30 vjet i projektit GNU

Logoja e GNU-së

Në një ditë si sot, 30 vjet më parë Richard Stallman filloni projektin GNU, dhe për këtë arsye, filloi lëvizjen e Free Software dhe unë krijoj 4 liritë.
Kjo lëvizje u krijua për të krijuar një sistem operativ falas të pajtueshëm me UNIX (në të vërtetë do të thotë GNU GNU nuk është Unix) krijimin e mjeteve të ndryshme siç është përpiluesi GCC, redaktori EMACS (krijuar nga vetë Stallman gjatë viteve të tij të punës në MIT), etj, por duke humbur një pjesë të rëndësishme, thelb, e cila do të mbërrinte në 1991 me emrin e Linux, filluar nga Linus Torvalds (Ju tashmë e dini pse duhet të thirret OS GNU / Linux dhe jo vetëm Linux, megjithëse të gjithë mund ta quajnë ashtu si të duan).

Gjatë këtyre viteve Richard Stallaman luftoi për lirinë e Softuerit, themeloi Fondacioni i Softuerit të Lirë, licencën GPL, mbështet licencën Creative Commons, Etj

Dhe kush më mirë se vetë Stallman të shpjegojë se çfarë është Softueri i Lirë:

30 vjet, dhe le të jenë edhe 30 të tjera ^^


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

52 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Tina Toledo dijo

  Ato janë Link dixit:
  "Ju tashmë e dini pse OS duhet të quhet GNU / Linux dhe jo vetëm Linux, edhe pse të gjithë mund ta quajnë atë si të duan"

  Ato janë Link dixit:
  "Hydorah: Lojë e re indie për Linux"
  https://blog.desdelinux.net/hydorah-nuevo-juego-indie-para-linux/

  Rroftë Stallman dhe GNU. 🙂

  1.    pandev92 dijo

   Ahahaha prekje xD

  2.    eliotime3000 dijo

   Rroftë San Ignucio!

   Seriozisht, të lumtur tre dekada të projektit GNU. Po të mos ishte ai, ne nuk do të kishim një bërthamë Linux të disponueshëm për të gjithë dhe do të ishim vendosur për kernelin Hurd.

   Gjithsesi, urime.

   1.    gato dijo

    Unë mendoj se është e kundërta.

   2.    -spiuner- dijo

    Kernel do të kishte, dhe mbase me një licencë, komuniteti i së cilës nuk do të ishte aq talibanist në përgjithësi (jo të gjithë).

    Dhe ... është e kundërta për atë që thatë ... mirë.

   3.    diazepani dijo

    Korrigjimi: Ne nuk do të kishim as Hurd as Linux. Dhe ne do të ishim vendosur për FreeBSD

    1.    eliotime3000 dijo

     Ose OpenBSD.

     1.    diazepani dijo

      OpenBSD erdhi më vonë

 2.   diazepani dijo

  Përshëndetni profetin dhe shpëtimtarin tonë Stallman
  http://tinypic.com/r/2zfu8ab/5

 3.   Felipe dijo

  Nuk do të thotë gnu / linux, që mund të ndodhë kur kishte pak programe dhe nëse ose nëse do të duhej t'u drejtohesh atyre të zhvilluara nga gnu. Aktualisht e vetmja gjë që përdoret nga ajo që është zhvilluar nga gnu është bash, dhe gnome gimp (edhe pse gnome është zhvilluar tashmë nga fondacioni gnome kështu që nuk korrespondon më përveç emrit) dhe gcc / gdb / glibc për përpilimin e paketave dhe licencat.

  Në të ardhmen, e vetmja gjë që do të mbetet nga gnu do të jenë licencat, (nëse licencat më të mira nuk dalin, sigurisht që do të dalin ...) Për shkak se bash po zëvendësohet nga një më i mirë, dhe gcc / gdb / glibc gjithashtu

  1.    Stafi dijo

   Ky argument është i rremë, mjafton të dini pak për inxhinierinë e softuerit dhe mënyrën e funksionimit të versioneve të projekteve.

