Distros më të mirë për netbooks

Ndryshe nga Windows ose Mac, Linux ka një larmi shpërndarjesh që përdorin ambiente dhe aplikacione të ndryshme grafike si parazgjedhje. Këto kombinime i bëjnë disa "distro" më të lehta se të tjerët ose që disa prej tyre janë përshtatur më mirë për një aktivitet të veçantë ose një lloj specifik të pajisjeve, siç janë netbooks. Lista që ndajmë më poshtë nuk synon të jetë kufizuese; ka shumë më tepër shpërndarje që mund të funksionojnë në mënyrë perfekte në një netbook. Ne thjesht ju inkurajojmë të sugjeroni ato që, për mendimin tonë, janë më të mirat ose ato që janë krijuar posaçërisht për t'u përdorur në netbooks.

Karakteristikat kryesore të një netbook

 1. Theksi vihet në lehtësinë e tij të transportueshmërisë (peshon pak dhe zakonisht ka një jetë të gjatë baterie).
 2. Për shkak se forca është 'lëvizshmëria' e saj, ajo mbështetet shumë në lidhjet wireless (wifi, Bluetooth, etj.)
 3. Ka një RAM relativisht modeste, zakonisht 1 GB / 2 GB.
 4. Ka një ekran relativisht të vogël.

Karakteristikat e një shpërndarjeje të mirë të netbook

Karakteristikat e përshkruara më sipër e bëjnë të domosdoshme që shpërndarja GNU / Linux e zgjedhjes sonë të ketë pikat e mëposhtme "të forta":

 1. Se nuk harxhon shumë bateri dhe, nëse është e mundur, që përdor numrin më të madh të mekanizmave të kursimit të energjisë.
 2. Se nuk ka probleme me zbulimin e WiFi ose Bluetooth.
 3. Kjo konsumon pak RAM.
 4. Se ka një ndërfaqe "të rehatshme" dhe se i përshtatet madhësisë së ekranit (të vogël) që zakonisht e gjejmë në një netbook.

1.JoliOS

Jolicloud bazohet në Ubuntu, por është krijuar për të punuar në kompjuterë me specifikime më të kufizuara për sa i përket kapacitetit të diskut, kujtesës dhe madhësisë së ekranit. Ndërfaqja vizuale (HTML 5 + GNOME) i ngjan asaj të një tablet dhe dallohet për shpejtësinë e saj dhe konsumin e ulët të burimeve. Siç mund të shihet në pamjen e ekranit, JoliOS është e orientuar kryesisht për të ekzekutuar aplikacione në internet (stili ChromeOS), për të cilat përdor Mozilla Prism. Në çdo rast, është gjithashtu e mundur të instaloni aplikacione vendase, të tilla si video player VLC, dhe megjithëse është e vetëkuptueshme që kjo shpërndarje do të shtrydh të gjithë lëngun nëse jemi të lidhur në internet, është e mundur ta përdorim atë jashtë linje.

Së fundmi, duhet të theksohet se është e mundur të instaloni JoliOS brenda Windows ose Ubuntu (beta) sikur të ishte thjesht një aplikacion tjetër, i cili është ideal për ata që duan ta provojnë para se ta instalojnë përfundimisht.

Joli OS 1.2

Shkarkoni JoliOS

2.Lubuntu

Shtë një distro e bazuar në Ubuntu që përdor mjedisin desktop LXDE. Ajo shquhet për konsumin e saj shumë të ulët të burimeve dhe për ngjashmërinë e ndërfaqes së saj vizuale me atë të WinXP tani klasike, gjë që e bën atë shumë tërheqës për ata që po hedhin hapat e tyre të parë në GNU / Linux.

Ndërsa të gjitha shpërndarjet e bazuara në LXDE rekomandohen shumë për netbooks, Lubuntu është padyshim më e mira për të sapoardhurit, jo vetëm për shkak të ngjashmërisë së ndërfaqes së saj vizuale me atë të WinXP, siç e pamë tashmë, por edhe sepse ndan të njëjtën gjë komunitet i madh Ubuntu, duke e bërë më të lehtë zgjidhjen e ndonjë problemi eventual që mund të paraqitet.

LUbuntu

Shkarkoni Lubuntu

3.BodhiLinux

Shtë një shpërndarje GNU / Linux që përfiton nga potenciali i plotë i menaxherit të dritares së iluminizmit. Në fakt, është një nga shpërndarjet e pakta që iluminizmi përdor. Vjen, si parazgjedhje, me një grup minimal të aplikacioneve të tilla si një shfletues, një redaktues teksti, një mjet për menaxhimin e paketave, etj.

Pikërisht, minimalizmi është një nga idetë që qëndrojnë pas Bodhi Linux, prandaj nuk rekomandohet për të sapoardhurit, megjithëse rekomandohet për ata me përvojë në Linux. Gjëja më tërheqëse për këtë distro është shpejtësia e tij e jashtëzakonshme dhe kërkesat shumë të ulta të sistemit, ndërsa ofron një përvojë desktop shumë të këndshme, të lehtë për t'u përdorur dhe të personalizueshme.

Bodhi linux

Shkarkoni Bodhi Linux

4.Crunchbang

Shtë i bazuar në Debian dhe përdor një menaxher të dritares Openbox. Kjo paraqitje është krijuar për të ofruar një ekuilibër të shkëlqyeshëm midis shpejtësisë dhe funksionalitetit. Asshtë po aq i qëndrueshëm sa vetë Debian, përveç që përfshin në mënyrë të paracaktuar një ndërfaqe minimaliste dhe moderne që mund të personalizohet lehtësisht, duke e bërë atë të përsosur për ekipet me burime të kufizuara.

Nuk po e ekzagjeroj të them që është një nga shpërndarjet më të mira GNU / Linux të disponueshme për momentin.

Përtyp

Shkarkoni Crunchbang

5. MacPup

Shtë një distro e bazuar në Puppy Linux por përdor paketa Ubuntu. Ka një ambient miqësor desktop dhe me disa karakteristika që i japin asaj një pamje (edhe pse akoma mjaft të largët) të një Mac OS X.

Macpup vjen si parazgjedhje me disa aplikacione shumë të lehta, të tilla si AbiWord, Gnumeric, SeaMonkey dhe Opera. Menaxheri i dritares i përdorur është, edhe një herë, Iluminizmi, i cili shquhet për performancën e tij të mirë grafike me pak burime të sistemit.

Makpup

Shkarkoni MacPup

6.Manjaro

Shtë një shpërndarje GNU / Linux e bazuar në Arch Linux, një shpërndarje e rekomanduar veçanërisht për përdoruesit më të përparuar, por ka grupin e vet të depove. Shpërndarja synon të jetë miqësore me përdoruesit duke ruajtur tiparet e Arch, siç janë menaxheri i paketës Pacman dhe pajtueshmëria AUR (Arch User's Repository). Përveç versionit kryesor me XFCE ekziston një version zyrtar (më i lehtë) që përdor menaxherin e dritares OpenBox. Ka edhe botime të komunitetit që përdorin E17, MATE, LXDE, Cinnamon / Gnome-shell dhe KDE / Razor-qt.

Manjaro shquhet për thjeshtësinë dhe shpejtësinë e tij, duke e vendosur fuqinë e Arch Linux brenda mundësive të përdoruesit "mesatar / të përparuar".

