Ata përdorin një Raspberry Pi për bujqësi vertikale, duke monitoruar bimët nga distanca

Raspberry Pi Smart Vertical Farming

foto e projektit të Tanay Tanay's Raspberry Pi Smart Vertical Farming

Bujqësia vertikale është një metodë bujqësore e qëndrueshme dhe efikase që përfshin rritjen e ushqimit në shtresa të grumbulluara ose struktura vertikale, në vend se në një fushë tradicionale. Kjo qasje përdor hapësirat e sipërme për të maksimizuar rendimentin e tokës dhe për të zvogëluar gjurmën mjedisore.

Bujqësi vertikale ka disa përfitime të mundshme, si përdorimi më efikas i hapësirës, ​​kursimi i ujit, reduktimi i varësisë nga pesticidetsi dhe nëse kësaj i shtojmë ndihmën e një Raspberry Pi, fitojmë "Raspberry Pi Smart Vertical Farming".

Rreth Raspberry Pi Smart Vertical Farming

Raspberry Pi Smart Vertical Farming, pozicionohet si një sistem inteligjent i krijuar për të ndihmuar përdoruesit të menaxhojnë kopshtet e tyre vertikale dhe për të arritur rezultate optimale. Krijuar nga Tanay Tanay, sistemi mundësohet nga një Raspberry Pi 4 B i pajisur me një mori funksionesh interesante që përmirësojnë kujdesin ndaj bimëve.

Tanay Tanay e përmend këtë Sistemi mund të monitorojë të gjitha llojet e faktorëve mjedisorë të tilla si sasia e dritës në dispozicion, lagështia e ajrit, sasia e ujit në tokë, temperatura dhe shumë më tepër. Automatizimi i procedurave rutinë si ujitja mund të arrihet me saktësi të lartë kur nivelet e lagështisë gjurmohen duke përdorur një sensor.

Bordi kryesor i projektit është një Raspberry Pi 4 B i lidhur me një Arduino Nano R3 e cila i është caktuar një impianti specifik. Disa nga sensorët e konfirmuar në dizajn janë një sensor i lagështisë së tokës, një sensor i dritës së ambientit dhe një sensor për zbulimin e thellësisë së nivelit të ujit.

Raspberry Pi Smart Vertical Farming

Sistemi i Monitorimit Vertikal të Bujqësisë Raspberry Pi

Përmendet se Ky projekt synon të zgjidhë problemet e bujqësisë vertikale që nënkuptojnë kosto të larta investimi, kosto operative, konsum të energjisë, mirëmbajtje dhe mungesë automatizimi

Kjo është arsyeja pse me "Raspberry Pi Smart Vertical Farming" Është planifikuar të adresohen të gjitha këto probleme duke krijuar një sistem të zgjuar të fermave vertikale. që automatizon kontrollin dhe monitorimin përmes komunikimit me energji të ulët Bluetooth (BLE), duke i lejuar fermerët të optimizojnë performancën e të korrave të tyre me ndërhyrje minimale njerëzore.

Ideja fillestare e Tanay u bazua në zhvillimin e një sistemi inteligjent nga e para, me aftësinë për të kryer funksione të ndryshme të dobishme bujqësore, të tilla si pajtueshmëria me Bluetooth dhe Wi-Fi për monitorimin në distancë të bimëve. Automatizimi i detyrave rutinë, të tilla si ujitja, do të ekzekutohej me saktësi të madhe duke monitoruar nivelet e lagështisë përmes një sensori.

Lidhur me kërkesat për të zhvilluar me sukses sistemin vertikal të bujqësisë, përmenden si më poshtë:

 • Monitorimi dhe kontrolli në kohë reale i parametrave mjedisorë, duke përfshirë lagështinë dhe dritën e tokës.
 • Një mekanizëm efikas për shndërrimin e lagështisë në ujë për të siguruar që furnizimi me ujë nuk është i kufizuar.
 • Komunikim i fortë dhe i sigurt BLE midis sensorëve, aktivizuesve dhe njësisë qendrore të kontrollit.
 • Një GUI (Ndërfaqja Grafike e Përdoruesit) e lehtë për t'u përdorur për të hyrë dhe kontrolluar sistemin e fermës nga distanca dhe për të vepruar si tolerancë ndaj gabimeve në sistem.
 • Një dizajn sistemi i shkallëzuar dhe me kosto efektive, i përshtatshëm për ferma të madhësive të ndryshme.

Rezultati përfundimtar është një sistem i mundësuar nga një Raspberry Pi i cili përfshin elementë të shumtë për t'u kujdesur për bimët dhe me të cilët (siç u përmend më lart) mund të monitoroni një sërë faktorësh mjedisorë me ndihmën e një ndërfaqeje intuitive të përdoruesit që lehtëson lotimin manual të bimëve.

Parimet e projektimit përfshijnë modularitetin, shkallëzueshmërinë, sigurinë dhe lehtësinë e përdorimit. Komponentët e sistemit duhet të jenë të këmbyeshëm, duke i lejuar ata të personalizohen për nevojat specifike të kulturave dhe madhësive të fermave. Do të zbatohen masa sigurie për të parandaluar aksesin e paautorizuar në sistem. Sistemi duhet të ketë një ndërfaqe përdoruesi të thjeshtë dhe të lehtë për t'u përdorur.

Vlen të përmendet se bujqësia vertikale inteligjente e mundësuar nga një Raspberry Pi 4 B është një ide mjaft interesante që mund t'i ndihmojë përdoruesit të menaxhojnë kopshtet e tyre vertikale dhe të arrijnë rezultate optimale.

Së fundi, nëse jeni të interesuar të jeni në gjendje të dini më shumë rreth tij, mund të konsultoni detajet në lidhja vijuese.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.