëm 2 🙁

 2.   Kim dijo

  Faleminderit shume! Shumë e plotë