Manjaro

Shkarko Manjaro

7. Mente

Isshtë një sistem operativ "i bazuar në re" që vjen me një shumëllojshmëri të mirë të aplikacioneve në internet si parazgjedhje. Isshtë i bazuar në Lubuntu dhe përdor mjedisin desktop LXDE.
Ndryshe nga shpërndarjet e tjera "qendrore në internet", të tilla si ChromeOS ose JoliOS, Peppermint ka një ndërfaqe shumë miqësore për ata që vijnë nga Windows dhe preferojnë menunë klasike "Start".

Karamele mente

Shkarkoni Mente

8.Zorin OS Lite

Në thelb Zorin OS është bërë për të imituar pamjen e sistemeve të tjera operative. Mund të zgjidhni Windows 2000 ose Mac OS X. Për përdoruesit e Windows kjo shpërndarje ofron një pamje të njohur. Për më tepër, është shumë i lehtë për t’u përdorur, megjithëse vjen me pak aplikacione të instaluara si parazgjedhje.

Zorin

Shkarkoni Zorin

9.SolidX

SolydX (XFCE) është një lëshim gjysmë rrotullues i bazuar në Debian. Qëllimi i tij është të jetë i lehtë për t’u përdorur, duke siguruar një mjedis të qëndrueshëm dhe të sigurt. Versioni i rekomanduar për netbooks përdor XFCE si mjedis desktop, megjithëse të kujton KDE. SolydX përdor menaxherin e rrjetit wicd për lidhjen në Internet dhe vjen me kode dhe blic dhe MP3 të instaluar si parazgjedhje. Përveç kësaj, ai përfshin një larmi të mirë të aplikacioneve të lehta: Firefox, Exaile, VLC, Abiword dhe Gnumeric.

solydx

Shkarkoni SolydX

10. OS Google Chrome

Një sistem operativ "qendër në internet", bazuar në shfletuesin me të njëjtin emër dhe Linux. Shtë sistemi i përdorur në Chromebook-et gjithnjë e më të njohur.

Një nga pikat që Google bie më shumë në sy është shpejtësia e sistemit, me një kohë boot 8 sekonda dhe një kohë mjaft të shkurtër të fikjes, përveç shpejtësisë me të cilën hap aplikacionet e saj në internet. Të gjitha dokumentet, aplikacionet, shtesat dhe konfigurimet rezervohen në internet nën konceptin e llogaritjes në re. Pra, nëse përdoruesi humbet makinerinë e tij, ai mund të marrë një tjetër ose akses nga një makinë tjetër, dhe të marrë saktësisht të njëjtat të dhëna që ai i mbante më parë.

Shkarkoni ChromOS

Siç e shohim në botën e softuerit të lirë ka mundësi të shumta për netbooks. Duhet të sqarohet se shpërndarjet e përmendura këtu nuk ishin vendosur sipas radhës së preferencës. Në realitet, shpërndarja më e mirë do të jetë ajo që i përshtatet më mirë nevojave të secilit dhe që dukshëm ndryshon. Në përgjithësi, unë do t'u rekomandoja "të rinjve" të provojnë Lubuntu, Crunchbang ose MacPup, ndërsa më të "përparuarit" mund të provojnë Manjaro ose SolydX.

Së fundi, unë do të vlerësoja të gjithë përdoruesit e këtyre distros të cilët mund të na dërgojnë komentet e tyre në mënyrë që kjo hyrje të bëhet më e pasur dhe më e dobishme për ata që kanë një netbook dhe po mendojnë të ndryshojnë sistemin operativ.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Monica dijo

  Kam instaluar debian në netbook tim. Kam harruar plotësisht edhe të provoj Chrome OS> - <haha

 2.   Leon Jl dijo

  dhe cilën nga të gjitha këto distro rekomandoni për një Compaq Presario janë të reja për këtë dhe nëse dua të kaloj në linux

  1.    dru adoleshente8 dijo

   Përshëndetje, provo dhe provo Manjaro ose Lubuntu.

   1.    sasori69 dijo

    Me 64-bit Manjaro XFCE (laptopi im ka 6 GB RAM) laptopi nxehet shumë, unë provova të ekzekutoja Dota 2 dhe u nxe aq shumë sa që përfundoi duke u mbyllur.

    1.    pansxo në dijo

     Mund të jetë për shkak të problemeve harduerike, nuk duhet të nxehet kaq shumë nëse nuk po bëni shumë përpjekje për procesorin, gjë që nuk mendoj. Provoni linuxmint xfce 64 bit. Whatshtë ajo që përdor dhe më përshtatet në mënyrë të përsosur. Në rast të vazhdimit të mbinxehjes, ju rekomandoj që të pastroni kompjuterin tuaj dhe të ndryshoni pastën termike. Përshëndetje dhe fat të mbarë!

   2.    da3mon dijo

    e gjatë dhe gjarpëruese mënyra që kërkon një shpërndarje të përshtatshme. Unë kam testuar të paktën 10 distros dhe mbinxehja e laptopit është e tmerrshme. nuk është problem harduer, është problem linux dhe problem i njohur. Kam provuar ubuntu, lubuntu, xubuntu, kubuntu, debian mate, debian kde, debian xfce, crunchbang (bunsen), crunchbang ++, linuxmint kde, linuxmint mate (kjo e fundit është ajo që nxehet më pak, por prapë nuk bie nën 70) . me distro e vetme që nuk nxehet është me kali, por kali Unë nuk dua kali si distro kryesore, unë dua diçka më të rehatshme dhe më pak të ashpër. Do të provoj solydx për të parë se si po shkoj

    1.    Luis Miguel Mora dijo

     Në çdo distro të bazuar në Ubuntu instaloni cpufreq dhe vendoseni në modalitetin PowerSave, në atë mënyrë do të mbajë të ulët përdorimin e procesorit dhe nuk do të nxehet (instaloni gjithashtu psensor për të monitoruar temperaturën tuaj)

 3.   MAX dijo

  Çfarë sistemi operativ linux do të rekomandonit për një aspekt të acer, jo netbook. Dua që të jetë pak më e shpejtë sepse të them të drejtën ecën mjaft ngadalë

 4.   Imazhi i mbajtësit të vendit Gustavo Ramirez dijo

  George,

  Kam testuar 3 distro për një HP Mini 110 me një ekran 10.1 inç.
  E vetmja kërkesë që kisha është që drejtuesit pa tel të punojnë pa i bërë asgjë, me drejtuesit pa tel që mund të rregulloni ndonjë gjë, apo jo? 😉

  Crunchbang: I preferuari im që kur e provova, bazuar në Debian është super i lehtë, është një ndërfaqe minimaliste, prandaj mos prisni të gjithë "sy-karamelet" nga distrot e tjera, për një netbook është shumë mirë e keqja është se kushton pak Unë punoj për ta konfiguruar, pothuajse e gjithë konfigurimi duhet të bëhet në skedarët e konfigurimit, gjëja e mirë është që sjell lëshues për këto në meny. E keqja është se wireless-i nuk funksionoi herën e parë. Avantazhi i kësaj është se nëse keni qasje për ta lidhur atë përmes kabllos ethernet, ju mund të instaloni gjithçka pa ndonjë problem, kjo sjell një skenar inicializimi i cili ngarkon programet dhe drejtuesit më aktualë, për multimedia, etj.

  EasyPeasy: Kjo shpërndarje supozohet të jetë e veçantë për netbooks, unë e instalova atë dhe duket bukur, nuk i dhashë shumë kohë për ta provuar pasi wirelessi im nuk funksionoi herën e parë.

