Chrome 72 arrin me funksionin e shikimit të videove në modalitetin Foto-në-Foto dhe më shumë

Google Chrome

Google kohët e fundit ka lëshuar versionin e ri të Chrome 72 për përdoruesit tuaj celular dhe desktop dhe shfletuesi i azhurnuar i uebit sjell një mori përmirësimesh të sigurisë së bashku me veçoritë e reja të zhvilluesit.

Ky version i ri i Chrome 72 merr një meny të re të Cilësimeve, përmirësime të API-së së vërtetimit të uebit, bllokim të plotë të dritareve gjatë shkarkimit të faqeve etj. 

Përveç risive dhe rregullimeve të defekteve në kod, 58 dobësi u rregulluan në versionin e ri.

Shumë nga dobësitë e identifikuara nga mjetet e automatizuara të testimit AddressSanitizer, MemorySanitizer, rrjedha e kontrollit të integritetit, LibFuzzer dhe AFL.

Një nga çështjet (CVE-2019-5754) është shënuar si kritike, domethënë, ju lejon të anashkaloni të gjitha nivelet e mbrojtjes së shfletuesit dhe të ekzekutoni kodin në sistem jashtë mjedisit të sandbox.

Kjo dobësi është për shkak të një defekti në zbatimin e protokollit QUIC (detajet nuk janë dhënë ende).

Si pjesë e programit të shpërblimeve të parave të gatshme për zbulimin e dobësive për versionin aktual, Google pagoi 34 çmime me vlerë 50.5 mijë dollarë (një nga $ 7,500 dhe 4,000 $, dy çmime prej $ 5000, gjashtë çmime prej $ 3000, dy çmime prej $ 2000, pesë çmime prej $ 1000 dhe katër shpërblime prej $ 500).

Karakteristikat e Chrome 72

Duke filluar me Chrome 72, aftësia për të konfiguruar një dongle Chromecast hiqet me shfletuesin e desktopit dhe në vend të kësaj drejtoni përdoruesit në aplikacionin Google Home për Android dhe iOS.

Më parë, përdoruesit mund të shkonin në chrome: // cast për të konfiguruar donglen e tyre, por kjo aftësi është hequr.

Një tjetër tipar për të theksuar në versionin desktop të shfletuesit është ai Mundësia për të parë videot mbi përmbajtjen në modalitetin Foto-në-figurë është aktivizuar si parazgjedhje, e cila ju lejon të ndani videon në formën e një dritare lundruese, e cila mbetet e dukshme kur lundroni në shfletues.

Për të parë një video në YouTube në këtë mënyrë, thjesht klikoni dy herë në video me butonin e djathtë të miut dhe zgjidhni mënyrën "Foto-në-fotografi". 

Shkyçja e videos funksionon vetëm kur përdorni API-në në fotografi në faqe, për faqet që nuk janë përshtatur për modalitetin e ri, një plotësues të jashtme

Në këtë version të ri të Chrome 72 mbrojtja është aktivizuar nga parazgjedhja kundër përpjekjeve për të ekzekutuar kodin e palës së tretë brenda proceseve të Chrome.

Një përjashtim bëhet vetëm për kodin dhe sistemet e nënshkruara dixhitale të Microsoft për personat me aftësi të kufizuara.

Zëvendësime të ngjashme të kodit shihen në 2/3 e sistemeve të Windows dhe si rregull i përgjithshëm, ato bëhen duke përdorur antivirus.

Sipas statistikave, këto manipulime çojnë në uljen e stabilitetit të punës dhe shkaktojnë 15% të të gjitha dështimeve të vëzhguara në shfletues.

Në vend të kodit mbizotërues në proceset e nisura, përdorni shtojcave dhe API mesazheve vendase .

Kur hapni faqet me TLS 1.0 / 1.1, tani shfaqet një paralajmërim i veçantë për përdorimin e versionit të amortizuar të TLS. 

By default, planifikoni që Mbështetja për TLS 1.0 / 1.1 përfundon në Chrome 81, i cili pritet në janar 2020, por vendosja që ju lejon të ktheni TLS 1.0 / 1.1 do të mbetet deri në janar 2021.

Menuja e Cilësimeve merr mbështetjen e Kthimit Automatik për seksionet e saj, dhe ka gjithashtu një shkurtore në seksionin Njerëzit që ju lejon të hapni drejtpërdrejt cilësimet e llogarisë Google.

Chrome 72 gjithashtu sjell përmirësime të API-së së vërtetimit të uebit për një shtresë shtesë sigurie. Tani lejon përdoruesit të identifikohen me një çelës sigurie, çelësa Bluetooth U2F ose metoda të tjera të sigurisë.

Web Authentication API shton mbështetjen për vërtetimin në vend duke përdorur shenjat dhe sensorët biometrikë.

Si të merrni Google Chrome 72?

Për të gjithë atje Përdoruesit e këtij shfletuesi web, ata do të duhet të presin vetëm që shfletuesi i tyre të tregojë azhurnimin e disponueshëm në mënyrë që ta kryejë atë.

Ndërsa për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të instalojnë këtë shfletues në sistemet e tyre, ata mund të vizitojnë lnë faqen zyrtare të shfletuesit ku mund të gjeni paketat e disponueshme për instalim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.