Brazili do të bashkëpunojë në zhvillimin e LibreOffice dhe OpenOffice

Como Brasil është një nga vendet me më shumë përdorues të LibreOffice dhe OpenOffice në botë, me një vlerësim 1 milion e kompjuterave që ekzekutojnë suita falas zyrash, qeveria kërkon të kryejë a kontributin më efektive në këto projekte.


Qeveria braziliane ka nënshkruar një letër zotimi me të cilën ata do të përpiqen të punojnë me The Document Foundation dhe Apache Foundation në zhvillimin e dy apartamenteve të zyrave. Letra shprehet se formati standard për dokumentet ODF është një garanci e punës për administratën, ku të dy aplikacionet përdoren masivisht.

Siç raportohet në H-Open, letër qëllimi u nënshkrua më 1 korrik gjatë Forumit Ndërkombëtar të Software-it të Lirë në Porto Alegre, Brazil, nga anëtarët e qeverisë dhe fondacione të shquara: Marcos Mazoni, koordinator i Komitetit të Zbatimit të Programit të Lirë, Sady Jacques, përfaqësues i Shoqatës SoftwareLivre .org, Jomar Silva, anëtar i komunitetit Apache OpenOffice.org dhe Oliver Hallor, anëtar i komunitetit LibreOffice.

Fuente: H Hapur & Shumë Linux


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Moskosov dijo

  Shpresojmë se këtu në Kili qeveria do të miratojë përdorimin e Softuerit të Lirë si një politikë shtetërore, shuma e parave që shpenzohen për licenca është e pabesueshme dhe nuk e di se çfarë marrëveshje do të kenë me Microsoft që secila zgjedhje e re që lëshohet miratohet nga administrata publike. Sidoqoftë, diçka kurioze ka ndodhur të themi më së paku, për rreth një vit Brigada e Hetimit të Krimit të Pronës Intelektuale e Policisë ka mbikëqyrur kafenetë kibernetike dhe sekuestron PC me Windows dhe Office pa licenca, vitin e kaluar ata sekuestruan rreth 300 PC Dhe këtë vit shumë më shumë, çështja është që kjo i detyroi pronarët e Ciber Cafes të kërkojnë alternativa të tjera për të qenë në gjendje të vazhdojnë me bizneset e tyre, dhe cilën mendoni. Çfarë zgjodhën ata? Rightshtë e drejtë, Linux. Sot një pjesë e madhe e kibernetikëve të Valparaiso kanë një shpërndarje Linux në kompjuterët e tyre. Nxirrni përfundimet tuaja.

  Përshëndetje.

 2.   marcoshipe dijo

  Lajm i madh. Ne kemi nevojë për një kostum të zyrës së pjekur dhe të fortë, dhe aktualisht libri zyrtar nuk përputhet plotësisht me këtë. Njerëzit e mi të vjetër tani kanë një zyrë të lirë në punë, dhe ata tashmë kanë filluar të mbajnë lidhje dhe gjëra të tilla: S
  Le të shkojmë libreoffice Unë kam besim tek ti, sa më shumë që të ndihmojnë, aq më shpejt fitohen rezultate.
  btw, sa larg jemi nga Brazili, ata ndihmojnë softuerin e lirë dhe ne luftojmë me marrëzitë që ata duan të imponojnë, si kanuni ... sa larg jemi

 3.   gjermanisht dijo

  Lajm i madh.

 4.   Le të përdorim Linux dijo

  Ditën tjetër kuptova sa para po shpenzon Ministria ku punoj për të paguar licencat e Microsoft. Më dha një hidhërim kaq të madh ... dhe të mendoja se ato para mund të ishin të destinuara t'i jepnin atij më shumë arsim, shëndet, etj. për njerëzit tanë.

 5.   Le të përdorim Linux dijo

  Ashtu është ... MUUUUUYY larg.

 6.   Jose_wieland dijo

  Përshëndetje,
  Për disa muaj kam lëvizur në Linux, përdor OpenSuse, gradualisht jam përshtatur me këtë transferim, kam disa vështirësi, për shembull printerin, nuk mund ta gjej lidhjen për Lexmark X74, a mund dikush të më tregojë procedurën, Unë jam gjithashtu duke kërkuar për një mënyrë për të ngarkuar video nga një kamera video JVC miniDV dhe nga një regjistrues i vogël në një oypmpus (regjistrues difital zëri VN-100PC

  falënderim
  Alberto Jerez