  OpenSUSE 12.1 (Gnome): Ky distro është ai që kam instaluar, shoferi wireless ka punuar pa i bërë asgjë, kam instaluar Chrome dhe kodekët multimedialë dhe funksionon pa ndonjë problem.

  Siç e përmendët, ky netbook është kryesisht për të kontrolluar internetin, postën, LibreOffice, etj. dhe me OpenSUSE funksionon shumë mirë për mua. Mbi të gjitha, GNOME 3 është e këndshme, më pëlqen më shumë se 2

  1.    ALOMASTER dijo

   Unë akoma po kërkoja të njëjtën gjë, provova Lubuntu, Elementary OS Luna dhe beta 1 dhe 2 të Freya dhe Deepin Linux. E vetmja distro që zbuloi për herë të parë kartën wi-fi ishte Deepin Linux, por kishte raste kur ngadalësohej pak. Në sistemin operativ elementar duhet ta aktivizoni sepse pasi është një shofer i pronarit nuk e instalon automatikisht, Lubuntu është një histori e veçantë dhe duhet të punoni më shumë për të instaluar drejtuesin !!! ...

 5.   Jorge dijo

  djema ... një netbook dhe një fletore ... ata janë të ndryshëm ... mos bëni gabim ... një fletore është më e vogël ... dhe për këtë arsye jo të gjithë distros përshtaten në një ekran prej rreth 11 inç ... për shembull ... me ubuntu 12.04 ... gjithçka është në rregull .. por kur hapet një dritare për opsione të tilla si ndryshimi i sfondit ose ndonjë tjetër ... pjesa e poshtme e dritares është e fshehur dhe disa butona si pranimi ose anulimi (në varësi të rastit) nuk mund të klikohen ... dhe në opsionet e ekranit shfaqet vetëm një opsion ... pa mundësinë e ndryshimit ... Unë e kam provuar me një fletore msi, hp dhe acer ... dhe me të tre është e njëjtë ... dhe ps nëse dini ndonjë që përshtatet në një ekran fletore më tregoni. mos u bëj gachos ... përshëndetje ..

  1.    piksi dijo

   A jeni i hutuar
   Një netbook është një kompjuter i vogël me afërsisht 10 inç ekran
   Një fletore është një laptop konvencional që është më i madh.

  2.    Lambert dijo

   xubuntu dhe lubuntu mund të jenë mirë për ju. Unë kam qenë duke përdorur xubuntu 14.04 dhe mirë me 1 gigabyte ram me një aset neetbook nga 8 vjet më parë. Përshëndetje Jorge

 6.   Engjëllëzaraço dijo

  Po në lidhje me xpud? Veryshtë shumë i shpejtë dhe disi i ndryshëm dhe duhet pak për t’u përshtatur, veçanërisht për ata që janë mësuar me një desktop.
  Nuk mund të bëhet shumë, por mjafton për të lundruar, për të krijuar një video konferencë duke përdorur Skype dhe për të punuar me Open Office.
  Sidomos kur SSD-i i Acerit tim ndaloi së punuari.

 7.   John Barra dijo

  Do të ishte e nevojshme të përmendet atomi ututo për atë lloj procesori

 8.   BRP dijo

  Informacioni juaj është shumë ilustrues. Faleminderit

 9.   Por dijo

  Unë kam një problem me laptopin tim, kam instaluar UBUNTU 11.10, si një aplikacion, por rezulton se duke rifilluar dhe futur tifozin po punon gjatë gjithë kohës, duke bërë që kompjuteri im të nxehet shumë, dëshiroj të di nëse kjo ndodh me këto distro të paraqitura këtu.

 10.   Raimundo riquelme dijo

  Unë kam Ubuntu 12.04 në netbook-un tim Samsung dhe jam jashtëzakonisht i lumtur! Edhe pse nuk është keq të njihni alternativa të tjera 🙂 Përshëndetje

 11.   Ricardo C. Lucero dijo

  Unë kam një netbook Samsung N150 Plus ku kam testuar Ubuntu 12.04 dhe Joly. Ata janë dhjetë! Tani kam të instaluar Mandriva 12 dhe më pëlqen më së shumti ... E përdor me desktopin KDE !!!

 12.   Daniel Rosell dijo

  Kuki Linux nuk është i disponueshëm në faqen zyrtare të internetit, dhe pa marrë parasysh sa i dhashë, nuk gjeta lidhje për ta shkarkuar. Unë kam një aspiratë dhe vërtet do të doja ta provoja atë shpërndarje. A e di dikush se ku mund ta shkarkoj?

 13.   xxmlud dijo

  A do të përfshihej ElementaryOS brenda atyre të rekomanduara?
  të fala

  1.    Mauricio dijo

   OS elementar është 10! Unë e përdor atë është OS im kryesor

   1.    kasymaru dijo

    Ata duhet të shohin se si po shkon zhvillimi i ISIS, ata do të lëshohen kur të shohin isis ... është thjesht distroja më e mirë e punuar në UX dhe UI që unë mendoj se ekziston në linux, pa dyshim që elementari po bën një punë të shkëlqyeshme, kjo më trishton nuk kam kohë për të kontribuar por këtë herë kam në plan të dhuroj rreth $ 10 kur ISIS të dalë ...

 14.   Jorge dijo

  Mir !!

  Unë kam një Acer Aspire One, çfarë distro rekomandoni?

  Isha me Lubuntu dhe ishte luksoze derisa pak nga pak më duhej më shumë për të ngarkuar gjithçka, nuk e di pse.

  Shumë falemnderit.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Unë mendoj se Lubuntu është një mundësi e mirë. Mund të provoni gjithashtu disa bazuar në Openbox, si Crunchbang (bazuar në Debian) ose të shkoni në anën e errët të forcës dhe të provoni Arch (edhe pse është për përdoruesit më të përparuar).
   Perqafo! Paul.

 15.   dremitje dijo

  Mungon më e mira, Pika Linux me desktop MATE, bazuar në Debian 7 stabile. 🙂

  1.    le të përdorim linux dijo

   Interesante ... Unë nuk e njihja atë. Unë jam duke shkuar për të marrë një vështrim në të.
   Perqafo! Paul.

  2.    josev dijo

   Faleminderit për rekomandimin tuaj, Point Linux Unë po e testoj atë në Dell mini tim, dhe punon si mëndafshi, më mirë se Ubuntu, por kjo është prekja në ekran në rast se dini ndonjë zhvillim për këtë, dhe tingulli në altoparlantë më dështon , dhe pritet, por kur vendos kufje nuk ka problem no E njëjta gjë në Ubuntu 12 por që kur e bleva e hoqa W7 tre vjet më parë (unë përdor Linux që nga viti 98 por nuk jam ekspert… le të themi një përdorues »normal»)

 16.   ivanbarram dijo

  Sipas përvojës sime personale, vite më parë ata na dhanë shumë netbook të Asus EEE PC, shumë modest, Celeron 700Mhz, 512 RAM DDR2, 4 GB disk SSD dhe një ekran 7. histori e shkurtër, opsioni më i mirë në atë kohë ishte Debian me LXDE, ne i konfiguruam mirë dhe i dhamë në një shkollë rurale. ne vendosim një brez të gjerë celular me një wifi dhe një kabllo rrjeti. Ne instaluam pajisjet në një dhomë kompjuteri dhe voila, të gjitha të lidhura me rrjet me një printer lazerjet HP. kishte pak probleme në shikimin e videove në youtube (kryesisht për shkak të procesorit PC EEA), kështu që ne vendosëm një kompjuter pak më të fuqishëm me një projektor dhe voila. 5 vjet më parë dhe kompjuterat po funksionojnë ende normalisht, ne shkojmë vetëm disa herë në vit për të azhurnuar shfletuesin (Chromium) dhe kaq. Nga 4 GB SSD, kishte pak më shumë se 1 GB falas për gjëra të ndryshme, sepse skedarët sinkronizohen në serverin qendror.

