35 motorë të të dhënave me burim të hapur

Artikulli që ata kanë përgatitur është fantastik në WebResourcesDepot në të cilën ata na tregojnë për mundësitë e mëdha që kemi kur zgjedhim një motor i bazës së të dhënave në fushën Open Source.


Siç tregohet në artikull, ju ndoshta i dini alternativat kryesore (disa prej tyre komerciale):

Siç tregohet në atë tekst, është normale që këto opsione janë kaq të përhapura: ato janë të dokumentuara shumë mirë, prapa të gjithave ekziston një komunitet i madh përdoruesish dhe janë shumë të integruara me shumicën e CMS në treg, përveç që janë në dispozicion në kompanitë kryesore të pritjes. Por ekziston një botë e tërë e mundësive që tejkalojnë ato mundësi.

E tregon atë artikulli i lartpërmendur, nga të cilat unë thjesht do të bëj një përshtatje dhe që ju rekomandoj ta vizitoni. 35 alternativat me burim të hapur në këtë fushë janë si më poshtë, dhe para së gjithash, më lejoni të kërkoj falje për përkthimin. Unë nuk jam njohur me shumë nga termat që trajtohen në artikull, kështu që mund të kem përshkruar një përshkrim:

MongoDB

Databaseshtë një bazë e të dhënave me burim të hapur me performancë të lartë, të shkallëzuar, pa skemë (mendoj se kjo do të thotë se nuk është një bazë e të dhënave relacionale konvencionale, megjithëse nuk jam plotësisht e sigurt) dhe e orientuar drejt dokumenteve (skemat e të dhënave të tipit JSON). Ka drejtues të përgatitur për të përdorur këtë bazë të të dhënave nga gjuhë të tilla si PHP, Python, Perl, Ruby, JavaScript, C ++ dhe shumë më tepër.

Hipertabile

Hypertable është një sistem i ruajtjes së të dhënave të shpërndara me performancë të lartë i krijuar për të mbështetur aplikacione që kërkojnë performancë, shkallëzim dhe efikasitet maksimal. Ajo është projektuar dhe modeluar sipas projektit BigTable të Google dhe është përqendruar kryesisht në grupe të të dhënave në shkallë të gjerë.

Apache CouchDB

Ashtu si në rastin e MongoDB, ky projekt synon të sigurojë një bazë të dhënash të orientuar drejt dokumenteve që mund të kërkohet ose indeksohet në mënyrën MapReduce duke përdorur JavaScript. CouchDB ofron një API RESTful JSON që mund të aksesohet nga çdo ambient që mbështet kërkesat HTTP.

neo4j

Shtë një motor këmbëngulës plotësisht transaksionar në Java që ruan të dhëna duke përdorur grafikë, jo tabela. Neo4j ofron shkallëzim masiv. Mund të trajtojë grafikë të disa miliardë nyjeve / marrëdhënieve / vetive në një makinë të vetme dhe mund të shkallëzohet në shumë makina.

Ripple

Riak është një bazë e të dhënave ideale për aplikacione në internet dhe kombinon:

  • Një dyqan me një vlerë kryesore të decentralizuar
  • Një motor fleksibël / zvogëlues
  • Një ndërfaqe miqësore e pyetjes HTTP / JSPN.

Oracle BerkeleyDB

Shtë një motor me baza të të dhënave të ngulitura që u ofron zhvilluesve qëndrueshmëri të shpejtë dhe efikase lokale me administrim zero. Oracle Berkeley DB është një bibliotekë që lidhet drejtpërdrejt me aplikacionet tona dhe lejon thirrje me funksione të thjeshta në vend të dërgimit të mesazheve në një server të largët për të përmirësuar performancën.

Kasandra Apache

Cassandra është ndoshta një nga projektet më të njohura NoSQL në treg. Isshtë një bazë e të dhënave e shpërndarë e gjeneratës së dytë me shkallëzim të lartë që po përdoret nga gjigandë të tillë si Facebook (i cili është ai që e ka zhvilluar atë), Digg, Twitter, Cisco dhe më shumë kompani. Qëllimi është të sigurojmë një mjedis të qëndrueshëm, tolerant ndaj gabimeve dhe mjaft të disponueshëm për ruajtjen e të dhënave.

