9 komanda Linux shumë të qeshura dhe të padobishme + kombinime

.... Eshtë e panevojshme të thuhet ... me të vërtetë, komandat janë GENIALES 😀 nuk do shumë hyrje, është më mirë të fillosh t'i tregosh atyre LOL !!!

1!

Unë filloj me 1 ...

koha mace

Kjo komandë është thjesht një kronometër në terminal, domethënë, ata e ekzekutojnë atë dhe ajo do të qëndrojë atje ... pezull, dhe kur shtypin [Ctrl] + [C] kjo do t'ju tregojë se sa kohë ishte nga kur keni ekzekutuar komandën derisa të shtypni [Ctrl] + [C], Unë ju tregoj një imazh shembull:

Siç mund ta shihni në imazh, u deshën 5.9 sekonda nga kur e drejtova derisa e ndalova.

E dyta!

Tani e dyta

Kjo më bëri për të qeshur… Më duket jashtëzakonisht qesharake LOL !!!

po QESH !!!

Dua të them ... ata vënë po dhe ndoqën tekstin që ata dëshironin, dhe ai do të shfaqet menjëherë në terminal pa u ndalur. për të dalë nga ky lak (cikli) shtypni [Ctrl] + [C].

Unë lë një imazh shembull:

3!

Le të kalojmë te një komandë që është mjaft kurioze

rev

Kjo komandë (rev) ajo që bën është e thjeshtë për tu kuptuar, teksti që vendosim pasi ta ekzekutojmë, do të na tregojë anasjelltas

Kjo është, nëse vendosim:

rev

Linux

Do të na tregojë më poshtë:

xuniL

Unë lë një foto shembull:

 

4-të!

Kjo nuk është një komandë memece në të vërtetë ... është në të vërtetë mjaft e fuqishme O_O

faktor

Kjo zbërthen numrin që vendosim në faktorë kryesor, bëjeni vetë testet tuaja ... por mbani në mend se numrat e thjeshtë dhe zbërthimi i tyre në faktorë kryesor është (si të thuash) baza për proceset moderne të kriptimit, siguria e internetit , etj Ju mund të lexoni më shumë rreth RSA në Wikipedia.

Unë ju lë foton shembull:

5-të!

Kjo më shumë se një komandë e vetme është një zinxhir i tyre, pothuajse një skenar hehe

Unë ju paraqes, tabelat e shumëzimit:

Për ta parë këtë, në një terminal vendosi sa vijon:

sepse unë në {1..9}; bëj për j në $ (seq 1 $ i); bëj jehonë -ne $ i × $ j = $ ((i * j)) \\ t; bërë; jehonë; e bërë

Kompleks për tu mbajtur mend apo jo? … LOL !!!

Por hej, ne mundemi gjithmonë bëj një pseudonim i quajtur «barazim'(pa thonjëza) për ta përdorur atë

 

6-të!

A e dini sa është vlera e Pi? … Po po, të gjithë e dimë që është 3,14 apo jo? ... por ... a e dini sa është saktësisht?

Kjo komandë do t'ju tregojë:

seq -f '4 /% g' 1 2 99999 | ngjit -sd- + | pc -l

Tepër e padobishme apo jo? LOL !!!

Foto:

 

7-të!

Kjo komandë është thjesht e shkëlqyeshme, unë e dua atë që bën

fileto

Si i tillë është një aplikacion, duhet ta instaloni më parë që të mund ta shijoni:

apt-get instaloni figlet (para Debian ose derivatet si Ubuntu, Nenexhik, Etj)

pacman -S fileto (para Arch Linux)

Nëse përdorni një distro tjetër, provoni të instaloni paketën e quajtur fileto, është gjithashtu në dispozicion për Magjia, openSUSE, etj

Cfare ben? ... e thjeshtë, na tregon tekstin që vendosim por me stil ASCII, mënyra më e mirë për ta kuptuar është duke parë foton shembull:

Në çfarë është SUPER COOL? !! 😀

I 8-ti!