   Nga dritaret 95 (dhe nuk po kthehem vetëm për të mos mbajtur mend vëzhguesit monokrom) te dritaret 8 sigurisht që nuk ka asnjë gjurmë të të njëjtit kod, kodi i ri ndoshta nuk ishte shkruar nga të njëjtët njerëz, dhe kjo nuk është arsyeja pse ndalet së qeni dritare .

   Le të mos dezinformojmë.

   1.    pandev92 dijo

    Softwareshtë një program tregtar, krahasimi juaj nuk është i krahasueshëm. Ajo nuk do të ndalet së qenë dritaret, megjithëse ato do të përdorin të gjitha mjetet gnu dhe asnjë mikrosoft.

    1.    Stafi dijo

     "Softwareshtë softuer tregtar"

     DHE? Sistemet GNU / Linux mund të jenë edhe komerciale, përveç kësaj, çfarë lidhje ka qëllimi i softuerit kur ajo për të cilën flitet është inxhinieri i softverit dhe versionet e tij? Të mos përziejmë dardhat me mollët.

     "Krahasimi juaj nuk është i krahasueshëm."

     Do të ishte mirë të mbështesnim ato pretendime.

     "Nuk do të pushonte së qeni dritare, megjithëse ata do të përdorin të gjitha mjetet gnu dhe asnjë mikrosoft."

     Edhe pse ai shembull është gjithashtu i rremë, më ndihmon nëse e vendosni, sepse është vetëm ajo që po them, nuk ka rëndësi nëse kodet nuk janë ato origjinale, nuk ndalet së qeni i njëjti projekt.
     Detaji është se nuk shihet se është e njëjtë për GNU sikurse për Windows, kjo nuk është çështje licensash, duke thënë se është gënjeshtër dhe duke e bërë atë në një mjedis publik keqinformon.

     1.    Stafi dijo

      Errata.
      Aty ku vendos licenca, duhet të kisha përdorur "qëllimin e softuerit".

     2.    pandev92 dijo

      Për shkak se GNU nuk është një emër i dhënë nga një kompani, ai ishte një emër që u dha që në atë kohë sistemi varej nga ajo periudhë.
      Në momentin që ndalet në varësi të saj, bëhet krejtësisht e parëndësishme ta emërtosh, përveç nostalgjisë. E cila nga rruga, një nga distrot e para, nuk quhej gnu / linux, por gnu / x11 / linux.
      Nga ana tjetër, windows është një emër i përgjithshëm që Microsoft ka vendosur për të përshkruar produktin e saj të pronarit, dhe nuk ka asnjë lidhje me mjetet ose kernelët që përdor, kështu që emri i tij nuk ka asnjë arsye të ndryshojë.

     3.    DanielC dijo

      Saktë
      Isshtë si tani Coca-Cola, nuk ka më asgjë nga Coca ose Cola, është një përzierje kimikatesh me sheqer, ujë dhe kafeinë që rezultojnë në atë produkt: COCA-COLA.
      Nga ana tjetër, do të ketë të tjerë që mund të vazhdojnë të quhen REFRESCO DE COLA, pasi ata ende e përdorin atë arrë për prodhimin e pijeve.

     4.    Stafi dijo

      @ Pandev92

      "Për shkak se GNU nuk është një emër i dhënë nga një kompani,"

      Ç'lidhje ka me faktin që nuk ishte kompani? Ndoshta një emër i është dhënë një sistemi operativ.

      "Ishte një emër që u dha sepse në atë kohë sistemi varej nga ajo periudhë."

      E gabuar, emri nuk u dha sepse varej prej tij, në fakt emri ekzistonte para sistemit operativ.

      "Projekti GNU filloi në 1984 për të zhvilluar sistemin GNU" nga GNU.org

      Në momentin që ndalet në varësi të saj, bëhet krejtësisht e parëndësishme ta emërtosh, përveç nostalgjisë.

      E gabuar, unë kam shpjeguar tashmë se si kur ndryshon versionin një softuer mbetet i njëjtë, pavarësisht nga fakti se përbërësit e tij origjinalë janë të vjetëruar nga të rinj.

