Dhjetor 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Dhjetor 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Dhjetor 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Sot, dita e parafundit e "Dhjetor 2023 »Si zakonisht, në fund të çdo muaji, ne ju sjellim këtë përmbledhje të vogël dhe të dobishme, me disa nga më të shumtët botime të paraqitura të asaj periudhe.

Për ta bërë më të lehtë për ju që të shijoni dhe ndani disa nga informacionet, lajmet, mësimet, manualet, udhëzuesit dhe publikimet më të mira dhe më të rëndësishme, nga faqja jonë e internetit. Dhe nga burime të tjera të besueshme, siç është uebi DistroWatch, Fondacioni i Programit të Lirë (FSF), Iniciativa për Burim të Hapur (OSI) dhe Fondacioni Linux (LF). Në mënyrë të tillë që ata të mund të azhurnohen më lehtë në fushën e Software i Lirë, Burim i Hapur dhe GNU / Linux, dhe fusha të tjera që lidhen me lajmet teknologjike.

Nëntor 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Nëntor 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Por, përpara se të filloni të lexoni këtë postim në lidhje me lajmet e "Dhjetor 2023", ne rekomandojmë postimi i mëparshëm i lidhur nga muaji i kaluar:

Nëntor 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë
Artikulli i lidhur:
Nëntor 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Postimet e Muajit

Përmbledhja e dhjetorit 2023

brenda DesdeLinux en Dhjetor 2023

mirë

Midori 11.2: Lajmet e versionit të ri në dispozicion për të gjithë
Artikulli i lidhur:
Midori 11.2: Lajmet e versionit të ri në dispozicion për të gjithë
Projekti Nobara 39: Lajmet e Shpërndarjes së bazuar në Fedora
Artikulli i lidhur:
Projekti Nobara 39: Lajmet e Shpërndarjes së bazuar në Fedora

E keqe

PyPI
Artikulli i lidhur:
Kontrolli i 4 projekteve në PyPI u komprometua
LogoFAIL
Artikulli i lidhur:
LogoFAIL, një lloj i ri sulmi UEFI që prek Windows dhe Linux

Interesante

shpërblim
Artikulli i lidhur:
Mungesa e shpërblimit vazhdon të jetë një nga problemet kryesore për zhvilluesit e softuerit të lirë 
HiFile: Një menaxher interesant i skedarëve ndër-platformë
Artikulli i lidhur:
HiFile: Një menaxher interesant i skedarëve ndër-platformë

Top 10: Postimet e rekomanduara

 1. Dhjetor 2023: Ngjarja informuese e muajit rreth GNU/Linux: Një përmbledhje lajmesh rreth GNU/Linux, Software-it të Lirë dhe Burimit të Hapur të muajit aktual që fillon. (Ver)
 2. 10 projektet kryesore të ndërprera GNU/Linux Distro – Pjesa 4: Postimi i fundit i serisë, ku trajtojmë disa OS falas dhe të hapura të bazuara në Linux/BSD, të cilat tashmë janë joaktive, të vjetruara ose të vdekura. (Ver)
 3. Endless OS 5.1 vjen me Linux 6.5, mbështetje për përshpejtimin e grafikës në Rpi dhe më shumë: Menjëherë pas 10 muajsh zhvillimi, ky version i ri shquhet për përditësimet e ndryshme të paketimit të sistemit dhe më shumë. (Ver)
 4. 2024 është pothuajse afër dhe pjesa e sipërme e fjalëkalimeve më të përdorura nuk ka ndryshuar: Sipas ekspertëve, kjo mund t'i atribuohet përtacisë, vështirësisë në kujtimin e vargjeve komplekse të personazheve ose për shkak të injorancës. (Ver)
 5. GDB 14.1 tashmë është lëshuar dhe këto janë veçoritë e reja të tij: Ky version i parë i Serisë 14 shton një sërë veçorish, atributesh, klasash dhe ngjarjesh të reja, si dhe përmirësime të mbështetjes, rregullime të gabimeve dhe më shumë. (Ver)
 6. Delta Chat 1.42 vjen me kriptim nga fundi në fund, përmirësime dhe më shumë: Ky version i ri vjen duke zbatuar përmirësime të ndryshme në lidhje me sigurinë, rregullime të ndryshme të brendshme, rregullime të gabimeve dhe më shumë. (Ver)
 7. Sondazhi zbulon bizneset që i rezistojnë vërtetimit pa fjalëkalim: Përveç kësaj, ajo reflekton se shumica e organizatave janë ende vite larg arritjes së një realiteti pa fjalëkalim. (Ver)
 8. EmuDeck: Aplikacion për të luajtur emulatorë të lojërave video në Linux: Është një aplikacion që lehtëson instalimin dhe përdorimin e programeve të tjera ekzistuese të emulatorit të videolojërave/konsolave ​​të lojërave, të njohura mirë nga Komuniteti i Gamer. (Ver)
 9. Rhino Linux 2023.4: Lajmet për versionin më të fundit të qëndrueshëm të lëshuar: Kjo Shpërndarja e bazuar në Ubuntu që ofron një qasje të përditësimit të lëshimit të vazhdueshëm, na ofron një përditësim të dytë plot karakteristika të reja të shkëlqyera. (Ver)
 10. Ju përdorni kodin tim për të fituar para, ju jeni përgjegjës për gabimet dhe dobësitë e tij: A duhet që zhvilluesit dhe projektet të marrin kompensim/bashkëpunim nga kompanitë/projektet përfituese? (Ver)