Ky, si ai i mëparshmi, është një aplikacion… dhe… si ai i mëparshmi, është vërtet interesant cool

Instaloni paketën kauze

Dhe ata ekzekutojnë (për shembull) rreshtin vijues:

cowsay -f /usr/share/cowsay/cows/eyes.cow NgaLinux.net

Do të shfaqet e mëposhtme:

Por ky nuk është i vetmi "imazh" që mund të përdorim ... shikoni këtë:

cowsay -f /usr/share/cowsay/cows/dragon.cow FromLinux.net

Ka shumë prej tyre, por unë ju lë një lidhje me një përzgjedhje që unë bëra, shumë e rekomanduar hehehehe

Ngjit nga FromLinux - Përzgjedhja Cowsay

Ndonjë pyetje në lidhje me të më tregoni

I 9-ti!

Ky është shumë, shumë i popullarizuar: pasuri

Ashtu si ato të mëparshmet, duhet ta instaloni (instaloni paketën pasuri) Pasi të instalohet, vendosni në një terminal: pasuri -s dhe ata do të shohin se si shfaqet një frazë e rastësishme:

Por ... gjëja interesante që unë do t'ju sjell është që të bashkoheni me komandën e mëparshme (kauze) me këtë (pasuri):

cowsay -f "$ (ls / usr / share / cowsay / lows / | lloj -R | kokë -1)" "$ (pasuri -s)"

Kjo komandë do të gjenerojë rastësisht kombinime, këtu janë disa shembuj:

Çfarë është interesante në lidhje me këtë? 😀

Dhe këtu është një kombinim tjetër i komandave të treguara më sipër:

po «$ (figlet JEJEJEJEJE)»

😀

Sidoqoftë ... këto janë ... Shpresoj që të jeni kënaqur aq shumë duke lexuar këtë postim sa unë duke e shkruar HAHAHA.

Një mijë faleminderit Adrien për shfaqjen e këtyre komandave në një postim nga MakeTecheAsier 🙂

Përshëndetje dhe… a dini ndonjë komandë tjetër qesharake? … Çfarë po prisni, ndani atë me të gjithë këtu? 😀


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

64 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Histori dijo

  në drejtimin debian në terminal
  apt-merr moo
  dhe shfaqet super lopa

  1.    Histori dijo

   imazhet mund të ngarkohen këtu:
   [img] http://s9.postimage.org/6lythsg6n/escritorio2.png [/ img]

   [img]http://s9.postimage.org/p2t88lw4v/escritorio003png.png[/img]

   1.    Histori dijo

    e dyta është të ekzekutoni në tastierë:
    aftësi moo
    aftësi moo -v
    aftësi moo -vv
    aftësi moo -vvv
    aftësi moo -vvvv
    aftësi moo -vvvvv
    aftësi moo -vvvvvv
    një nga një, dhe shikoni se çfarë përgjigjet sistemi

   2.    Histori dijo

    korrigjim:
    [img] http://s19.postimage.org/ilri7x6rn/escritorio2.png [/ img]
    http://s19.postimage.org/ilri7x6rn/escritorio2.png
    dhe e dyta
    [img] http://s19.postimage.org/y8irlakjn/escritorio003png.png [/ img]
    http://s19.postimage.org/y8irlakjn/escritorio003png.png

    1.    Rajonant dijo

     Thjesht fantastike !! Unë do të qëndroj me: "Mirë, ale, nëse i jap një vezë të Pashkëve, a do të shkojë ai?" xD

     1.    KZKG ^ Gaara dijo

      HAHA po, ai ka vdekur haha

    2.    Manuel de la Fuente dijo

     Vetëm në rast se nuk e dini historinë, elefanti brenda një gjarpri është një referencë Princi i Vogël, ku shfaqet pikërisht ai vizatim i njëjtë. 😉

     1.    KZKG ^ Gaara dijo

      Epo shiko ... jo, nuk dija për këtë O_O

     2.    elav <° Linux dijo

      Gjithçka më dukej e njohur hahaha .. Me siguri disa të rritur menduan se ishte një kapelë. ¬¬

     3.    Manuel de la Fuente dijo

      @elav: Njerëzit e moshuar kurrë nuk kuptojnë asgjë më vete. ¬¬

      1.    elav <° Linux dijo

       ^^ Kush më tërheq një dele?