  Në këtë kuptim, shkathtësia e Debian pasi distrot e tjera do ta donin atë (dhe kini kujdes, unë jam Susero / Redhatero në zemër)

  Përshëndetje.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Faleminderit për ndarjen e përvojës tuaj.
   Nje perqafim! Paul.

  2.    Gilbert dijo

   Përvojë motivuese!

 17.   pansxo në dijo

  Unë komentoj më lart, se kam provuar mjaft distros me desktop lxde xfce, etj .. dhe ai që më ka befasuar nga rrjedhshmëria e tij, nga të gjithë ata që provova ishte LUBUNTU .. Mendova se ishte e pabesueshme që distros me të njëjtën tryezë ( xfce) do të funksiononte kaq ndryshe.
  Si përmbledhje, për këdo që përdor një netbook ose kompjuterë me pak burime, unë rekomandoj xfce, ata nuk do të pendohen.

  1.    illukki dijo

   Përshëndetje pansxo, në:
   Unë nuk i njoh vërtet por më duket se Lubuntu përdor LXDE dhe Xubuntu XFCE.
   Përshëndetje.

   1.    pansxo në dijo

    ngritje! pak gabim në komentin tim haha ​​kjo është illukki, lubuntu përdor LXDE

    1.    le të përdorim linux dijo

     Po, Lubuntu drejton LXDE. 🙂

 18.   ariki dijo

  Përshëndetje djema, unë kam një netbook Acer aspire AO250 dhe provova sa vijon, Linux mint xfce; xubuntu 12.04, os fillore. Padyshim nga tre nenexhikët me sy të mbyllur me atë konsum prej 128mb në fillim është deri tani ai që më ushqen më pak kujtesë, tani me këto opsione do të kafshoj defekt dhe do të provoj bodhi, përshëndetje Ariki

 19.   illukki dijo

  Përshëndetje,
  Në rastin tim, unë instalova Manjaro Xfce në netbook të dashurën time. E personalizova me temat Trisquel sepse të pëlqeu më shumë. E vërteta është se duket mjaft e qëndrueshme dhe e lehtë për t’u përdorur; ajo vetë thotë se filloi të pëlqente GNU / Linux. Problemi i vetëm që kam është se çelësat për shkëlqimin e ekranit nuk funksionojnë (unë provova zgjidhjet në një post këtu, por asgjë) gjithsesi nuk është e rëndësishme.
  Përshëndetje.

  1.    pansxo në dijo

   Diçka e ngjashme më ndodhi me motrën time, me një netbook samsung .. jep probleme me ndriçimin, problemi është, kur ndez laptopin me bateri, ndizet si në modalitetin e kursimit të dritës dhe nuk mund ta ngarkosh manualisht, zgjidhja e vetme është ta ndizni përsëri me energjinë e lidhur dhe më pas ta përdorni me bateri, duke mbajtur kështu ndriçimin të lartë.

  2.    le të përdorim linux dijo
 20.   Hektor Zelaja dijo

  Jam i tronditur nga mungesa e personave të djathtë me KDE dhe netbook-in e saj plazmatik. Unë përdor chakra dhe e vërteta shkon shumë mirë, por mundësisht me 2 GB RAM

  1.    hënë dijo

   ... për mendimin tim, i cili është nga një ekran 10 inç, plazma-netbook nuk dukej e nevojshme. Në modalitetin desktop ose "PC" gjithçka duket mirë.

 21.   pandev92 dijo

  Joli Cloud nuk ishte ndërprerë shumë kohët e fundit?!

  1.    le të përdorim linux dijo

   Jo se e di. Faqja është aktive dhe nuk thotë se është ndërprerë.
   Perqafo! Paul.

    1.    le të përdorim linux dijo

     Një lajm i trishtuar, nuk e dija.
     En http://jolios.org/ nuk thotë asgjë në lidhje me ndërprerjen ... mirë ... Unë nuk e di.
     Faleminderit gjithashtu
     Perqafo! Paul.

 22.   Mika_Seido dijo

  Motra ime dhe unë kemi netbook, pak më pak se një muaj më parë instalova Lubuntu, falë faktit se ajo u lodh nga dritaret që ngadalësonin makinerinë tuaj aq shumë, së fundmi ajo e thirri atë dhe më tha se ajo tashmë është mësuar me sistemin operativ dhe se programet hapen shpejt dhe në përgjithësi sillen mirë.

  Nga ana ime, dy ditë më parë kam instaluar Debian + LXDE në netbook-un tim, dhe funksionon shumë mirë: shpejt, efikas, kujdeset për temperaturën dhe në përgjithësi më pëlqen. Para se të kisha instaluar Manjaro + LXDE (një version i komunitetit) por nuk funksionoi si duhet, miu u shkëput gjatë gjithë kohës, u ngroh shumë dhe në përgjithësi ndryshimi nuk më shkonte për shtat, do të ndodhë sepse unë jam mësuar me Debian me PC-në time desktop Në çdo rast, unë do t'i jap Manjaros një shans më shumë, por në PC, dhe këtë herë me versionin zyrtar.

 23.   xhemin-samuel dijo

  Lubuntu është një opsion i mirë, por dhemb që versioni aktual "13.10" ka një problem shumë të madh me Xscreensaver dhe problemi është që nuk e sjell dhe ekrani errësohet pas 3 minutash, dhe edhe nëse instaloni Xscreensaver të lumtur, nuk bën zbatoni ndryshimet

  1.    le të përdorim linux dijo

   E dija që po më mungonte ca ...
   Slitaz është një mundësi shumë e mirë ...

 24.   Sauli dijo

  Hyrje shumë e mirë.
  Hej, më vjen keq por lidhja Google Chrome OS nuk është e saktë, është një lidhje me Cr Os, nuk janë të njëjtat.

 25.   Dekomu dijo

  Ka shumë që nuk i njihja, veçanërisht Bodhi Linux, nuk i dhemb kurrë t'i provosh
  por për fletoren time preferoj lubuntu, është ai që i shkon më shumë për shtat

 26.   Ocelani dijo

  Netbook-u im erdhi me SUSE Linux 11 në fillim, është një Compaq Mini CQ10-811LA, më kushtoi 800 thembra dy vjet më parë, pas një kohe doja të ndryshoja, nuk kisha ide të bëja kopje rezervë ose ndonjë gjë tjetër dhe kështu e nisa vetë, nëse bëja një punë e pamundur sepse nuk mund të filloja nga USB, pas një kohe gjeta hilen, pasi UnetBooting ishte ngarkuar unë duhej të shtypja ndonjë buton dhe vetëm atëherë u boot, instalova EasyPeasy pasi ishte i vetmi që nisi (në fillim mendova e cila ishte një mrekulli, por pastaj gjeta mashtrimin dhe po provoja distro të tjera), por wifi im nuk më njohu dhe unë duhej të përdorja kabllon.
  U lodha dhe instalova OpenSuse 12.2 KDE, ishte mesatare, por nuk u ndjeva rehat.
  Gjeta Fuduntu dhe ... mirë isha i dashuruar, gjithçka po funksiononte në mënyrë të përsosur, madje edhe bateria zgjati më shumë, shpina funksionoi shumë mirë dhe precize, LibreOffice solli burime miqësore por projekti u mbarua dhe kur nuk gjeta ndonjë distro për pëlqimin tim ( Kubuntu, Lubuntu, Linux Mint, Puppy, OpenSuse) Vendosa të instaloj Win7, dhe ja ku jam.
  Kohët e fundit kam në plan të instaloj Lubuntu në netbook tim në një ndarje dhe të vazhdoj të provoj të tjerët derisa të gjej atë që më jep atë ndjenjën që më dha Fuduntu

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përpara! Ju duhet të vazhdoni të përpiqeni ...

