Fedora 37 përfshin Gnome 43, përmirësime të sigurisë, mbështetje RPi 4 dhe më shumë.

Fedora-37

Fedora 37 është versioni më i fundit i qëndrueshëm i shpërndarjes.

Disa ditë më parë u njoftua lëshimi i versionit të ri të Fedora 37 dhe ky version i ri nxjerr në pah mbështetjen zyrtare për Raspberry Pi 4, heqjen e mbështetjes për ARMv7 32-bit, Fedora CoreOS i përditësuar në një botim Fedora, RPM 4.18, LXQt 1.1, ndër të tjera.

Versioni i ri i Fedora 37 fokusohet në përvojën e desktopit dhe si zakonisht Fedora Workstation ofron versionin më të fundit të GNOME 43 duke përfshirë një panel të ri "Device Security". nën Cilësimet, i cili i siguron përdoruesit informacione për sigurinë e harduerit dhe firmuerit në sistem. Bazuar në versionin e mëparshëm, më shumë aplikacione janë transferuar Bazat e GNOME në versionin më të fundit të GTK Toolkit, duke ofruar performancë të përmirësuar dhe një pamje dhe ndjesi moderne.

Krahas kësaj theksohet edhe se janë bërë disa ndryshime për të lehtësuar paksa instalimi, sepse paketat e gjuhëve për shfletuesin Firefox janë ndarë në nënpaketa. Kjo do të thotë se është e mundur të hiqni paketën "firefox-langpacks" nëse përdoruesi nuk i nevojitet lokalizimi. Paketat e ekzekutimit për gettext, mjetet që ndihmojnë paketat e tjera të prodhojnë tekst shumëgjuhësh, ndahen në një nënpaketë të veçantë.

Pas disa dështimeve, më i fundit është defekti i sigurisë OpenSSL, Fedora 37 prezanton një politikë TEST-FEDORA39 i cili parashikon ndryshime të planifikuara për publikimet e ardhshme. Kjo politikë e re parashikon braktisjen e nënshkrimeve të Algoritmit të Sigurt Hash 1 (SHA-1).

Duke folur për kriptografinë, paketën openssl1.1 tani është i vjetëruar, edhe pse duhet theksuar se do të vazhdojë të jetë në dispozicion, por ekipi i Fedora rekomandon përditësimin e kodit për të punuar me openssl 3. OpenSSL është një paketë veglash kriptimi me dy biblioteka, libcrypto dhe libssl, të cilat ofrojnë një implementim të algoritmeve kriptografike dhe një protokoll komunikimi përkatësisht SSL/TLS, si dhe një ndërfaqe të linjës komanduese, openssl.

Një tjetër risi që bie në sy në këtë version të ri të Fedora 37 është përputhshmëria me Raspberry Pi 4 tani është zyrtarisht i pajtueshëm me Fedora Linux, duke përfshirë kartat grafike të përshpejtuara.

Nga ana tjetër, duke përmendur edhe ARM, Fedora Linux 37 heq mbështetjen për arkitekturën ARMv7 (i njohur gjithashtu si arm32 ose armhfp).

Siç u tha më parë, në këtë version, Ekipi i Fedora përditësoi paketat kryesore gjuhë programimi dhe bibliotekat e sistemit, duke përfshirë Python 3.11, Golang 1.19, glibc 2.36 dhe LLVM 15.

Sa për botimet e Fedora, edicioni Serveri tani prodhon një imazh të diskut KVM për ta bërë më të lehtë ekzekutimin e serverit në një makinë virtuale. Autorelabel tani funksionon paralelisht, duke e bërë operacionin "fiksimi i skedarëve" shumë më të shpejtë.

Fedora Spins and Labs përfshin Fedora Comp Neuro, i cili ofron mjete për neuroshkencën kompjuterike dhe mjedise desktop si Fedora LXQt, i cili ofron një mjedis të lehtë desktopi. Dhe arkitekturat alternative: ARM AArch64, Power dhe S390x.

Theksohet gjithashtu se Fedora Linux 37 prezanton dy botime të reja tek ato ekzistueset:

 • Fedora Workstation – është një sistem operativ i pastër dhe i lehtë për t'u përdorur për kompjuterët desktop dhe laptop, me një grup të plotë mjetesh për zhvilluesit dhe krijuesit e të gjitha llojeve.
 • Serveri Fedora: Është një sistem operativ i fuqishëm dhe fleksibël që përfshin teknologjitë më të mira dhe më të fundit të qendrës së të dhënave. Kjo ju lejon të kontrolloni të gjithë infrastrukturën dhe shërbimet tuaja.
 • Fedora IoT – Ofron një platformë të besueshme me burim të hapur si një bazë solide për ekosistemet IoT.
  Edicioni i Fedora Cloud – është një imazh i fuqishëm, minimal i sistemit operativ bazë me imazhe të personalizuara të disponueshme për përdorim në renë publike dhe private.
  Fedora CoreOS është një sistem operativ minimalist, i fokusuar në kontejnerë, që përditësohet vetë.
 • Fedora Cloud është kthyer. Grupi i Punës Cloud ka përjetuar një ringjallje të aktivitetit. Reja ofron një bazë të shkëlqyer që Fedora të funksionojë në një re publike ose private. AMI-të do të jenë të disponueshme në Tregun AWS më vonë këtë javë dhe kanalet e komunitetit janë drejtpërdrejt tani.

Shkarkoni dhe merrni Fedora 37

Për ata që janë të interesuar të provojnë ose instalojnë versionin e ri të Fedora 37, mund të merrni imazhin e sistemit në faqen e tij zyrtare të internetit. Imazhet përgatiten krahas rrotullimeve klasike me mjedise desktopi KDE Plasma 5, Xfce, MATE, Cinnamon, LXDE dhe LXQt.

Lidhja është kjo.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Montoya Villalobos dijo

  Ky artikull duket kaq i bukur dhe informues në të njëjtën kohë. Unë do të doja më shumë informacion. Në thelb, unë do të hap blogun tim të parë. Këtë herë, unë dua të punësoj dikë që mund të shkruajë artikuj për mua çdo ditë. Këtu është modeli i bllokut të shkrimit që mund të ndiqni https://ejemplius.com/muestras-de-ensayos/musica/ Pres përgjigjen tuaj. Kalofshi një ditë të mbarë!