7 shpërndarjet më të mira të GNU / Linux në 2012

Shpërndarjet GNU / Linux

Shumë interesante Ky artikull (në anglisht) botuar në linux.com ku autori i tij zgjedh, bazuar në përvojën dhe mendimin e tij personal, cilat janë shpërndarjet më të mira të GNU / Linux në vitin 2012.

Artikulli më duket shumë i drejtë dhe i ndjeshëm. Autori gjithashtu klasifikon shpërndarjet në 7 kategori, duke argumentuar arsyen e vendimit të tij:

Unë ju rekomandoj që të lexoni artikullin. Jam mjaft dakord me rezultatin. Çfarë mendoni?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   grabit3r dijo

  Si është e mundur që një distro që nuk ka kaluar as 1 muaj që nga lëshimi i tij të zgjidhet si fituese e disa kategorive ... a llogariten betat?

  1.    sieg84 dijo

   Marketingu i paster

 2.   rudolf Aleksander dijo

  Duhet të ketë më shumë kualifikime, por në fund të gjithë ne fitojmë sepse përdoret linux. Edhe pse nuk përdor ndonjë distro, vetëm atë nga knoppix, cd-ja më e mirë live për shijen time, megjithëse ka shumë të mira që marrin më pak burime.

 3.   Windousian dijo

  Ju nuk keni vendosur "Mjedisi më i mirë desktop dhe infrastruktura e zhvillimit: GNOME".

  1.    Windousian dijo

   Ky mesazh është botuar në mënyrë jo të plotë dhe si përgjigje ndaj Rodolfo por nuk ishte qëllimi im. Rishkruaj atë që mungon dhe shtoj diçka:

   Në artikull vendos vetëm pamje nga ekranet e desktopëve të GNOME (si përjashtim ekziston një LXDE) Autori ka një alergji ndaj Qt (duket).

   Shok Brian, ju keni bërë një klasifikim shumë të rehatshëm dhe të bindur. Ju nuk keni vendosur "Mjedisi më i mirë i desktopit dhe infrastruktura e zhvillimit: GNOME" (sepse është më e përdorura dhe jeni të popullarizuar).

   1.    elav <° Linux dijo

    Dhe lufta fillon Qt kundër GTK 😀

    Njeri, ai mik e vuri në artikullin e tij. Kjo përzgjedhje bazohet në përvojën tuaj personale. Ndoshta gabimi ishte i imi, të cilin duhet ta kisha vënë si titull: 7 më të mirat. për Brian Proffitt 😀

    1.    Windousian dijo

     Unë nuk dëshiroj të filloj ndonjë luftë, më së shumti një përleshje. Thjesht doja të theksoja se Brian Proffitt ka shije shumë të përcaktuara (të respektueshme). Subjektiviteti është i pashmangshëm kur mbështetesh në përvojën personale. Kjo është arsyeja pse unë jam i kënaqur nga artikujt mendim të cilët e konsiderojnë "Y" më të mirë "X". Ku "Y" është gjithçka që i pëlqen autori dhe "X" është një kategori që përmban disa alternativa. Shembuj: shpërndarjet, shfletuesit, menaxherët e skedarëve, menaxherët e programeve, ...

    2.    Ares dijo

     Thjesht mendova se kur të shihja titullin e imagjinoja se do të ishte një listë desdelinux. Pastaj kur hyra pashë që nuk ishte ashtu, megjithëse nuk e di nëse në vend që të ishte zhgënjim, gjëja më e mirë ishte se nuk ishte ashtu.

     1.    KZKG ^ Gaara dijo

      Ideja nuk është e keqe ... ne duhet të bëjmë listën tonë, të shpjeguar dhe SHUM objektive dhe të bazuar mirë ...

      1.    Jamin samuel dijo

       nëse është kështu. Unë jam më se i sigurt se as ubuntu dhe as nenexhiku nuk do të jenë në rreshtat e parë ..

       por duhet ta bësh atë analizë .. Pa frikë!


      2.    sieg84 dijo

       1.Debian
       2 ~ 10 Bazuar në Debian.


      3.    xhemin-samuel dijo

       ka vetëm 2

       ubuntu
       nenexhik linux


     2.    Ares dijo

      Kjo përgjigje supozohet të jetë për komentin e parafundit të elav (atëherë).