 27.   hënë dijo

  Epo ... Unë e përdor shumë këtë netbook nga i cili po shkruaj. Intel Atom 64 bit - 1,6 Ghz dhe 2 GB RAM. Unë gjithmonë isha me debian, dhe pavarësisht se e dija që nuk ishte ideale në fillim, unë vendosa ta vendos KADE në kernelin e errët 3.2 dhe kde 4.8-. dhe unë eci. Delfinit ju duhen 3 ose 4 sekonda që kur e keni nisur? po ... dhe pastaj shkon normalisht. Icewesel tashmë zgjat më shumë ... rreth 10 sekonda ... por që nga versioni 27 ngarkimi në internet është shumë i shpejtë. Kjo tregon se është më e shpejtë sesa ajo që mund të lejojë procesori im. Unë përdor java dhe clementine, dhe gjithçka është e hapur në KADE dhe nuk e kalon 1,6 ram .. gjithashtu me libreoffice, harrova.
  Tani keni debian sid -kernel 3.12 dhe kde 4.11- dhe gjithçka që ju desh (e cila nuk ishte e gjatë) u shkurtua në shumë raste në gjysmë.
  Morali: një desktop më i lehtë (lxde, ose nëse doni vetëm openbox) nuk do të parandalojë aplikime të tilla si shfletuesit, ofimatika, që përdorin java ose dizajn të funksionojnë më shpejt.
  Prandaj, nëse keni 2 Gb ram, lehtë mund të vendosni kde ose gnome pa probleme të mëdha (megjithëse më duket se gnome konsumon më shumë, nuk mbaj mend pse e provova pak).
  Kjo është përvoja ime dhe është e vërtetë. Po sikur të ketë një bërthamë të bukur në hark të përpiluar për netbook të cilin e pashë në deb por për 32 bit. Kjo nëse mund të ndihmojë operacionin në përgjithësi, jo përkundrazi një distro dhe desktopin tuaj.

  1.    hënë dijo

   Kam harruar të komentoj edhe një fakt më të rëndësishëm. Temperatura është më shumë se 40 C dhe më pak se 50 C në kushte normale. Bateria pas një viti vazhdon të më zgjasë më shumë se tre orë siç bëri në fillim. Nuk ka problem për ato gjëra. Menaxhimi me të vërtetë duket i shkëlqyeshëm !!

 28.   tetëbitëshe dijo

  Përshëndetje,
  Artikulli më dukej shumë interesant. Shumica e shpërndarjeve nuk isha në dijeni përveç Manjaro dhe ChromOS. Do t’i provoj si makina virtuale për të parë se çfarë më duken.
  Një salu2!

  1.    le të përdorim linux dijo

   Mirë! Kjo ishte ideja. Nxitini të provojnë distro të reja. 🙂

 29.   push dijo

  Unë për netbooks ose cruchbang ose Archbang të dyja duken mundësi shumë të mira, për shijen time vjen shumë e ngarkuar me pako

  1.    le të përdorim linux dijo

   Për mua, Archbang ndërthur më të mirën e të dy botëve. Isshtë një mundësi e shkëlqyeshme. Pothuajse do të guxoja të them se një nga shpërndarjet më të mira (të lehta).
   Perqafo! Paul.

 30.   Diego Garcia dijo

  Kam instaluar nenexhik linux në prehrin tim HP G42 sepse mendova se ishte i lehtë ...
  Çfarë mendoni se është e mirë? apo rekomandoni ndonjë tjetër nga ata që janë në këtë post apo cilin?
  atë që unë jam duke kërkuar për performancën, ju e dini, shpejtësia etj ...

 31.   edgar.kchaz dijo

  elementaryOS në një netbook funksionon shumë mirë, natyrisht, me efekte të paafta, hije dhe të gjitha ato, por është akoma e bukur ... e vërteta është, është (pa shkelje) si miniMac por e përdorshme.

  Ndoshta është për shkak se është shkruar pothuajse në Vala, por unë e rekomandoj shumë.

  1.    edgar.kchaz dijo

   Kam harruar, të provoj Android për PC dhe Chrome OS, jam kurioz ...

   1.    le të përdorim linux dijo

    Interesante! Faleminderit që la komentin tënd.
    Gëzuar! Paul.

  2.    Gilbert dijo

   elementaryOS është si mëndafshi, gjithçka funksionon shkëlqyeshëm.

 32.   yan dijo

  Faleminderit për përpilimin, meqenëse disku i ngurtë i hp mini tim është djegur, unë jam duke testuar distro, shumica e tyre dështojnë me lidhjen Wi-Fi, i përdor ato duke u nisur nga pendrive, do të doja të përmendja se nëse i instaloja ishte wifislax që funksionon 100% me wifi por i mungon zyra e hapur ose zyra falas, unë nuk kuptoj shumë për këmbënguljen por nuk mund t'i ruaj ndryshimet që bëj në këmbëngulje kur në fund të pyet a dëshiron që ndryshimet të jenë të disponueshme për seancat e ardhshme? për të punuar në internet është mirë.
  Unë do të provoj të gjitha ato të listuara këtu, përshëndetje, shkoj përpara dhe faleminderit për informacionin.

 33.   Wilson Cortegana dijo

  Përshëndetje, shpresoj të më përgjigjen haha, mirë se kam një netbook Samsung N102SP, kam instaluar Ubuntu 13.10 disa ditë më parë dhe e vërteta ishte se u zhgënjeva nga performanca (super e ngadaltë, më shumë sesa kur kisha windows7), tani duke më informuar për këto distro, do të doja të dija e cila do të ishte më e përshtatshme.

  regards

  1.    pansxo në dijo

   Unë rekomandoj linuxmint 16 me desktop xfce. Shtë një distro shumë e plotë me një nga tryezat më të lehta dhe më të lëngshme. Me siguri kjo distro nuk ju zhgënjen. Fat!

  2.    bryantcore dijo

   Unë gjithashtu kam atë netbook, kam instaluar CrunchBang 11 dhe nuk të njeh (ose ka një problem) në kartën e rrjetit, atëherë kam instaluar Lubuntu por unë kam për të shkarkuar drejtuesit. Tani kam zgjedhur sistemin operativ elementar, tashmë e kam si shkon.

   të fala

 34.   Pd_makinë dijo

  Përshëndetje, unë jam i ri këtu, unë kam qenë duke lexuar postimin dhe disa komente, unë do të doja që ju të rekomandoni një distro për netbook tim. Isshtë një Packard Bell dot se2, me procesor Intel atom n570, 1 GB RAM DDR3, Windows 7 ... Shpresoj të më ndihmoni sepse kam pak probleme kur zgjedh atë më të përshtatshmin, problemi me netbook-un tim është në thelb hapja e ngadaltë e programeve dhe faqeve të internetit dhe bllokimi i vazhdueshëm.

