5 mjete për të bërë grafikët e Gantt në Linux

Nëse keni qenë ndonjëherë i përfshirë në një projekt i madh dhe ambiciozju ndoshta e dini se çfarë a Diagrami Gantt. Përndryshe, kjo mund të jetë një kohë e mirë për të mësuar. Në këtë artikull ne do të kalojmë në 5 vendet e para mjete për të bërë këtë lloj diagramesh në Linux.

Çfarë është një tabelë Gantt?

Sipas Wikipedia:

Grafiku Gantt, grafiku Gantt ose grafiku Gantt është një mjet i njohur grafik, qëllimi i të cilit është të tregojë kohën e pritur të përkushtimit për detyra ose aktivitete të ndryshme për një kohë të dhënë totale. Megjithëse, në parim, grafiku Gantt nuk tregon marrëdhëniet midis aktiviteteve, pozicioni i secilës detyrë me kalimin e kohës bën të mundur identifikimin e këtyre marrëdhënieve dhe ndërvarësive. Ishte Henry Laurence Gantt i cili, midis viteve 1910 dhe 1915, zhvilloi dhe popullarizoi këtë lloj diagrami në Perëndim.

openproj

OpenProj është softuer për menaxhimin e projektit i krijuar si një zëvendësim i plotë i desktopit për Microsoft Project, i aftë të hapë skedarët e projektit vendas të Microsoft Project. Ekziston në platformën Java, duke e lejuar atë të funksionojë në një larmi sistemesh të ndryshme operative.

Versioni aktual përfshin:

 • Kostot e vlerës së fituar
 • Grafiku Gantt
 • Tabela PERT
 • Struktura grafike e dekompozimit të burimeve (EDR)
 • Raportet e përdorimit të detyrave
 • Diagrami i Strukturës së Ndarjes së Punës (EDT) 1

Projekti Gantt

Projekti Gantt është falas dhe e lehtë për të bërë grafikët e Gantt, caktimin dhe menaxhimin e projekteve. Karakteristikat kryesore të tij përfshijnë:

 • Hierarkia e detyrave dhe varësitë
 • Grafiku Gantt
 • Ngarkimi i burimeve grafike
 • Gjenerimi i tabelës PERT
 • Raportet HTML dhe PDF
 • Importi / eksporti i skedarit MS Project në PNG dhe CSV.
 • Grupet e punës të bazuara në WebDAV

TaskJuggler

TaskJuggler është një mjet modern dhe i fuqishëm i menaxhimit të projektit. Fokusi i tij në planifikimin dhe gjurmimin e bën atë një mjet superior ndaj redaktorëve klasikë të Gantt.

Karakteristikat dhe aspektet që bien në sy:

 • Menaxhimi i detyrave, burimeve dhe kostove në një paketë të vetme.
 • Nivelimi automatik i burimeve, zgjidhja e konfliktit midis detyrave dhe filtrimi i tyre.
 • Pamje dhe raporte fleksibël ku mund të gjeni informacionin e nevojshëm për analizën e planifikimit.
 • Shabllonet e projektit dhe aftësia për ta bërë tuajin.
 • Ndërfaqe grafike miqësore për redaktimin e burimit të projektit
 • Raportet e statusit dhe monitorimi i projektit.
 • Numër i pakufizuar i skenarëve për të njëjtin projekt që lejon një analizë nga këndvështrime të ndryshme.
 • Aftësia për të eksportuar raportet në skedarë të ndarë me presje.
 • Menaxhimi fleksibël i orëve të punës dhe pushimeve.
 • Administrimi dhe ndryshimi i kostove gjatë projektit.
 • Mbështetje MACROS

Projektues

Projektues është një mjet për planifikimin, caktimin dhe përcjelljen e projekteve. Isshtë një aplikacion GTK + i shkruar në C dhe i licencuar nën GPL (versioni 2 ose më i ri).

Planner u krijua fillimisht nga Richard Hult dhe Mikael Hallendal. Aktualisht po zhvillohet nga GNOME.

