Top 3: Nga lojërat më të mira të makinave për linux

Rritja e Industrisë së Videogame në linux është përshpejtuar, kompani të shumta në zonën e videogame kanë filluar të investojnë në mënyrë që lojërat e tyre të mund të shijohen nga numri i madh i përdoruesve në botën e linux. Në të njëjtën mënyrë, komuniteti ka bërë përparime të shumta në krijimin e softuerit falas dhe me burim të hapur, një nga rolet e lojërave video ku është bërë më shumë përparim është në lojërat me makinë. Shumë konsiderojnë se në Linux do të gjejmë kryesisht tipiken lojra parkimi, por nuk është kështu, në Top 3 të lojërave më të mira të makinave për Linux do të takoni lojërat e makinave që ofrojnë performancën dhe argëtimin më të lartë sot.

 • VDrift: VDrift është një lojë garash me burim të hapur, me shumë platforma që synon të simulojë drejtimin e një makine me shpejtësi të plotë. Ajo ka një motor loje të plotë që bazohet në Vamos që e bën makinën të ndihet shumë reale. Në versionet e fundit tema vizuale është përmirësuar shumë. Vdrift Ajo shpërndahet nën Licenca e Përgjithshme Publike GNU (GPL) v2, e cila lejon një përdorim të zgjatur të tij. Ndër tiparet e shumta të lojës janë:
  • Simulimi fizik i ngasjes
  • Skenarë të bazuar në pista më të famshme reale.
  • Automjete të dizajnuara në bazë të makinave të vërteta.
  • Konkurrenca midis lojtarëve
  • Miu / levë / gamepad / rrota / mbështetëse tastiere vdriftim

  Për të instaluar Vdrift në ubuntu dhe distro të ngjashme, thjesht shtypni komandat e mëposhtme në tastierë:

sudo add-apt-repository ppa:archive.gedeb.net;
sudo apt-get update;
sudo apt-get install -y vdrift;

  Pjesa tjetër e distro mund të marrë VDrift nga kjo

depo

  dhe kënaquni.
 • Simulator i Makinave të Garave të Hapura (TORCS): Një nga simulatorët e garave që më pëlqeu më shumë është TORCS, është multi-platform, me burim të hapur, shumë i lëvizshëm, funksionon me arkitekturë 32 dhe 64 bit, është shumë argëtuese të përdoret si lojë tipike garash por mund të gjithashtu të përdoret për të simuluar hetimet e automobilave. Kodi burimor i TORCS është i licencuar nën GPL ("Open Source"). Krijuesit e tij Eric Espié dhe Christophe Guionneau në kompani me disa programues të tjerë kanë arritur që TORCS të ketë një larmi makinash, pista dhe forma lojërash. Përveç kësaj, TORC është i pajtueshëm me pothuajse të gjitha kontrollet e lojërave në treg, përveç kësaj, funksionimi me tastierë dhe mi është shumë i lehtë. pishtarë Loja ka grafikë të shkëlqyeshme me ndriçim të ndritshëm, tym, shenja gomash dhe disqe frenash. Simulimi ka një model të thjeshtë të dëmtimit dhe përplasjeve, ai ka pamje aerodinamike (efekti i tokës, ailerons) midis karakteristikave të tjera. TORCS lejon forma të shumta të garave duke filluar nga seanca të thjeshta praktike deri në kampionate komplekse. Ju gjithashtu mund të shijoni garën kundër miqve tuaj në modalitetin e ekranit të ndarë me deri në katër lojtarë. Ekipi i TORCS po punon për zhvillimin e një mënyre garash në internet. Për të instaluar TORCS në distroin tonë Linux duhet:
  1. Kontrolloni varësitë
  2. Shkarko kodi burim
  3. Zinxhir paketën duke përdorur komandën  tar xfvj torcs-1.3.6.tar.bz2.
  4. Ekzekutoni komandat e mëposhtme:
   $ cd torcs-1.3.6
   $ ./configure
   $ make
   $ make install
   $ make datainstall