  Faleminderit!!!

  1.    pansxo në dijo

   Unë rekomandoj linuxmint 16 x86 me desktop xfce. Testuar në një netbook me karakteristika të ngjashme.
   Suerte

  2.    Gilbert dijo

   Provoni elementaryOS dhe provojeni dhe zëvendësoni Midori me Chromium. Fluturimi!

 35.   Bryant dijo

  Kontribut shumë i mirë, do ta testoj Lubuntu në këtë fletore RAM 1 GB.
  Psdt: Mund të shtoni Damn Small Linux, një shpërndarje prej vetëm 50 MB; Gëzuar!

 36.   Aitor dijo

  Çfarë distro rekomandoni për një Toshiba NB50 me 2 GB (të zgjeruar) me një procesor 4-vjeçar?

  Nëse është OS i kromuar, si mund ta boot?

  Thanks in advance

  1.    Aitor dijo

   Na vjen keq që ishte

   Toshiba NB250

 37.   Aitor dijo

  gjumë, a mendoni se Point Linux do të shkojë mirë në netbook-un tim (Toshiba NB250) me një procesor Intel Atom që është 4 vjeç dhe është shumë i mirë?

 38.   Salamander dijo

  sallamadreate dhe sallamander përveç se sallamander është salamander dhe unë ju rekomandoj ju sallamandri 92.4 që salamander është salamander ju salamander

 39.   Elvis dijo

  Vetëm disa ditë më parë unë kam studiuar gjithçka që lidhet me Linux, si përdorues i Windows-it u ndjeva pak apati për këtë, por duhet të them se jam shumë entuziast dhe dua të filloj të përdor dhe veçanërisht të eksploroj universin e Software-it të Lirë për një sasi e madhe mundësish që ofron, dhe posaçërisht për natyrën njerëzore të kësaj ideologjie të ndarjes së njohurive për të mirën e mbarë njerëzimit, faleminderit për kontributin, përshëndetjet.

 40.   Bryan dijo

  Përshëndetje, çfarë rekomandoni për një netbook ram 1 GB dhe procesorin mono-core 1.6GHz? Po mendoja për sistemin operativ ELementary.

  1.    pansxo në dijo

   Elementary Os… është një distro i shkëlqyeshëm… shumë minimalist dhe tërheqës. Por fatkeqësisht për harduerin tuaj nuk e shoh si opsionin më të mirë pasi që është një desktop pak më i kërkuar se të tjerët si lxde ose xfce. Nëse nuk ju intereson aq shumë për aspektin, unë ju rekomandoj lubuntu me lxde desktop, më e lehta që kam provuar deri më tani. më tërheqëse se lxde por e përsëris një tad më kërkuese të kërkesave. Shpresoj të jeni me fat dhe na tregoni si.

 41.   Jose J. Gascon dijo

  Kam provuar shumë shpërndarje linux në një Netbook nga Mint, përmes Debian, Android, etj. Në të gjitha kam pasur një problem me shkëlqimin e desktopit, derisa provova Linux Ultimate Edition 3.8 http://ultimateedition.info/, funksionon shpejt dhe nëse nuk ju pëlqen desktopi Mate, duke bërë në terminalin sudo apt-get instaloni gnome, instaloni desktopin e gnome, me rikthimin e gnome dhe rrafshin e rikthimit të gnome pa hile, dhe gnome 3, dhe diçka si uniteti ose uniteti përveç Xbmc që vjen si një aplikacion normal dhe e bën atë jashtëzakonisht të lehtë për t’u përdorur, nëse ajo që dëshironi është Xbmc për një qendër argëtimi në shtëpi, me këtë keni 2 botët, nëse mërziteni nga xbmc mund të përdorni të gjithë fuqinë e një kompjuteri duke e rregulluar atë me tuajin ka nevojë, është rregulluar pafundësisht.
  Unë jam duke e drejtuar atë në një netbook Gateway LT4002m, isha gabim dhe instalova edicionin përfundimtar 3.8 amd64, netbook që është 32 bit dhe funksionon perfekt,
  atentamente
  Jose J Gascón

 42.   Celso mazariegos dijo

  Faleminderit shumë për këshillën tuaj.

  Aktualisht në laptopin tim unë përdor Xubunto 10.2.

  Me këshillën tuaj do të instaloj LUBUNTU-14.04. Unë jam duke shkuar për të parë se si funksionon.

  Përshëndetje nga Guatemala.

 43.   erretrogamer dijo

  Unë përdor Linux Mint 17 Mate dhe funksionon shumë mirë.

  Do të provoja Chrome OS, por pasi shërben vetëm për të lundruar dhe asgjë tjetër, pa qenë në gjendje të instaloj paketa dhe gjëra të tilla ...

 44.   i patëmetë dijo

  Përshëndetje të gjithëve, unë jam duke zhvilluar një shpërndarje të quajtur Xanadu Linux për kompjutera me pak burime të bazuara në Debian SID, është në beta, nëse dikush nga ju dëshiron ta provojë dhe të japë mendimin tuaj, ai do të pritet mirë, këtu është adresa nga ku mund të shkarkohet: https://xanadulinux.wordpress.com/

  1.    le të përdorim linux dijo

   Mirë. Do ta provoj. Faleminderit!
   përqafohem! Paul.

  2.    Dennis L. dijo

   Nëse ata bëjnë një shpërndarje që nuk e ngroh laptopin aq shumë, atëherë kjo do të jetë shpërndarja ime Haha

 45.   Dennis L. dijo

  Epo, unë kam një HP disi të vjetër, është një elitebook 6930p hp, shumë i mirë dhe funksionon shumë mirë me Windows, sepse kur provoni me shpërndarje të ndryshme Linux, qoftë Fedora, Linux Mint, Ubuntu, Xubuntu, Kali, Elementary, Debian , dhe të gjithë me të njëjtin rezultat, laptopi nxehet shumë ... isshtë e çuditshme sepse me Windows kjo nuk ndodhi dhe nuk ndodh pasi e kam të instaluar në një ndarje. Dikush di ndonjë shpërndarje që nuk e shkakton këtë ?? Unë tashmë jam lodhur duke provuar dhe testuar dhe është e njëjta gjë me të gjitha shpërndarjet ... Ndonjë ndihmë ??

 46.   Rob dijo

  Dhe çfarë ka ndodhur me lxle që është shumë më mirë se lubuntu dhe të tjerët, një rishikim i LXLE do të ishte i mirë http://lxle.net/

 47.   Ndërprerja dijo

  Interesante, për momentin nuk kam një "kompjuter", vetëm një netbook budalla 1.66 GHz dhe 1 GB RAM DDR2, për sa i përket konsumit të burimeve, sa ndryshim do të kishte midis harkut "të pastër" linux, manjaro dhe crunchbang?

 48.   i shkathët dijo

  Askush nuk flet për Elive ???

 49.   jorgegeek dijo

  #! dërgoni
  crunchbang pa dyshim më i miri nga më të mirët.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Pajtohem, zotëri.
   Nje perqafim! Paul.

  2.    yop dijo

   Padyshim më e mira, e instalova dhe pastaj e kopjova në një USB, kështu që mund të boot në disa PC, e përdor në një Thinkpad T43.