Programi lejon:

 • Ruajtja në XML ose Postgresql DB
 • Menaxhimi i kalendarit
 • Manaxhimi i burimeve
 • Monitorimi i progresit të projektit
 • Lidhni detyrat
 • Eksporto në formate të ndryshme (PDF, HTML)

Plani i Kaligras (ish KPlato)

Plan është një aplikim i suitës Calligra për menaxhimin e projekteve mesatarisht të mëdha.

Karakteristikat kryesore:

 • Grafik Gantt me listën e detyrave dhe përcaktimin e burimeve sipas detyrës.
 • Pamja e burimit me përcaktimin e detyrës nga burimi.
 • Pamja e llogarisë që tregon koston e planifikuar me datën dhe periodicitetin e prerë të konfigurueshëm.
 • Detyrat janë të organizuara në një strukturë pune të prishur (WBS).
 • Burimet janë të organizuara në një strukturë të burimeve të detajuara (RBS).
 • Llogaritë janë të organizuara në një strukturë të kostos së ndarjes (CBS).
 • Përmbledhje e detyrave, detyrave dhe piketave historike.
 • Dialogjet për krijimin dhe redaktimin e projektit, llojet e detyrave, kalendarët, burimet, llogaritë dhe progresin.
 • Janë mbështetur kufizime të ndryshme të planifikimit të kohës:
Jo të gjitha këto programe janë në dispozicion nga depot e Ubuntu. Possibleshtë e mundur që për të përdorur disa prej tyre do të duhet të kërkoni për APP-në përkatëse ose ta përpiloni atë me dorë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Marcus tarrant dijo

  Një alternativë ndaj një sistemi me burim të hapur por ende të pronarit është MS Excel. Në excel ju mund të ndërtoni formulën dhe të bëni atë që ju pëlqen. Ne vetëm u përpoqëm http://www.chartgantt.com dhe siguroi fleksibilitet që thjesht nuk mund ta merrni me softuer me burim të hapur.

 2.   Peter Parker dijo

  Dhe më e plotë nga të gjitha: openerp (http://www.openerpspain.com/gestion-de-proyectos)

 3.   Le të përdorim Linux dijo

  Interesante! Faleminderit për ndarjen e lidhjes.
  Gëzuar! Paul.

 4.   ce dijo

  Dreq, kaq shumë kohë pa e ditur apo ditur se si ta përdor këtë mjet, është shumë mirë që do të më ndihmojë shumë.

  Faleminderit për informacionin.

 5.   Le të përdorim Linux dijo

  Mirë Për këtë kishte të bënte me këtë postim. Jam i lumtur që ju kam ndihmuar.
  Një përqafim i madh! Paul.

 6.   Gaspar Fernandez dijo

  Ti ma ke shpëtuar jetën. Vetëm javën e kaluar unë u detyrova të paraqes një diagram dhe nuk dija ndonjë program për ta bërë atë. Postimi juaj ka qenë i shkëlqyeshëm për mua.

  Kam provuar openProj, megjithëse nuk ofron shumë veçori për të eksportuar, atëherë Gantt Project, më pëlqeu mënyra si funksionoi, pak më e pakëndshme sesa me openProj, kur zhvendosja e detyrave në kohë, por mund të eksportonte në një numër të madh të formateve dhe mundësi të ndryshme është më e lehtë. Në një raund të parë unë qëndrova me të.
  Shikova TaskJuggler, më pëlqeu ideja për ta bërë atë si gjuhë programimi, por nuk kisha kohë të mësoja ose eksperimentoja, thjesht doja të kaloja një Gantt në letër në kompjuter.
  Në fund, unë jam duke përdorur Planner, për një projekt të ri u duk shumë i lehtë dhe i shpejtë, megjithëse eksporton vetëm në HTML, por gjithashtu ka mundësi interesante.

 7.   andiiee përtaci dijo

  FALEMINDERIT JUAAAAAAASSSSS !!!!

 8.   Bota Tecprog dijo

  Faleminderit për ndarjen e hyrjes, për pjesën time isha duke kërkuar se ku të punoja EDT (WBS), shpresoj që gjithçka të jetë në rregull, përshëndetje. 😉