6 libra në lidhje me softuerin e lirë që duhet të lexojmë të gjithë

Po i afrohemi mesit të vitit dhe është koha e duhur të rekomandojmë disa libra të shkëlqyeshëm. Kjo listë përfshin libra mbi historinë e burimit të hapur, kulturën dhe personalitetet e tij, lidershipin dhe biznesin, mësimin dhe lojën me Raspberry Pi, madje edhe shkrimin.

 1. Djali që mund të ndryshojë botën: Shkrimet e Aaron Swartz nga Aaron Swartz

(Djali që mund të ndryshojë botën: Shkrimet e Aaron Swartz nga Aaron Swartz) djali që mund ta ndryshojë finalen e botës

Ata që e njohën e kujtojnë atë si dikë që ishte qesharak, i ndritshëm dhe mendonte thellë për gjithçka. Kur lajmi për vdekjen e tij u bë i njohur në 2013, u duk e pamundur që dikush me një potencial të tillë të mos ishte me ne. Ai ishte një djalë që mund të ndryshonte botën dhe që vazhdimisht ishte i zhgënjyer që bota nuk pranoi të ndryshonte.

Ky libër është një koleksion i disa prej shkrimeve të tij, ku përfaqësohet idealizmi i tij - me një tendencë për pafajësi në vitet e tij të hershme -, shkëlqimi dhe arritjet e tij. Sepse ai arriti shumë, pavarësisht se kishte filluar kaq i ri. Evolucioni i ideve të tij mund të shihet qartë, si dhe zhgënjimi dhe cinizmi i tij në rritje me progres të ngadaltë..

Pavarësisht nëse jeni dakord me idetë e Aaronit, ky libër përmban Njohuritë të informacionit falas, korrupsionit politik, përmbajtjes bashkëpunuese dhe çështjeve të ndryshme me interesin tuaj. Për ata të kulturës me burim të hapur, këto ide shkojnë krah për krah me tema me interes për ne dhe ia vlen të kaloni disa orë duke i lexuar ato.

 1. Praktika e Udhëheqjes Përshtatëse: Mjetet dhe Taktikat për të Ndryshuar Organizatën Tuaj dhe Botën nga Ronald A. Heifetz, Marty Linsky dhe Alexander Grashow

(Praktika e udhëheqjes adaptive: Mjetet dhe taktikat për ndryshimin e organizatës suaj dhe botës nga Ronald A. Heifetz, Marty Linsky dhe Alexander Grashow)

5764_500

Çfarë bën një kompani kur ka një problem por zgjidhja nuk është shumë e qartë, kur është një problem që mund të zgjidhet në mënyra të ndryshme në varësi të situatës dhe qëndrimeve të njerëzve të përfshirë? Në këtë libër, problemet quhen "sfida adaptive", ku një person me autoritet ose përvojë nuk mund t'i sulmojë me sukses ato vetë.

Ky person do të kërkojë një ekip të zgjedhur me kujdes ose dikë në ekip për t'i udhëhequr ata. Metoda me burim të hapur mund të jetë qasja për të sjellë të gjithë palët e interesuara së bashku, qoftë në një organizatë apo në një komunitet të hapur.

 1. Raspberry Pi Adventures nga Carrie Anne Philbin

(Adventures in Raspberry Pi nga Carrie Anne Philbin)

1119046025

Fondacioni Raspberry Pi kohët e fundit festoi përvjetorin e katërt të tij dhe ka shitur më shumë se 8 milion njësi në të gjithë botën që nga fillimi i saj. Nëse keni dashur ta provoni këtë kompjuter të vogël, por nuk dini nga ta filloni, ky libër është një mundësi e shkëlqyeshme.

Libri përmban nëntë aventura për t’u përfunduar. Të parat ndihmojnë lexuesit të familjarizohen me Raspberry Pi. E mëposhtmja përmbledh informatikë krijuese, e cila i mëson lexuesit se si të shkruajnë kod për të kompozuar muzikë duke përdorur Sonic Pi dhe si të ndërtojnë një mjeshtër për një lojë Minecraft duke përdorur një program Python. Në aventurën e fundit, lexuesit do të mësojnë se si ta shndërrojnë Raspberry Pi në një jukebox për të luajtur muzikë dhe për të shfaqur titullin e këngës në ekran.

 1. Anëtari ideal i ekipit nga Patrick Lencioni

(Lojtari ideal i ekipit nga Patrick Lencioni)

libër

Shtë një lexim i shpejtë, tërheqës dhe informues. Një komunitet tepër funksional është me rëndësi të madhe për suksesin e një projekti me burim të hapur.

