8 shtojca interesante WordPress për faqen tuaj në internet

WordPress ajo është bërë një nga platformat kryesore për menaxhimin e faqeve në internet, dhe bashkë me të, të ndryshme plugins që lehtësojnë punën tonë në këtë mjet.

zhvillim profesional-wordpress

Këto janë tetë plugins çfarë do të bëjnë ata me tuajin përvojë më të rehatshme dhe të thjeshtë WordPress:

 

 1. Faqja ime private- Bëni një faqe në internet private dhe ajo do të jetë e dukshme vetëm për përdoruesit e regjistruar. Nëse një përdorues i paregjistruar përpiqet të shikojë një faqe ose të bëjë një shënim, ata do të paraqiten me ekranin e hyrjes në WordPress.

 

 1. Temat e shumëfishta: ju lejon të caktoni tema të ndryshme në pjesë të ndryshme të faqes suaj të internetit, por kjo nuk ndikon në panelin e administratorëve.

 

 1. Kodet e shkurtra kudo ose kudo: ju lejon të përdorni shkurtore të WordPress pothuajse kudo në faqen tuaj të internetit (tituj faqesh, tituj postimesh, titull i faqes në internet dhe përshkrimi i tij, ndër të tjera).

 

 1. Zbuloni shtojcat e aktivizuara të rrjetit: Për faqet e internetit me shumë administratorë, kjo tregon të gjitha plugins cilat janë duke u përdorur dhe ku. Zakonisht WordPress fsheh disa nga gjërat e veta plugins dhe ky mjet të gjitha ato ekzistuese në panelin e administratorëve, dhe që nganjëherë kalojnë pa u vërejtur.

Wordpress-mjetet

 1. më mbaj mend: Ai lejon administratorin të vendosë kutinë "më mbaj mend" kur hyjnë në faqen e internetit dhe përdoruesit do të fusin emrin dhe fjalëkalimin e tyre vetëm një herë në dy javë. Pa këtë kuti, përdoruesit do të duhet të fusin emrin dhe fjalëkalimin e tyre sa herë që vizitojnë faqen.

 

 1. Kalendari i Përhershëm: trajton datat nga 6500 vjet në të kaluarën në 8000 vjet në të ardhmen dhe u lejon përdoruesve të dinë ditën e javës në çfarëdo date që ata të hyjnë.

 

 1. Afisho lavamanin e kuzhinës: përdoruesit standardë mund të shohin vetëm rreshtin e parë të ikonave të WordPress. Kjo shtojcë detyron që linja e dytë e ikonave të shfaqet gjithmonë, si në panelin e administratorëve ashtu edhe në faqet e postimit.

 

 1. Viti aktual dhe kodet e shkurtra të së drejtës së autorit- Shkurtore të shpejta dhe të lehta për të shfaqur simbolet e vitit aktual dhe të së drejtës së kopjimit.

wordpress-mjete

Këta tetë plugins shkarkuar rreth 215.000 herë në të gjithë botën. Për t'i bërë ato të zgjasin me kalimin e kohës, mund të shkoni në miratimin e tyre: Kjo mund të bëhet kur pronari i një plugin ju doni të vazhdoni me një projekt tjetër ose keni disa rrethana personale që nuk ju lejojnë të vazhdoni ta mbështesni atë.

Meqenëse WordPress është tepër popullor, ai është vazhdimisht një shënjestër për hakerat dhe për këtë arsye ka shumë azhurnime për ta mbajtur atë të mbrojtur. E njëjta gjë vlen edhe për plugins, të cilat duhet të azhurnohen rregullisht. Kur a plugin ndalon marrjen e mbështetjes nga krijuesi i saj dhe është bërë popullor, ekziston një probabilitet i lartë që ai të bëhet një objektiv për hakerat. Kështu Rekomandohet që të blihen vetëm ata me azhurnimet e fundit.

Kjo është mënyra se si iniciativa e etiketo "më birëso": krijuesit të cilët dëshironin të vazhdonin me projekte të tjera, por nuk donin të linin të tyre plugins Të pambikëqyrur mund ta përdorin këtë etiketë në WordPress.org. Në këtë mënyrë, një tjetër zhvillues është i mirëpritur të shikojë, vlerësojë dhe mundësisht të marrë projektin për të vazhduar me të.

Kjo mund të jetë një përvojë shumë e kënaqshme për programuesit, pasi do t'i lejojë ata të takojnë zhvilluesit në të gjithë botën, të shohin punën që bëjnë dhe sfidat me të cilat përballen.. Ideja është që të mbahen këto plugins pasuritë dhe merren me çdo kërcënim të sigurisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.