     4.    Guxim dijo

      Shoku juaj ne tashmë e dimë kush

   3.    KZKG ^ Gaara dijo

    JAJAJAJAJA shume, shume mire ai, nuk e njihja LOL !!!

    1.    Histori dijo

     mos harroni atë kur në një debian ose derivativë shkruani gabim një komandë dhe ajo përgjigjet se: Kjo aftësi nuk ka fuqi Super Lopë.

     1.    fantazmë dijo

      hahahahaha, sa qesharake nuk e njihja, salu2

 2.   Guxim dijo

  Gabime të ndryshme:

  Vlera e Pi nuk është diçka e padobishme, në gjeometri përdoret shumë, kështu që është e dobishme për një student të matematikës

  Një numër i thjeshtë nuk mund të zbërthehet në faktorë të tjerë për shkak të faktit se ai është i ndashëm vetëm midis vetes dhe 0

  Ata nuk duan të bezdisin sepse unë kam një ditë që jam emo.

  1.    Rajonant dijo

   Njeri, ajo që është e padobishme nuk është numri PI por komanda vetë, ajo që është e vërtetë është se kjo NUK është saktësisht PI sepse kjo është një iracionale, ajo që tregohet thjesht është seria e cunguar në një numër specifik të numrave dhjetorë .

   1.    Guxim dijo

    Njeri, është e nevojshme ta shkurtosh atë, nëse nuk është e pafund

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Asgjë nuk është e pafund miku im 😀 (përveç ndoshta budallallëkut njerëzor ...)

     1.    Guxim dijo

      Unë nuk duhet të kisha thënë pafundësi, por ajo që dua të them është se shkencëtarët janë ende duke marrë dhjetore dhe ata nuk mund të gjejnë fundin.

     2.    Manuel de la Fuente dijo

      @Courage: Kam lexuar një anekdotë interesante për atë që përmendni: William Shanks, një matematikan anglez i shekullit të 20-të (i cili meqë ra fjala ka të njëjtin mbiemër si një personazh në animen time të preferuar One Piece: P), kushtuar 707 vjet të jetës së tij llogaritni vlerën e saktë të π dhe morën 528 presje dhjetore, por shumë kohë pas vdekjes së tij u zbulua se ai kishte bërë një gabim në dhjetoren XNUMX dhe nga atje të gjithë ishin gabim. 😀

      1.    KZKG ^ Gaara dijo

       Nëse pasi kam marrë kaq shumë dhjetore ... dikush më thotë se kam gabuar .. ¬_¬ ... Unë e vras ​​atë dikë pa menduar dy herë HAHAHA


     3.    Hugo dijo

      Në matematikë, pafundësia ekziston. Në këtë rast, pi ka një numër të pafund të numrave dhjetorë që nuk ndjekin ndonjë model përsëritës sepse është një numër iracional. Në wikipedia mund të shihni disa demonstrata:

      http://en.wikipedia.org/wiki/Proof_that_%CF%80_is_irrational

      1.    KZKG ^ Gaara dijo

       Në matematikë, a ekziston pafundësia? … Dreq, çdo ditë mësohet diçka e re


      2.    Guxim dijo

       Dreq, nuk ke qenë ndonjëherë në shkollë?


