4 komanda për të njohur të dhëna nga HDD ose ndarjet tona

Nuk kam postuar këtu për një kohë të gjatë, kjo nuk do të thotë se kam harruar DesdeLinux Larg, aspak... vetëm se disa gjëra kanë ndryshuar në planin personal dhe koha ime tani është shumë më pak se më parë.

Sidoqoftë, në këtë kohë kam mësuar disa komanda të reja, komanda që dua t'i ndaj me ju

Unë do të filloj me dy që siç thotë titulli i postimit, ato na tregojnë të dhëna në lidhje me disqet tona të ngurta dhe ndarjet.

komandë sudo lsscsi

E para është: sudo lsscsi (ata duhet të instalojnë këtë paketë që komanda të jetë në dispozicion)

Artikulli i lidhur:
Me Terminal: Komandat e Madhësisë dhe Hapësirës

komandë sudo lsblk -fm

E dyta është: sudo lsblk -fm

Këtu është një pamje e ekranit të rezultateve të secilës:

Ka shumë mënyra të tjera për të marrë këto dhe të dhëna të tjera nga ndarjet dhe HDD-të tona, ato nuk janë vetëm këto dy komanda ... por, pasi personalisht kam parë pak përmendje të tyre, kjo është arsyeja pse vendosa t'i ndaj ato ...

Po kështu, unë lë komanda të tjera që mund t'ju ofrojnë shumë të dhëna të ngjashme:

Komanda sudo fdisk -l

Këtu është pamja e ekranit:

Një komandë tjetër është tipike df-h

si për të
Artikulli i lidhur:
Si të vrasësh proceset lehtë

Komanda df -h

Këtu është pamja e ekranit:

Sidoqoftë, shpresoj që të jetë e dobishme për ju

A dini ndonjë komandë tjetër që ofron të dhëna që këto nuk i japin? ...

të fala


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Karper dijo

  Faleminderit shumë për informacionin, përshëndetjet.
  PS: ju keni humbur tashmë.
  XD

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   hahahahaha faleminderit
   Po ... Unë jam mjaft jashtë linje kohët e fundit, siç tha Perseus në një cicërimë ... «vëlla, ti dëgjove sirenat duke kënduar dhe ne të humbëm për shkak të tyre, një minutë heshtje për mikun e rënë TT»

   LOL !!!

   1.    Hugo dijo

    Ah, pra ishte këndimi i sirenave që ju mbajti të zënë? 😉

    1.    i gjallë dijo

     Foshnje e gjore .. nuk ka kunja veshi hahaha

     1.    Hugo dijo

      Epo, reagimi është i kuptueshëm, ka sirene që i bie ndokujt, hehe

      1.    i gjallë dijo

       Unë tashmë ju them !! 😀


 2.   Hugo dijo

  Komanda lsblk duket shumë e dobishme, faleminderit sepse të paktën unë sigurisht nuk isha në dijeni të tij.

  Sa për komandat e tjera, sepse në Linux, gjithmonë mund të gjesh gjëra të dobishme:

  sudo blkid
  sudo cat /proc/partitions
  sudo cat /etc/mtab
  sudo lshw -short -class storage -class disk
  sudo lshw -class storage -class disk | less
  sudo hwinfo --disk | less
  sudo parted /dev/sda print
  sudo hdparm -I /dev/sda | less
  sudo smartctl -a /dev/sda | less

  Për ndarjet e tipit LVM ekzistojnë komanda të tjera të dobishme:
  sudo pvdisplay
  sudo lvdisplay

  Mund të gjeni edhe skenare kurioze, si ky që përdor vetëm mjete standarde si find and grep:

  for file in \
  $(find /sys/block/[sh][dr]*/device/ /sys/block/[sh][dr]*/ -maxdepth 1 2>/dev/null |
  egrep '(vendor|model|/size|/sys/block/[sh][dr]./$)'| sort)
  do
  [ -d $file ] && \
  echo -e "\n -- DEVICE $(basename $file) --" && \
  continue
  grep -H . $file | \
  sed -e 's|^/sys/block/||;s|/d*e*v*i*c*e*/*\(.*\):| \1 |' | \
  awk '{
  if($2 == "size") {
  printf "%-3s %-6s: %d MB\n", $1,$2,(($3 * 512)/1048576)
  } else {
  printf "%-3s %-6s: ", $1,$2
  for(i=3;i<NF;++i) printf "%s ", $i; print $(NF)
  }
  }'
  done

 3.   Hugo dijo

  Nga rruga, df mund të shfaqë pak më shumë informacion të thirrur si kjo:

  df -hT

 4.   Hugo dijo

  Edhe një komandë tjetër për mbledhjen:

  sudo systool -c block -v | less

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   O_O ... dreq, faleminderit për kaq shumë komanda LOL !!!