  2.    fernando dijo

   Nuk më duket, mendoj se KDE është e strukturuar më mirë GNOME paraqet disa gabime të rregullueshme sigurisht por është më e qëndrueshme KDE

 4.   Miguel dijo

  🙁

 5.   auroszx dijo

  Dhe si mund të thuash që ato janë shpërndarjet më të mira të vitit 2012 nëse viti nuk ka mbaruar? ee Sigurisht, asnjë distros si Debian ose Arch nuk quhet sepse ata praktikisht nuk ndryshojnë ose lëshojnë versione të reja (kaq shpesh) ...

  1.    xhemin-samuel dijo

   Por ata nuk skualifikohen.

   Debian dhe Arch janë siç thonë miqtë e Wisin dhe Yandel Armë sekrete o Dyshja e Historisë

   AJAJAJAJAJAJAJAJAJAJAJAJAJA xD

   Publikimi nuk vepron për @Courages .. Mund të shkaktojë arreste kardiake dhe të frymëmarrjes ^^ ahahaha

   1.    Manuali i Burimit dijo

    * prirje

    -1,000'000,000 për përdorimin e frazave Wisin y Yandel për t'iu referuar Debian dhe Arch.

    1.    Manuali i Burimit dijo

     -1 për mua për vendosjen e Debian dhe Arch në të njëjtën fjali me ato të paemërtuara.

     1.    Greenux dijo

      Harku i Vërtetë është me vite dritë larg arritjes së debianit

     2.    xhemin-samuel dijo

      Greenux pra Debian është më i mirë?

     3.    Greenux dijo

      "Më mirë" është një term shumë i paqartë dhe veçanërisht kur i referohemi ndonjë sistemi. Sa i përket harkut, unë nuk e kam testuar direkt, vetëm në chakra linux që bazohet në hark, por kam lexuar komente shumë të mira në lidhje me këtë distro. Por nëse flasim për atë distro që ka më shumë përvojë dhe pjekuri, mund të thuhet se ata duhet, ne po flasim për një projekt që ka lindur në vitet '90 dhe që ka ende popullaritet të madh në mesin e përdoruesve të Linux dhe për diçka që duhet të jetë .. mirë, ky është mendimi im dhe shpresoj t'i jam përgjigjur pyetjes tuaj.

     4.    xhemin-samuel dijo

      Bërë .. Faleminderit për përgjigjen

      Nga rruga që përdorni Debian?

      Nëse përgjigjja është po
      Pra, për cilën degë po tregoni?

      Nëse jo më thuaj çfarë distro po përdor aktualisht?

      fund

      ^^

     5.    Guxim dijo

      Epo varet, nëse është për serverin Debian, por për desktop dhe të tillë, Arch.

      Dhe kjo është gjithçka për ju, vendosni ato pringaos nga Wisin y Yandel ...

     6.    xhemin-samuel dijo

      Unë e thashë atë si një shaka ...

      nga mënyra se si ju flisni për "Ubuntusos" dhe unë shoh që ju keni ngritur një fe në Arch ¬

      Pra, normal ... gjithmonë duhet të flasësh mirë për Linux ..

      kjo nuk është një luftë babi ... kushdo që përdor X distro është tashmë fitues sepse po përdor LINUX.

      1.    Guxim dijo

       Shpresoj që të mos hasni shumë «Ubuntosos» këtu, sigurisht që do të më kuptonit ...

       E di që ishte në gjendje shakaje, por është si të krahasosh një Ferrari (Hark) me një Seat Panda (Wisin y Yandel).

       Unë nuk kam një fe të montuar me Arch, për mua me një distro duke qenë një lëshim kodrina dhe KISS punon për mua, çfarë distros përmbush atë? Gentoo dhe Arch.


     7.    Greenux dijo

      jamin-samuel nëse përdor Debian Testing dhe është ai që ka punuar më mirë për mua deri më tani. Unë kam provuar tashmë Ubuntu, nenexhik linux dhe nenexhik duhet të ketë qenë shumë i mirë distro ato dy, chakra linux, dhe një nga të parët që provova ishte suse, edhe pse jo shumë, por hej, unë jam një adhurues i .deb se do të jetë: D gjithashtu testimi i debianit është ai që më së miri shtrëngoi harduerin. ubuntu dhe nenexhik më marrin pak 6000 fps dhe diçka në glxgears ndërsa testimi debian mesatarisht më 8500 fps kështu që ky sistem është më i përgatitur për Steam dhe çfarë po vjen hahahaha

     8.    xhemin-samuel dijo

      Ahem .. Ju kuptoj

      E keqja është se dega e Testimit hyn në "ICE AGE" për disa muaj, domethënë do të jetë e ngrirë për 6 muaj .. nuk do të marrë azhurnime për një kohë të gjatë -> kjo ndodh sepse dega Wheezy do të jetë në procesin e të qenit të qëndrueshëm.

