3 mjete të softuerit falas për të bërë karta, kufij dhe diploma

Asgjë më mirë sesa ta mbaroni javën me një kontribut nga një prej lexuesve tanë: 3 mjete softuerësh të lirë jashtë të zakonshmes (një ndërtues kufijsh, një i kartave dhe një tjetër i diplomave).

Ky është një kontribut nga Julio Sánchez Berro, duke u bërë kështu një nga fituesit e konkursit tonë të përjavshëm: «Ndani ato që dini për Linux« Urime Xhulio!

Unë jam Julio Sánchez Berro, nga Dos Hermanas (Sevilje-Spanjë), hobi im është programimi dhe doja të komentoja në disa programe që kam bërë së bashku me Antonio Sánchez nga shpërndarja MininoPicarOs 2013, dhe që janë në dispozicion të publikut të gjerë, në rast se e shihni të përshtatshme të bëni një postim në blogun tuaj.

Ju them se ata janë softuer falas dhe falas, dhe se ata punojnë në Debian dhe derivatet e tij.

Prodhuesi Orlas

I pari prej tyre në një program për krijimin e kufijve të diplomimit ose në fund të ciklit (ata që shohim në shkolla, institute, çerdhe, universitete, etj.).

Na ndihmon të organizojmë "vizualisht" automatikisht (ose manualisht) fotot e ndryshme të studentëve dhe mësuesve me të dhënat e tyre (emrat dhe mbiemrat), në kufi.

Të dhënat mund të futen duke përdorur një formë që lejon kapjen e fotografisë nga kamera në internet dhe / ose "tërheqjen dhe rënien" e imazheve nga shfletuesi i skedarit (nautilus / delfin), duke përfituar nga emri i skedarit për të marrë të dhëna nga personi

Ne kemi në dispozicion disa shabllone (më shumë se 10), të cilat mund t'i modifikojmë dhe modifikojmë ose krijojmë të reja dhe t'i shtojmë ato duke përdorur programin Inkscape. (http://inkscape.org/?lang=es)

Kjo gjithashtu ju lejon të aplikoni efekte të ndryshme automatikisht në fotografitë e mësuesve dhe / ose studentëve: prerje në formë V, elipsa, duke shtuar korniza me ngjyra dhe imazhe të kornizave.

Prodhimi gjenerohet në formatin .SVG, i cili mund të redaktohet me Inkscape, për të personalizuar më tej kufirin.

Gjeneratori i kartave

Ky program është krijuar për mjedisin arsimor, dhe lehtëson krijimin e një numri të madh të kartave në një mënyrë automatike me vetë-plotësimin e të dhënave të dhëna.

Të dhënat mund të futen duke përdorur një formë (e cila lejon kapjen e fotografisë nga kamera në internet) dhe gjithashtu "zvarritjen dhe rënien" e imazheve, duke përfituar nga emri i skedarit për mbledhjen e të dhënave.

Ai gjithashtu ka disa shabllone, të cilat mund të redaktohen ose shtohen më shumë, duke përdorur programin Inskape si redaktor.

Ai gjeneron një skedar në formatin .PDF, në mënyrë që ta shtypim lehtë. Ai gjithashtu ka mundësi për numërimin automatik të kartës, shtypjen e një karte specifike, etj.

Ndërtuesi i diplomës

Gjithashtu i destinuar për mjedisin arsimor, lehtëson krijimin e diplomave për studentët. Për shembull, secili fund i mandatit ose fundi i kursit, një seri diplome zakonisht u jepen studentëve (lexuesit më të mirë, shokut të klasës më të mirë, sjelljes më të mirë, llogaritësit më të mirë, etj ...).

Me këtë program, ka disa diploma standarde (të cilat ne mund t'i modifikojmë, krijojmë të reja dhe t'i shtojmë ato), dhe me të dhënat e studentëve, këto diploma gjenerohen duke plotësuar këto diploma.

 Kur të jetë e nevojshme përsëri, ju thjesht duhet të ndryshoni të dhënat e studentëve dhe diplomat e reja do të plotësohen automatikisht.

Dalja që gjeneron është skedarë me format .PDF dhe .SVG (të cilat mund të redaktohen me Inkscape).

Me shume informacion

Faqet në internet të aplikacioneve, ku mund të gjeni më shumë informacion (pamje nga ekrani, udhëzime video) dhe të shkarkoni skedarët e instalimit (.deb):

 • http://creadordeorlas.blogspot.com.es
 • http://constructordiploma.blogspot.com.es/
 • http://generadorcarnets.blogspot.com.es

Kodi burimor i programeve pritet në code.google.

Si të dhëna teknike, gjuha që kam përdorur për t'i programuar ka qenë karkaleca deti, i cili duhet të instalohet në mënyrë që të ekzekutohen programet.

Për shembull, për të instaluar gambas3 në Ubuntu do të ishte përmes ppa (të kesh versionin e fundit të qëndrueshëm):

sudo add-apt-depo ppa: nemh / gambas3 
sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 73C62A1B 
sudo apt-get freskimin e
sudo apt-get instalo gambas3

Shabllonët që përfshijnë programet janë bërë nga Antonio Sánchez, përgjegjës për shpërndarjen e projektit mininoPicarOS 2013. Në këtë shpërndarje, të gjitha programet që kam përmendur do të vijnë "të instaluara paraprakisht".

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Por dijo

  Hej, mirë, mund të marrësh shumë prej tyre, veçanërisht kartën e identitetit. Urime! 🙂

 2.   i afërt dijo

  Unë rekomandoj faqen time te internetit http://www.orlainteractiva.com, është një aplikacion në internet për të krijuar kufijtë tuaj. Shumë e thjeshtë dhe pa instalim programi!

  regards

 3.   daniela dijo

  Përshëndetje, doja të dija nëse ky program më ndihmon për të bërë një DNI, është për zgjedhje politike të shkollës. Nuk di si ta bëj, më ndihmoni ??? ju lutem

 4.   Fredi Aguilera dijo

  miq shumë të mirë për të krijuar karta biznesi

 5.   engjëll dijo

  Përshëndetje, do të doja të dija nëse ka ndonjë mënyrë për të qenë në gjendje të integrojmë gjeneratorin e kartave në një faqe wordpress me kornizën e faqeve të faqes ??? me te mira,

  engjëll

 6.   e bardhe8 dijo

  ju lutem komunikoni me mua
  Kam nevojë për më shumë informacion
  pse bej identifikim
  dhe nuk mund ta instaloj programin
  falënderim

 7.   Laila dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm, më dhemb që janë programe që duhet të shkarkohen. Unë po kërkoja diçka në re. Por gjithsesi post shumë i mirë ... Faleminderit për informacionin!

 8.   Diego regero dijo

  Epo, unë preferoj programe që mund të shkarkohen, nëse janë në re nuk mund t'i përdorni nëse janë poshtë ose janë zhdukur.