      "E cila nga rruga, një nga distrot e para, nuk quhej gnu / linux, por gnu / x11 / linux."

      Përsëri false, faqja GNU FAQ e shpjegon këtë mirë.

      "Në vend të kësaj windows është një emër i përgjithshëm që Microsoft ka përdorur për të përshkruar produktin e saj të pronarit."

      False, Windows nuk është një emër i përgjithshëm, ju lutem, secila prej varianteve të saj varet nga e drejta e autorit dhe është specifikuar në mënyrë të përkryer për atë që mund dhe nuk mund të përdoret.

      "Dhe nuk ka asnjë lidhje me mjetet ose bërthamat që përdor, kështu që emri i tij nuk ka asnjë arsye të ndryshojë."

      E njëjta gjë ndodh me sistemin GNU, emri i tij nuk ka asnjë lidhje me mjetet që përdor, quhet GNU sepse u krijua nga projekti GNU (më parë kishte ndonjë mjet që tani e përmban atë), në të njëjtën mënyrë që Linux u emërua në atë mënyrë sepse duket si emri i kujt e bëri.

     5.    eliotime3000 dijo

      @ stafi:

      Ju më kujtoni mjaft komentatorin e FayerWayer me emrin @Win.

   2.    mario dijo

    Fjala "dritare" është thjesht një emër tregtar, jo diçka më e saktë dhe teknike si GNU / Linux. Windows për momentin nga brenda është NT për desktop dhe RT për celular por më parë ishte CE, Win32, DOS etj. Varet nga kriteret që ndjekim për t’i përmendur ato: Komercialja apo teknikja? Në fund do të përfundojmë si Linus, "Unë thjesht e quaj atë si një djalë kapelë". Kam dyshimet e mia nëse thirrja e një distro me DRM GNU do të ishte një kontradiktë (falas - jo falas).

    1.    Stafi dijo

     Mendoj se këtu tashmë jemi duke devijuar nga tema.
     Dhe tani ka edhe grejpfruta ku kishte vetëm dardha dhe mollë të përziera.

     Unë do të sqaroj gabimet në komentin tuaj, por ju lutemi kthehuni në temë.

     Windows është emri i projektit, emri komercial do të ishte për shembull, Windows Millenium, Windows Vista, Windows XP.
     (Në botën e GNU / Linux do të ishte: Ubuntu, RedHat *, etj.)

     NT qëndron për versione. Win XP është versioni NT 5.1, Vista është NT 6, Win 7 është NT 6.1 ...

     Windows Mobile dhe Windows Phone dhe versionet e tyre CE janë projekte të ndryshme, nuk e shoh pse i përmendim këtu.

     Win32 vërtet?

     DY, këtu nëse prekët diçka që më ndihmon të mbështes më tej argumentin tim.
     DOS ishte një sistem operativ para Windows, kur lindi projekti Windows, ai ishte i bazuar në DOS, atëherë ai u bë një mjet, kështu, duke miratuar softuer para dhe pas lindjes së tij, Windows evoluoi version pas versioni, pa pushuar së qeni Projekti i Windows.

     * Red Hat (emri tregtar) është një sistem tregtar GNU / Linux (edhe si një kompani e tregtuar publikisht!) Unë nuk e shoh pse DRM është rreptësisht e nevojshme për të qenë komerciale.

     1.    mario dijo

      Unë nuk dua të jem offtopic, por dardha dhe mollë? NT, Win9x / Win32 / DOS, CE janë arkitektura dhe llojet e kernelit të Windows (vetëm një markë tregtare). 98, XP, 7, 8, Me janë vetëm versione komerciale për publikun. Në kohët e vjetra, programet për të 3 ishin diferencuar, një nga shumë shkaqet që buruan. NET. Për shembull, programe shumë të vjetra si Norton Ghost nuk mund të ekzekutohen në NT4.0, 2k, XP, por 9x (arkitektura NT nuk ka command.com që kontrollon harduerin, por një simbol të sistemit që përdor HAL). DOS u përdor si sistemi bazë për 3.11 dhe fshehurazi mbijetoi deri tek Unë.