 50.   i çmendur dijo

  Përshëndetje, unë kam mintosx, është linux në xhiro në 64 bit dhe më i mirë se fitimi 7 dhe unë jam i befasuar nga shpejtësia e tij, kur hap shumë dritare, dhe deepin 2014.1 dhe gjithashtu i shkëlqyeshëm.

 51.   david dijo

  Ju lutemi më rekomandoni se cilën duhet të përdor. Unë jam duke kërkuar për një distro linux
  që nuk ka një problem shkëlqimi dhe kjo më lejon të modifikoj shkëlqimin
  lehtësisht, veçanërisht për kompjuterat me më pak se 400 memorje
  dashi

  Unë pres përgjigjen.

 52.   fabian dijo

  Përshëndetje natën e mirë, mua gjithmonë më ka tërhequr një softuer i lehtë për makineritë me specifikim të ulët, dhe ka qenë një kohë kur kam vënë bast për Ubuntu dhe "cacharrie" diçka që nuk mund ta bëj tani, dhe e vërteta më ka ndarë nga Linux Kjo, nuk më intereson të vendos një nga këto, nga frika se mos ngec në zgjidhjen e problemeve të vogla.
  të paktën kjo tashmë është zgjidhur ..

 53.   Aterrazombitë e Lionofsnow dijo

  Përshëndetje, faleminderit për informacionin. Unë kam Dritaren e Tetë dhe Zorin 9. Shkarkoni gjithashtu një OS të çuditshëm, quhet ReactOs ... për fat të keq "live cd" qëndroi për një kohë duke bërë diçka me pajisjen dhe nuk mund ta instaloja kurrë (në rregull, jam unë) . A mundet dikush të më udhëzojë në këtë sistem, ju falënderoj.

  1.    le të përdorim linux dijo
 54.   belerioth dijo

  Përvoja ime me një të dorës së dytë Acer Aspire One D257 (procesor Intel Atom, 2 GB RAM dhe 500 Gb disk i fortë), ishte se kur testonte Fedora 21 me CD Live nuk e njihte tastierën; prandaj u përpoqa me Ubuntu 14.10 dhe nuk kishte probleme në njohjen e tastierës ose Wi-Fi, na duhej vetëm të shtonim mbështetjen për spanjishten. I inkurajuar nga ky postim, unë fshiva Ubuntu dhe instalova Lubuntu 14.10, i cili përveç njohjes së tastierës Wifi (mbështetja duhej të instalohej në një mënyrë të thjeshtë), hyni shpejt dhe shikoni videot në YouTube. Për momentin gjithçka është në rregull.
  Faleminderit për postimet dhe komentet tuaja, ato janë shumë të dobishme.

 55.   Facu dijo

  Përshëndetje, do të doja të dija cili është sistemi më i mirë operativ për këtë makinë
  merr
  shoferi i ekranit inteel gma3600
  Ram 2gb
  Intel® Atom ™ CPU N2600 @ 1.60GHz × 4
  mbështet x64 dhe x86
  sipas linux shoferi grafik që përdor është PowerVR SGX545
  fedora x64 është i vetmi që më dha ambientin gnome3 shumë bukur x true
  Do të doja një që ecën rreth e rrotull me këtë makinë sepse tema e grafikës më fucks vërtet

 56.   Gilgameshit dijo

  Artikulli është shumë i mirë, unë vij nga Windows dhe po hedh hapat e parë brenda Ubuntu, në botën Linux, deri tani shumë mirë, probleme që kam mundur t'i zgjidh vetëm duke kërkuar informacionin, kryesisht në desdelinux, koha që merrni vlerësohet.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Ju jeni të mirëpritur! Perqafo! Paul.

 57.   dyshoj dijo

  Unë kam përdorur crunchbang për 2 vjet në një hp mini 110 me 2gb ram dhe ishte i shkëlqyeshëm i shpejtë, i qëndrueshëm me pak fjalë, një perlë!
  por disa programe ishin tepër të vjetëruar dhe të tjerët ishin të pamundur të instaloheshin për shkak të ri ndoshta ...
  Sidoqoftë, u ktheva në Windows 7 në atë makinë vetëm për Bluetooth, por puna që duhej të bëja atje tashmë ka mbaruar, kështu që po shoh një shpërndarje më të shpejtë se CB ose edhe më shumë dhe që sigurisht më lejon të kem programet me e fundit ...
  Megjithëse thuhet se një netbook është vetëm për të kontrolluar postën ose për të hyrë në bisedë, unë mendoj se ka një gabim sepse gjatë kohës që unë e përdor atë në CB që makina e vogël bëri gjithçka (për aq sa lejonte procesori) ishte një qendër multimediale, burim të ardhurat, makina ime ... gjithçka!
  por siç thashë, CB është pak e vjetër dhe unë jam duke kërkuar për diçka që është e njëjtë, por më moderne.
  sugjerime ???

 58.   mars dijo

  Që të plotësoj artikullin, me detaje për të gjitha sistemet operative. Personalisht, meqenëse Notebook-et kanë pak RAM, Ubuntu punon në mënyrë perfekte. Ka një ndërfaqe shumë miqësore dhe është e lehtë për t’u përdorur. Ndryshe nga sistemet e tjera operative, ai është falas me të gjitha aplikacionet e tij të nivelit të lartë.

 59.   Ignacio dijo

  Miq, unë kam një Dell Inspiron Mini 10V dhe në të, kam të instaluar xPud dhe kam diçka "të mërzitshme" pasi është një sistem "i mirë" por "i përkohshëm", nuk janë instaluar asnjë ndryshim dhe aplikacionet nuk mund të instalohen dhe tashmë është ndërprerë , cilin rekomandoni për netbook tim Dell Inspiron Mini 10V. Gëzuar!
  Sugjerim: sugjeroni 2, një, më të mirën sipas jush sipas karakteristikave të shënimit dhe 2, një që përshtatet ose që mund të instalojë softuer ose paketa, ku unë mund të modifikoj webs, html, php, etj dhe disa redaktues imazhesh që është ajo që Më intereson më shumë, në xPud arrita të instaloj një redaktues imazhesh shumë të ngjashëm me Photoshop. Gëzuar!

 60.   shkëlqimin dijo

  Kam provuar disa distro të përmendura këtu dhe ato janë të mira, duhet të provoj JoliOS sepse kjo më bën shumë tërheqëse, megjithatë, më lejoni t'ju them se tani dhe unë gjithmonë kam përdorur openseuse, dhe është gjithashtu luksoze

 61.   furuikisu dijo

  Unë përdor një chromebook dhe sjell sistem kromi, në rregull, është një shfletues i shpejtë dhe se, pothuajse nuk ka aplikacione jashtë linje dhe kjo më shqetëson. 🙁 pasi vjen si parazgjedhje, kam frikë të ndryshoj OS për një tjetër, që thjesht nuk do të fillojë përsëri dhe pothuajse nuk ka mësime se si ta ndryshoni ose zgjidhni këtë pajisje.

  Unë ju rekomandoj ta provoni nëse do ta keni në një kompjuter, për shembull në kuzhinë, ose në banjë, ose pranë TV në dhomën e ndenjes. Për sa kohë që ka WiFi, funksionon për gjithçka.

 62.   Emanuel dijo

  Kam një laptop acer aspire 3756z, ekran 15.6, 4 GB RAM, procesor Intel Pentiun dual core T4200 2.30 Gz, hard disk 300 GB. Çfarë shpërndarje Linux rekomandoni?