 5.   RudaMashkull dijo

  Shumë mirë lsblk, faleminderit!

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit për komentin tuaj

 6.   dhunues dijo

  sudo u nda -l

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   E shkëlqyeshme, nuk e njihja këtë
   Faleminderit

 7.   kike dijo

  Shumë mirë, dija vetëm "fdisk -l". Ajo që më pëlqeu më shumë është «lsblk», është ajo që tregon më së miri informacionin.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit për komentin

 8.   injorant dijo

  Unë gjithmonë jam marrë me df -h / dhe disk -l, të tjerët i kam injoruar.

 9.   anonim dijo

  E çuditshme që askush nuk e di se për:
  # blkid -o listë
  jep informacionin e përmbledhur mirë dhe natyrisht lsblk që unë kam bërë një pseudonim në .bashrc tim
  $ cat .bashrc | grep -i pseudonimet
  alias lsblk = »lsblk -o RM, RO, MODEL, EMRI, ETIKETI, FSTYPE, MOUNTPOINT, SIZE, PHY-SEC, LOG-SEC, MODE, PRONARI, GRUPI, UUID

  Faleminderit për kontributet e tilla

 10.   Raiden dijo

  Faleminderit për komandat, çdo ditë me të paktën 20 minuta lexim, është një ditë e kaluar

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit për komentin tuaj

 11.   Rodolfo dijo

  Shumë mirë, do të ishte gjithashtu mirë nëse rekomandoni që për më shumë detaje të shikoni në faqen e secilit komandë, përshëndetje.

 12.   Fitimtar dijo

  Të njohësh temperaturën ...
  root @ darkstar: / home / salvic # smartctl -A / dev / sdc | grep '194' | awk '{shtyp $ 10}'
  34

 13.   Uau dijo

  «lsblk» i madh, nuk e njihja! Shumë e dobishme pasi që sa herë që dua të hyj në atë informacion përfundoj duke përdorur fdik -l që është më e rëndë, dhe për UUID bëj një "ls -lha / dev / disk / nga-UUID" dhe filloj të identifikoj veten. Me «lsblk» gjithçka është e bashkuar dhe e pastër në një komandë të vetme dhe duke zënë pak hapësirë ​​në terminal 🙂 Faleminderit për kontributin

 14.   Marcos_tux dijo

  I qeshur

 15.   fedex5 dijo

  e jashtëzakonshme!

  e dobishme dhe e thjeshtë faleminderit

 16.   Edison quisiguina dijo

  Faleminderit shumë të dobishëm për postimin

  Bekimet.

 17.   Fausto Fabian Garcete dijo

  Kontribut i shkëlqyeshëm. Me të vërtetë më shërbeu mirë. artikulli i përbashkët.

 18.   Michael Loyo dijo

  Faleminderit shumë, komandat më ndihmuan.

 19.   Miguel dijo

  Faleminderit shumë për ndarjen e këtij informacioni.

  Më erdhi shkëlqyeshëm.

 20.   Predatux dijo

  Përshëndetje të gjithëve, do të doja të dija nëse ka ndonjë urdhër për të identifikuar ndarjet e formës (0,2), (4,3), etj.
  Unë kam një problem të vogël për të filluar Remix OS nga një ndarje e diskut të ngurtë sde6, të cilin unë e kuptoj të jetë (4,6), por boot gjithmonë dështon mua duke thënë se nuk është e saktë.

  Gracias y un saludo.

 21.   Diego dijo

  Përshëndetje të gjithëve, doja t'ju pyesja më poshtë, unë kam një kompjuter ku kam një linux të virtualizuar dhe një nga disqet që ka montuar më duhej të shfaros hapësirën e disponueshme, është në rregull, por duhet të zgjas ndarjen sepse nga linux mund të shihni ende hapësirën e mëparshme që unë kisha dhe jo atë të ri, kështu që unë e kuptoj që ju duhet të zgjasni ndarjen në mënyrë që të reflektohet më vonë kur ta montoni përsëri në Linux. Çështja është që atje kam rezervë dhe nuk duhet të humbas informacionin atje. A mund të më ndihmoni duke më thënë se cili është komanda e saktë për të zgjeruar ndarjen pasi ajo kaloi nga të kesh 128 GB në 1 TB, dhe pasi të jetë bërë kjo, montoni atë në linux. Lloji i ndarjes më duket se është ext3, unë pres komentet tuaja, Faleminderit paraprakisht.

 22.   wolfgimp dijo

  Një bashkëpunim midis përdoruesve të Linux vlerësohet gjithmonë.
  Siç thoshte im atë, nëse është e mirë dhe koncize, është dyfish e mirë.