Një nga çelësat për një komunitet shumë funksional është puna ekipore. Në këtë libër, autori paraqet se si të ndërtojmë një ekip të suksesshëm me tre virtyte:

 • Përulur: mungesa e egos së tepruar ose shqetësimet për statusin.
 • Të uritur: njerëz që kërkojnë dhe duan më shumë. Më shumë për të bërë, më shumë për të mësuar, më shumë përgjegjësi për të marrë përsipër.
 • Inteligjent: thjesht i referohet sensit të përbashkët të njerëzve.

Nëse një person ka dy nga këto tre virtyte, në shikim të parë ai do ta shohë veten si një lojtar ideal për ekipin, por shpesh pikat e tij të forta fshehin dobësitë e tij; dhe në libër ata i klasifikojnë këta lojtarë:

 • Përulur dhe i uritur, por jo i zgjuar: Krijuesi i fatkeqësive aksidentale.
 • Përulës dhe i zgjuar, por jo i uritur: Bum i dashur.
 • I uritur dhe i zgjuar, por jo i përulur: Politikani i zgjuar.

Punësimi i një anëtari të ekipit është i rëndësishëm dhe autori ofron njohuri praktike në librin e tij se si të intervistojë për anëtarin ideal të ekipit.

 1. Turpi im në flluskën e sipërmarrësit nga Dan Lyons

(Fatkeqësia ime në buallin Star-Up nga Dan Lyons)

Mbulesa e ndërprerë-200x300

Në të pesëdhjetat e tij dhe duke kërkuar një karrierë të re pasi u largua nga Newsweek, Dan Lyons vendosi të bashkohej me industrinë e teknologjisë dhe u bashkua me HubSpot. Ky libër është mendimi juaj për kohën tuaj me këtë kompani që zhvillon dhe tregton softuer "marketing inbound".

Megjithëse përvoja e "punës më të vjetër me mijëvjeçarë" është paraqitur si komedi në filmat e fundit si "The Fashion Intern" (me Robert De Niro dhe Anne Hathaway) dhe "Offline Apprentices" (me Vince Vaughn dhe Owen Wilson), Lyons ' përvoja aktuale nuk është aq qesharake. Po kështu, ai e tregon atë në një mënyrë humoristike sepse koha e tij në HubSpot ishte absurde sepse kompania sillej si një vëllazëri kolegji dhe jo një biznes profesional. Meqenëse diversiteti është një çështje kryesore në industrinë e teknologjisë dhe burimit të hapur, ekspertiza e tij është një ilaç për pesimistët e bindur se nuk ka asgjë të keqe me monokulturat e korporatave që shmangin dikë ndryshe.

 1. Burimi i Hapur: Zërat e Revolucionit të Burimit të Hapur nga Autorë të Ndryshëm

(Burimet e Hapura: Zërat nga Revolucioni me Burim të Hapur)

lrg

Me kontributin e mijëra programuesve në të gjithë botën, kjo është fryma e revolucionit të softuerit të njohur si Open Source. Netscape ka hapur kodin e saj për Mozilla, IBM mbështet Apache, shitësit kryesorë të bazave të të dhënave kanë dhënë hua produktet e tyre në Linux.

Tani drejtuesit e Burimit të Hapur bashkohen së bashku për herë të parë për të diskutuar vizionin e ri të industrisë së softverit që ata kanë krijuar. Libri tregon se si funksionon kjo lëvizje, pse është e suksesshme dhe ku po shkon. Ajo zbulon misteret se si zhvillimi ndërton një program më të mirë dhe se si kompanitë mund të përfitojnë nga softueri i qasjes së hapur si një avantazh konkurrues biznesi.

Nëse keni rekomandime të tjera, ne ju ftojmë t'i përmendni ato për të mësuar më shumë rreth kësaj bote interesante.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   auroszx dijo

  Faleminderit për rekomandimet, ata duket se janë libra të mirë. Dhe unë e vlerësoj që ju ndihmuat për të parandaluar që kjo të bëhet FromWordPress.

 2.   Agus Vergara dijo

  Më pëlqente shumë shënimi Ana, i përmbahem 1, 4, 5 dhe 6. Por mbi të gjitha 5. Unë e konsideroj veten një lexues mesatar, madje kam një ebook, por nuk më shkoi kurrë në mendje të kërkoja libra të tillë. ti me ke hapur syte! haha! Përshëndetje nga Cordoba, Argjentinë!

 3.   Martin dijo

  Pajtohem plotësisht haha

 4.   artus dijo

  Unë mendoj se Programit të Lirë për një Shoqëri të Lirë nga Richard Stallman po i mungonte një tjetër do të ishte Kultura e Lirë Lawrence Lessig.
  Përshëndetje dhe urime për artikullin.

 5.   Ishma dijo

  Pajtohem plotësisht me Artusin.

  Rekomandime të shkëlqyera nga autori, megjithëse më duket e çuditshme që nuk është: "Katedralja dhe Pazari" nga Eric S. Raymond.

 6.   Diego dijo

  Mendova se edhe librat ishin të hapur ...
  Faleminderit për rekomandimet gjithsesi!