     4.    Manuel de la Fuente dijo

      KZKG ^ Gaara: E mira është që ai tashmë ishte i vdekur kur u zbulua kështu që ai kurrë nuk e dinte. 😀

      Nga ana tjetër, nëse do të më kishte ndodhur dhe ata të më thoshin, unë do të kisha një sulm në zemër në atë moment duke e ditur se unë hodha 20 vjet të jetës sime në plehra. : S

      1.    KZKG ^ Gaara dijo

       HAHAHA po


     5.    Guxim dijo

      Unë kam qëlluar 17 dhe këtu jam.

  2.    ahdezzz dijo

   Mes tij dhe 1 e ke fjalën

   1.    Guxim dijo

    Po, kjo, jam shumë keq në matematikë

  3.    Hanibali dijo

   Të mirë.

   Më duket se është mes tij dhe 1, jo 0.

   Përshëndetje.

  4.    Kornizat dijo

   Vendosja e gabimeve për t'ju thënë se një kryeministër ndahet midis, zero dhe një.

   Dhe vlera e pi nuk është se, nuk është e saktë, ka numra të pafundëm nga të cilët nuk dihen të gjithë, por dihen shumë më tepër sesa ka.

   Dhe tani pyetja ime, a mund ta kombinoni komandën po me komandën rev?

 3.   targoni dijo

  Më pëlqente komanda "rev", pikërisht ajo që kërkoja për të bërë një gjenerator fjalëkalimesh.

 4.   guzman6001 dijo

  Postimi është i shkëlqyeshëm ... Nuk janë krejtësisht të padobishëm ... xD

  Kam gjetur cowsay + pasuri tepër të freskët.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit vërtet faleminderit ... Unë u përpoqa të kontribuoj grurin tim në postim duke vendosur mjaft shembuj, imazhe ^ _ ^
   Përshëndetje haha

 5.   Manuel de la Fuente dijo

  Përdoruesit e Old Arch tashmë dinin për këtë, jo unë, por kur e gjeta më pëlqente: një Pacman i vërtetë në konsolën Arch.

  Thjesht duhet të redaktoni skedarin /etc/pacman.conf dhe nën [opsionet] shkruani ILoveCandy.

  Gati, tani përpiquni të kryeni disa detyra me pacman (a sudo pacman -Syu, për shembull), dhe ata do ta shohin atë. 😉

  1.    Manuel de la Fuente dijo

   Nga rruga, ILoveCandy Nuk duhet të ketë një periudhë, e kam thënë vetëm sepse ishte fundi i fjalisë. 😛

   1.    keopeti dijo

    faleminderit për komandën, është vërtet bukur

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   Sa keq që nuk e kam instaluar Arch tani… Do të doja ta provoja këtë haha
   Sidoqoftë, faleminderit për këshillën, jam i sigurt që shumë të tjerë do ta përdorin atë

 6.   vicky dijo

  Nuk është një komandë por në archlinux aur ata më thanë se kishte një paketë të quajtur girldfriend dhe nëse do të përpiqesh ta instaloje do të merrje një mesazh që thoshte "e dashura është në konflikt me homoseksualitetin. Instalimi u anulua »ose diçka e tillë. Ka funksionuar vetëm nëse do të ishit burrë, por unë isha akoma qesharak kur më thanë

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Phew Më ka marrë malli për këtë kur kam përdorur Arch hehehehe ... do të ishte qesharake ta përjetoja LOL !!!

 7.   Histori dijo

  një tjetër shumë i parë, në terminalin e ekzekutuar:
  burre grua

  1.    Rajonant dijo

   Të gjithë janë shumë kuriozë, në fakt kur hapni terminalin Mint 10 gjithmonë shfaqej një vizatim, një fjali, tani e di që ajo që ekzekuton në fillim është cosway + fortune xD

  2.    diazepani dijo

   Nuk ka hyrje në maunal për gruan (rimshot)

 8.   ren434 dijo

  Postim i shkëlqyeshëm, do të doja të provoja figlet por nuk e kam në depo, mund të shtoj vetëm që fati ka një version me fraza ofenduese, në nenexhik për shembull quhet fat-es-off.

