3 mjete për të njohur harduerin e sistemit tuaj

Ya ne pamë në disa raste si të merret  informacion rreth hardware në përdorim, veçanërisht nga një terminal. Sot ne paraqesim 3 mjete grafike të cilat janë një alternativë po aq e vlefshme për të sapoardhurit ose ata që preferojnë komoditetin e një ndërfaqeje.

lshw-gtk

Shtë ndërfaqja grafike e lshw, një mjet i linjës komanduese që tashmë e kemi mbuluar në detaje një artikull tjetër përdoret për të shfaqur informacione në lidhje me harduerin në përdorim.

instalim

En Debian / Ubuntu dhe derivatet:

sudo apt-get instalo lshw-gtk

En Fedora dhe derivatet:

sudo yum instalo lshw-gui

En Hark dhe derivatet:

YAOURT -S lshw-gtk

 

Në të gjitha distros, thjesht ekzekutoni lshw-gtk për të filluar programin. Në Fedora, komanda për të përdorur është lshw-gui.

hardinfo

HardInfo tregon një detaj të harduerit të përdorur por, ndryshe nga lshw, ai gjithashtu tregon disa fakte interesante në lidhje me sistemin operativ: rezolucionin e ekranit dhe informacione të tjera të ngjashme, versionin e kernelit, emrin e kompjuterit dhe përdoruesit aktual, mjedisin e desktopit, koha e ekzekutimit, modulet aktive të kernelit, gjuhët e disponueshme, informacionet e sistemit të skedarëve, etj.

Kur bëhet fjalë për informacionin harduer, ai është më pak i detajuar se lshw por është më intuitiv falë ndërfaqes më miqësore.

Po kështu, hardinfo lejon kryerjen e testeve të ndryshme të performancës (standardet):

CPU: Blowfish, CryptoHash, Fibonacci, N-Queens
FPU: FFT dhe rrezatimi

Ashtu si me lshw, të gjitha informacionet mund të eksportohen në një skedar vetëm me tekst (TXT) ose në një faqe HTML. Sidoqoftë, duhet theksuar se rezultati përfundimtar është shumë më i mirë se lshw pasi që informacioni është më i qartë, është i grupuar më mirë, etj.

instalim

En Debian / Ubuntu dhe derivatet:

sudo apt-get instalo hardinfo

En Fedora dhe derivatet:

sudo yum instalo hardinfo

En Hark dhe derivatet:

sudo pacman -S hardinfo

sysinfo

Sysinfo është një mjet pak më i përparuar sesa Monitori i Sistemit që vjen si parazgjedhje në pothuajse të gjitha shpërndarjet, prandaj mos prisni shumë. Sidoqoftë, është një alternativë e lehtë dhe minimaliste kur bëhet fjalë për marrjen e një informacioni pak më të plotë nga sistemi.

instalim

En Debian / Ubuntu dhe derivatet:

sudo apt-get instalo sysinfo

En Hark dhe derivatet:

YAOURT -S sysinfo

 

Për të parë një listë të plotë të komandave dhe alternativave për të njohur harduerin e sistemit tuaj, mund të lexoni këtë artikull të vjetër.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Pacoeloyo dijo

  Informacion i mirë, por vetëm një shënim dhe shpresoj se nuk do ta merrni në mënyrën e gabuar, në vend të ubuntu dhe derivateve duhet të jenë Debian dhe derivatet, dhe ju thashë faleminderit për informacionin

 2.   Aleksandër Nova dijo

  Jam shumë i befasuar që nuk e shoh KInfoCenter këtu

 3.   metali dijo

  Shumë e dobishme dhe interesante.
  Ju faleminderit.

 4.   Kuktos dijo

  Faleminderit shkëlqyeshëm!

 5.   Oscar dijo

  Dhe a mund të di edhe detaje rreth memorjes RAM të kompjuterit tim?

  Faleminderit!

 6.   Gabriel Llorens imazhi i mbajtësit të vendit dijo

  Përshëndetje, si mund ta përdor hardinfo-n nga rreshti i komandave për të ekzekutuar standarde? Faleminderit shume!!