      RedHat përfshin licencimin (përkundrazi, kapacitetin mbështetës) nga adresa jo-DRM e makinës, lëshon kodin burimor dhe modifikimet e tij. Ajo përputhet në mënyrë të përkryer me idetë e GNU. Me sistemet DRM dua të them Android (është e qartë që nuk është GNU), dhe kryesisht SteamOS (Valve mbështet hapur DRM) doubt Unë dyshoj shumë se ata kanë lirinë e desktopit tradicional GNU / Linux. Padyshim që SteamOS do të duhet të përdorë një mjet GNU, por do të jetë në harresë.

     2.    Stafi dijo

      @Mario

      Epo, nëse është një temë serioze jashtë, shpresoj që ata të mos na tërheqin vëmendjen.

      «NT, Win9x / Win32 / DOS, CE janë arkitektura dhe llojet e kernelit të Windows (vetëm një markë tregtare). »

      I rremë.

      NT dhe win9x janë familje produktesh, win32 dhe win16 janë API, DOS ishte një OS dhe më pas një mjet OS, CE (Windows CE) është një tjetër OS për të cilin nuk po flasim.

      Ju mund të kërkoni në Wikipedia për secilin prej termave për të vërtetuar.

      Që është vetëm një markë tregtare kërkon demonstrim.

      Unë në wikipedia e gjej këtë:

      "Microsoft Windows është një seri e sistemeve operative të ndërfaqeve grafike të zhvilluara, tregtuara dhe shitura nga Microsoft."

      «98, XP, 7, 8, Me janë vetëm versione komerciale për publikun. »

      Mendoj se e gjeta problemin këtu, ju jeni duke përdorur termin "version" në një kontekst tjetër. (dhe prandaj, përzierja e dardhave dhe mollëve).

      Versioni i inxhinierisë së softuerit (i cili është fusha në të cilën hyn ky debat) është, shifra ose shifrat që ne përdorim për të ndjekur progresin e projektit.

      P.sh. VERSIONI Gimp 2.8.

      Kështu, projekti windows ka në familjen e tij NT, version 6.2.9200 produktet që shpërndan me emrin komercial të Windows 8 dhe Windows Server 2012.

      Për më shumë informacion, kërkoni "versionin e softuerit" për të bërë dallimin midis familjes, versioneve dhe emrit komercial.

      Pjesa tjetër e tregimit në lidhje me windows, norton, android (shkoni jashtë temës) si dhe lajmet nga Valve, të cilat nuk kanë asnjë lidhje me të, unë preferoj ose komentoj mbi to.

     3.    mario dijo

      Unë kam vendosur prerje (/) dhe jo presje (,) për të qenë të saktë (arkitekturë / api / kernel) 9x nuk është homogjene varet nga komanda dhe api, në të njëjtën mënyrë si bërthama e linux me gnu (dëshironi ta dëshironi). Le ta quajmë kështu, apo jo?) Ce është gjithashtu një tjetër arkitekturë në të cilën u bazuan celularët dhe më vonë. Steam përdor drm dhe gnu, redhat përdor gnu, jo drm dhe nuk shoh diçka që nuk shkon me të (megjithëse nuk e solla për diskutim) pse nuk do të kishin lidhje me gnu?
      Siç e thashë në komentin tim të parë drm dhe gnu është një kontradiktë (kështu që kontrollon se çfarë të bësh dhe që ata e quajnë gnu?) Ju nuk keni përgjigjur asgjë që e kundërshton atë deri më tani. Siç do ta shihni në këtë rast mund të jetë e pakëndshme të vendosni gnu. Oh dhe ai që përmendi dritaret duke u përpjekur të gjente ngjashmëri me gnu + linux (dardha me mollë) nuk isha unë, përkundrazi bëra të kundërtën. Të fala.
      ps: Unë do ta kisha quajtur kde që nëse është një projekt i vërtetë i rishkruar shumë herë dhe jo një markë tregtare për një softuer multi-platform pa lidhje.