  1.    shkëlqimin dijo

   opensuse XD Unë gjithmonë e rekomandoj që kam vite përdorimi, kam provuar edhe Ubunku, Kubuntu, Fedora, mmm disa por më pëlqen që në përgjithësi ju rekomandoj me desktopin e GNOME por gjithnjë kam përdorur KDE është më shpejt në makinerinë time

 63.   William dijo

  Ju lutem, është urgjente, a mund të më thotë dikush me cilin nga të gjithë sistemet operative programet tradicionale mund të instalohen si në dritare !!!!!!!!!!

  1.    shkëlqimin dijo

   të gjithë Duhet të krijoni vetëm një ndarje për Windows dhe një të zgjeruar për distro-n tuaj Linux, Ubuntu është më e thjeshtë për sa i përket boot-it të dyfishtë

 64.   vvjvg dijo

  Ajo që më ndodh është që herët kur kam provuar linux më është mjaftuar për 2 orë, nuk mund të them se kam provuar shumë distro (ubuntu dhe fedora) por diçka që më çmend është se për gjithçka që kam dashur të instaloj duhet të shkarkoni diçka tjetër së pari, ose futni komandat. Një tipar i dritareve që unë kurrë nuk kam gjetur në një OS tjetër është lehtësia e instalimit të një programi.
  Unë kam një acer aspire me 2gh dhe 2 GB ram, 32 GB eMMC. Me dritaret funksionon mjaft mirë, por ndonjëherë ka hitet e tij tipike në shfletuesin e internetit. Nuk kam ndonjë ankesë të veçantë, por do të doja të zgjidhja patjetër një linux që i jep kompjuterit tim një prekje të ndryshme jashtë standardeve të dritareve.
  Duhet të theksohet se kompjuteri është i orientuar drejt universitetit.
  Nëse dikush i avancuar mund të sugjerojë një sistem operativ që përshtatet me minimumet e mia, unë do ta vlerësoja atë, nëse jo, unë do të vazhdoj me win8.1

  1.    Jose V. dijo

   Epo, unë ju rekomandoj që të qëndroni me Windows tuaj dhe po ju them me gjithë respekt, asgjë për t'ju ungjillizuar ose për të demonizuar Microsoft. Komenti juaj tregon se ju nuk përshtateni në mënyrën se si funksionon Linux. Dhe detaji është ky: Ose e dëshironi ose e urreni. Nëse e dëshironi, do të kërkoni si të dini se si funksionon dhe do të merrni përsipër sfidat e të mësuarit gjithçka nëse jo ... nuk është për ju. Unë kam përdorur Linux që nga viti 1998 në desktopin tim ekskluzivisht. Unë kam një mini Dell që përdor Windows (dhe ajo përdor softuer falas) një Windows Phone dhe një Android dhe nuk kam asnjë problem të përdor secilin sipas nevojës time. Mos e merrni atë në mënyrën e gabuar, thjesht duhet të pranoni që nëse e dëshironi, do të kërkoni si ta njihni dhe ta përshtatni me nevojat tuaja.

 65.   Mburravec dijo

  mik i shkëlqyeshëm Unë do të provoj zorin you lite për të parë se si është në mini laptopin tim dhe do t'ju tregoj

 66.   josev dijo

  Provoni Bodhi me versionin e ri është një bukuri në makineritë me pak burime, dhemb
  .... Nuk është më i zhvilluar.

 67.   Edgar Ilasaca Aquima dijo

  Hi all:

  Po lexoja komentet tuaja, vështirësia ime kryesore në rastin tim, që kam një pavion HP dv1010la AMD Athlon, me 2 GB, është konsumi i baterisë së laptopit, i cili zgjat pak më shumë se një orë, aktualisht po përdor CUB Linux (Ubuntu me pamjen e Chrome OS), por do të doja të dija se cila shpërndarje është më efikase në konsumin e baterisë, dhe nëse është e mundur, më tregoni se sa ndikon lloji i procesorit në performancën e një distro.

  Përshëndetje nga Peruja

 68.   Joseph Vega dijo

  Po si, sepse kohët e fundit kam provuar shumë versione që i kam shkarkuar, i dogji derisa të mbaroja disqet hehe, pastaj i vendosa në usb derisa të gjeja më të mirët për një netbook hp 1100 që ka një atom dhe 1 GB ram, Ato që funksionuan më mirë për mua ishin Elementary (fillore-os-freya-32-bit-multi-ubu), ubuntu netbook edition (ubuntu-netbook-edition-10.10) por mbështetja tashmë është ndërprerë kështu që edhe unë e ndryshova, Kali (kali- linux-2016.2-i386) shumë mirë, por e vërteta nuk do të përdorte të gjitha mjetet e saj në fund të fundit unë qëndrova me Pepermint (Peppermint-7-20160616-i386) cilindo nga ata që njoha kartën e rrjetit pa tel dhe funksionoi mirë, ndonjëherë fillore u ngadalësua pak, por performanca e përgjithshme është e mirë për çdo distro.
  të fala

 69.   Martin dijo

  Ju lutem më tregoni cili është opsioni më i mirë linux për një laptop dell i5 6gb ram 350 hd

 70.   Santiago dijo

  Përshëndetje, unë kam një pyetje. Unë nuk jam një përdorues i rregullt i linux dhe kam një netbook të vjetër (gati 10 vjeç) që funksiononte në XP, por disku u dogj. Tani unë dua të instaloj disa OS në të edhe për ta përdorur atë për të shfletuar në internet. (Duke folur në mënyrë rigoroze, plaku im, i cili është 73 vjeç, do ta përdorë atë dhe ai do ta përdorë vetëm për postë elektronike, duke lexuar gazeta dhe duke shkruar dokumentin e çuditshëm.)
  Unë u përpoqa të instaloj Lubuntu të rekomanduar këtu dhe gjithçka ishte në rregull derisa mora një mesazh gabimi se instalimi i bootloader Grub kishte dështuar.

  Tani, OS ishte në gjysmë të rrugës atje dhe nuk di si ta bëj atë të funksionojë ...

  Tani pyetja. A do të funksionojë Lubuntu me një makinë kaq të vjetër? A rekomandoni ndonjë distro tjetër që është e lehtë dhe miqësore?

  pershendetje

  1.    Santiago dijo

   Këtu janë karakteristikat e rrjetës: HP Mini 110-1020la Netbook, Intel Atom N270 Procesori (1.60 GHz), 1GB DDR2 Memory, Ekrani 10.1 ″ WSVGA, 160 GB Hard Drive, 802.11b / g Rrjeti, Windows XP Home SP3.

   pershendetje perseri

 71.   Alberto dijo

  Post shumë i mirë! Do të provoj disa nga leximet dhe do t'i kombinoj me ato të kësaj faqe në internet: https://andro2id.com/mejores-distribuciones-linux-ligeras/

 72.   Jose Luis Gomez dijo

  U lodha duke provuar linux distros, në një netbook të qeverisë argjentinase exo 355, me 2g ram që shtova x që vinte me 1g. dhe distro që funksionoi më mirë për shpejtësi të qëndrueshme, stabilitet dhe sepse ka të gjithë drejtuesit ishte pikë linux mate 3.2 një tub në çdo gjë funksionon pa probleme dhe konsumon me lexuesin e muzikës dhe firefox në facebook plotësisht, mezi arrin 500 megabajt të ram, sipas monitorit të sistemit, zbulon wi-fi, dhe gjithçka që vendosni, për mua në këtë lloj makine, distro më e mirë bazuar në debian… ..