     9.    Greenux dijo

      Po unë jam i informuar për këtë por nuk më intereson për sa kohë që distro nuk prishet, gjithçka mirë

    2.    xhemin-samuel dijo

     Merrni burra të lehtë! .... ^ _ ^

     1.    Manuali i Burimit dijo

      -∞

     2.    i duhur dijo

      * merrni lehtë

      : fytyre qesharake:

   2.    v3on dijo

    ju mund të përzierni linux + metal, linux + rock, nëse jeni paksa një linux mashtrues + enya, por asnjëherë, ASNJHERE linux + reggaeton ,,, dhe më pak këtu

    1.    Guxim dijo

     Po sikur elavi të mos vijë dhe të kruhet kur dëgjohet «muzika» e tyre

    2.    Kato dijo

     E SAKT!, Mbaje MEGADETH dhe Linux, hehe

 6.   BaNzAi dijo

  Nëse Ubuntu 12.04 sapo ka dalë dhe është tashmë shpërndarja më e mirë për laptopët ??? Unë mendoj se është atje sepse lista nuk mund të shkojë pa Ubuntu ...

  1.    elav <° Linux dijo

   Pajtohem, megjithëse më duket se autori e zgjodhi Unitet (e cila është në dispozicion shumë më herët, edhe pse tani është pjekur pak).. Faleminderit që u ndalët nga

 7.   Rita Gutierrez dijo

  Unë gjithmonë e kam konsideruar Debian si më të mirën për serverat e biznesit ... gjithsesi ...

 8.   majmun dijo

  Ka kaluar një kohë e gjatë që kur nuk kam lexuar më këtë lloj krahasimi distro ose "zgjedhjeje". Nuk sjell asgjë të re: të gjitha zgjidhjet e njohura. Unë mendoj se është më mirë të gjesh distro-në e duhur nga provat dhe gabimet. Ndonjëherë në një përpjekje për të zbuluar "trendet" e vetmja gjë që bëjnë këto tekste është të ndikojnë në varësitë e reja. Çfarë di unë ... gaboj atje.

  1.    elav <° Linux dijo

   Saktë Në fakt Brian proffitt Ai e thotë atë në artikullin e tij: Shpërndarja më e mirë është ajo që plotëson nevojat tona.

 9.   TDE dijo

  A fiton ai në fletore ai që ata e quajnë "mut" të testuar nga LiveUSB? Çuditshme çështja.

  1.    elav <° Linux dijo

   Nëse e marrim parasysh atë Ubuntu ka punuar shumë në ARM, dhe se përveç kësaj, një Laptop standard aktualisht ka të paktën 4 GB RAMEpo, unë e shoh rezultatin logjik.

   Oh dhe nga rruga që unë kam provuar tashmë Uniteti 3D instaluar në PC, dhe është akoma i ngadaltë. Ku e keni fjalën "mut"? Nuk mendoj se dikush këtu e ka thënë, apo jam gabim?

   1.    TDE dijo

    A keni anamnezë, Elav? Unë ju citoj: «Këto janë disa nga gjërat që pashë në shikim të parë. Isshtë e qartë se ka ende shumë për të bërë para se Ubuntu 12.04 të jetë "e qëndrueshme". Shumë azhurnime do të duhet të vijnë dhe të gjitha për shkak të asaj manie të mos vonimit të nisjeve, megjithëse rezultati deri më tani është mut.

    Nga rruga, ju thoni se rezultati është logjik pasi aktualisht laptopët në standardin e tyre kanë më shumë se 4 GB, nuk e konsideroni atë të njëanshëm nga ana juaj? Unë ju them diçka, unë kam Ubuntu 12.04 nga një mini HP me 1 GB RAM dhe bëj shumë mirë me Unity 3D. Unë ende kam një kompjuter desktop me të njëjtën RAM dhe një procesor shumë të vjetër. A keni menduar për mundësinë që ndërfaqja e Unitetit të jetë ndoshta më e rehatshme për ekranet e vogla (mungesa e shiritave, zbritja e dockit dhe apletet)? Apo ndoshta fakti i të qenit LTS?