   3.    Felipe dijo

    Por gnulinux NUK është emri i vendosur për të qenë emri i përbashkët për të gjithë sistemet operative që përdorin kernelin linux (vetëm stallman është i vetmi që e përdor atë). Sidoqoftë, Windows SI është një emër komercial që përdoret për t'iu referuar familjes së sistemeve operative të krijuara nga Microsoft, ne kemi Windows XP, Windows Vista, Windows 7, etj. Vini re se pjesa e fundit e emrit të sistemit operativ gjithashtu ndryshon për të treguar se nuk janë të gjitha njësoj. Nuk di ndonjë distro linux të quajtur gnulinux, ky është Ubuntu, archlinux, fedora, debian, etj. Por emërtimi i përgjithshëm që disa përdorime nuk është vendosur askund, është thjesht zakon. Dhe një zakon i vjetër ... siç thashë unë riafirmoj komentin tim

    1.    Stafi dijo

     "Por gnulinux NUK është emri i vendosur për të qenë emri i përbashkët për të gjithë sistemet operative që përdorin kernelin linux"

     Në rast se po numëroni android dhe sisteme të tjerë që përdorin Kernel Linux, do të kishit të drejtë, por komenti nuk do të ishte i rëndësishëm.

     Në rast se i referoheni distros, ju po bini në një gabim tjetër, distros nuk janë sisteme të tjera operative, ato janë modifikuar SHPRIRNDARJET E SISTEMIT TAME NJAMEJT.

     Pra, GNU / Linux nëse është emri i vendosur, jo për NAME por për të DEFINUAR të gjitha sistemet që përdorin sistemin operativ GNU me kernel Linux.

     "(Vetëm stallman është i vetmi që e përdor atë.")

     E rreme, nuk mendoj se duhet ta përgënjeshtroj këtë, apo jo?

     Për pjesën tjetër që ju vendosni, unë mendoj se është për shkak se ju nuk e lexoni komentin tim të mëparshëm (Vetëm 1 minutë diferencë midis timen dhe tutë).
     Por unë do ta sqaroj atë gjithsesi, duke përdorur disa të njëjtët "emra tregtarë" që keni përdorur.

     Ekziston një projekt politik GNU, i përcaktuar dhe emëruar para zyrave përkatëse (ndoshta me copyleft)
     Ekziston një projekt GNU SOFTWARE që rezulton në GNU OS (njëlloj si më sipër)
     Ekziston një projekt softuer i quajtur Linux, rezultati i të cilit është një Kernel (i njëjtë me ato më sipër, por ky është edhe me të drejtat e autorit, kështu që me siguri nëse konfuzioni nuk do t'i përfitonte ata ata do të ishin ankuar tashmë për keqkuptimin)

     Të gjitha me faqen e tyre në wikipedia që e vërteton atë.

     Ekziston një projekt i Debian, i cili është një KOMUNITET, i cili mban një sistem operativ GNU dhe rezultatet e të cilit janë:

     Debian GNU / Linux
     Debian GNU / Hurd
     Debian GNU / NetBSD
     Debian GNU / kFreeBSD

     SY, këto janë emrat ZYRTAR, JO ata komercialë.

     http://es.wikipedia.org/wiki/Debian

     E njëjta gjë për Arch në versionet e tij me Linux dhe HURD.

     Ka argumentet e mia dhe mbi të gjitha BURIMET e mia, unë jam shumë i interesuar të njoh tuajat.

     1.    pandev92 dijo

      Përkufizimi i sistemit operativ nuk është diçka e vendosur dhe 100% e saktë, sepse për shembull:
      1- Ata që thonë se një sistem operativ është bërthama, dhe shërbimet themelore
      2- Ata që thonë se sistemi operativ është thelbi, shërbimet, serveri grafik dhe mjedisi desktop (kjo teori e mbështetur nga vetë Microsoft)

      Pra, për ubuntu, archlinux, etj, bazuar në të dy, ato janë sisteme operative që përdorin kernelin linux, disa shërbime gnu dhe zhvillime të palëve të treta që i bëjnë ata softuerë të përdorshëm për njerëzimin.