Jashtë DesdeLinux

Jashtë DesdeLinux en Dhjetor 2023

GNU/Linux Distro lëshon sipas DistroWatch

 1. Mabox Linux 23.12: 03-12-2023.
 2. Zorin OS 17 Beta: 04-12-2023.
 3. KaliLinux 2023.4: 06-11-2023.
 4. Linux Alpine 3.19.0: 07-12-2023.
 5. Sparky Linux 7.2: 07-12-2023.
 6. Linux Mint 21.3 Beta: 10-12-2023.
 7. Univention Server Corporate 5.0-6: 13-12-2023.
 8. ManjaroLinux 23.1.0: 16-12-2023.
 9. Postmarket OS 23.12: 19-12-23.
 10. Qubes OS 4.2.0: 19-12-2023.
 11. Rhino Linux 2023.4: 20-12-2023.
 12. Zorin OS 17: 20-12-2023.
 13. FreeELEC 11.0.4: 26-12-2023.
 14. Projekti Nobara 39: 27-12-2023.
 15. Watt OS R13: 30-12-2023.

Dhe për të thelluar më shumë informacion rreth secilit prej këtyre publikimeve dhe të tjerave, në vijim është në dispozicion lidhje.

Shpërndarjet kryesore të reja GNU/Linux që do të njihen në 2024 - Pjesa 5
Artikulli i lidhur:
Shpërndarjet kryesore të reja GNU/Linux që do të njihen në 2024 – Pjesa 5

Lajmet e fundit nga Fondacioni i Softuerit të Lirë (FSF / FSFE)

 • Software i lirë në arsim dhe edukim i softuerit të lirë: Softueri i lirë është jetik për arsimin, dhe edukimi i softuerit të lirë është jetik për një shoqëri të lirë. Për këtë arsye unë dhe kolegu im Devin Ulibarri (Miriam Bastian) vizitoi shkollën e mesme Everett (EHS) javën e kaluar dhe foli me rreth gjashtëdhjetë studentë të sigurisë kibernetike dhe robotikë rreth softuerit të lirë. (Ver)

Për të mësuar më shumë rreth këtij informacioni dhe lajmeve të tjera nga e njëjta periudhë, klikoni në lidhjet e mëposhtme: FSF y FSFE -ja.

Lajmet e fundit nga Iniciativa me Burim të Hapur (OSI)

 • Licencat më të njohura për çdo gjuhë në 2023: Në përgjithësi, MIT dhe Apache 2.0 janë licencat më të njohura, megjithëse popullariteti i licencës ndryshon shumë në varësi të menaxherit të paketës. Thjeshtësia e këtyre licencave, të cilat i lejojnë përdoruesit të modifikojnë dhe shpërndajnë kodin me kufizime minimale, pa vendosur kërkesa shtesë, padyshim që ka kontribuar në miratimin e tyre të gjerë. (Ver)

Për të mësuar më shumë rreth këtij informacioni dhe lajmeve të tjera, klikoni në vijim lidhje.

Lajmet e fundit nga Organizata e Fondacionit Linux (FL)

 • Kandidati i lëshimit të OpenTofu tani i disponueshëm, GA i planifikuar për 10 janar: Nga momenti që U njoftua forku i OpenTF , u bë e qartë se do të nevojitej një regjistër i ri publik: një zëvendësim me burim të hapur për Terraform's, i cili nuk është më i aksesueshëm për projektet jo-Terraform pas ndryshimet në TOS. Ngjashëm në funksion me paraardhësin e tij, ky regjistër i ri do të duhej të ishte një shërbim shumë i disponueshëm për zgjidhjen e paketave për të gjithë ofruesit dhe modulet e përdorura nga OpenTofu. (Ver)

Për të mësuar më shumë rreth këtij informacioni dhe lajmeve të tjera nga e njëjta periudhë, klikoni në lidhjet e mëposhtme: themeli linux, në Anglisht; dhe Linux Foundation Europe, në spanjisht.

3 Video interesante të Linuxverse në YouTube

 1. CuerdOS – Shpërndarje e lehtë dhe e qëndrueshme bazuar në Debian 12
 2. Ringjallni kompjuterin tuaj të vjetër me vetëm 1 GB RAM me Vendefoul Wolf Linux 32 Bit
 3. Renditja e 10 shpërndarjeve më të mira Linux sipas DistroWatch
Tetor 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë
Artikulli i lidhur:
Tetor 2023: E mira, e keqja dhe interesante e Software-it të Lirë

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, ne shpresojmë këtë "i vogël dhe i dobishëm përmbledhje lajmesh " me pikat kryesore brenda dhe jashte blogut «DesdeLinux» për këtë muaj të dymbëdhjetë të vitit (dhjetor 2023), të jetë një kontribut i madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e «tecnologías libres y abiertas».

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Dhe gjithashtu, ju mund të bashkoheni në kanalin tonë zyrtar Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.