5 këshilla ose truke vërtet interesante për të punuar me video

Për të punuar me video, këshillohet të përdorni Mencoder o Ffmeg, por ... çfarë janë këto?

Mencoder është një kodues video falas i lëshuar nën licencën GPL që përfshihet në MPlayer media player ndërsa ffmpeg është një koleksion i programeve që ju lejon të regjistroni dhe konvertoni video dhe audio.

çfarë mund të bëjmë me ta?

Për t'iu përgjigjur kësaj pyetjeje të dytë, unë ju sjell disa "hile" dhe ju lë juve të gjykoni nëse meritoni një vend në kompjuterin tonë.

1- Nxirrni pista audio nga një video:

mplayer -vo null -hardframedrop -ao pcm:file=audio.wav video.avi

Të dhëna:
video.avi: video në të cilën duam të nxjerrim audion.
audio.vala: emri i skedarit të gjeneruar me audion.

2- Rrotulloni një video:

mencoder -vop rotate=2 -oac pcm -ovc lavc ./normal.avi -o ./rotada.avi

Të dhëna:
rrotullohen = <0-7>: Rrotulloni dhe rrokullisni (opsionale) imazhin +/- 90 gradë. Për parametrat ndërmjet 4-7 rrotullimi bëhet vetëm nëse gjeometria e filmit është vertikale dhe jo horizontale.
normale.avi: video në të cilën duam të rrotullohemi.
rrotullohet.avi: emri i videos së gjeneruar me rotacionin e specifikuar.

3- Shikoni një video nga imazhet JPG:

mplayer "mf://*.jpg" -mf fps=15

Krijoni videon:

mencoder "mf://*.jpg" -mf fps=15 -ovc lavc -o ./dest.avi

Të dhëna:
mf: //*.jpg: Merrni të gjitha imazhet me këtë shtrirje, ne gjithashtu mund ta përdorim atë me PNG: mf: //*.png
fps: Vendos shpejtësinë e tranzicionit midis imazheve.
dest.avi: emri i videos së gjeneruar.

4- Përzieni një video dhe një audio:

ffmpeg -i sonido.wav -i video.avi videoconaudio.avi

Të dhëna:
tingull.wav: skedar tingulli.
video.avi: skedar video.
videokonaudio.avi: emri i skedarit video me audion e specifikuar.

5- Shndërroni një avi në gif.

ffmpeg -i video.avi -pix_fmt rgb24 gif_generado.gif

Të dhëna:
video.avi: video që duam ta shndërrojmë në GIF.
gif_generado.gif: emri i skedarit të marrë nga video.
rgb24: specifikojmë ngjyrat.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   jose dijo

  Këtu do të ishte interesante të dini se si të ndryshoni kornizën e një audio (DTS ose AC3) nga 25 fps në 23.976 fps dhe anasjelltas. Për videot / audion së bashku ju e dini… .. por… po sikur të kemi vetëm audion? Dhe ne shmangim rikodimin e të gjithë videos. Në Windows ka mjete si ac3to ose të ëmbla të specializuara në atë ... në Linux duhet të përpiqesh të përdorësh verë .... një kallaj

  Përshëndetje.

  1.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

   Do të shikoj nëse mund të gjej diçka, por nuk e di ... Nuk mendoj se është kaq e vështirë, apo jo? Sidoqoftë, nëse gjej diçka, do ta lë këtu

 2.   Fitimtar dijo

  Shume mire! Unë dija për disa prej tyre, por duke mos bashkuar skedarët jpg. Do ta provoj! Faleminderit

 3.   Oscar dijo

  Dhe nuk mendoni se është më e lehtë të përdorësh programe me një ndërfaqe grafike si frena dore?