    Dhe unë ju pyes: a mendoni se me një provë të thjeshtë nga LiveUSB mund ta përshkruani punën e një distro si "mut"? A do të ishte etike të thuash, për shembull, se Arch është mut sepse më merr më shumë se dhjetë minuta për ta instaluar? Duhet ta dini se një provë nga LiveUSB nuk është kurrë e njëjtë me atë që bëni një instalim të pastër. LiveUSB dhe LiveCD janë krijuar për përdoruesit që duhet të kenë sistemin e tyre të funksionimit, pa shumë personalizime, në pendrive ose në CD, dhe të gatshëm të punojnë në pjesë të ndryshme. Të bësh një instalim nënkupton të kryesh një harmoni midis harduerit dhe softuerit, në mënyrë që gjithçka të shkojë në përputhje. Dhe a po planifikoni të përshkruani një distro si një "provë" që në fund të fundit nuk provon asgjë?

    1.    Veshët dijo

     blooooop ata ju kanë mbyllur gojën (me gjithë respektin e duhur) Pajtohem me TDE përveç që kam instaluar edhe Ubuntu 12.04 me PC dhe laptopë me 1 GB ram dhe një procesor të rregullt dhe e vërteta është se klientët e mi nuk kanë pasur ndonjë ankesë siç ju thashë më parë nuk është vetëm për të provuar livecd, por për të vendosur distro me aplikacione, duke e bërë atë të punojë shumë, duke u përpjekur të shpërthejë sistemi dhe e vërteta është, përgjigjja ka qenë më se e kënaqshme. Ju duhet ta lini paragjykimin mënjanë Elav, e vërteta është se.

     1.    elav <° Linux dijo

      @Odos:

      Një pyetje shumë e thjeshtë që kam për ju. Çfarë aplikacionesh përdorin klientët tuaj? Sa prej tyre janë të hapura në të njëjtën kohë? Cila është ngarkesa e punës që marrin PC-të ose laptopët e klientëve tuaj?

      Se nuk kam asnjë paragjykim njeri .. sa e vështirë është të flasësh me përdoruesit e Ubuntu Pse Unitet Nuk funksionon për mua siç dua, a jam paragjykuar? Ju lutem

      1.    Guxim dijo

       Ju e shihni atë?


     2.    Veshët dijo

      @Elav

      Unë ju përgjigjem, klientët e mi kanë një përdorim normal të distro, unë mendoj se përdorimi i tyre do të jetë i njëjti normal, aplikacionet janë libreoffice, një shfletues uebi (cilindo që ata duan) një muzikant, skype ose ndonjë klient messeger.

      Tani ju them ngarkesën time të punës, unë kurrë nuk e fik kompjuterin (nëse nuk shkon rryma dhe kjo ndodh shumë, shumë pak) Unë kam dy servera në formatin hopmod dhe një suckerserv-v4, përdor blender për të krijuar një animacion të çuditshëm (I nuk jam mire vetem po mesoj xD) ne kohen time te lire luaj kubin 2 sauerbraten (qe meqe ra fjala nuk e di nese e dini por ju rekomandoj LOJEN)

      Unë nuk jam vetëm një përdorues i Ubuntu Unë jam një përdorues dhe konsumator i Linux.

      Në të vërtetë unë jam filozof me profesion, por adhurues i softuerit të lirë dhe të gjitha ndërlikimeve kulturore që ai sjell, unë flas për të në nivelin kombëtar (unë jetoj në Kolumbi)

      Unë jam pjesë e një komuniteti në të cilin funksioni ynë është të sjellim një kompjuter në shtëpi me pak kushte për të blerë një të tillë dhe natyrisht që DUHET të ketë LINUX (një detyrë Kantiane për të qenë hahaha)

      Një gjë tjetër në varësi të kompjuterit që marrim (karakteristikat) për këtë shtëpi (familje) vlerësojmë se cila distro mund të funksionojë më mirë në pajisjet e saj (kompjuterat normalisht janë të vjetër, diçka më shumë se katër vjet përdorimi, pasi ato janë donacione që marrim nga komuniteti)

      Nuk e di nëse i jam përgjigjur pyetjes tuaj, shpresoj se jeni mirë dhe se ky është vetëm një diskutim i shëndetshëm. një përqafim dhe gjithmonë duke ju falënderuar për këtë hapësirë.