      http://windowsespanol.about.com/od/ConoceEInstalaWindows/f/Que-Es-Un-Sistema-Operativo.htm

     2.    Felipe dijo

      Projekti Debian është një shoqatë njerëzish që kanë bërë kauzë të përbashkët për të krijuar një sistem operativ falas (OS). Ky sistem operativ që kemi krijuar quhet Debian.

      gati asgjë më shumë për të thënë

     3.    Felipe dijo

      rreth debianit. haha Thatshtë se komenti juaj është i pakuptimtë. E vërteta është se përgjigjja juaj e parë u përgjigj me keqardhje. haha Unë nuk e di se si e keni aprovuar softuerin, përveç keqinformimit haha. O Zot. Kjo është arsyeja pse unë nuk bëhem bashkë me shkencëtarët e informatikës, shumica e tyre janë të paprezantueshëm

     4.    Stafi dijo

      @Philip.
      Ju duhet të vazhdoni të lexoni.
      «Një pjesë e madhe e mjeteve themelore që plotësojnë sistemin operativ vijnë nga projekti GNU; pra emrat: GNU / Linux, GNU / kFreeBSD dhe GNU / Hurd. Këto mjete janë gjithashtu falas ".

      Kjo e thotë atë në të njëjtën faqe të http://www.debian.org/intro/about Nga e cila mendoj se keni marrë informacionin tuaj, dhe nuk bie ndesh me atë që them unë.

    2.    Stafi dijo

     @ Pandev92
     Çfarë perlë!
     Unë jua vjedh dhe ju përgjigjem në një shënim që po shkruaj.

  2.    wilson dijo

   Emm… shembull. TCP / IP ???

 4.   gato dijo

  Epo, urime dhe le të përmbushë shumë më tepër ky projekt i shkëlqyeshëm i shkencëtarëve kompjuterikë të etikës.

 5.   Seba dijo

  Shpresoj të vazhdoni të jetoni dhe përmirësoni GNU edhe për disa vite, urime gjithashtu për të gjithë ata që përdorin dhe kontribuojnë në këtë projekt.

 6.   i errët dijo

  Urime për 30 vitet tuaja

 7.   Bristol dijo

  urime ka kaluar 30 vjet.

 8.   Taku i dobët dijo

  Faleminderit z. Stallman për fillimin e lëvizjes për të gjithë ne për të arritur një sistem të lirë dhe etiko-stallmanik ku sot unë mund të mësoj të programoj pa asnjë kufizim dhe pa pasur nevojë të pranoj kushte që do të na linin vetëm në mëshirën e dëshirave të disa perandorive të softuerit ( një ditë ai do ta vendos debian hurd në ipod (isha akoma injorant për katër liritë kur e mora). GNU për të gjithë hyey!

 9.   rock and roll dijo

  Përtej faktit se nuk ka më shumë përbërës thelbësorë të GNU-së në një shpërndarje aktuale GNU / Linux, Stallman dhe grupi që e mbështeste atë kishin vizionin dhe vendimin për të krijuar bazat e Software-it të Lirë (i cili zgjerohet në fusha të tjera si licencat të përbashkëta krijuese), për të cilat figura e tij meriton njohje të gjerë; pa bindjen e tyre, historia e llogaritjes do të ishte shumë e ndryshme.
  Urime për këto 30 vjet të projektit GNU dhe admirimi im për të gjithë ata që e bëjnë të mundur.

  1.    eliotime3000 dijo

   Po kështu. Pa RMS, koncepti i softuerit të lirë nuk do të ekzistonte si i tillë.

 10.   rizhu dijo

  Zapatistas organizuan në 1984 dhe projektin gnu rreth të njëjtën kohë. Howshtë sa vjeç jam. 30 vjet luftë dhe rezistencë. Urime për këtë projekt që padyshim i ka kontribuar shpresës për një botë më të mirë, një botë ku përshtaten shumë botë. Urime

 11.   Malagueños origjinale dhe falas dijo

  Urime GNU dhe faleminderit shumë.