Edicionet zyrtare të Ubuntu do të ndalojnë mbështetjen e Flatpak duke filluar me Ubuntu 23.04

Flatpak

Flatpak, i njohur si xdg-app deri në maj 2016, është një mjet virtualizimi i aplikacioneve, menaxhim universal i paketave dhe vendosje për mjediset e desktopit GNU/Linux.

Pak ditë më parë u bë lajmi se Philipp Kewisch nga Canonical ka njoftuar vendimin për të mos ofruar mundësinë e instalimit të paketave Flatpak në cilësimet e paracaktuara të botimeve zyrtare të Ubuntu.

Kjo lëvizje do të jetë efektive që nga Ubuntu 23.04, në të cilën paketa deb flatpak, si dhe paketat për të punuar me formatin Flatpak në Qendrën e Instalimit të Aplikacioneve, do të përjashtohen nga shpërndarja bazë e të gjitha botimeve zyrtare të Ubuntu.

Përdoruesit e sistemeve të instaluara më parë që përdorte paketat Flatpak do të mund ta përdorni akoma këtë format pas përmirësimit në Ubuntu 23.04. Përdoruesit që nuk kanë përdorur Flatpak pas përditësimit si parazgjedhje do të kenë akses vetëm në Snap Store dhe depot e rregullta të shpërndarjes.

Në reklamë ai përmend:

Shijet e ndryshme të Ubuntu ofrojnë një mënyrë unike për të përjetuar Ubuntu dhe janë pjesë e asaj që e bën Ubuntu jo vetëm një sistem operativ, por një ekosistem të variacioneve Linux që promovon zgjedhjen dhe diversitetin. 

Një nga ato aspekte themelore të çdo shpërndarjeje Linux është paketimi. Të gjitha shpërndarjet kryesore kanë marrë vendime të rrepta për të siguruar qëndrueshmëri në ekosistemin e tyre. Ubuntu bazohet në paketat deb dhe beson në avantazhet e Snaps.

Në një botë ideale, përdoruesit përjetojnë vetëm një mënyrë për të instaluar softuer. Kur ta bëjnë këtë, mund të prisni që ky mekanizëm të mbështetet nga komuniteti dhe të marrë vëmendjen më të madhe kur bëhet fjalë për zgjidhjen e problemeve të paketave softuerike. Kur një teknologji e re paketimi ofrohet si parazgjedhje, ekziston një pritshmëri që shpërndarja do të mbështesë komunitetin dhe do të investojë në kontributin në zhvillim për të zgjidhur problemet. Kjo krijon fragmentim në vend që të fokusohet në përmirësimin e teknologjive të zgjedhura për shpërndarje.

Si i tillë fokusi kryesor i lëshimeve zyrtare të Ubuntu tani do të jetë promovimi dhe evoluojnë formati i paketës Snap.

Sipas zhvilluesve të shpërndarjes, mbështetja e dy formateve konkurruese çon vetëm në fragmentim në vend që të fokusohet në përmirësimin e teknologjive të zgjedhura për shpërndarje.

Sipas fjalëve të Canonical, mbështetja e paracaktuar për një format uniform për Ubuntu pritet të ndihmojë në ruajtjen e unitetit të ekosistemit dhe përmirësimin e përvojës së përdoruesve të rinj me shpërndarjen.

Si pjesë e përpjekjeve tona të kombinuara, variantet e Ubuntu kanë marrë një vendim të përbashkët për të rregulluar disa nga paketat e paracaktuara në Ubuntu: në të ardhmen, paketa Flatpak dhe paketat për integrimin e Flatpak në qendrën përkatëse të softuerit nuk do të instalohen më si parazgjedhje në lëshimi i radhës që do të pritet në prill 2023, Lunar Lobster. Përdoruesit që kanë përdorur Flatpak nuk do të ndikohen nga përditësimi, pasi shijet përfshijnë një migrim të veçantë që e merr këtë parasysh. Ata që nuk kanë ndërvepruar me Flatpak do të prezantohen me softuer nga depot e Ubuntu dhe Snap Store. 

Vlen të përmendet se Vendimi është rënë dakord me zhvilluesit e botimeve zyrtare Përditësimet e Ubuntu, duke përfshirë Lubuntu, Kubuntu, Ubuntu Mate, Ubuntu Budgie, Ubuntu Studio, Xubuntu, UbuntuKylin dhe Ubuntu Unity.

Ata që dëshirojnë të përdorin formatin Flatpak do të duhet ta instalojnë veçmas një paketë për ta mbështetur atë nga depoja (paketë deb flatpak) dhe, nëse është e nevojshme, aktivizoni mbështetjen për katalogun Flathub.

Për ata që ende nuk janë në dijeni çantë e sheshtë, ata duhet ta dinë se kjo është një sistem paketash që ofron mjete të lehta për t'u përdorur dhe dokumentacion të gjerë, dhe është zhvilluar dhe mbështetur nga komuniteti.

Shërbimi Snap i Canonical u zhvillua në shtëpi dhe ofron funksionalitet të ngjashëm me Flatpak, edhe pse ai mbështet vetëm sistemet që përdorin sistemin systemd init. Snap ka tërhequr kritika për shkak të modelit të tij të zhvillimit me burim të mbyllur, kohëve të ngadalta të lëshimit të aplikacioneve dhe sistemit të përditësimit automatik.

Canonical kujdeset për unifikimin e përvojës së përdoruesit Nga të gjitha variantet zyrtare të Ubuntu dhe është e kuptueshme deri diku, por fakti që nuk merrni parasysh komentet që janë theksuar vazhdimisht për Snap, është e qartë se ai do të pushojë së qeni alternativa më e mirë në aspektin. të funksionalitetit dhe sigurisë.

Më në fund Nëse jeni të interesuar të dini më shumë për këtë, ju mund të kontrolloni detajet në lidhja vijuese.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.