      1.    elav <° Linux dijo

       @Elav
       Unë ju përgjigjem, klientët e mi kanë një përdorim normal të distro, unë mendoj se përdorimi i tyre do të jetë i njëjti normal, aplikacionet janë libreoffice, një shfletues uebi (cilindo që ata duan) një muzikant, skype ose ndonjë klient messeger.

       Hmm e kuptoj. Në fakt nuk është shumë e rëndë dhe po Ubuntu mund të sillet mirë me përdorues të tillë.

       Tani ju them ngarkesën time të punës, unë kurrë nuk e fik kompjuterin (nëse nuk shkon rryma dhe kjo ndodh shumë, shumë pak) Unë kam dy servera në formatin hopmod dhe një suckerserv-v4, përdor blender për të krijuar një animacion të çuditshëm (I nuk jam mire vetem po mesoj xD) ne kohen time te lire luaj kubin 2 sauerbraten (qe meqe ra fjala nuk e di nese e dini por ju rekomandoj LOJEN)

       Unë e kuptoj që ju i keni mbaruar të gjitha këto Ubuntu me 1 GB RAM apo jam gabim?

       Unë nuk jam vetëm një përdorues i Ubuntu Unë jam një përdorues dhe konsumator i Linux.

       Tashmë jemi dy ^^

       Në të vërtetë unë jam filozof me profesion, por një adhurues i softuerit të lirë dhe të gjitha ndërlikimeve kulturore që ai sjell, unë flas për të në nivelin kombëtar (unë jetoj në Kolumbi) Unë jam pjesë e një komuniteti në të cilin funksioni ynë është të sillni një kompjuter në shtëpi me pak kushte të blerjes së njërit dhe natyrisht kjo DUHET të ketë LINUX (një nënkuptim kantian i domosdoshmërisë duhet të jetë hahaha) përndryshe sipas kompjuterit që marrim (karakteristikat) për këtë shtëpi (familje) vlerësojmë se cilat distro mund të ecë më mirë në pajisjet e tij (PC-të normalisht janë të vjetra diçka si më shumë se katër vjet përdorim, sepse ato janë donacione që marrim nga komuniteti)

       Uau, shkëlqyeshëm që ata bëjnë një punë të tillë. Thjesht për të ditur, cilat janë distrot që ju vlerësoni kur ato janë kompjuterë shumë të varfër nga burimet?

       Nuk e di nëse i jam përgjigjur pyetjes tuaj, shpresoj se jeni mirë dhe se ky është vetëm një diskutim i shëndetshëm. një përqafim dhe gjithmonë duke ju falënderuar për këtë hapësirë.

       Po, mendoj se e bëtë. Sigurisht që ky është një debat i shëndetshëm, mos u shqetëso .. Faleminderit që u ndalët me


    2.    elav <° Linux dijo

     A keni anamnezë, Elav? Unë ju citoj: “Këto janë disa nga gjërat që mund të shihja në shikim të parë. Isshtë e qartë se ka ende shumë për të bërë para se Ubuntu 12.04 të jetë "e qëndrueshme". Shumë azhurnime do të duhet të vijnë dhe të gjitha për shkak të asaj manie të mos vonimit të nisjeve, megjithëse rezultati deri më tani është mut.

     Problemi, i dashur TDE është se unë kurrë nuk e thashë atë Unitet o Ubuntu si i tillë, ishte mut. Unë e thashë atë Ubuntu nis shpërndarjen e tij brenda periudhës së dakorduar, megjithëse ajo që ata kanë deri më tani është "mut", e thashë përgjithësisht, dhe siç them Ubuntu Mund të them ... mirë, unë mendoj se të vetmit që i përmbahen rreptësisht datës së tyre të lëshimit janë ata.

     Por asgjë miq, nëse jeni ofenduar nga fjala "mut" mund ta zëvendësoni me "nuk funksionon", "nuk funksionon", "i ngarkuar me mete" ... mirë, çfarëdo që preferoni.

