Amazon gjithashtu bashkohet me bllokadën e FLoC

Tashmë në raste të ndryshme kemi folur për FloC (sistemi që supozohet se zëvendëson cookies të reklamimit në Chrome) këtu në blog dhe ka dhënë shumë për të folur Ndërsa kompani të ndryshme reklamuese si dhe zhvillues dhe marka të njohura në botën e teknologjisë kanë shprehur mosmarrëveshjet e tyre në futjen e këtij sistemi në Chrome.

Me atë avokatët e privatësisë, por megjithatë, ata po japin alarmet për atë që ata e shohin si teknologji edhe më të keqe, dhe shitësit e shfletuesve të bazuar në Chromium si Brave dhe Vivaldi janë të përkushtuar për të luftuar FLoC në të gjitha format e tij.

I tillë është rasti me GitHub i cili disa javë më parë bëri të ditur pozicionin e tij në FloC dhe paaftësi për gjurmimin e Floc-it kur zbaton një kokë HTTP në të gjitha faqet e faqeve GitHub.

Meqenëse GitHub informoi përdoruesit për shtimin e një header HTTP që do të bllokonte FLoC në platformën e pritjes së kodit. Kreu i HTTP për github.com dhe fusha alternative github.io kthen titullin "Permissions-Policy: interest-cohort = ()". Për sa i përket përdoruesit mesatar, gjurmimi FLoC i Google do të bllokohet në çdo faqe në internet ose faqe në internet të organizuar në këto dy fusha.

Dhe tani, Amazon ka marrë gjithashtu vendimin për të bllokuar FloCpasi shumica e pronave të Amazon, përfshirë Amazon, WholeFoods dhe Zappos, bllokojnë sistemin e ndjekjes FLoC të Google për të mbledhur të dhëna të vlefshme që pasqyrojnë produktet e kërkuara në faqet e tregtisë elektronike të Amazon, bazuar në kodin e faqes në internet të analizuar nga ekspertët e teknologjisë.

"Ky vendim lidhet drejtpërdrejt me përpjekjen e Google për të siguruar një alternativë ndaj cookie-t të palëve të treta," tha Amanda Martin, nënkryetare e partneriteteve të korporatave në agjensinë dixhitale Goodway Group.

Sipas ekspertëve që studiuan kodin burimor të faqeve Amazon, shitësi i madh shtoi kod në vetitë e tij dixhitale për të parandaluar FLoC nga gjurmimi i vizitorëve duke përdorur shfletuesin Chrome.

Për shembull, ndërsa në fillim të javës WholeFoods.com dhe Woot.com nuk kishin përfshirë një kod për të bllokuar FLoC, të enjten ata zbuluan se këto faqe kishin një kod që i thoshte sistemit Google të mos përfshinte aktivitetet e vizitorëve të tyre. për të raportuar ose caktuar identifikues.

Megjithatë, ekziston një paralajmërim për bllokimin e FLoC në faqe nga Whole Foods. Ndërsa fusha të tjera në pronësi të Amazon të përmendura këtu që bllokojnë FLoC e bëjnë këtë duke përdorur qasjen e rekomanduar të Google për të dërguar një kokë përgjigje nga faqet HTML, bllokimi i Whole Foods përdor një taktikë që dërgon një titull çabonimi nga kërkesat për skanimin e Amazon.

Dhe është e nevojshme të merret parasysh kjo Amazon po zhvillon jo vetëm një biznes të blerjeve në internet, por edhe një biznes reklamash, në të cilën Google dhe Facebook aktualisht kanë një pjesë të madhe të tregut të reklamave dixhitale, por biznesi i reklamave të Amazon gjithashtu raportohet të rritet me shpejtësi.

Amazon pritet të zhvillojë identifikuesit e saj të reklamave në të ardhmen. dhe po përpiqet të përmirësojë mjetet e platformës së kërkesës (DSP) pa përfshirjen e Google. Vendimi për të bllokuar FLoC nuk është vetëm një përfitim i drejtpërdrejtë, por edhe një vendim konkurrues.

ndërsa Mund të duket e qartë se Amazon dëshiron t'i japë fund çdo iniciative të Google, ndërmarrja ka shumë arsye për të penguar suksesin e FLoC. Ta themi thjesht, nuk është në interesin më të mirë të Amazon të lejojë persona të huaj si Google ose kompani të tjera të teknologjisë së reklamave të përfitojnë nga të dhënat tuaja të vlefshme për blerësit.

Pa vizitorët e Amazonës me të dhënat e mbledhura, FLoC i Google mund të jetë në disavantazhtha një zyrtar i agjencisë në kushte anonimiteti.

Nëse Amazon do të kishte zgjedhur të mos bllokonte FLoC, kompania mund të kishte ndihmuar Google duke lejuar:

"Rezultate të përmirësuara në mënyrë dramatike të blerjeve të caktuara të FLoC në treg", tha ekzekutivi. Pretendimet e Google në lidhje me performancën e metodës tashmë janë vënë në shqyrtim.

Fuente: https://digiday.com


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.