 9.   Histori dijo

  "E fundit dhe ne po largohemi", megjithëse nuk është 100% e temës, shumë kohë më parë pashë një program të ngjashëm me twitter, domethënë plotëson vetëm 140
  http://jsbin.com/egiqul/49

  1.    ren434 dijo

   LOL !! gjëja më qesharake është licenca.

 10.   sieg84 dijo

  Unë mendoj se fjala është kriptim.

 11.   hunabku dijo

  Ata janë shumë qesharakë, më pëlqente ai me imazhet
  Përshëndetje !!

 12.   kima dijo

  mmm postimi është i mirë por komandat tuaja janë të padobishme në fakt ato janë vakumet e OS për të qenë në gjendje të zgjidhin problemet e binareve etj.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Përshëndetje dhe mirëseardhje
   Unë thashë e padobishme, sepse janë të paktë ata që do t'i përdorin këto komanda, ato nuk janë komanda si "ls" ose "cp" që përdoren shumë më shpesh, megjithatë, jam i kënaqur të di që ju i shihni interesante

   Përshëndetje.

   1.    Guxim dijo

    Nuk mund ta quash lehtë diçka të padobishme.

    Rrjetet sociale më duken budallaqe si një katedrale, por kjo nuk është arsyeja pse unë hap një artikull të stilit Mediat sociale janë një trap i plotë, për shembull.

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Titulli nuk u vura nga unë, unë vetëm përktheva artikullin, vendosa më shumë shembuj, shpjegova më shumë, por mbaja titullin, e lashë lidhjen në postim

 13.   rodrigories dijo

  Në cilën platformë Linux jeni? mundesh nga ubuntu?

  1.    Guxim dijo

   Ato janë të vlefshme për të gjitha distros _¬

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   Po, mund të përdoret në çdo distro

 14.   sieg84 dijo

  telnet -t vtnt miku.acm.uiuc.edu

 15.   Udhëtari dijo

  Faleminderit për ndarjen e saj, ajo më ndihmoi të argëtohem për një kohë

 16.   Aleks Ati dijo

  Shume mire!!!. sa qeshi, postim i shkelqyer, urime!

 17.   Zerberros dijo

  Për të njohur numrin e pi ekziston një komandë tjetër që është më e lehtë për tu mbajtur mend:
  "Pi 33"
  ku 33 është numri i shifrave që shtyp komanda.
  Nga rruga, ata nuk dinë një mënyrë për të bërë të njëjtën gjë me numrin e, apo jo?

 18.   eliotime3000 dijo

  Kjo është ajo që më duhet për ta personalizuar Bash-in tim!

 19.   dctons dijo

  E di që jam vonë, dhe nuk kisha kohë të lexoja të gjitha komentet, por ti e harrove trenin.

  aftësia instalo sl

  dhe e drejtoni me:
  sl

  regards

 20.   xnmm dijo

  këtu është një tjetër
  pasuri -s | rev | cowsay | figlet

 21.   fernando dijo

  Mirë Duke ardhur nga e ardhmja, unë shkrova thjesht për të thënë diçka në lidhje me trenin e vogël: rezulton se unë vendosa dhe vendosa përsëri sl në terminal derisa të më shkonte mendja ta bëja atë pa rrënjë. Et voiâ doli më lart. Përshëndetje dhe falënderime sepse artikulli është shumë argëtues për tu futur nëse keni thënë ose keni ndaluar së thënëi. Ju nuk keni pse të lexoni pak ndërmjet rreshtave dhe të kuptoni pse është thënë kjo. Për shembull, nuk më intereson aspak nëse pi ka një milion shifra ose 2, thjesht nga kurioziteti për të zgjeruar kulturën time dhe për të ditur më shumë, por kjo nuk do të thotë që them se Pi nuk është i rëndësishëm, përkundrazi e kundërta.