     Nga rruga, ju thoni se rezultati është logjik pasi aktualisht laptopët në standardin e tyre kanë më shumë se 4 GB, nuk e konsideroni atë të njëanshëm nga ana juaj? Unë ju them diçka, unë kam Ubuntu 12.04 nga një mini HP me 1 GB RAM dhe bëj shumë mirë me Unity 3D. Unë ende kam një kompjuter desktop me të njëjtën RAM dhe një procesor shumë të vjetër. A keni menduar për mundësinë që ndërfaqja e Unitetit të jetë ndoshta më e rehatshme për ekranet e vogla (mungesa e shiritave, zbritja e dockit dhe apletet)? Apo ndoshta fakti i të qenit LTS?

     Unë nuk thashë që keni "më shumë", unë thashë se keni "të paktën" 4 GB RAM. Ju jeni akoma i zhytur në atë Unitet Më shqetëson dhe nuk më bën, në fakt, më ka pëlqyer gjithmonë që kur doli dhe unë ndaj idenë se është ideale për ekranet e vogla.

     Por unë ju them më shumë, ju Hardware vështirë se është identike me timen Çfarë të bën të mendosh se Ubuntu A do të funksionojë për ju, ashtu si funksionon për mua?

     Dhe unë ju pyes: a mendoni se me një provë të thjeshtë nga LiveUSB mund ta përshkruani punën e një distro si "mut"? A do të ishte etike të thuash, për shembull, se Arch është mut sepse më merr më shumë se dhjetë minuta për ta instaluar?

     Duhet ta dini se një provë nga LiveUSB nuk është kurrë e njëjtë me atë që bëni një instalim të pastër. LiveUSB dhe LiveCD janë krijuar për përdoruesit që duhet të kenë sistemin e tyre të funksionimit, pa shumë personalizime, në pendrive ose në CD, dhe të gatshëm të punojnë në pjesë të ndryshme. Të bësh një instalim nënkupton të kryesh një harmoni midis harduerit dhe softuerit, në mënyrë që gjithçka të shkojë në përputhje. Dhe a po planifikoni të kapërceni një distro për një "provë" që në fund të fundit nuk provon asgjë?

     Ç'lidhje ka etika me gjithë këtë? Tani a duhet të hesht atë që mendoj ose atë që shoh sipas përvojave që kam pasur? Ubuntu me Unitet Nuk funksionoi siç e prisja. A nuk është kurioz që nga një LiveCD Xubuntu o LUbuntu drejtuar kaq mirë? Por unë vazhdimisht ju them, në të njëjtën LiveCD që provova Uniteti 2D dhe përveç tranzicionit kur ndërroni desktop, gjithçka tjetër funksionoi shumë shpejt.

     Por në rast se nuk e keni lexuar, unë citoj veten time përsëri në komentin tim:

     Oh dhe nga rruga, unë tashmë kam provuar Unity 3D të instaluar në PC, dhe është akoma e ngadaltë.

     Të mos përpiqemi ta mbulojmë diellin me gisht. Ndoshta me procesorin tuaj të vjetër dhe 1 GB RAM, Unitet funksionon mire sic thua ti, por tani Unitet nuk është menduar për atë lloj hardueri. Atje ju nëse nuk doni ta shihni.

     Dhe ju lutem, e përsëris, ne nuk kemi të njëjtin pajisje, ne nuk mendojmë të njëjtën gjë, nuk jemi të njëjtë, për mua "ai test" ishte shumë i dobishëm.

 10.   Merlin The Debianite dijo

  Ata të vitit 2012 nuk llogariten, viti nuk ka mbaruar dhe ata duhet të përfshijnë Debian 7 Wheezy që nuk vonon shumë pasi të dalë në treg.

  Shtë paksa e padrejtë pasi distros si arch dhe debian nuk lëshojnë shumë shpesh versione.

  edhe sepse linux kapele të kuqe ku ishte fedora?

  1.    i paemëruar dijo

   wheezy është planifikuar për në 2013, dhe në debian ato zakonisht nuk janë të avancuara, përkundrazi xD e kundërt

 11.   faustod dijo

  Regards,

  Por ka humbur Debian

 12.   ariki dijo

  Siç është përmendur tashmë, unë konsideroj se nuk është koha për të kataloguar se cila është shpërndarja më e mirë, pasi ne jemi më pak se një muaj larg nga fillimi i fedora 17 dhe duke marrë parasysh që kanë mbetur edhe rreth 7 muaj për të përfunduar vitin është gjysma e shtrirja e fitileve për të krijuar një artikull me distro-n më të mirë të vitit 2012, tani jam dakord që nuk mund të keni debian dhe arch por ju lutem krahasoni ato me reggaeton nuk është ajo që unë do ta konsideroja trasendental, në atë rast do të vendosja diçka si Metallica dhe Iron Maiden, ose Rolling Stones me The Who, grupe që kalojnë 30 vjet karrierë !! 😀 përshëndetje për të gjithë

  1.    Guxim dijo

   Mos flisni kështu për regayton që elav carcamal çmendet, ju e dini hahaha.