Memorizuar

Memorizuar është një depo e vlerës çelës të tipit në memorje për vargje të vogla arbitrare të të dhënave (tekste, objekte) nga rezultatet e thirrjeve të bazës së të dhënave, thirrjeve API ose dhënies së faqeve. Isshtë drejtuar drejt përshpejtimit të aplikacioneve dinamike të internetit duke lehtësuar ngarkesën në bazën e të dhënave.

Zjarri

Firebird -për të mos ngatërruar me Firefox- është një bazë të dhënash relacionale që mund të përdoret në Linux, Windows dhe platforma të ndryshme UNIX dhe ofron performancë të lartë dhe mbështetje të fuqishme gjuhësore për procedurat e ruajtura dhe shkaktarët.

Redis

Redis është një bazë e të dhënave të përparuara të tipit të shpejtë të vlerës kryesore Shtë shkruar në C dhe mund të përdoret si mema e bashkangjitur, përpara një baze të dhënash tradicionale, ose në vetvete në mënyrë të pavarur. Ka mbështetje për gjuhë të ndryshme programimi dhe përdoret në projekte shumë të njohura si GitHub ose Engine Yard. Ekziston edhe një klient PHP i quajtur rediska që lejon menaxhimin e bazave të të dhënave Redis.

HBaza

HBase është një dyqan i shpërndarë i orientuar drejt kolonave e cila gjithashtu mund të referohet si baza e të dhënave Hadoop. Projekti synon të ofrojë tavolina të mëdha "miliarda rreshta dhe miliona kolona". Ka një portë RESTful që mbështet XML, Protobug dhe opsionet e kodimit të të dhënave binare.

Hapësira kryesore

Shtë një dyqan i tipit me vlerë kyçe me përsëritje të qëndrueshme dhe që funksionon në sistemet operative Windows. Keyspace ofron disponueshmëri të lartë duke maskuar dështimet e serverit dhe rrjetit dhe duke u shfaqur si një shërbim i vetëm me disponueshmëri të lartë.

4 dyqane

4store është një bazë e të dhënave dhe motori i ruajtjes së pyetjeve që mirëmban të dhënat në formatin RDF. Shtë shkruar në ANSI C99, është projektuar për të funksionuar në sistemet UNIX dhe ofron një platformë me performancë të lartë, të shkallëzuar dhe të qëndrueshme.

MariaDB

MariaDB është një degë e pajtueshme e serverit të bazës së të dhënave MySQL®. Ai përfshin mbështetje për shumicën e motorëve të ruajtjes me burim të hapur, dhe gjithashtu për vetë motorin e magazinimit Maria.

rigon

Shtë një pirun i MySQL që përqendrohet në të qenit një bazë të dhënash efikase dhe e qëndrueshme, veçanërisht e optimizuar për aplikacione në Internet dhe që ndjekin filozofinë e Cloud Computing.

HyperSQL

Shtë një motor relativ i bazës së të dhënave SQL i shkruar në Java. HyperSQL ofron një motor të vogël por të shpejtë të bazës së të dhënave që ka në memorje dhe tabela të bazuara në disk, dhe që mbështet mënyrat e ngulitura dhe ato të serverit. Përveç kësaj, ajo ka mjete të tilla si një tastierë komande SQL dhe një ndërfaqe grafike për pyetje.

MonetDB

MonetDB është një sistem i të dhënave për aplikacione me performancë të lartë që synojnë miniera të të dhënave, OAP, GIS, kërkime XML dhe mbledhjen e informacionit nga skedarët me tekst dhe multimedia.

Këmbëngulni

Isshtë një motor ruajtje objektesh dhe server aplikacioni (që funksionon në Java / Rhino) që siguron ruajtje dinamike të të dhënave JSON për zhvillimin e shpejtë të aplikacioneve të Internetit të orientuara në të dhëna dhe të bazuara në JavaScript.

ekzistoj-db

eXist-db është zhvilluar përmes teknologjisë XML. Ajo ruan të dhënat CML sipas modelit të të dhënave të këtij standardi dhe karakterizohet nga një përpunim efikas dhe i bazuar në indeks i XQuery.

Alternativa të tjera

Parë në | Shumë Linux


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.