   Drejtoritë e parazgjedhura të instalimit:
   • / Usr / local / bin
   • / usr / local / lib / torcs
   • / usr / local / share / games / torcs
  5. Drejtoni TORCS nga tastiera torcs 
 • Speedndrrat e shpejtësisë: Një lojë tjetër që mund të shijoni në Linux është Speed ​​Dreams, një lojë simulimi garash me burim të hapur 3D me licencë GPL. Dreams Speed ​​ka përmirësime të ndryshme në fushën vizuale, efektet dhe lëvizjet e ndjeshme, ajo gjithashtu ka sensorë për të verifikuar drejtimin e saktë.Dndrrat e Shpejtësisë mund të luhen me një larmi pajisjesh të hyrjes, duke përfshirë tastierë, minj, joypads, levë, rrota garash dhe pedale. Speeddreams  Ndër tiparet kryesore të Speed ​​Dreams kemi:
 1. Mënyra të ndryshme të lojës. (Gara, Kampionati, Trajnimi, ndër të tjera).
 2. Efektet e motit dhe kohës (Përdoruesi mund të vendosë për kohën dhe motin që ata dëshirojnë të zhvillohet gara dhe ndërfaqja do të përshtatet me konfigurimin e dhënë). Parametri i thënë gjithashtu ndikon në fizikën dhe ngjitjen e makinave.
 3. Motorë të ndryshëm fizikë. (Kjo lejon ekzekutimin e moduleve të zhvilluara në c ++ me të cilat mund të simuloni konfigurime të ndryshme të makinës së makinës)
 4. Llogaritja e dëmtimit dhe përplasjes.
 5. Sistem i shkëlqyeshëm audio.
 6. Ndalesa gropash
 7. multiplayer
 8. Sistemi i sanksioneve për drejtuesit e mjeteve.

Për të instaluar Speed ​​Dreams duhet të ekzekutojmë komandat e mëposhtme

sudo add-apt-repository "deb http://archive.getdeb.net/ubuntu lojra të besueshme-getdeb";
wget -q -O- http://archive.getdeb.net/getdeb-archive.key | shtoni butonin sudo -

sudo apt-get update;
sudo apt-get install speed-dreams;


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   MD dijo

  Mungon kartoni mitik Super Tux http://supertuxkart.sourceforge.net/ .

 2.   SLI dijo

  Artikull i mirë, por për të mos thënë Super Tux Kart është një krim, sigurisht që është loja më e famshme në Linux.

 3.   një linuxer i thjeshtë dijo

  Më mungon Stunt Rally që ka grafikë shumë të mirë

 4.   leillo1975 dijo

  Ajo që me të vërtetë mungon është Shkatërrimi i Pishtë, i cili është më i miri që ekziston tani. Ajo që ndodh është se nuk është as e hapur dhe as falas. Grid Autosport po zbret gjithashtu që nëse porti është i mirë (Feral) do të jetë më i miri në të ardhmen.

  1.    Daniel N dijo

   Preciselyshtë pikërisht për këtë arsye që nuk ka pothuajse asnjë lojë në Linux, ata supozojnë se përdoruesit e Linux nuk janë të gatshëm të paguajnë për to. Unë e di që këtu ka shumë puristë me burim të hapur dhe gjithçka është falas, por lojërat kurrë nuk kanë parë dritë në zhvillimin e hapur (nëse ka disa përjashtime), por ka edhe nga ata që kuptojnë se këto zhvillime janë shumë të shtrenjta dhe kërkojnë ndihma e punës shumë të kualifikuar. Idealisht, ne do të paguanim për një lojë dhe do të kishim lirinë për ta luajtur atë në çdo platformë.

 5.   Jezusi B dijo

  SuperTuxKart nuk mund të mungojë në këtë listë, jo vetëm për cilësinë dhe varësinë e saj, por sepse madje ju lejon të krijoni qarqet dhe kartat tuaja me Blender.
  Nëse klikoni në lidhjen do të shihni disa karakteristika të kësaj loje që pak i dinë.

 6.   Oscar dijo

  Bateritë e shufrave imituesi falas dhe realist par ekselencës

 7.   Slither.io dijo

  Më pëlqyen shumë lojërat, shpresoj të marr më shumë lojëra të tilla.

 8.   Pokemon dijo

  Lojë e bukur por do të ishte shumë mirë nëse mund ta kisha në celularin tim

 9.   Carlos dijo

  Përshëndetje, u përpoqa të instaloj VDrift, duke shtypur komandat siç janë postuar, por nuk funksionon. Duke shtypur komandën:
  sudo add-apt-depo ppa: arkivi.gedeb.net
  ai më kthen mesazhin vijues
  Nuk mund të shtohet PPA: 'ppa: archive.gedeb.net'.
  Ju lutemi kontrolloni që emri ose formati i APP-së të jetë i saktë.
  ju lutem kontrolloni postimin

  1.    Seba dijo

   Shikoni këtu:
   http://www.playdeb.net/app/VDrift
   dhe këtu shpjegon mënyrën e instalimit:
   http://www.playdeb.net/updates/Ubuntu/16.10#how_to_install
   Me sa duket varet nga versioni Ubuntu.

bool (e vërtetë)