   1.    elav <° Linux dijo

    Unë mendoj se ariki nuk tha reggaeton, nese jo Reggaeton, dhe ju vazhdoni të kaloni përmes rreshtimit të postës që unë dërgova, apo jo?

    1.    Guxim dijo

     E kaloj nëpër rreshtim sepse ishte faji yt.

     Ankesat dhe sugjerimet nga MP.

 13.   Juan Carlos dijo

  Fedora 16, e cila nuk u publikua në 2012, është shpërndarja më e mirë për laptopë. Dhe për rekord, tani jam me Ubuntu 12.04 për shkak të çështjes LTS në timen, dhe që megjithëse funksionon shumë mirë për mua, unë mendoj se për Fedora 16, por unë u lodha duke e dhënë atë çdo 6 muaj, kështu që vesi i kapelës blu shkon në PC desktop.

 14.   fernando dijo

  në një pjesë të caktuar nëse kanë të drejtë se janë 7 shpërndarjet më të mira GNU / Linux, pasi për ubuntu 12.04 LTS ai tregoi një përmirësim të madh me unitetin e tij që nuk më pëlqente kurrë por gjithashtu nuk e pëlqej, thjesht nuk më pëlqen, unë preferoj gnome 3 (shell) edhe pse nuk përdor as gnome 3, unë jam zakonisht një përdorues i Fedora 16 me kanellë të modifikuar mirë dhe rregulluar sipas dëshirës sime, por për sa i përket përvojës së përdoruesit duhet t'i jap një duartrokitje të madhe linux nenexhik dhe kapele të kuqe që kanë bërë një punë të madhe dhe të jashtëzakonshme por e vërteta është se ka shpërndarje të tjera dhe shumë të mira që po marrin dritare dhe makina përpara, ne jemi gjithnjë e më shumë në botën e softuerit të lirë dhe unë duhet ta përgëzoj Canonical me ubuntu për atë përvojë të përdoruesit, linux mint për të qenë më i mirë se ubuntu dhe kapelë rrjeti për të vazhduar të ruash atë qëndrueshmëri dhe duke mbështetur Fedora, distroin tim të preferuar.

  1.    xhemin-samuel dijo

   Vëlla ashtu është

   \ O / \ Ø / \ O / \ Ø / \ O / \ Ø / \ O / \ Ø / \ O / \ Ø / \ O / \ Ø / \ O / \ Ø / \ O / \ Ø /

 15.   Hernando Sanchez dijo

  Hashtë e nxituar të vlerësoni distrot e këtij viti, sepse nuk keni kohë të mjaftueshme për t'i vlerësuar ato; më e saktë do të ishte sjellja e tyre gjatë vitit paraardhës. Megjithëse kam provuar shumicën e atyre të listuara dhe të gjitha janë të shkëlqyera për mua, nuk rrezikoj të skualifikoj asnjë prej tyre.

 16.   mac_live dijo

  Mos u shqetësoni vitin e ardhshëm ne do të nivelohemi, me kaq shumë gjëra që janë duke u përmirësuar me versionet e fedora dhe stabilitetin që kemi, nuk do të thotë asgjë të presësh një vit apo dy për të qenë në gjendje të tregojmë se çfarë kanë zhvilluar dhe si ka ndihmuar që distrot e tjera mund të zgjidhin.

 17.   Guxim dijo

  Jam mjaft dakord me rezultatin

  Ju si gjithmonë.

  Autori origjinal e ka ngacmuar, sepse viti nuk ka mbaruar dhe sepse ai ka zgjedhur shpërndarjet plot me budallallëqe që performojnë më keq sesa ato që nuk bëjnë.

  Eja, zgjidh BackTrack ... Heh heh

  1.    xhemin-samuel dijo

   Hej pa ngacmim ok? Pjesa e prapme është e mirë …… Do të thosha shumë ..

   më shumë sesa një OS është një mjet i fuqishëm ..

   1.    Guxim dijo

    Fakti është se ai distro ishte bazuar në Slackware dhe ata ia kanë kaluar Ubuntu

    Kush do të mendonte? Më shumë nëse është i orientuar drejt sigurisë, se Slackware është më i qëndrueshmi që ekziston

    1.    Kuba e Kuqe dijo

     Isshtë e vërtetë që Backtrack tani bazohet në Ubuntu por Mjetet që ka në të mund të funksionojnë në çdo distro, edhe pse deri më tani Backtrack nuk ka qenë në gjendje të bëjë asgjë për Linux-in tim Kerio hahaha xD

   2.    KZKG ^ Gaara dijo

    +1

 18.   saul dijo

  Kam nevojë për ndihmën tuaj, çfarë shpërndarje rekomandoni pasi që unë dua të kaloj në linux, faleminderit për mbështetjen tuaj. Brohoritje

 19.   artile dijo

  Qij! që nëse një distro e tillë, se nëse cilën distro duhet të japësh një arsye për të mos u dehur mes të gjithëve megjithëse është kënaqësi të lexosh disa nga mendimet dhe që të gjithë të gjuajnë në të njëjtin drejtim që unë përdor güindous.
  CP: me gjithë dashurinë time «një Debianita»

 20.   Alexis dijo

  Debian njihet si distroja më e qëndrueshme dhe e fuqishme, përdoret gjerësisht dhe distroja e vetme kryesore që është me të vërtetë falas.
  KDE 3, vazhdoi si Trinity Desktop, është për mua sistemi më i mirë i desktopit: shumë i plotë dhe i fuqishëm, dhe në të njëjtën kohë mjaft i lehtë.
  Kombinimi i të dyve bën që rekomandimi im të shkojë për VENENUX dhe EXE GNU / Linux ( http://miscelaneanatural.org/informatica/software-libre/escoge-tu-sistema-operativo-libre )

 21.   Farkëtues dijo

  Unë mendoj se nuk është mirë të kualifikohemi për shpërndarjet e vitit aktual, siç kanë thënë tashmë disa, ka ende kohë për të shkuar dhe më duket se është vetëm marketing. Ai gjithashtu përfshin ubuntu 12.04LTS në listën që unë e provova dhe është një distro e mbushur me Bugs derisa të kap një panik i Kernelit, unë nuk dua të shfryj Unë thjesht them përvojën time dhe kanonike me sa duket po përfshin paketa të degës së paqëndrueshme që ata duhet të kenë më shumë se normalisht në distrukturat e tyre Ubuntu. Unë përdor debian dhe duke përdorur kutinë virtuale unë drejtoj degën e paqëndrueshme dhe kam gabime të ngjashme me ubuntu 12.04LTS. Dhe vetëm në rast se provoja shpërndarjen ubuntu 12.04LTS në dy PC të ndryshëm duke marrë rezultate të ngjashme.

 22.   ewebs - dizajni i dyqanit në internet dijo

  Gjëja më e rëndësishme nuk është cila shpërndarje po përdoret, por fleksibiliteti që Linux duhet të përshtatet në të gjitha llojet e mjediseve dhe ne jemi ata që vendosim cilin shpërndarje do të instalojë.
  Për mua, për ambientet e shtëpisë, nenexhiku linux dhe ubuntu janë mundësi të mira, megjithëse nëse vëmë bast për stabilitetin unë do të qëndroj me debian. Për ambientet e zyrave, preferohet të mbështetemi në dy shpërndarje tashmë të vendosura si Red Hat Linux dhe Suse Linux, si dhe për serverat, megjithëse këtu do të përfshija edhe BSD, i cili ka qëndrueshmëri, siguri dhe stabilitet.

 23.   arturo (ai me PASTER) dijo

  Dhe ndërkohë oooo ... Dyert e Julianit dhe ata janë duke punuar (dep), ata ziejnë, njëri në karrigen e tij dhe tjetri në varrin e tij. luftoni (thonë ata), luftoni ..., 17 milion distros na japin arsyen ... (thonë ata)

 24.   phytolink dijo

  Nuk jam dakord që Ubuntu është më i miri për laptop nuk më ndihmoi aspak

  Unë do të vendosja distro-n më të mirë në performancë dhe konsum